Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-10, 10:46
alex_s Ο χρήστης alex_s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Αντοχή DIY ενυδρειων

Ακολουθώντας πολλές από τις οδηγίες που βρήκα στο forum, έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο 120x40x50 με τζάμι 10mm ρονταρισμένο και πανω-κατω κόντρες(με σιλικονη DEN BRAVEN).
Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 μήνες χωρίς κάποιο πρόβλημα
Στο πίσω μέρος του μυαλού μου όμως τριγυρνάει η ερώτηση "μήπως δεν έχω κάνει κατι καλά?"
Θέλω να ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να είμαι πιο ήσυχος με την κατασκευή μου? Θα με προειδοποιήσει στην αρχή (θα έχει καμμια διαρροή) ή θα ανοίξει με τη μία? Τι θα πω στη γυναίκα μου αν γεμίσω το σαλόνι με νερά ?
Μήπως είμαι απαισιόδοξος?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-10, 13:07
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

εμενα ενα μου ειχε σπασει αλλα δεν ηταν σωστα φτιαγμενο και ενα αλλο μου ειχε ανοιξει 3 φορες το προβλημα ηταν η στραβη βαση οταν την αλαξα ολα κομπλε οποτε εαν δεν σου ανοιξε την ιδια ωρα, το εχεις κολησει οπως επρεπε και η βαση ολοίσια τοτε μπορεις να ηρεμησεις...τωρα μιλαω εγω που καθε μερα το κοιταω αν δακρυζει απο καπου μαλον οταν το εχεις φτιαξει μονος σου εχεις παντα μια αμφιβολια ενω μπορει να ειναι και δεκα φορες καλυτερο απο καποιο ετοιμο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-10, 13:18
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΑΝΙΚΟΥ
Ολα ειναι θεμα (απ)Αισιοδοξιας.
Αν και εχω "εργοστασιακο" κανενας δε μου εγγυαται την ασφαλεια του απο αποψης διαρροης. Το σκεφτηκα πολλες φορες απολες τις αποψεις(νερα στο σαλονι, ψαρια χυμα, γυναικα σε υστερια, ο ενοικος απο κατω).
Κατεληξα στη σκεψη οτι ολα διορθωνονται αν το "κακο" σε βρει νασαιστο σπιτι ή καπου κοντα. Σε αντιθετη περιπτωση δε μπορεις να κανεις ΤΙ ΠΟ ΤΑ.
Με δεδομενο λοιπον το οτι εισαι εκει ή κοντα, προλαβαινεις να αδειασεις μεγαλο μερος του νερου στην αποχετευση, πριν χυθει στο πατωμα, και ισως αν εισαι ψυχραιμος να σωσεις και αρκετα απο τα ψαρια σου.
Επειδη ανακατευομαι λιγο και με DIY ηλεκτρονικα, βρηκα και ενα απλο σχεδιακι που θα λειτουργει ως αισθητηρας σταθμης με βομβητη σε περιπτωση μειωσης σταθμης του νερου ειτε απο εξατμιση είτε(φτ-φτ-φτ) απο διαρροη κυριως αν συμβει νυχτα(μη με πιασει στον υπνο!!!)
Η κατασκευη του ειναι ευκολη, αλλα θα μου παρει καμποσο χρονο να την υλοποιήσω.
Προς το παρον εχω κρεμασει στο ενυδρειο μου ενα αισθητηρα ...σκορδου.
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-10, 14:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex_s Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακολουθώντας πολλές από τις οδηγίες που βρήκα στο forum, έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο 120x40x50 με τζάμι 10mm ρονταρισμένο και πανω-κατω κόντρες(με σιλικονη DEN BRAVEN).
Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 μήνες χωρίς κάποιο πρόβλημα
Στο πίσω μέρος του μυαλού μου όμως τριγυρνάει η ερώτηση "μήπως δεν έχω κάνει κατι καλά?"
Θέλω να ρωτήσω μετά από πόσο καιρό μπορώ να είμαι πιο ήσυχος με την κατασκευή μου? Θα με προειδοποιήσει στην αρχή (θα έχει καμμια διαρροή) ή θα ανοίξει με τη μία? Τι θα πω στη γυναίκα μου αν γεμίσω το σαλόνι με νερά ?
Μήπως είμαι απαισιόδοξος?
από τη στιγμη που τρέχει 3 μήνες, ένα είναι σίγουρο. ότι και να γίνει δεν θα γίνει απότομα. άρα θα έχεις το χρόνο να αντιδράσεις.

ας δούμε όμως τι πιθανότητες αστοχίας θα μπορούσες να έχεις.

1) να σπάσει. η περίπτωση αυτή υπάρχει μόνο αν ΕΣΥ σπάσεις το ενυδρειο. αν το χτυπήσεις και σπάσει ή ραγίσει, είναι σίγουρο ότι δεν θα φταίει ότι είναι DIY. και αυτό το λέω γιατί το ενυδρειο σου, σε αυτές τις διαστάσεις και με 10αρι τζάμι είναι αδύνατων να σπάσει από την πίεση του νερού

2) κάποια κόλληση να μην έγινε σωστά με αποτέλεσμα να μην έχει στεγανοποιηθεί 100% το ενυδρειο. εδώ έχει να κάνει τι τάξης κενό υπάρχει στην κόλληση? από τη στιγμη και πάλι που το ενυδρειο τρέχει 3 μήνες, αν το κενό ήταν μεγάλο θα το είχες καταλάβει. αν είναι μικρο, κάποια στιγμη θα αρχίσει να δακρύζει. το καλό είναι ότι κατά 99,99% ακόμα και αυτό να συμβεί δεν θα υπάρχει επιδείνωση. απλά θα δακρύζει με το ρυθμό που ξεκίνησε να δακρύζει, αν και το πιθανότερο είναι με πολύ μικρά κενά να μην δεις ποτέ να δακρύσει.

3) κακός καθαρισμός πριν την κόλληση ή παλιά σιλικόνη. και στις δυο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι να μην αποκτήσει η σιλικόνη την μέγιστη δυνατή πρόσφυση με το τζάμι. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μετά από καιρό (μπορεί και μετά από κάποια χρόνια, μπορεί και πολύ νωρίτερα ή και πολύ αργότερα, ανάλογα με το ποσοστό πρόσφυσης που έχει επιτευχθεί στις κολλήσεις) κάποιες κολλήσεις να ξεκολλήσουν.
πάντα κρίνοντας από το δικό σου ενυδρειο, η πιθανότητα να γίνει και εδώ κάτι απότομα και να πλημμυρίσεις είναι πολύ μικρή. είναι σίγουρο ότι θα δεις κάποια κόντρα να έχει ξεκολλήσει, ή θα δεις από κάπου να αρχίσει να δακρύζει. το κακό στην περίπτωση αυτή είναι ότι αν αρχίσει να δακρύζει, είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει και επιδείνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-10, 10:13
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

οντως τα δεκαρια τζαμια ειναι αρκετα για το ενυδρειο αυτο και μονο απο τις κολλησεις θα μπορουσε να προκηψει προβλημα. εχω φτιαξει ενα με ακριβως τις ιδιες διαστασεις και ιδιο παχος τζαμια και μαλιστα χωρις ανω κοντρες πανω σε σιδερενια βαση χωρις ξυλο η φελιζολ. εχω βαλει σκληρα σφουγγαρακια, αυτα που βαζουμε κατω απο επιπλα για να μη γλυστρανε η γδερνουν το πατωμα πανω στο πλαισιο της βασης και ημουν κι εγω πολυ απαισιοδοξος για αυτο που εκανα αλλα δεν φανταζεστε ποσο βιαζομουν να το στησω. το ενυδρειο αυτο οσο περιεργο κι αν ακουγεται εχει δυο χρονια λειτουργιας. φτου φτου φτου
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-10, 10:26
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εγώ που έχω εργοστασιακό από Careffur μπορώ να κάνω κάτι για να το ενισχύσω; Αν έβαζα πχ έξτρα σιλικόνη εξωτερικά ή κάτι τέτοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-08-10, 10:30
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Nο αφησεις οπως ειναι,δεν χρειαζεται ενισχυση.Εγω εχω 120 λιτρα καρφουρισιο εδω και 7 χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευαστης ενυδρειων Dimis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 15-03-10 11:40
μαρκα ενυδρειων scorpios Αρχάριοι γλυκού νερού 5 04-06-09 09:54
Αντοχη Ενυδρειων???????? batza Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 07-11-05 22:54
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ notios_n Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-01-04 22:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04648 seconds with 13 queries