Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-08, 21:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή τα kribs καη η δυναμη της φυσης...

χαιρετω....ετσι απλα να μοιραστω την εμπειρια μου με τα κριμπς...
την 1η του μηνος ειχα γεννα απο τα κριμπς μου...ηταν η πρωτη τους φορα...δε πιστευα να ζευγαρωσουν γιατι δεν εχω ιδανικες συνθηκες γιαυτα στο ενυδρειο...οτι νερο εχει το δικτυο με αρκετα ανεβασμενη σκληροτητα ...παραυτα τα καταφεραν ...μια μερα πριν φυγω για 5ημερο ταξιδι θεσσαλονικη.....
ενας φιλος θα ταιζε τα ψαρια μια φορα την ημερα...τι να εκανα ομως με τα μωρα που θελουν τροφη 4-5 φορες αποτι μου ειπαν ?
απλα στις ημερισιες μεριδες που ετοιμασα εβαλα και λιγη τροφη-σκονη...δε μπορουσα να πω το φιλο μου να πηγαινοερχεται τοση αποσταση πανω απο μια φορα...
ετσι εφυγα με πολυ στεναχωρια γιατι ημουν σιγουρος πως μαζι με σκαλαρια και γκουραμι και χωρις ειδικη τροφη τα μωρα δε θα τα καταφερναν...
σαν να μην εφταναν ολα αυτα οσο ελειπα χαλασε ο χρονοδιακοπτης του φωτος τη δευτερη μερα.... σημερα το πρωι ενημερωθηκα πως πεθανε και ενα απο τα trichogaster leeri...
ετσι σημερα το απογευμα πηρα το λεωφορειο περιμενοντας να γυρισω σπιτι και να δω φυτα που χαλασαν χωρις φως ...την αμμωνια στο ζενιθ απο το πτωμα που δε βγηκε απο το ενυδρειο και φυσικα ουτε λογος για μωρα....ας ηταν καλα τα ενηλικα...
γυριζω στο σπιτι και βλεπω τα φυτα ακμαιοτατα..βγαζω το νεκρο απο το ενυδρειο που ηταν εκει τουλαχιστον 24 ωρες και βλεπω τους γονεις Kribs να παρελαυνουν με τα πιτσιρικια....
τα μωρα αντεξαν χωρις ιδιαιτερο ταισμα..με αρκετους εχθρους και μισο σκοταδο και με καθολου "φιλικη προς τα βρεφη" αμμωνια....
μετρησεις δε κανω ...απλα ειμαι φαν των τακτικων αλλαγων....
τωρα παω να κανω μερικη αλλαγη και να μπω σε προγραμμα ταισματος για τα μωρα....δε ξερω τι θα γινει στο τελος...αλλα βρηκα την εμπειρια ιδιαιτερη...και θελησα να τη μοιραστω......ετσι για να εχουμε εμπιστοσυνη στη μητερα φυση!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-08, 00:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Να σου ζησουν !Εγω απ οτι καταλαβα ειναι να πετυχεις και καλους γονεις. Τα δικα μου με συνεχη φροντιδα δεν καταφερνουν να μεγαλωσουν μωρα. Προχτες ειχαν καμια 80αρια,χτες 20 και σημερα 1 μικρο ! Σε 5 γεννες μεγαλωσαν μονο 2 μικρα. Τη νυχτα τα χανουν και δεν ξερω τι ευθυνεται,(η ποιος).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-08, 01:14
Το avatar του χρήστη fotis478
fotis478 Ο χρήστης fotis478 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν τα μικρά. Και μένα γέννησαν με ανεβασμένη σκληρότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο, εμπιστοσύνη στην μάνα φύση αλλά και στους γονείς.

Το ζευγάρι φαίνεται πολύ ταιριαστό, συννενοείται καλά και επιλέγει το κατάλληλο σημείο για να κοιμήσει τα μωρά του κάθε βράδυ με του γονείς να φυλάνε σκοπιά εναλλάξ προκειμένου να προστατεύσουν τα νεογέννητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-08, 00:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις ευχες ...παιδια μεχρι και σημερα η μαμα κοιμαται στη φωλια που γεννησε με τα μικρα και ο αρσενικος απο εξω καραουλι!!!
ισως γιαυτο και φαινεται να μην εχω απωλειες...κατι παραπανω απο 30 μετρησα την πρωτη μερα...καπου τοσο τα μετρησα και το μεσημερι...
αυτο που με αγχωνει ειναι μην βιαστουν ξανα για αναπαραγωγη και τα εγκαταλειψουν...και αον οχι ξερει κανεις σε ποσο καιρο οι γονεις τα αφηνουν ανεξαρτητα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-08, 03:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Στις 20-30 μερες τα μικρα απομακρυνονται απο την προστασια των γονιων που ετοιμαζονται για νεα γεννα.Απο αυτο το σημειο και μετα κινδυνευουν και απο τους ιδιους τους τους γονεις που τους επιτιθενται μολις τα δουν αλλα τα μικρα ειναι διαολακια σκετα και πολυ γρηγορα !!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-08, 16:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση...γυρνωντας απο θεσσαλονικη αγορασα και το 56αρακι των καρφουρ για να το κανω spieces tank για τα κριμπς...αν επιζησουν τα μωρα ομως λεω να βαλω αυτα εκει οταν ανεξαρτητοποιηθουν γιατι θα ηθελα να εχω απογονους....στο μελλον θα βαλω εκει μονο τους γονεις...αρα σε κανα μηνα θα ειναι στημενο και το ενυδρειο για να υποδεχτει κατοικους....ελπιζω ολα να πανε καλα...σε ολους μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-08, 19:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παιδια...μεχρι στιγμης ολα πανε καλα κι εχουν επιβιωσει νομιζω ολα τα μωρα...παραθετω μερικες φωτο....μου κανει εντυπωση που 2 βδομαδες μετα η μαμα ακομα μαζευει τα μικρα στη σπηλια και κοιμουνται μεσα τη νυχτα...ο μπαμπας φυλακας της εισοδου....
το φανταστικο ειναι πως αν οι γονεις τα αφησουν για λιγο (συνηθως για να διωξουν μακρια τα αλλα ψαρια) τα μικρα κολλανε-ακινητοποιουνται σε καθε επιφανεια...στο χαλικι στα μοπανι και στα φυτα......μολις οι γονεις πλησιαζουν αρχιζουν να κινουνται ξανα...απιστευτο θεαμα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  81,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  66,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαφορες kribs alexinio Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 1 22-04-07 01:40
προτασεις για υλικα της ελληνικης φυσης? Πάνος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 17-02-06 09:39
Περι Kribs-ζευγαρωμα και Ramirezi Discos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 20-01-03 21:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05873 seconds with 14 queries