Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-01-13, 20:00   #1
βιολογία νέου φίλτρου και μεταφορά σε 60 λίτρο
 
Το avatar του χρήστη danny
danny
Member
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος 05-01-13, 20:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ερώτηση για βιολογία νέου φίλτρου και μεταφορά σε νέο ενυδρείο.

Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρων το οποίο τρέχει ήδη 4 μήνες. Σε λίγο καιρό πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά ενός 60λιτρου και θέλω να ρωτήσω το εξής:

Αν πάρω τα υλικά του παλιού φίλτρου και τα βάλω στο νέο το οποίο θα είναι φυσικά για 60 ή ακόμα και παραπάνω λίτρα θα πιάσει το μπόλι ή θα πρέπει να γίνει στρώσιμο πάλι απο την αρχή?

Επίσης μαζί με τα υλικά του παλιού, θα με ενδιέφερε να προσθέσω και κανα 2 νέα υλικά παραπάνω ανάλογα φυσικά και την χωρητικότητα του φίλτρου. Είνα σωστό αυτό?

Και τελευταία θα γίνει αλλαγή και στο ήδη υπάρχον χαλίκι που υπάρχει, προσθέτοντας και αρκετό νερό απο το 30λίτρο.

Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ αν είναι σωστός ο παραπάνω τρόπος, ή είναι καλύτερα να περιμένω για στρώσιμο απο την αρχή?

στο 30λίτρο γίνονται όλες οι απαραίτητες μετρήσεις και το ενυδρείο είναι υγιές
Εμφανίσεις: 2660
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-13, 20:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα υλικα που θα μεταφερεις, θα φτανουν για τους ρυπους των ψαριων που καλυπταν μεχρι τωρα (ειτε τα ειχες τα ψαρια σε 30 λιτρα λιτρα ειτε σε 1000).
Αν μεταφερεις λοιπον τα ιδια ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο, δεν θα εχεις κανενα προβλημα στην παραγωγη ρυπων. Ιδιοι θα ειναι.
Αν βαλεις αλλα τοσα ψαρια αποτομα, τοτε θα εχεις προβλημα.
Αν τα βαλεις λιγα λιγα τα επιπλεον ψαρια, δεν θα εχεις προβλημα. (αν αυξησεις φυσικα παραλληλα και την ποσοτητα υλικων, ετσι ωστε να βρουν διαθεσιμο χωρο να εποικησουν τα νεα βακτηρια που θα δημιουργηθουν, και που θα κληθουν να αντιμετωπισουν τους επιπλεον παραγωμενους ρυπους)

Για την προσθεση επιπλεον υλικου, απαντηθηκε ηδη.


Θα βαλεις το ιδιο χαλικι? δεν καταλαβα τι εννοεις "Και τελευταία θα γίνει αλλαγή και στο ήδη υπάρχον χαλίκι που υπάρχει"

Το νερο μετεφερε το ολο, και το φρεσκο που θα προσθεσεις να ειναι ηδη αποχλωριωμενο και ιδιας θερμοκρασιας με το παλιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-13, 20:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1.Για αρχη θα βγαλεις νερο απο το τρεχον ενυδρειο σε ενα κουβα ή μεγαλο δοχειο, που δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε απορρυπαντικα. Παρε ενα καινουργιο κουβα. Εκει θα βαλεις το υπαρχον φιλτρο να τρεχει για να κανεις με την ησυχια σου τις εργασιες. Βαλε και το θερμοστατη εκει και τα ψαρια.
2.Παιρνεις οσο περισσοτερο νερο μπορεις και το βαζεις σε εναν αλλο κουβα ή βαρελι προετοιμασιας, αν εχεις, πριν μεταφερεις το χαλικι απο το τρεχον ενυδρειο στο νεο. Αν εχει λιγο νερο το ενυδρειο, θα παρεις πιο ευκολα το χαλικι χωρις να παρεις και ολη τη "βρωμια" απο την αναταραξη του. Αληθεια, θα σου φτασει το χαλικι απο το 30αρι στο 60αρι? Δυσκολο ή δεν καταλαβα καλα. Μηπως πρεπει να παρεις καινουργιο ή αν βρεις το ιδιο να συμπληρωσεις?
3. Βαζεις το χαλικι στο ενυδρειο, βαζεις πετρες, φυτα ή οτι αλλο εχεις και βαζεις οσο νερο εχεις φυλαξει απο το παλιο ενυδρειο, προσθετοντας και νεο με αντιχλωριο παντα.
4. Παιρνεις το φιλτρο που ηδη τρεχει στον κουβα και μεταφερεις ολα τα υλικα του στο νεο φιλτρο, προσθετοντας και οτι αλλο θελεις. Το βαζεις σε λειτουργια.
5. Το νεο ενυδρειο πρεπει να πιασει σωστη θερμοκρασια. Εχεις δευτερο θερμοστατη? Πρεπει να διατηρηθουν και σε σωστη θερμοκρασια τα ψαρια στον κουβα.
6. Κανεις μετρησεις, αν δεις οτι ολα ειναι καλα, βαζεις με προσοχη και τα ψαρακια στο νεο ενυδρειο.
7. Κανεις ανα 2-3 ωρες μετρησεις για αμμωνια και παρατηρεις αν τα ψαρια ανεβαινουν στην επιφανεια βαριανασαινοντας. Το λεω γιατι σε αναλογη μου εργασια, με καινουργιο χαλικι,σηκωθηκε αμμωνια μετα απο 10 περιπου ωρες απο την αλλαγη και δυστυχως εχασα ψαρακια. Τα παρατηρουσα να βολταρουν μια χαρα και μετρουσα για ωρες αμμωνια για να ειμαι σιγουρος, νομιζα οτι ολα ειναι καλα, κοιμηθηκα ενα 6ωρο και οταν σηκωθηκα ειχα χασει αρκετα. Αν ανεβαινε αμμωνια νωριτερα, ημουν ετοιμος για αλλαγη νερου που ετσι κι αλλιως εκανα και δεν θα εχανα κανενα ψαρι.

Καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-13, 20:52
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Τα ψαρια που θα μπούνε θα είναι τα ίδια. Όσο για το χαλικι θα μπει νέο, το παλιό δεν θα μείνει. Ναι έχω θερμοστατη φτηνό αλλα την κάνει την δουλειά του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-13, 20:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ωραια, οποτε καλο ξεπλυμα, βαζεις το χαλικι, κανεις οτι θελεις και μετα βαζεις νερο και ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-13, 21:42
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

οπότε καλό θα είναι τουλάχιστον την πρώτη μέρα να προσέχω για αμμωνία όπως είπες.

ευτυχώς που η δουλειά μου είναι στο σπίτι οπότε υπάρχει χρόνος να το προσέξω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-13, 22:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, γι'αυτο το ειπα, γιατι την πατησα ενω εδωσα μεγαλη προσοχη στην παραμικρη λεπτομερεια. Μεγαλη προσοχη ολη την πρωτη μερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-13, 06:56
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Βαλε στο νεο φιλτρο οσο ποιο πολυ βιολογικο υλικο μπορεις και βαλε να
δουλευουν και τα δυο μαζι για ενα μηνα περιπου μεχρι να στρωσει το
νεο φιλτρο.Δεν θα αυξησεις ομως τον αριθμο των ψαριων.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-13, 10:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αφου το παλιο δεν θα το χρησιμοποιησει αλλα, αν καταλαβα καλα. Ισως καλυτερη θα ηταν η μεταφορα, δεν υπαρχει λογος να δουλευουν και τα δυο. Χασιμο χρονου με το ιδιο αποτελεσμα. Αποψη μου, παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-13, 11:55
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

το παλιό φίλτρο (με νέα υλικά όμως) θα μπεί και θα δουλεύει για να στρώσει κιόλας και για να μην παέι χαμένο σε ενυδρείο το οποίο θα το έχω για καραντίνα 10 λίτρων, το οποίο αποφάσισα και να κρατήσω σε περίπτωση ανάγκης.

και το νέο φίλτρο με τα υλικά του παλιού θα μπεί στο νέο ενυδρείο 60 λίτρων.
-------------------------
ακόμα βέβαια δεν ξέρω τι είναι πιο καλό να βάλω. να μείνω στο χαλίκι με μοναδική αλλαγή στο χρώμα ή χαλαζιακή άμμος. τι απο τα 2 δεν βρωμίζει εύκολα? καθαρίσματα θα γίνονται απλά δεν θέλω πολλά - πολλά.

επίσης τα φυτα που θα έχει το νέο ενυδρείο θα είναι τα περισσότερα εύκολα. Όπως και τώρα δηλαδή. Δεν θέλω προς το παρόν να μπλέξω με λιπάσματα αν και μου πρότειναν να βάλω JBL MANADO.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny : 06-01-13 στις 11:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-13, 08:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για φυτεμενο θεωρω καλυτερο το ψιλοκοκκο χαλικι απο αμμο προσωπικα. Δεν σημιουργουνται αναεροβιες περιοχες και τα φυτα μπορουν και αναπτυσονται καλυτερα. Τωρα για υποστρωμα, εφοσον δεν θελεις δυσκολα φυτα, δεν υπαρχει κανενας λογος να μπερις σε αυτη τη διαδικασια. Με λιγο υγρο λιπασμα ή καμια ταμπλετα, εισαι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-13, 16:56
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

οπότε πάω για χαλίκι, θα βρώ κάτι που να είναι ωραίο στο μάτι καθώς ότι είχα μέχρι τώρα δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποιούσε,
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτήσεις περι διοξειδίου διάχυσης και επίδρασης στην βιολογία του φίλτρου mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 13-02-12 16:47
Υλικά νέου φίλτρου giorgio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 24-10-10 19:36
Το οξυζενέ βλάπτει τη βιολογία του φίλτρου; aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 10 04-12-09 19:21
Χαμηλή ιχθυοφόρτιση και βιολογία φίλτρου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-11-08 22:08
Στρώσιμο νέου εξωτερικού φίλτρου mafia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-10-08 09:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04868 seconds with 13 queries