Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-08, 22:50
Το avatar του χρήστη Seaman
Seaman Ο χρήστης Seaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Πιθανη διαρροη ενυδρειου

Σημερα προσεξα πως ετρεχε νερο απο το ενυδρειο και δεν ξερω τι να τσεκαρω για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι διαρροη καθως ετρεχε τις προαλλες απο τα καλωδια του θερμοστατη και της αντλιας του λογω της αντλιας που εχει (για οσους ξερουν ειναι το μοντελο rekord 60 της juwel). Αναρωτιεμαι μηπως φταιει που εχω βαλει γυρω στους 5 ποντους χαλικι και αυτο επιβαρυνει την βαση του ενυδρειου και εχει διαρροη απο εκει? Προτεινετε μου λυσεις και πειτε μου εαν αγορασω αυριο αλλο ενυδρειο μπορω να μεταφερω το νερο εκει μαζι με τα φιλτρα καθως ειμαι ακομα στο στρωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-08, 22:57
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αν δεν εχεις ψαρια τοτε βγαλτα ολα εξω πηγαινε το στο μπαλκονι και βαλτο πανω απο εφημεριδες, γεμισε το νερο και αφησε το μερικες ημερες, αν δεις τις εφημεριδες βρεγμενες η να εχουν ζαρωσει (οπως κανουν συνηθως τα χαρτια οταν βρεχονται και εχουν στεγνωσει) τοτε πηγαινε το πισω απο εκει που το πηρες και αλλαξε το

το χαλικι δεν ειναι η αιτια του προβληματος σου, τοσοι εχουμε βαλει χαλικι χωρις διαροες

ειναι κριμα να ξεκινας ετσι στραβα (εστω με την υποψια)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-08, 23:02
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Έχεις αεραντλία στο ενυδρείο(για τί αντλία μιλάς?)?Και αν ναι είναι σε λειτουργία ή εκτός?Παλιότερα σε ένα ενυδρείο είχα βγάλει την αεραντλία απο την μπρίζα και απο το σωληνάκι της, αφήνοντας το σωληνάκι χωρίς να το βγάλω απο το ενυδρείο,την άλλη μέρα το πρωί έσταζε νερό και παραλίγο να πάθω αμόκ μέχρι να συνηδητοποιήσω ότι τραβούσε νερό απο το σωληνάκι της αεραντλίας....Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και με σένα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-08, 00:20
Το avatar του χρήστη Seaman
Seaman Ο χρήστης Seaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Στο manual την ανεφερε ως αντλια κυκλοφορια του νερου και ειναι τοποθετημενη διπλα απο τον θερμοστατη. Το μοντελο της αντλιας ειναι το ιδιο με αυτο που περιγραφεται σε αυτο το link http://www.juwel-aquarium.de/en/bersicht193.htm?cat=129
-------------------------
Νομιζω πως εντοπισα το προβλημα μιας και ειχα μια αεραντλια που ειχε δωσει ενας φιλος μου και τραβηχθηκε κατω απο το κουτι με τα φιλτρα (σημερα εβαλα και φιτλρο siporax και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να αποτελεσμα να ανεβει εκει το επιπεδο του νερου με την βοηθεια των φυσαλιδων που παγιδευονταν κατω απο το κουτι και χαρης στην ιδεα του Tkagem πιστευω πως το εντοπισα αλλα θα το αφησω για τωρα να δουμε αν θα εχω και αλλες διαρροες και αν ναι τοτε κατι οντως δεν παει καλα. Θα σας ενημερωσω για οτι προκυψει και ευχαριστω για την βοηθεια που μου προσφερεται !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Seaman : 05-01-08 στις 00:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-08, 20:27
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Μακάρι να'ναι αυτό, εγώ έτσι την είχα πατήσει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-08, 20:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

βεβαιωσου και σιγουρεψε οτι δεν εχεις αλλες διαροες απο πουθενα για να αποφυγεις εκπληξεις .....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-08, 02:03
Το avatar του χρήστη Seaman
Seaman Ο χρήστης Seaman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Λοιπον αφου ξενυχτησα και παρακολουθησα με προσοχη το ενυδρειο ήταν τελικα αυτο που ειπε ο Tkagem . Σας ευχαριστω και παλι για την βοηθεια !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-08, 16:44
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις αεραντλία στο ενυδρείο(για τί αντλία μιλάς?)?Και αν ναι είναι σε λειτουργία ή εκτός?Παλιότερα σε ένα ενυδρείο είχα βγάλει την αεραντλία απο την μπρίζα και απο το σωληνάκι της, αφήνοντας το σωληνάκι χωρίς να το βγάλω απο το ενυδρείο,την άλλη μέρα το πρωί έσταζε νερό και παραλίγο να πάθω αμόκ μέχρι να συνηδητοποιήσω ότι τραβούσε νερό απο το σωληνάκι της αεραντλίας....Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και με σένα?
Γι αυτο ειναι απαραιτητη μια φθηνη βαλβιδα αντεπιστροφης η το σωληνακι (στομιο) να παραμενει πανω απο το υψος της ελευθερης επιφανειας του νερου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-08, 18:51
weasel Ο χρήστης weasel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις αεραντλία στο ενυδρείο(για τί αντλία μιλάς?)?Και αν ναι είναι σε λειτουργία ή εκτός?Παλιότερα σε ένα ενυδρείο είχα βγάλει την αεραντλία απο την μπρίζα και απο το σωληνάκι της, αφήνοντας το σωληνάκι χωρίς να το βγάλω απο το ενυδρείο,την άλλη μέρα το πρωί έσταζε νερό και παραλίγο να πάθω αμόκ μέχρι να συνηδητοποιήσω ότι τραβούσε νερό απο το σωληνάκι της αεραντλίας....Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και με σένα?

Την πατησα κι εγω ετσι καποτε βαλε καλου κακου στα σωλινακια του αερα οποσ ειπαν και τα παιδια Non-return valve http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...Xptj19BCGt34Ur
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροη νερού. netblues Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 11-04-07 00:33
πιθανη κατακρημνιση enzo Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 1 15-12-06 09:02
Ερωτηση για πιθανη ασθενεια σε γκουραμι georgesa Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 30-12-05 00:04
διαρροη steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 15-06-05 01:41
διαρροη SOS steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 28-04-05 09:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04200 seconds with 15 queries