Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-04, 02:32
giannis1976 Ο χρήστης giannis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giannis1976
Προεπιλογή Τι ψάρια να βάλω?

Γεία σας παιδία.Είμαι καινούργιος στο χόμπυ αυτό το οποίο όμως το βρίσκω πολύ ενδιαφέρων.Έχω ένα ενυδρείο 125 λιτ το οποίο έχει από γίνει παραγγελία σε τζαμάδες και το έχω επενδύσει με ξύλο΄.Έχω ένα φίλο ο οποίος είναι μαραγκός.Τέλος πάντων έγινε πολύ καλό.Πήρα και τα απαραίτητα αξεσουάρ(φίλτρα ,αεροαντλίες,θερμοστάτες,).Αλλά απο ψάρια δεν ξέρω τίποτα.Μπορείτε να μου πείτε καποιους συνδιασμούς και τον αριθμό ψαριών?Θα με βοηθούσατε πολυ.Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-04, 04:33
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

φιλε μου καλος ηρθες στην παρεα μας. τα παιδια εδω μεσα σιγουρα θα μπορεσουν να σε βοηθησουν σε οτι και να θελεις.

μια μικρη συμβουλη μονο απο μενα.ασχολιομουν 3 χρονια με τα ενυδρεια και οταν βρηκα το site αυτο καταλαβα οτι δεν ηξερα τιποτα.εκανα μαλιστα και λαθη ακομα και οταν το εμαθα το site γιατι νομιζα οτι θα γλυτωνα λεφτα.μεγα λαθος και για 'υτο τωρα καποια πραγματα τα πληρωνω ξανα.

αφου εχεις τον εξοπλισμο οπως λες πρεπει να πας σε ενα μαγαζι να αγορασεις χαλικι μη ασβεστολιθικο και λατελιτη για υποστρωμα για καλητερη αναπτυξη των φυτων σου.αγοραζεις αντιχλωριακο μονο και οχι αλλα ζουμια που πουλανε τα μαγαζια.

αφου βαλεις το υποστρωμα απο πανω βαζεις το χαλικι.βαλε το φιλτρο και τον θερμοστατη σε λειτουργια και ριξε αντιχλωριακο.ασε το ενυδρειο να λειτουργισει 2-3 μερες.αεραντλια μαλλον δεν θα χρειαστεις.εγω εχω μονο φιλτρο και θερμοστατη οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα.

αφου γινουν ολα αυτα καποιος απο εδω μεσα ελπιζω πως θα βρεθει να σου δωσει υλικο για το φιλτρο σου απο ηδη στημενο ενυδρειο.την επομενη μερα πας και περνεις αληθινα φυτα μην κανεις το λαθος και βαλεις ψευτικα θα το μετανιωσεις υπαρχουν καποια πολυ ευκολα φυτα καθως και ενα ζευγαρι γκουραμια αν σου αρεσουν που ειναι ανθεκτικα στις πρωτες μερες που η αμμωνια θα ειναι πιθανον υψηλη.προτεινω dwarf gouramia γιατι τα υπολιπα δεν νομιζω να τα αγαπησεις και ιδιαιτερα.αν παλι το αργησεις το στυσημο σου δινω τα δικα μου τελος του μηνα. μην βιαστεις να αποφασησεις τιποτα. καθυστερησε το στυσημο του ενυδρειου και κατσε διαβασε το board αρκετα. θα δεις πως μονος σου θα αποφασησεις τι θες να βαλεις μεσα.
βασικο ειναι οτι τα πρωτα ψαρια που θα βαλεις μεσα ειναι και αυτα που θα καθορισουν τα επομενα.για τον πλυθυσμο που μπορεις να βαλεις ενας κανονας λεει 1cm ψαριου ειναι 1 λιτρο νερο εχεις καποιο ειδος στο μυαλο σου που θες ωστε να προτεινουμε την συνεχεια?

sorry που εγραψα πολλα αλλα προσπαθω να βοηθησω.πες και που μενεις μηπως μπορω να σε βοηθησω και απο κοντα.μην βιαστεις βασικος κανονας.αν εχω γραψει καμια ΠΑΠΑΡΟΥΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ μην βαρατε απλα προσπαθω να βοηθησω και να προλαβω αυτα που επαθα εγω

φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-04, 17:16
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

καλος ηρθες στην παρεα μας gianni και να εισε συγουρος οτι αν εχεις υπομονη και ορεξη αυτο το hobby θα σου δωσει πολλες χαρες

Διαβασε αυτο το αρθρο το οποιο λεει αναλυτικα για το στρωσιμο του ενυδρειο χωρις ψαρια γιατι πυστευω οπως και οι πιο πολοι οτι ειναι οτι ειναι το πιο σωστο..
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=133

Στον καιρο που θα στρωνεται το ενυδρειο σου και καπιο διαβασμα και ενημερωση εσυ θα βρεις τα ψαρια τα οποια κανουν για το μεγεθος του ενυδρειου να μην εχουν μεγαλη αποκλιση απο το νερο που βγαζει το δυκτιο σου να ειναι συμβατα οσο αφορα τον χαρακτηρα τους(ΠΧ ποτε επιθετικα με ηρεμα) και φυσικα να αρεσουν και σε σενα...
Υ.Γ τι φιλρο σου δωσανε για το ενυδρειο σου(Μαρκα μοντελο)..

Καλη τυχη και θα ειμαστε ολοι μαζι σου για καθε βοηθια..

Φιλικα Θανασης...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-04, 02:18
giannis1976 Ο χρήστης giannis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giannis1976
Προεπιλογή Giannis

to filtro pou exw einai to RENA filstar iV3 (500lit/h)
Sorry pou argisa na apantisw.Eyxaristw gia ti voi8ia.
hthela na rwtisw episis otan rixnw antixloriako to filtro prepei na doulevei?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-04, 02:19
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Γιάννη στην παρέα μας.
Θα συμφωνήσω και γω με αυτα που γράφτηκαν.
Θα συμπληρώσω ότι μια και δεν έχεις βάλει ακόμη ψάρια μέσα στο ενυδρείο, ειναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία να ξεκινήσεις σωστά αρχίζοντας το στρώσιμο του ενυδρείου χωρίς ψάρια.
Και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
ΥΓ
Ναι πρέπει να δουλευει το φίλτρο σου
Και please γύρισε το σε ελληνικά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-04, 02:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: Giannis

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis1976
otan rixnw antixloriako to filtro prepei na doulevei?
Το φίλτρο πάντα πρέπει να δουλεύει. Ποτέ δεν το σβήνουμε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-04, 17:42
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
αγοραζεις αντιχλωριακο μονο και οχι αλλα ζουμια που πουλανε τα μαγαζια.
Αν αφήσεις το νερό για κάποιες ώρες σε ένα κουβά το χλώριο θα φύγει από το νερό. Το αντιχλωριακό είναι χρήσιμο περισσότερο λόγω χρόνου (αφαιρεί το χλώριο αμέσως). Πιο σημαντικά είναι κάποια ζουμιά tests (ph,NO2,NO3,GH,NH3) τουλάχιστον μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Παράθεση:
για τον πλυθυσμο που μπορεις να βαλεις ενας κανονας λεει 1cm ψαριου ειναι 1 λιτρο νερο
Ένα καλύτερος κανόνας λέει:

Για ψάρι με μήκος μέχρι 3εκ.: 1λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος 3-5εκ. : 1,5λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος 6-9εκ. : 2λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος 10-13εκ. : 3λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος > 13εκ. : 4λνερού ανά εκ.


Παράθεση:
προτεινω dwarf gouramia γιατι τα υπολιπα δεν νομιζω να τα αγαπησεις και ιδιαιτερα
Τα Trichogaster leerii (pearl gourami) είναι λιγόρερο όμορφα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-04, 17:56
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Προσωπικα θα σου προτεινα να σκεφτεις για ενα ζευγαρακι KRIBENSIS με κατι αλλα του βυθου, γατοψαρα ισως.
Ειναι κατι που εκανα και εγω και δεν το μετανοιωσα γιατι ειναι πανεμορφα ψαρακια και θα δεις ευκολα και γενα που ειναι οτι καλυτερο.Αντεχουν κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-04, 22:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Παράθεση:
αγοραζεις αντιχλωριακο μονο και οχι αλλα ζουμια που πουλανε τα μαγαζια.
Αν αφήσεις το νερό για κάποιες ώρες σε ένα κουβά το χλώριο θα φύγει από το νερό. Το αντιχλωριακό είναι χρήσιμο περισσότερο λόγω χρόνου (αφαιρεί το χλώριο αμέσως). Πιο σημαντικά είναι κάποια ζουμιά tests (ph,NO2,NO3,GH,NH3) τουλάχιστον μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.
Το αντιχλώριο το χρησιμοποιούμε για να αφαιρεί, ακτός από το χλώριο, και τις χλωραμίνες οι οποίες δεν φεύγουν αν αφήσουμε το νερό να "κάτσει" λίγες ώρες. Με την έννοια "ζουμιά" ο φίλος μας μάλλον εννούσε τα "μαγικά ζουμιά" (βακτηρίδια πακεταρισμένα κλπ). Τα τεστ σίγουρα απαιτούνται.


Παράθεση:
για τον πλυθυσμο που μπορεις να βαλεις ενας κανονας λεει 1cm ψαριου ειναι 1 λιτρο νερο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Ένα καλύτερος κανόνας λέει:

Για ψάρι με μήκος μέχρι 3εκ.: 1λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος 3-5εκ. : 1,5λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος 6-9εκ. : 2λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος 10-13εκ. : 3λ νερού ανά εκ.
Για ψάρι με μήκος > 13εκ. : 4λνερού ανά εκ.
Οι κανόνες που αναφέρονται είναι πολύ γενικοί και κατά την άποψη μου δεν θα έπρεπε να τους χρησιμοποιούμε. Το κάθε ψάρι έχει διαφορετικές ανάγκες... και ο χώρος δεν είναι εξαίρεση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-04, 23:07
giannis1976 Ο χρήστης giannis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giannis1976
Προεπιλογή Giannis

To κακό είναι ότι εδώ στη Μυτιλήνη που μένω υπάρχουν μόνο 2 petshops από τα οποία μόνο το ένα έχει κάποια ποικιλία από ψάρια και εξοπλισμό και έτσι οι επιλογές μου δεν είναι καί πολλές.Επίσης εγώ μένω 60 χλμ από τη πόλη και μου είναι δύσκολο πολύ να πηγαινοέρχομαι.Επίσης ήθελα να ρωτήσω για μία αγορά που έκανα.Αγόρασα άνθρακα για το φιλτρο μου αλλά όταν γύρισα σπίτι είδα οτι είναι για εξωτερικό φίλτρο.Για την ακρίβεια είναι πιο χονδροκομμένος.Υπάρχει πρόβλημα αν τον βάλω στο φιλτρο ή είναι το ίδιο γιατί αλλιώς πρέπει να κανω 60χλμ για να τον αλλάξω.Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-04, 00:59
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Σίγουρα οι κανόνες που προανάφερα είναι πολύ γενικοί και εξαρτόνται από πολλούς παράγοντες όπως π.χ. την επιφάνεια του νερού. Σίγουρα δεν ισχύουν για όλα τα ψάρια!

Γιάννη, ο άνθρακας που πήρες δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αν μπει σε εσωτερικό φίλτρο. Ο άνθρακας μπαίνει συνήθως τελευταίος στό φίλτρο γιατί έχει περιορισμένη "διάρκεια ζωής" και δεν πρέπει να επιβαρίνεται. Πρόσεξε όμως να μην τον βάλεις όλο μαζί στο φίλτρο απότομα γιατί απορροφά και χρήσιμες ουσίες και θα αλλάξει απότομα η ποιότητα του νερού με άσχημα αποτελέσματα... Βάζε λίγο κάθε μήνα ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-04, 01:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να βάζετε άνθρακα στα φίλτρα σας! Εκτός αν θέλετε να "γυαλίσετε" το νερό ή όταν τελειώνει μια θεραπεία για να "μαζέψει" τα υπολείμματα του φάρμακου.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιείς άνθρακα, πρέπει να τον ξεπλένεις καλά πριν τον βάλεις στο φίλτρο και μετά από περίπου έναν μήνα να το αντικαθιστάς με καινούριο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-04, 02:11
giannis1976 Ο χρήστης giannis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giannis1976
Προεπιλογή Giannis

'Exω διαβάσει στο board από κάποιους φίλους ότι ούτε αεραντλία χρειάζεται και μου λέτε επίσης ότι ούτε άνθρακας είναι απαραίτητος.Δηλαδή το φίλτρο μπορεί να κάνει τη δουλεία του καθαρίσματος μόνο με το σφουγγάρι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-04, 03:45
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Giannis

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis1976
Δηλαδή το φίλτρο μπορεί να κάνει τη δουλεία του καθαρίσματος μόνο με το σφουγγάρι?
Ακριβώς!
Αρκεί να έχει δημιουργηθεί η αποικία των βακτηριδιων.
Αλλιώς θα λειτουργούσε μόνον σαν μηχανικό φίλτρο.
Η διαφορά ενός σφουγγαριού που έχει βακτηριδια απο ενα που δεν έχει είναι η μέρα με την νύχτα.
Συμπληρώνω
Στην περίπτωση που θέλεις να καθαρίσεις το σφουγγάρι, τοτε να το κάνεις με νερό απο το ενυδρείο.
Ισα ισα για να ξεβουλώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-04, 17:25
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

φιλοι μου αυτα που εγραψα ειναι οντως πολυ γενικα.

ζουμια λεω τα morena (πακεταρισμενα βακτηριδια κοινως) κτλ κτλ. σε καμια περιπτωση τα τεστ τα οποια ειναι απαραιτητα.

συμφωνω και εγω οτι ο καλητερος τροπος να στρωθει ενα ενυδρειο ειναι χωρις ψαρια, απλα εγω το εστρωσα με ψαρια και ολα ειναι τελεια.

ο κανονας που εγραψα ειναι πολυ γενικως για ψαρια/λιτρα αν ψαξεις στο internet θα βρεις site τα οποια δινουν καποιες πληροφοριες για ποσα λιτρα αντιστοιχουν στο καθε ειδος ψαριου.
βασικο ειναι να μην μπερδεψεις ψαρια που θα σκοτωθουν μεταξυ τους.

μου αρεσε πολυ η ιδεα να βαλεις γατοψαρα και ενα ζευγαρι κριμπενσισ.σιγουρα θα ενθουσιαστεις με αυτα τα ψαρια.
τα γκουραμια τα ανεφερα μονο σε περιπτωση που στρωσεις το ενυδρειο με ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-01-04, 03:02
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Εκτος απο το σφουγγαρι, υπαρχουν και αλλα βιολογικα υλικα που μπορουν να μπουν στην αντλια σου.
biochem stars , για παραδειγμα ειναι καλος συνδυασμος μαζι με τα σφουγγαρια που θα βαλεις.!!!!!
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΤΜΗΣΤΕΙ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ <<< ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΑΕΡΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΓΑΙ 24 ΩΡΕΣ>>
ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΧΛΩΡΙΝΗ ΚΑΙ Η ΧΛΩΡΑΜΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΒΑΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ..κ.τ.λ κ.τ.λ...

οποτε μην ξανακουσω σε κανενα να προτεινει αυτη την λυση γιατι τον δαγκωσα

πληροφοριακα ο super active carbon τις A.PHARMACEUTICAL αντεχει μεχρι 2 μηνες χρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-01-04, 10:27
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΤΜΗΣΤΕΙ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ <<< ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΑΕΡΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΓΑΙ 24 ΩΡΕΣ>>
Δεν πρότεινε κανένας αυτή τη λύση. Έιναι μια λύση ανάγκης όμως σε περίπτωση που δεν έχουμε αντιχλώριο (που πάντα πρέπει να έχουμε) και πρέπει να κάνουμε μια αλλαγή νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-02-04, 03:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι τα ποστ τα διαβαζουν πολλοι ανθρωποιο ,και ειδηκα << αρχαριοι>> και αν δεν διευκρηνηζουμε σωστα αυτα που γραφουμε μπορει ευκολα να παρερμηνευτει κατι ......
για αυτο καλο ειναι να γραφουμε ακριβως με αυτο το σκεπτικο για να μην δημιουργηθουν προβλημα στο μελλον


P.S δεν αναφερουν προσωπικα μονο σε εσενα ,αλλα γενικα μιλοντας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06660 seconds with 12 queries