Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-12, 01:15
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Exclamation Ramirezi και φυτά σε 48λτ, ζητάω συμβουλές!!!

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί βρέθηκα λίγο στα βαθιά, καθότι άσχετος με το μαλακό νερό και τα φυτά (μέχρι στιγμής διατηρώ μόνο Αφρικάνες).

Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό, πολλά βακτήρια (sera), λίιιγο τάισμα ως τροφή της βιολογίας και καλές μετρήσεις εξαρχής. Γέμισε με χαλαζιακή άμμο που είχα ήδη, ξύλα που παίζαν ήδη από φίλο του φόρουμ. Χτές προστέθηκε ένα πολύ ωραίο ζευγάρι ramizeri αλλά και άλλο ένα από 2 μικρά αλγοφάγα (δε θυμάμαι το όνομά τους), και αρκετά φυτα, επίσης από φίλο του φόρουμ! Τα ξύλα έβρασαν καλού κακού, ενώ δίλπα στις ρίζες μπήκαν από μισή ταμπλέτα μέσα στη χαλαζιακή άμμο (δεν υπάρχει υπόστρωμα).

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά, 2η μέρα σήμερα είδα τα ramirezi να βολτάρουν και να κάνουν καλή παρέα μεταξύ τους, ενώ τα αλγοφάγα να είναι συνεχώς στο έργο τους Γενικά, αν και φάουλ καθώς βιάστηκα κάπως για όλα αυτά, έκανα πολύ πολύ προσπάθεια να προσαρμοστούν σωστά.

Οι τιμές είναι ph=7,5 , kh=6, αμμωνία/νιτρώδη σταθερά 0, νιτρικά ελάχιστα, θερμοκρασία 26, φωτισμός 9 ώρες (δε ξέρω τι λάμπα ακριβώς έχει το BOYU, βλέπω μόνο ότι έχει μια λευκή και μια κάπως γαλάζια "ακτίνα", αεραντλία για τις ώρες φωτισμού). Η φίλτρανση πλάτης έχει αρκετά σφουγγάρια, αρκετό μακαρόνι, 3 κοματάκια τύρφης σε κάλτσα (τα υπολογίζω 70ml), ενυδρειακό βαμβάκι, τον "κρυμμένο" θερμοστάτη και μια μίνι αντλιούλα 11w/400λτ/h.

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαν, και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκες. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμές. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi? (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.

Ακολουθούν και κάποιες φωτός, αναμένω τη βοήθειά σας!









Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-12, 01:36
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου;
Γενικά δύσκολο ψάρι που οριακά(εντελώς όμως!) να είναι στο 7,5 άρα σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις με το νερό...
Σαν συμπεριφορά πως είναι σε τόσο λίγο χώρο;
Γιατί εγώ στα 90 λίτρα και με ορθογώνιο ενυδρείο και είχα αντιπαραθέσεις...
Και παρόλο που γεννούσαν συχνά δεν αντέξαν πάνω από μισό χρόνο σε νερό βρύσης και δεν ξαναπήρα...
Φοβερά ψάρια(προσωπικά για αυτά που μπαίνουν σε μέχρι 90λίτρα τα πιο όμορφα...!) αλλά θέλουν προσοχή και σωστές ρουτίνες...
Επίσης για άλλο συγκάτοικο καρδινάλιους να μην βάλεις γιατί νομίζω πως θα ξεπεράσεις τα όρια του ενυδρείου σου...
Αν πας σε άλλο τότε βάζεις...
Θα μπορούσες να βάζεις κανα-δυο οτόκυκλους ακόμα(τα άλλα μικρά ψαράκια που έχεις...)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-12, 01:47
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μήκος έχει το ενυδρείο σου;
Γενικά δύσκολο ψάρι που οριακά(εντελώς όμως!) να είναι στο 7,5 άρα σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις με το νερό...
Σαν συμπεριφορά πως είναι σε τόσο λίγο χώρο;
Γιατί εγώ στα 90 λίτρα και με ορθογώνιο ενυδρείο και είχα αντιπαραθέσεις...
Και παρόλο που γεννούσαν συχνά δεν αντέξαν πάνω από μισό χρόνο σε νερό βρύσης και δεν ξαναπήρα...
Φοβερά ψάρια(προσωπικά για αυτά που μπαίνουν σε μέχρι 90λίτρα τα πιο όμορφα...!) αλλά θέλουν προσοχή και σωστές ρουτίνες...
Επίσης για άλλο συγκάτοικο καρδινάλιους να μην βάλεις γιατί νομίζω πως θα ξεπεράσεις τα όρια του ενυδρείου σου...
Αν πας σε άλλο τότε βάζεις...
Θα μπορούσες να βάζεις κανα-δυο οτόκυκλους ακόμα(τα άλλα μικρά ψαράκια που έχεις...)
OK, οπότε πάμε για ΑΟ.. κάποια οικονομική να προτείνουμε υπάρχει? (είναι λίγα τα λιτρα...)

Η συμπεριφορά είναι πολύ καλή.. μπήκα στο χώρο σιγά σιγά και πριν με αντιληφθούν παίζαν μεταξύ τους! (μετά όταν αντιληφθούν παρουσία συνήθως είναι αγάλματα και παρατηρούν..)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ριξε μια ματια στο waterwaves.gr
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 01:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαντηρησε τις αλλαγες νερου σου ,και ριχνε κανονικα την δοσολογια του αντιχλωριου (προτεινω seachem prime..)επισης ταιζε 1 τροφη με υψηλη πρωτεινη,και σπιρουλινα καθε 3μερες και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκεςαν μιλας για το πεχα και για τις σκληροτητες μια Α/Ο ειναι μονοδρομος...αλλιως με τυρφη (προετοιμασια σε βαρελι) θα κανεις δουλεια για αρχη. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμέςπροτεινω να τα σταματησεις..θα ηταν καλυτερα αν ειχες προσθεσει μπολι στο φιλτρο.>!!!. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi?πιστευω οτι με σταδιακη προσαρμογη ισως καταφερεις να τα συνηθισεις σε νερο βρυσης(ειδικα αν δεν ειναι wild caught) (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.για την ωρα ξεχνα το..λιγα τα λιτρα και θελουν τουλαχιστον κοπαδακι 10ατομων
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-12, 02:00
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα τις συμβουλές σχετικά με το πως θα αντέξουν αρχικά τα ramizeri τις αλλαγές και την ταλαιπωρία που πέρασαντηρησε τις αλλαγες νερου σου ,και ριχνε κανονικα την δοσολογια του αντιχλωριου (προτεινω seachem prime..)επισης ταιζε 1 τροφη με υψηλη πρωτεινη,και σπιρουλινα καθε 3μερες και έπειτα για το πως θα μπορούσα να σταθεροποιήσω και να βελτιώσω τις συνθήκεςαν μιλας για το πεχα και για τις σκληροτητες μια Α/Ο ειναι μονοδρομος...αλλιως με τυρφη (προετοιμασια σε βαρελι) θα κανεις δουλεια για αρχη. Για αρχή τάισα σήμερα (2η μέρα) ελάχιστα, τσίμπησε λίγο μόνο το θυλικό απ όσο είδα, ενώ μέρα παρά μέρα προσθέτω βακτήρια sera και μετράω τιμέςπροτεινω να τα σταματησεις..θα ηταν καλυτερα αν ειχες προσθεσει μπολι στο φιλτρο.>!!!. Επίσης, για τις ρουτίνες που θα πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και για τις απαιτήσεις των φυτών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε τα όνόματά τους) Και κάτι για το ph, θα μπορούσα να μην κατεβάσω το ph και να το αφήσω να γίνει βρύσης (7,8 ), ή είναι απαραίτητο το χαμηλό ph για τα ramirezi?πιστευω οτι με σταδιακη προσαρμογη ισως καταφερεις να τα συνηθισεις σε νερο βρυσης(ειδικα αν δεν ειναι wild caught) (οπότε και θα πρέπει να πάω σε A/O). Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω και μια μικρή ομάδα Cardinal Tetras, ξέρω ότι είναι οριακά τα λίτρα αλλά έχω την πρόθεση να τα αναβαθμίσω σε δεύτερο χρόνο.για την ωρα ξεχνα το..λιγα τα λιτρα και θελουν τουλαχιστον κοπαδακι 10ατομων
Οι αλλαγές νερού θα είναι ένα θέμα.. ήδη με βλέπω να ψάχνω αύριο για Α/Ο..
1 αλλαγή /εβδομάδα πιστεύω θα χρειάζεται, σωστά?

Αύριο θα πάω να προμηθευτώ τις πρωτεινούχες τροφές.

είχα προσθέσει πολύ μπόλι στο φίλτρο. δε βοηθάνε και τα βακτήρια τις συνθήκες / στώσιμο?

δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να είναι wild caught.. αλλά ο φίλος krispie είπε πρίν οτι δεν αντέξαν πολύ τα δικά του σε νερό με ph βρύσης.. Αν είναι λοιπόν να τα βλάπτει το ph πάω οπωσδήποτε σε ΑΟ

με βλέπω να αναβαθμίζω σύντομα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ριξε μια ματια στο waterwaves.gr
ευχαριστώ!

αυτό ήθελα να βρώ και είχα ξεχάσει το site.. πολύ καλά παιδιά, είχα πάρει πέρσι για το πόσιμο νερό ένα φίλτρο 3 σταδίων (χωρίς την ΑΟ..), ίσως να τα συνδυάσω τώρα ..)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 09-01-12 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-12, 02:31
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

απο την στιγμη που εβαλες μπολι τα βακτηρια ειναι αχρηστα..κανε μια μεγαλη αλλαγη να φυγει η θολουρα απο το νερο...!!! για 45λιτρα πιστευω πως ναι 1φορα την βδομαδα 20% αλλαγη ειναι οκ...θα δεις και πραττες αναλογα....αφου ειναι tank bred ισχυει οτι σου ειπα...ισως με σταδιακες αλλαγες να τα φερεις σε επιπεδο νερου βρυσης..>!! αλλα με προσοχη....απο τροφες αγορασε και καποια κατεψυγμενη αν βρεις (κατα προτιμηση αρτεμια) ...καλη συνεχεια !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-12, 02:47
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Μάλιστα ωραία!

Η θολούρα αυτή φεύγει μόνη της σε 1 μέρα περίπου.. αν θε φύγει θα το δώ, αλλά φοβάμαι τώρα να κάνω αλλαγή γιατί δεν έχω "προετοιμασμένο" νερό, μην τα στρεσσάρω κι άλλο αλλάζοντας πάλι το ph..

Οπότε αυτό που λέμε είναι οτι (εφόσον εξακριβώσω 100% οτι είναι tank bred) εαν (σταδιακά και με τον καιρό) ερθουν σε νερό βρύσης θα ζήσουν το ίδιο καλά με το να τα είχα σε χαμηλό ph, χωρίς αυτό να επειρεάζει τη ποιότητα της ζωής τους?

Ναί, αύριο κι όλας θα προμηθευτώ κάποια κατεψυγμένη να τα δω να ανταποκρίνονται καλύτερα και να αρχίσει και η ποικιλία σιγά σιγά, γιατί σήμερα τα flakes τα σνόμπαραν χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-12, 07:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισως το ph να το συνηθησουνε με τον καιρο,αλλα με τη σκληροτητα τι θα κανεις?
η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι η ΑΟ για μενα.κιεγω εχω ενα ζευγαρι ραμ αλλα τα κραταω με Α.Ο στα 240 λιτρα τωρα,με αλλαγες 30% εβδομαδιαια.το ph μου στο 6 και gh 3.αν θες να τα χαρεις και να μην ταλαιπωρηθουνε που αποτι καταλαβα απτα λεγομενα σου σε ενδιαφερει,για μενα παρε ΑΟ. και μολις μπορεσεις ενα ενυδρειακι μεγαλυτερο καθως θελουνε μηκος.κυριως για το θυληκο δλδ που θα το κυνηγαει ο αρσενικος
τη λαμπα σου μπορεις να την αλλαξεις με αλλη με ποιο θερμο φωτισμο.εχω κιεγω το ιδιο προβλημα και το προσεξα μετα απο σχολιο του delta66, αλλα "διορθωνεται" καπως γιατι κανω black water και "κοβει" αρκετα.αν το κανεις black water θα δειξουνε πολυ ομορφα τα χρωματα τους παντως και τα ψαρια θα το εκτιμησουνε ιδιαιτερα νομιζω

Υ.Γ το θυληκο στην πρωτη φωτο ειναι πανεμορφο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-12, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι θεραπειες τωρα να κανεις που ολα ξεκινανε απο τα νιτρωδη.
Κατι γινεται λαθος στο μπολιασμα μαλλον και χανεις τη βιολογια συνεχεια.
Το μπολι που εβαλες εκ νεου ειναι παλι απο αφρικανικο?
Και τα βακτηρια εξαρτωνται απο τη σταθεροτητα του πεχα παντως.
Αν βαζεις μπολι απο αφρικανικο με ψηλο πεχα, σε ενυδρειο με μαλακο νερο, τις απωλειες σου θα τις εχες στη βιολογια.
Ποιο ξερει τι ειναι τα χημικα που γραφεις οτι εριξες?
Και οι μεταβολες στο πεχα παρακατω ειναι κακες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό...

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά
Τεσπα κανε οτι μπορεις να μηδενισεις τα νιτρωδη και απεφυγε βασικα λαθη για την επιβιωση της βιολογιας.

Διαγνωση ασθενειας δεν εχει γινει (αν ειναι ασθενεια) για να κανεις θεραπεια με φαρμακα, αλλα τα melafix pimafix ειναι φυτικα και δεν επηρεαζουν αρνητικα (ακομα και αν ειναι αλλη η ασθενεια) ουτε τα ψαρια ουτε τη βιολογια. Οποτε βαλτα και βλεπουμε.

Ολα γινονται γιατι βιαστηκες να το στησεις το ενυδρειο, ειναι και μικρο, εβαλες και δυσκολα ψαρια σε λαθος νερο που το επεξεργαζεσαι και αποτομα.
Τα παθηματα να μας γινονται μαθηματα τουλαχιστον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-12, 10:26
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

Το ξέρω ότι βιάστηκα και ήταν λάθος. Βέβαια γίναν όλα από συμπτώσεις, δεν προώριζα για Ράμι το ενυδρειάκι, ενώ και τα ράμι πιθανότατα φεύγαν από τον προηγούμενο κάτοχο με κούριερ για Κρήτη, οπότε πίστεψα ότι παράλληλα με το νέο ενυδρείο μπορώ έτσι να τα "σώσω"..

Το νέο μπόλι είναι επίσης από το Αφρικάνικο, έβαλα μεγάλη σχετικά ποσότητα και έχω την αίσθηση ότι έχει πιάσει καλά και πλέον κατεβαίνουν τα νιτρώδη, συνεχίζω να μετράω και να αλλάζω νερό φυσικά όσο δεν είναι μηδέν.

Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.

Πραγματικά έχω καταλάβει τα λάθη μου με άσχημο τρόπο και δε θα τα επαναλάβω, σίγουρα χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος και υπομονή για ένα σωστό στήσιμο.

Οπότε ξεκινάω την εβδομαδιαία αγωγή του Pimafix για τους υπόλοιπους κατοίκους, και κοιτάζω να ισορροπίσω τις συνθήκες. Θα γράψω και τις μετρήσεις και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-12, 17:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως η ΑΟ θα βοηθησει πολυ στο να κρατησεις σταθερες συνθηκες στο νερο.τα σκαμπανευασματα κανουνε κακο.το PH minus το ειχα χρησιμοποιησει κιεγω οταν ξεκινησα και πριν βρω το φορουμ εδω,μου το πουλησε ο πετσοπας...(ο ιδιος που μου πουλησε το ballancer για στρωσσιμο...) δεν κανει τιποτα στην ουσια αφου ο πραγματικος λογος (ψηλη ΚΗ) στο νερο παραμενει και ξανανεβαζει το ph εκει που ητανε μετα απο λιγες ωρες η μετα απο αλλαγη.ειναι απλα ενα ακομα υγρο για να εχουνε να πουλανε.δεν εχω διαβασει ουτε εναν ανθρωπο ουτε εδω ουτε σε ξενες σελιδες που να ασχολειται εστω και λιγο σοβαρα με το ενυδρειο(ακομα και αρχαριους)που να προτεινει τη χρηση του.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-12, 19:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.
Οχι, οι μετρησεις ειτε με χρηση pH minus, ειτε με τυρφη, δεν ειναι πλασματικες.
Τα ph down γενικα εχουν βαση το φωφορικο οξυ, κατι που κατεβαζει ως οξυ το πεχα, αλλα παροδικα και υατο ειναι το κακο στην υποθεση., Αυτο επαθες και εσυ. (το φωσφορικο οξυ σε μεγαλες ποσοτητες ειναι κι αυτο τοξικο οπως τα νιτρικα, και πρεπει να τα εχουμε σε μια αναλογια 1ppm PO4 προς 15ppm ΝΟ3 για να μη εχουμε και εξαρση αλγων)

Η τυρφη αναλογα την ποσοστητα της, απλα καθυστερει λιγες μερες να δειξει την πραγματικη τελικη της δραση, αλλα η μετρηση ειναι σωστη.
πχ αν βαλεις μια Α ποσοτητα τυρφης, δεν θα μετρησεις απο την πρωτη μερα στο νερο, ποσο μπορει η συγκεκριμενη ποσοτητα να κατεβασει το πεχα Καθε μερα θα κατεβαινει κι αλλο μεχρι να σταθεροποιηθει στη τελικη τιμη που μπορει να το κατεβασει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-12, 21:52
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά,

ναι, το κατάλαβα ότι το ph minus κάνει "προσωρινή" δουλειά, η οποία έπειτα χαλάει.. περισσότερο το πήρα ως προσωρινό μέτρο λόγω της κατάστασης.. αλλά δεν το περίμενα ότι θα είχε τόσο "πρόσκαιρα" αποτελέσματα. Τώρα το μέτρησα στο 7,2 αλλά ξέρουμε ότι είναι λόγω της ΑΟ και θα πέφτει αργά και σταθερά

(Προς το παρόν όλες οι αλλαγές μου είναι 50/50 ΑΟ )

Οι μετρήσεις ίδιες ενώ το ΝΟ3 σήμερα μόλις που ανέβηκε στο 0,3 (κίτρινο -> ανοιχτό πορτοκαλί) φαίνεται η τάση να μηδενίσει. Εκανα μια αλλαγή μικρότερη από τις προηγούμενες 2 μέρες, κάπου 10-15%.

Επίσης ξεκίνησα και την πρώτη δόση του Pimafix.

Ο κύριος Ράμι είναι ΟΚ, πότε δείχνει κάπως υπερκινητικός και ανεβοκατεβαίνει μπροστά στο τζάμι και πότε κάπως υποτονικός. Τελικά λίγο κυκλοθυμικός θα έλεγα, μάλλον του λείπει το ταίρι του γι'αυτό. Οι 2 οτόκυκλοι τώρα με το που έσβησα το φως του ενυδρείου αρχισαν να οργιάζουν, αυτοί τελικά δείχνουν οι καλύτεροι του χωριου..

Μια ερώτηση για τα φυτά, δεν είναι στα πολύ καλά τους (μέχρι να μηδενίσει και το ΝΟ2 δεν κλείνω την αεραντλία), ενώ παρατηρώ και μια πράσινη νηματοειδή άλγη. Εκτός δύο μικρών ταμπλετών που έχω βάλει κοντά σε κάποιες ρίζες, να βάλω κάποια στιγμή στο πρόγραμμα και λίγο λίπασμα που έχω (Tetra Plant PlantaMin), και αν ναι πότε?
-------------------------
Λοιπόν περίεργα πράγματα συμβαίνουν.. ενώ τα ΝΟ2 απόψε έπεσαν κι άλλο από μόνα τους χωρίς αλλαγή, και σχεδόν μηδένισαν, ο Ράμι κάθεται πολύ υποτονικός στην πίσω πλευρά του ενυδρείου Δεν βλέπω απ όσο μπορώ να διακρίνω κανένα σημάδι ή κάτι μορφολογικό να έχει, τον ενόχλησα με το φακό και άλλαξε και θέση από την άλλη πλευρά του και δεν φαίνεται τίποτα το περίεργο (ούτε χτες που συμπεριφερόντα ΟΚ, τον είχα παρατηρήσει καλά)

Το μόνο που άλλαξε χτές ήταν η πρώτη δόση Pimafix. υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? (κι αν ναι να μη συνέχιζα την αγωγή? ) Υπάρχει περίπτωση να φταίει η απώλεια του θυλικού και να αντιδρά έτσι ? καμια συμβουλή τί μπορώ να κάνω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 19-01-12 στις 21:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-12, 22:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να παρακαλας μονο να μην εχει μεινει καμια βλαβη στα ζωντανα απο την εκθεση τους στα τοξικα.
Επισης να εχεις στο μυαλο σου οτι τα τοξικα εκτος απο το κακο που κανουν τα ιδια στα ζωντανα, τους δημιουργουν στρες και ριχνουν την αμυνα τους (ανοσοποιητικο) εναντια στις ασθενειες.
Προς το παρον συνεχισε αυτο που ξεκινησες (πιμαφιξ), παρατηρηση και .... προσευχη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09030 seconds with 13 queries