Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-12, 22:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή Τα φώτα σας για τα φώτα μου

Γεια παιδια,

ψαχνομαι εδω και καιρο να αναβαθμισω το φωτισμο μου στο 60λτ ενυδρειο μου, μιας και εχει μολις 52 leds 4,2w και εχει αρχισει να χανει και την ενταση του, με αποτελεσμα να χανω τα ευκολα φυτα μου. Ειχα επικεντρωθει σε λεντοταινιες, αλλα τωρα μου ηρθε η ιδεα να βαλω λαμπες T5 καλυτερα, μιας και στο αλλο μου ενυδρειο 22λτ, τα φυτα πηγαινουν πολυ καλα με μια Τ5 8w. Διαβαζω απο εδω, διαβαζω απο εκει και εχω μπερδευτει αρκετα για να επικεντρωθω καπου και να αρχισω να το κανω. Μαλλον θελω καποιες γνωμες των εμπειροτερων για να ξεκαθαρισω.

Αυτο που εψαχνα ηταν λεντοταινιες 5050 smd IP67 (IP68 καλυτερα αλλα δυσκολευομαι να βρω), ψυχρου κυριως αλλα και ζεστου λευκου. Θεματα που με απασχολησαν ειναι τα περι στεγανοτητας, μιας και το καπακι ειναι κοντα στη σταθμη του νερου (το πολυ 5cm), αλλα ειναι και μονιμα ποτισμενο με νερο. Τα περι συνδεσμολογιας θα τα βρω, αν και ασχετος με ηλεκτρολογικα, αλλα οποτε ασχοληθηκα με σχετικα θεματα, μια χαρα τα καταφερα. Αυτο που ηθελα να ρωτησω για τη λυση των leds, ειναι:
1. Θα εχω προβλημα με την επαφη τους με το νερο ή δεν υπαρχει προβλημα? Για IP67 μιλαμε βεβαια. Τις ταινιες εννοειται οτι θα τις εχω κολλημενες με σιλικονη στο καπακι, αλλα χρειαζεται σιλικονι και απο την κατω πλερα, προς την πλευρα του νερου δηλαδη?
2. Υπαρχουν προστατευτικα ή κατι τετοιο για να μπουν τα led, ωστε να μην υπαρχει τετοιο θεμα? Αν μπορει να υποδειξει κανενας κατι, καλο θα ηταν.

Τα περι Τ5 τωρα...
Ο χωρος ειναι μικρος, γιατι υπαρχουν και ανεμιστηρακια στο καπακι. Στη φωτο φαινεται ο ωφελιμος χωρος, που μπορουν να μπουν οι λαμπες. Συνολο, 50cm x 9 cm. Η τρυπα πανω δεξια ειναι υποδοχη για αυτοματη ταϊστρα, δεν ξερω αν αριστερα της, βεβαια, μπορω να βαλω αλλη μια μικρη T5. Θελω να εχω αποδοση γυρω στο 0.5w / λιτρο τουλαχιστον. Ερωτηματα:
1. Παλι περι στεγανοτητας. Οι λαμπες θα ειναι πολυ κοντα στη σταθμη του νερου, υπαρχει προβλημα ή ξανα κανενα προστατευτικο που εχετε να προτεινετε?
2. Αυτο που θα χρειαστω περα απο τις λαμπες ειναι ballast, ακροφυσια, και κλιπς? π.χ. ολα τα παρακατω ή και κατι αλλο?

http://www.aquamasters.gr/index.php?...mart&Itemid=80

http://www.aquamasters.gr/index.php?...mart&Itemid=80
ή
http://www.aquamasters.gr/index.php?...mart&Itemid=80
και κατι τετοιο? (δεν ξερω αν χρειαζεται)
http://www.aquamasters.gr/index.php?...mart&Itemid=80

Αυτο που δεν ξερω, επειδη δεν τα εχω μπροστα μου να τα δω, ειναι αν οι λαμπες στηριζονται στο καπακι μεσω των ακροφισιων ή μεσω των κλιπς.
Κατι αλλο που χρειαζομαι?
3. Εχει κανενας να προτεινει καποιες λαμπες?


Οποια βοηθεια, χρησιμη θα ειναι. Μαλλον πηγαινω προς Τ5, που τις εμπιστευομαι και περισσοτερο.

Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1030401.JPG
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  48,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-12, 00:05
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

γιατί δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις κάτι τέτοιο? 10 x 1watt cold white sta 90 me 100 lumen το καθένα.. βιδωμένα πάνω σε προφίλ αλουμινίου.. για προστασία από το νερό έχω βάλει ένα κομμάτι lexan.. τα led τα είχα απο ebay 8$ τα 10 τμχ και μου πήρε ένα απόγευμα να το τελειώσω..(αφού πειραματίστηκα σε 2-3 διαφορετικά setup)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  23042012073[1].jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  60,2 KB  
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-12, 09:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα η κατασκευη σου. (αυτο το lexan πρωτη φορα το ακουω, καλο φαινεται μετα απο λιγο ψαξιμο στο google).

Μαλλον ομως κατασταλαξα να βαλω σιγουρα μια arcadia Τ5, tropical ή plant pro στα 24w με ανακλαστηρες και ισως και μια ακομα, αλλα μαλλον θα πεσει πολυ μετα.
Η στεγανοτητα με προβληματιζει λιγο, δεν ξερω αν θα εχω προβλημα λογω μικρης αποστασης απο το νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-12, 09:33
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

άμα προσεχεις την φωτό το νερό είναι ένα πόντο από το χείλος του tank οποτε όταν κλείνει το καπάκι έρχεται σχεδόν πρόσωπο..πριν βάλω το λεξάν στο προηγούμενο setup είχα προβλήματα με τον αερισμό γιατί οι φυσαλίδες μου έβρεχαν τα led.. πάντως αν και υπολείπονται σε φάσμα είναι πολύ πιο εύκολα στην χρήση.. ούτε ballast ούτε τίποτα.. με ένα μετασχηματιστή που έχεις πεταμένο φτιάχνεις ότι θες.. αρκεί να βρείς τις συνδεσμολογίες για τα volt που έχεις διθέσιμα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-12, 09:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το ξερω οτι ειναι αρκετα ευκολα τα leds, leds εχω και τωρα. Αλλα εχει πεσει πολυ η ενταση τους, η οποια δεν ηταν και πολυ μεγαλη ποτε. Ή λεντοταινιες, ή Τ5. Θα βαλω Τ5 που τις εμπιστευομαι και πιο πολυ να πω την αληθεια.
Πανω-κατω τετοια αποσταση απο το νερο θα μεινει και σε μενα. Απλα ελπιζω να ειναι ολα καλα με στεγανα ακροφυσια κλπ...
Θα το δω στην πραξη μαλλον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-12, 15:57
Το avatar του χρήστη fotis80
fotis80 Ο χρήστης fotis80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Βασικά γιατι και εγω το σκεφτομαι για ενα θαλασινό μικρο (nano) reef 30 λίτρων που έχω να βαλω LED .
Τελικά μετα από ψαξιμο 1 μηνα κατεληξα στα CREE Leds τα οποία τα θεωρω και τα ποιο αξιοπιστα σε σχεση με οτιδήποτε αλλο.
Ενα site που μπορείς να τα προμηθευτείς ειναι εδω
http://www.hero-ledstore.com/led-aqu...349e64400094ba

Και εγω LED ταινειες είχα (σε ενα του γλυκου νερου περι τα 120 λιτρα) αλλα μετα απο 3-4 μηνες ξεράθηκαν απο την υγρασία και την ζέστη και τις ξηλωσα. Παρόλα αυτα καλα δόυλευεαν και δεν ειχα προβλημα με τα φυτά που είχα μεσα .

@ jimbit22
Μπορείς να μου πεις τι είδους LED (μαρκα πήρες ) και ποιον τύπο ?
Σε ποσα Kelvin ? (6000Κ ειναι το cool white Που εχεις ?)
Απλο προφίλ αλουμίνιου πήρες και απλως τα βιδωσες ? Δεν εβαλες θερμοαγώγιμη παστα κτλ .. ? Εχεις προβλημα με θεμροκρασία ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-12, 23:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Ακριβά τα βρήκες τα cree. Δεν δοκιμάζεις μήπως βρεις κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-12, 00:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι τα περισσοτερα που βρηκα να φερω απο εξω, θελουν μεγαλυτερες παραγγελιες, τουλαχιστον 5 μετρα. Παντως και ετσι ακομα, ειναι σιγουρα φθηνοτερα απο το να παρεις απο εδω...και εχεις λεντοταινιες για πολλα χρονια.

Δε μου λετε, γιατι αφησα προς το παρον τα leds και λεω να βαλω Τ5, για μια 24w σε φως ημερας και μια τυπου ροζ, αλλα μαλλον λιγοτερα watt, ισως 8. Λετε να ειναι ενταξει, γιατι με 2 24αρες πιστευω θα παραπαει. Ειναι μολις 60 λιτρα το ενυδρειο.
Σε τετοια περιπτωση, αν δεν φτιαξω μονος μου το ballast, ξερετε αν μπορω να βαλω το διπλο ballast της hagen με ακροφυσια κλπ?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2318

Δεν πιστευω να επηρεαζει το γεγονος οτι δεν θα ειναι και οι δυο 24w...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-12, 15:43
Το avatar του χρήστη fotis80
fotis80 Ο χρήστης fotis80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Εχεις καμια προταση για τα CREE , για καμια φτηνοτερη τιμή ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-12, 12:01
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

φώτη τα λεντ τα πήρα 8 με 10 $ τα 10 από εβαυ και είναι 1w το καθένα κ παράγει 90 με 100 lumen με γωνία δέσμης 140ο στα 6000 με 6500k.. Τώρα βρήκα μια προσφορά 35$ τα 50 τεμ αλλά στα 3w με 220 lumen και 120o δέσμη.. Τα εχω βίδωσει σε κομενη γωνία αλουμινίου 30 εκ. κ εχω βάλει μια ψυχτρα από pc στο κέντρο.. Περισότερες λεπτομέριες το βράδυ γιατί τώρα είμαι στη δουλειά κ γράφω από το κιν.. Γιατί μόνο τα λεύκα δεν κάνουν γιατί θέλουν ενίσχυση στο φάσμα τους.. Οπότε πρέπει να έχεις αναλογία κόκκινα, μπλε , λεύκα κτλ.. τώρα έχω προσθέσει 2 κομμάτια μπλε led ταινία για να προσθέσω ένταση και να κάνω και moonlight εφέ, ένα κομμάτι πράσινη(μου περίσσευε) και θα μπούνε 2 led κόκκινα προς πορτοκαλι για να συμπληρώσουν ένταση στο φάσμα απορρόφησης των φυτών..

____________________________________


τα cree είναι η καλύτερη λύση αλλα είναι ακριβά.. για reef άμα δεις αρκετά ξένα projects που έχω πετύχει βάζουνε αναλογια 4 cree led cool white xp-g και 1 blue xt-e..
πάντως για τα λίτρα σου τα cree συμφέρουν γιατί δεν θες μεγάλη ποσότητα και θα είναι πολύ ποιοτικό το αποτέλεσμα.. μεγάλη προσοχή στο driver που θα επιλέξεις να τα οδηγήσεις πχ buckpuck είναι ποιοτικοί αλλα ακριβοί.. αλλα το ίδιο και τα led αυτά.. τα led με βάση star μπορείς να τα κολλήσεις με μίξη εποξική κόλα/θερμική παστα, να τα βιδώσεις με βίδες και ναύλoν ροδέλες η με βίδες με τριγωνικό κεφάλι για την αποφυγή βραχυκυκλώματος..

___________________________________


μια πρόταση που κοιτάω ζεστά για ένα καινούριο ενυδρείο είναι αυτά:
http://viewitem.eim.ebay.gr/50x-Whit...606954048/item
και να τα οδηγήσω με 3-4 τέτοια drivers:
http://viewitem.eim.ebay.gr/613X3W-D...011742497/item
δεν θέλω να μπλέξω με pwm κυκλώματα δικά μου θα τα πάρω έτοιμα.. θα βιδωθούν σε κομμάτι αλουμινίου 3mm στις διαστάσεις του ενυδρείου σε αναλογια 5 λευκα 2 κόκκινα 2 μπλε με το κάθε χρώμα σε ξεχωριστό controller..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbit22 : 01-05-12 στις 23:38 Αιτία: αποφυγή 2 post
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας ΑΚΗΣ Ζωοτόκα 4 26-09-10 21:26
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
Τα φώτα σας! PascM Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-05-07 00:57
Τα φώτα σας vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-03-07 11:38
Τα φώτα σας... guppies_2 Ζωοτόκα 6 30-01-07 03:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05362 seconds with 14 queries