Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-13, 22:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Προβλημα με diy co2

Καλησπέρα.Έκανα χτες τη προσπάθεια μου για co2 αλλά μετά απο 24 ώρες δεν είχα αποτέλεσμα.Έβαλα 2 μπουκάλια των 2 λίτρων ενωμένα με σωληνάκι και απο το δεύτερο φεύγει άλλο σωληνάκι που πάει στο ενυδρείο.Νομίζω οτι το πρόβλημα ήταν στις τρύπες απο τα καπάκια των μπουκαλιών που έκανα.Γιατί όταν πίεζα το ένα μπουκάλι,απο τη τρύπα του άλλου εβγαιναν φυσαλιδες και αερας(έξω απο το σωληνάκι).Έβαλα σιλικόνι και νομίζω οτι το έλυσα αυτό το πρόβλημα.¨Οσον αφορά το μείγμα ακολούθησα όλες τις οδηγίες.Οταν εβρασα το νερο με τη ζαχαρη η θερμοκρασία του μείγματος ήταν κοντά στους 70 βαθμούς.Περίμενα περίπου μιαμιση με 2 ώρες μέχρι να κατέβει στους 28 βαθμους και να μπορεσω να το ενώσω με τη μαγια που ειχα ανακατεψει στο shaker.Περιμένετε όλοι σας τόση ώρα μέχρι να κατέβει η θερμοκρασία?Κάνω κάτι λάθος?Γιατί δε διαβασα πουθενα για τόση ώρα μέχρι να μπορέσω να ενώσω ζαχαρόνερο με μαγιά.Η μαγιά που βάζω ειναι αυτη απο το supermarket η γιωτης φακελάκι.Τι άλλο μπορεί να κάνω λάθος?Η θερμοκρασία του μείγματος οταν φτιαχτηκε και κλείστηκε στα μπουκάλια ήταν 27 βαθμούς.¨Ομως το σπίτι έχει θερμοκρασία 19 βαθμούς.Παίζει να εχω κι εκεί πρόβλημα?Ευχαριστώ ρε παιδιά!
Εδω και κάποιες photos http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68814
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-13, 22:55
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

βαζεις νερο στο βραστηρα 1,5 λιτρο το αφηνεις για 20 δευτερα περιπου αναλογα το βραστηρα,μετα ριχνεις το νερο σε μια λεκανη και μετρας με θερμομετρο πρεπει να εχεις 26-28 βαθμους το πολυ.περνεις ενα ποτηρι και το γεμιζεις απο τη λεκανη,ριχνεις 2,5 κουπες ζαχαρη στη λεκανη και ανακατευεις μεχρι να λιωσει.παραλληλα ριχνεις ενα κουταλακι του γλυκου μαγια στο ποτηρι και ανακατευεις με ενα κουταλι να λιωσει καλα.ριχνεις το νερο με τη λιωμενη ζαχαρη στο μπουκαλι και μετα το ποτηρι με τη λιωμενη μαγια.σφραγιζεις καλα και το αφηνεις να ηρεμησει σε 2-2,5 ωρες θα δουλεψει αν εχεις σφραγισει καλα το πωμα και δεν εχεις απο καπου διαρροη.τα δικα μου εκει που τα βαζω στο χωρο εχει 17 βια 19 βαθμους και παντα δουλευουν,δοκιμασε το φιλε μου.μη ξεχασεις τη βαλβιδα αντεπιστροφης να βαλεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-13, 23:21
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
βαζεις νερο στο βραστηρα 1,5 λιτρο το αφηνεις για 20 δευτερα περιπου αναλογα το βραστηρα,μετα ριχνεις το νερο σε μια λεκανη και μετρας με θερμομετρο πρεπει να εχεις 26-28 βαθμους το πολυ.περνεις ενα ποτηρι και το γεμιζεις απο τη λεκανη,ριχνεις 2,5 κουπες ζαχαρη στη λεκανη και ανακατευεις μεχρι να λιωσει.παραλληλα ριχνεις ενα κουταλακι του γλυκου μαγια στο ποτηρι και ανακατευεις με ενα κουταλι να λιωσει καλα.ριχνεις το νερο με τη λιωμενη ζαχαρη στο μπουκαλι και μετα το ποτηρι με τη λιωμενη μαγια.σφραγιζεις καλα και το αφηνεις να ηρεμησει σε 2-2,5 ωρες θα δουλεψει αν εχεις σφραγισει καλα το πωμα και δεν εχεις απο καπου διαρροη.τα δικα μου εκει που τα βαζω στο χωρο εχει 17 βια 19 βαθμους και παντα δουλευουν,δοκιμασε το φιλε μου.μη ξεχασεις τη βαλβιδα αντεπιστροφης να βαλεις!!
Ωραία ευχαριστώ!Σίγουρα 1 κουταλάκι μαγια?Γιατι διαβασα για μισο.Όταν όλο το μείγμα είναι στο μπουκάλι το ανακατευεις λιγο πριν το αφήσεις να ηρεμήσει?¶σε με τη βαλβίδα την έχω πατήσει.Την έβαλα και γυρνάει νερό πίσω στο μπουκάλι.Δεν δουλεύει.Εχω παραγγείλει άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-13, 23:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω δεν ζεσταινω τιποτα. Περνω 2,5 λιτρα νερο 1 κιλο ζαχαρη τα ανακατευω γινονται σιροπι, με χωνι μεσα στο μπουκαλι, μαγια φρεσκια σε κυβο που διατιρητε στο ψυγειο, 1/3 του κυβου τωρα το χειμωνα μεσα κατευθειαν, αντε να το ψιλοκοψω σε μικροτερα κομματια, και τελος. Αλλαγη με το παλιο μπουκαλι και σε 15 λεπτα βγαζει παλι co2. Ανεπιστροφη δεν εχω δεν ειχα ποτε θεμα.

Εχω ακουσει ατομα να λενε οτι του γιωτη δε δουλευει. Η φρεσκια ειναι εγγυηση καμια σχεση. Δουλευει κατευθειαν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-13, 23:37
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν ζεσταινω τιποτα. Περνω 2,5 λιτρα νερο 1 κιλο ζαχαρη τα ανακατευω γινονται σιροπι, με χωνι μεσα στο μπουκαλι, μαγια φρεσκια σε κυβο που διατιρητε στο ψυγειο, 1/3 του κυβου τωρα το χειμωνα μεσα κατευθειαν, αντε να το ψιλοκοψω σε μικροτερα κομματια, και τελος. Αλλαγη με το παλιο μπουκαλι και σε 15 λεπτα βγαζει παλι co2. Ανεπιστροφη δεν εχω δεν ειχα ποτε θεμα.

Εχω ακουσει ατομα να λενε οτι του γιωτη δε δουλευει. Η φρεσκια ειναι εγγυηση καμια σχεση. Δουλευει κατευθειαν.
Φρέσκια απο που?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-13, 23:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με ένα κουταλάκι μαγιά θα βγάλει πολύ μαζεμένο και θα τελειώσει πολύ γρήγορα, γύρω στο 1/4 λέω εγώ, αλλά θα δεις σιγά σιγά ποιες αναλογίες δουλεύουν καλύτερα σε εσένα. Φρέσκια από το σούπερ μάρκετ ή από το φούρνο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-13, 03:40
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

εγώ με ένα κουταλάκι του γλυκού και 500γρ ζάχαρη έβγαλα τρεις βδομάδες και συνέχιζε να βγάζει πριν το σταματήσω για να φτιάξω το καινούργιο μιγμα. Τώρα έβαλα 500γρ ζάχαρη και ολόκληρο το φακελάκι μαγιά (8γρ) περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει γιατί από ένταση είναι πολύ καλό! Αν μου κρατήσει 2 εβδομάδες με την ίδια ένταση η κοντά σε αυτή θα είναι τέλεια. BTW η μαγιά που χρησιμοποιώ είναι η γιωτης και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-13, 20:52
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

18:00 η ώρα έφτιαξα καινούργιο μέιγμα.Πριν κανα μεισάωρο βγήκε η πρώτη φουσκάλα και η επόμενη μετά απο κανα διλεπτο.Πάνε πάρα πολυ αργά ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-13, 21:21
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Ποση μαγια εβαλες?
Λοιπον ακου για να μην παιδευεσε.
Σιγουρευσου πρωτα οτι δεν χανει το σωληνακι.
παρε ενα φλυταζνι του τσαγιου και ανακατευσε την μαγια απο το φακελακι 2 κοφτες κουταλιες σε νερο γυρω στους 26 βαθμους.
αφου ανακατευσεις καλα την μαγια ριξε μεσα στο μειγμα 3 κουταλιες ζαχαρη και ανακατευσε καλα.Το αφηνεις μεχρι να αρχισει να βραζει.
Οταν αρχισει και βραζει το ριχνεις μεσα στο ζαχαρονερο.
Δεν το κουνας το μπουκαλι καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-13, 10:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.Επειδή όμως πάλι δεν δουλεύει(πρέπει να χάνει απο τα καπάκια ακόμα και μετά τη σιλικόνι) κι επειδή λέω να πάω σε μια πιο μόνιμη λύση ξέρει κανείς στην Αττική που πουλάνε δίκηλη μπουκάλα με μανόμετρα να πάω να πάρω σήμερα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-02-13, 11:18
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάνε εδώ μια ερώτηση: http://www.olympia-p.gr/
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-13, 20:47
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Τα κατάφερα τελικά!Τα έκανα όλα απο την αρχή(άλλα μπουκάλια,καπάκια) και μετά απο 2 ώρες βγαίνει μία φυσαλίδα ανα 2,3 δευτερόλεπτα!!!!!!!Βάζω και φώτος.Απο θέμα διάχυσης πάμε πολύ καλά.Έχω βάλει μια ξύλινη αερόπετρα κι ακριβώς απο πάνω μια αεραντλία που διασπάει τις μικρές φυσαλίδες σε ακόμα πιο μικρές.Βέβαια κάποιες δεν περνάνε απο τις γρύλιες της αεραντλίας και φεύγουν κατευθείαν πάνω.Για αυτό το λόγο αύριο θα σπάσω κάποιες απο αυτές τις γρύλιες έτσι ώστε να χωράνε όλες οι φυσαλίδες να περνάνε απο εκεί.Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2418.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  29,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2429.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2430.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  53,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2431.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  45,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-13, 12:28
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις 2 μπουκάλια καλύτερα είναι να μην βάλεις σωληνάκι που να πηγαίνει από το ένα μπουκάλι στο άλλο. Και σωστή δουλειά δε γίνεται και θα έχεις απώλειες. Βγάλε ξεχωριστά από κάθε ένα καπάκι μπουκαλιού σωληνάκι και ένωσέ τα με σύνδεσμο Τ ή Υ.

Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις κατευθείαν το λαστιχάκι στην εισαγωγή της αεραντλίας?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-13, 17:42
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις 2 μπουκάλια καλύτερα είναι να μην βάλεις σωληνάκι που να πηγαίνει από το ένα μπουκάλι στο άλλο. Και σωστή δουλειά δε γίνεται και θα έχεις απώλειες. Βγάλε ξεχωριστά από κάθε ένα καπάκι μπουκαλιού σωληνάκι και ένωσέ τα με σύνδεσμο Τ ή Υ.

Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις κατευθείαν το λαστιχάκι στην εισαγωγή της αεραντλίας?
Δεν πρέπει να έχει καμία απώλεια.Δουλεύουν φουλ και τα 2 μπουκάλια.Τώρα πλέον βγάζει 1 φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο.Για το δεύτερο που είπες μάλλον έτσι θα το κάνω γιατί βλέπω κάποιες μικρές φυσαλίδες ακόμα να ξεφεύγουν.Απλά είπα επειδή αγόρασα κι αυτό την ξύλινη αερόπετρα να τη χρησιμοποιήσω κι αυτή.Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εχω ενα προβλημα mike10 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 09-04-11 13:34
sos!Προβλημα! dimitrisemm Ζωοτόκα 7 18-02-11 16:49
θα εχω προβλημα vaios Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-10-08 13:12
Προβλημα!!! ΠΟΠΟ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 30-05-06 20:08
προβλημα dim Bettas 8 31-03-06 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10144 seconds with 16 queries