Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-12, 23:05
raniah Ο χρήστης raniah δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Ερωτήσεις για διαδικασία αλλαγής νερού

Καλησπέρα και πάλι,

ζητάς προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί παρόμοιο θέμα, δυστυχώς όμως τα threads είναι τόσα πολλά που με την αναζήτηση που έκανα δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

Όταν με το καλό έρθει η ώρα για αλλαγή νερού, ποια είναι η διαδικασία από... πρακτικής άποψης; Συγκεκριμένα:
1. Από όσα διάβασα, αλλάζει το 30-50% του νερού, σωστά; Και κάθε πότε, κάτω από κανονικές συνθήκες;
2. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να αδειάσει το νερό που απαιτείται από το ενυδρείο; Ελπίζω όχι με κυπελλάκι και πολλές διαδρομές σαλόνι - μπάνιο... Και το κυπελλάκι που θα χρησιμοποιηθεί υπάρχει περίπτωση να μεταφέρει ασθένειες, μικρόβια, βακτήρια ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο στο ενυδρείο;
3. Το καινούριο νερό που θα προστεθεί πρέπει να έχει ήδη το αντιχλώριο μέσα, στην ποσότητα που του αναλογεί, και για πόσες ώρες πριν μπει στο ενυδρείο;
4. Το καινούριο νερό διάβασα ότι πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία από το ενυδρείο, αυτό πώς επιτυγχάνεται;

Αυτά προς το παρόν, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εκτιμάται ιδιαιτέρως

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-12, 23:18
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raniah Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι,

ζητάς προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί παρόμοιο θέμα, δυστυχώς όμως τα threads είναι τόσα πολλά που με την αναζήτηση που έκανα δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

Όταν με το καλό έρθει η ώρα για αλλαγή νερού, ποια είναι η διαδικασία από... πρακτικής άποψης; Συγκεκριμένα:
1. Από όσα διάβασα, αλλάζει το 30-50% του νερού, σωστά; Και κάθε πότε, κάτω από κανονικές συνθήκες;
2. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να αδειάσει το νερό που απαιτείται από το ενυδρείο; Ελπίζω όχι με κυπελλάκι και πολλές διαδρομές σαλόνι - μπάνιο... Και το κυπελλάκι που θα χρησιμοποιηθεί υπάρχει περίπτωση να μεταφέρει ασθένειες, μικρόβια, βακτήρια ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο στο ενυδρείο;
3. Το καινούριο νερό που θα προστεθεί πρέπει να έχει ήδη το αντιχλώριο μέσα, στην ποσότητα που του αναλογεί, και για πόσες ώρες πριν μπει στο ενυδρείο;
4. Το καινούριο νερό διάβασα ότι πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία από το ενυδρείο, αυτό πώς επιτυγχάνεται;

Αυτά προς το παρόν, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εκτιμάται ιδιαιτέρως

Ευχαριστώ!
1. καθε εβδομαδα το 30%
2.με το λαστιχο, το βαζεις στο ενυδρειο και ρουφας μια απο την αλλη πλευρα και τελος. το νερο βγαινει χωρις κοπο
3.ναι, το νερο πρεπει να ειναι προετιμασμενο απο πριν. καλο ειναι να μεινει τουλαχιστον 2 ωρες
4.η βαζεις ενα θερμοστατη στον κουβα με το νερο η βαζεις νερο απο τον θερμοσιφωνα.//εγω ετσι κανω//
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-12, 23:20
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raniah Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι,

ζητάς προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί παρόμοιο θέμα, δυστυχώς όμως τα threads είναι τόσα πολλά που με την αναζήτηση που έκανα δεν κατάφερα να το εντοπίσω.

Όταν με το καλό έρθει η ώρα για αλλαγή νερού, ποια είναι η διαδικασία από... πρακτικής άποψης; Συγκεκριμένα:
1. Από όσα διάβασα, αλλάζει το 30-50% του νερού, σωστά; Και κάθε πότε, κάτω από κανονικές συνθήκες;
2. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να αδειάσει το νερό που απαιτείται από το ενυδρείο; Ελπίζω όχι με κυπελλάκι και πολλές διαδρομές σαλόνι - μπάνιο... Και το κυπελλάκι που θα χρησιμοποιηθεί υπάρχει περίπτωση να μεταφέρει ασθένειες, μικρόβια, βακτήρια ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο στο ενυδρείο;
3. Το καινούριο νερό που θα προστεθεί πρέπει να έχει ήδη το αντιχλώριο μέσα, στην ποσότητα που του αναλογεί, και για πόσες ώρες πριν μπει στο ενυδρείο;
4. Το καινούριο νερό διάβασα ότι πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία από το ενυδρείο, αυτό πώς επιτυγχάνεται;

Αυτά προς το παρόν, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εκτιμάται ιδιαιτέρως

Ευχαριστώ!
Tο νερο το αλλαζεις καθε μια εβδομαδα το 30 τις εκατο.
Το αλλαζεις με το λαστιχο το ρουφας ,η βαζεις σκουπα βυθου για να καθαρεισεις και τον βυθο σου.
Αμα το κανεις με το κουβα θα παρεις ενα κουβα που χωραει 20 λιτρα με 30 λιτρα ,,ενα βαρελακι και θα το εχεις μονο για αυτην την δουλεια.
Το νερο που θα βαζεις να ειναι κοντα στην ιδια θερμοκρασια με το νερο που εβγαλες απο το ενυδρειο σου.
Θα βαζεις μεσα αντιχλωριο για οσα λιτρα θα κανεις αλαγη νερου..
Το νερο το ζεστο απο τον θερμοσιφωνα η απο τον ηλιακο σου αν εχεις η θα ζεσταινης λιγο νερο εσυ.
θα παρεις μια κανατα μεγαλη και θα την εχεις για της αλαγες σου και μονο γιαυτες.
Αν τελικα κανεις αλαγες με την κανατα να μην συκονεις απο το υποστρωμα
σου τειχον βριωμιες γιατι θα σε ανεβασει αμμωνια.
Εγω κανω διαδρομες σαλονι μπανιο και εχω 2 κουβαδες μεγαλους και μια κανατα .
Θα μετρησεις ποσο νερο εβγαλες την πρωτη φορα για να ξερεις τα λιτρα που εβγαλες για να βαλεις το ανλογο αντιχλωριο ,βαλε ενα σημαδι στο ενυδρειο σου να ξερεις το 30 τις εκατο που ειναι.
Τωρα οταν βγαλεις το νερο θα φτιαξεις το καθαρο και θα το βαλεις μεσα ,να πεφτη πανω σε καμια πετρα χωρις να συκονη βρωμια απο τον βυθο σου.
Δεν χρειαζεται να περειμενης.
Αλλα δεν ξερω τη ψαρια εχεις μεσα τη υποστρομα εχει ,και τη ενυδρειο εχεις.
Παιζουν και αυτα τον ρολο τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-12, 23:23
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
1. καθε εβδομαδα το 30%
2.με το λαστιχο, το βαζεις στο ενυδρειο και ρουφας μια απο την αλλη πλευρα και τελος. το νερο βγαινει χωρις κοπο
3.ναι, το νερο πρεπει να ειναι προετιμασμενο απο πριν. καλο ειναι να μεινει τουλαχιστον 2 ωρες
4.η βαζεις ενα θερμοστατη στον κουβα με το νερο η βαζεις νερο απο τον θερμοσιφωνα.//εγω ετσι κανω//
ο καλυτερος τροπος να αλλαξεις νερο απο τον ΚΟΥΒΑ ΠΡΟς ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ειναι με εναν κυκλοφορητη. μπορεις να βρεις με 10 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-12, 23:31
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
ο καλυτερος τροπος να αλλαξεις νερο απο τον ΚΟΥΒΑ ΠΡΟς ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ειναι με εναν κυκλοφορητη. μπορεις να βρεις με 10 ευρω.

Σωστοςςςςςςς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-12, 13:36
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Thumbs up +1 κυκλοφορητης!!!!

ο καλυτερος τροπος να αλλαξεις νερο απο τον ΚΟΥΒΑ ΠΡΟς ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ειναι με εναν κυκλοφορητη. μπορεις να βρεις με 10 ευρω.[/QUOTE]
+1!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-12, 16:22
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλο ειναι να ΜΗΝ βαζουμε νερο απο θερμοσιφωνα,καθως μπορει να μεταφερθουν με το ζεστο νερο,διαφορα ανεπιθυμιτα απο τους σωληνες!

ειδικα (πχ) για γαριδες,ειναι μεγαλο ρισκο το νερο του θερμοσιφωνα!

καλυτερα με θερμοστατη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-12, 16:27
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

αν έχουμε χαλκοσωλήνες δεν ενδείκνυται να βάζουμε νερό από θερμοσίφωνο, μιας και με το χαλκό δε τα πάνε καλά

εγώ πάντως το χειμώνα από θερμοσίφωνο κάνω αλλαγές (ξέροντας ότι οι σωλήνες είναι πλαστικές )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχουμε χαλκοσωλήνες δεν ενδείκνυται να βάζουμε νερό από θερμοσίφωνο, μιας και με το χαλκό δε τα πάνε καλά

εγώ πάντως το χειμώνα από θερμοσίφωνο κάνω αλλαγές (ξέροντας ότι οι σωλήνες είναι πλαστικές )
Δεν είμαι σίγουρος για την φοβία σου αλλά πιστεύω πως αν το αφήσεις να τρέξει για λίγο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-12, 09:36
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Ο θερμοσίφωνας εάν είναι καινούργιος δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, εάν είναι παλιός όμως μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-04-12, 11:13
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θερμοσίφωνας εάν είναι καινούργιος δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, εάν είναι παλιός όμως μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
Σωστό κι αυτό.
Καλύτερα με έναν βραστήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-04-12, 11:22
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό κι αυτό.
Καλύτερα με έναν βραστήρα.
Πριν χρησιμοποιήσεις τον βραστήρα να τον καθαρίσεις με ξύδι για να φύγουν τα άλατα που μπορεί να έχει μέσα, δηλαδή, βάλε λίγο ξύδι σε ένα (1) λίτρο νερό και βράστο. Έπειτα άστο για 4 ώρες στο βραστήρα για να "σπάσει" τα άλατα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-12, 12:45
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν χρησιμοποιήσεις τον βραστήρα να τον καθαρίσεις με ξύδι για να φύγουν τα άλατα που μπορεί να έχει μέσα, δηλαδή, βάλε λίγο ξύδι σε ένα (1) λίτρο νερό και βράστο. Έπειτα άστο για 4 ώρες στο βραστήρα για να "σπάσει" τα άλατα.
Πολύ σωστό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Akakios Miskos : 10-04-12 στις 12:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-12, 16:11
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν χρησιμοποιήσεις τον βραστήρα να τον καθαρίσεις με ξύδι για να φύγουν τα άλατα που μπορεί να έχει μέσα, δηλαδή, βάλε λίγο ξύδι σε ένα (1) λίτρο νερό και βράστο. Έπειτα άστο για 4 ώρες στο βραστήρα για να "σπάσει" τα άλατα.
Σιγά τα άλατα που θα αποσπαστούν από τον βραστήρα, τα άλατα που έχει το νερό που αλλάζεις κάθε βδομάδα, είναι περισσότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-04-12, 18:44
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά τα άλατα που θα αποσπαστούν από τον βραστήρα, τα άλατα που έχει το νερό που αλλάζεις κάθε βδομάδα, είναι περισσότερα.
¶μα το κάνεις θα δεις πόσα άλατα θα βγάλει ο βραστήρας σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
video αλλαγής νερού? mitsos1975 Αρχάριοι γλυκού νερού 24 21-02-11 20:09
ερωτήσεις για guppy, τροφή, φυτά και αλλαγή νερού endymion Αρχάριοι γλυκού νερού 13 25-05-10 00:46
Η διαδικασία της γέννας !!!! CASPER ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 03-02-07 13:33
Μέθοδος αλλαγής νερού Celda Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 19-08-05 00:10
Διαδικασία φυτέματος steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 06-04-05 22:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05960 seconds with 13 queries