Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-12, 00:58
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή 3D Background big time!

Διαβάζοντας πάρα πολλά ποστς, κατάληξα στην τεχνική που θα προτιμήσω για να φτιάξω το πρώτο μου 3D background.

Θα ακολουθήσω κυρίως αυτές τις οδηγίες καθώς είναι ίσως η καλύτερη λύση για να αποφύγεις τσιμέντα αλλά και άλλα βαριά υλικά τα οποία ίσως με τον καιρό χαλάσουν.

Αυριο θα πάρω σβάρνα τα μαγαζιά που πουλάνε υλικά οικοδομών να δω τιμές για υαλοβάμβακα και ρητίνη και αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι σχετικά με τις μπογιές . Τι θα πρέπει να προσέξω? ουσιαστικά με ποιο κριτήριο θα επιλέξω μπογιά .

Το εγχείρημα θα είναι μεγάλο καθώς οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι 180χ60χ80, όποτε όποιος έχει σχετική εμπειρία και προτάσεις... παρακαλώ!!!!
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-12, 01:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια διευκρινηση,δεν θες υαλοβαμβακα αλλα υαλουφασμα.ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.μην παρεις υαλοβαμβακα δηλαδη.μπορεις να το βρεις (ενα μερος που ξερω)στη neotex στο κεντρο.(αθηνα)μπορω να σου βρω διευθυνση αν θες αν και βλεπω εισαι στο ηρακλειο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-12, 01:41
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βασικά εσύ πας για πολυεστερικό φοντο. Δεν είναι υαλοβαμβακας και ριτηνη απλα...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-12, 01:43
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

υαλουφασμα λοιπόν.. μάλιστα.... πιστεύω πως θα βρώ ηράκλειο...
την ριτήνη πως να τη ζητήσω?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ενταξει δεν γεννιεται κανεις να τα ξερει αυτααλλα ειναι "ιστορια" να το ξερεις.εμπλεξα κιεγω καποια στιγμη με ανθρακονηματα κλπ που εχουν καπως παρομοια διαδικασια και ειναι ψιλομανικι.φυσικα αν ψαχτεις κατι θα κανεις αλλα εγω προσωπικα θα προτιμουσα πολυουρεθανη κλπ για τετοια δουλεια...η ακομα και φελιζολ dow.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
υαλουφασμα λοιπόν.. μάλιστα.... πιστεύω πως θα βρώ ηράκλειο...
την ριτήνη πως να τη ζητήσω?
εκει που θα βρεις υαλουφασμα 99% θα εχουν και τις ρητινες που θα χρειαστεις.σιγουρα θα μπορουνε να σου πουνε.ειναι και το θεμα της τοξικοτητας που πρεπει να προσεξεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-01-12 στις 01:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-12, 01:56
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ενταξει δεν γεννιεται κανεις να τα ξερει αυτααλλα ειναι "ιστορια" να το ξερεις.εμπλεξα κιεγω καποια στιγμη με ανθρακονηματα κλπ που εχουν καπως παρομοια διαδικασια και ειναι ψιλομανικι.φυσικα αν ψαχτεις κατι θα κανεις αλλα εγω προσωπικα θα προτιμουσα πολυουρεθανη κλπ για τετοια δουλεια...η ακομα και φελιζολ dow.(και μεταμ τσιμέντο απο πάνω?)
-------------------------


εκει που θα βρεις υαλουφασμα 99% θα εχουν και τις ρητινες που θα χρειαστεις.σιγουρα θα μπορουνε να σου πουνε.ειναι και το θεμα της τοξικοτητας που πρεπει να προσεξεις.(???????)
....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-12, 01:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

99% δεν έχει τοξικότητα αφου στεγνωσει. Εγώ ποιο πολύ θα φοβομουν αυτό που λέει για την μπογιά σε spray...

Επίσης πρέπει να το κάνεις σε εξωτερικό χώρο διότι βρωμοκοπάει και δεν είναι οτι καλύτερο να το εισπνέεις οταν στεγνωνει... Παντως πολυ κόπος για κατι που μπορείς ευκολα να κάνεις με 2-3 ρίζες. Εγώ δεν θα το έκανα αυτο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-12, 02:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι,απλα επειδη δεν τα ξερω τα υλικα τι εχουνε και αν βγαζουνε κατι στο νερο(καποια τουλαχιστον)θα πρεπει να το εχεις υποψιν σου να το διευκρινησεις τουλαχιστον.μην παρεις οτι ναναι και βαλεις αυτο λεω.

δε χρειαζεται απαραιτητα τσιμεντο για να γινει με dow.
επισης αν σκοπευεεις να δωσεις τοσα λεφτα για 3d και με ολη αυτη τη διαδικασια,γιατι δε κοιτας και τα ετοιμα background της juwel κλπ?

επισης μπορεις να κοιταξεις σε μοντελιστικα μαγαζια ετοιμα πλαστικα backgrounds για διοραματα κλπ.παλι θα πρεπει να ψαξεις το θεμα της τοξικοτητας αλλα νομιζω οτι μπορεις να βρεις κατι καταλληλο.
και μην ξεχναμε και το πιο φυσικο και ευκολο οπως αναφερθηκε παραπανω που ειναι τα φυσικα ξυλα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-12, 02:12
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
99% δεν έχει τοξικότητα αφου στεγνωσει. Εγώ ποιο πολύ θα φοβομουν αυτό που λέει για την μπογιά σε spray...

Επίσης πρέπει να το κάνεις σε εξωτερικό χώρο διότι βρωμοκοπάει και δεν είναι οτι καλύτερο να το εισπνέεις οταν στεγνωνει... Παντως πολυ κόπος για κατι που μπορείς ευκολα να κάνεις με 2-3 ρίζες. Εγώ δεν θα το έκανα αυτο!
το βιντεακι ηταν για την τεχνική.. το σχεδιο το φανταζομαι καπως έτσι και ιως η λυση με την πολυουρεθάνη ίσως είναι καλύτερη για αυτό το σχέδιο... τώρα που το αναφέρατε...
-------------------------
εστω οτι το κανω με φελιζολ.. με τι να καλύψω το φελιζολ και να αποφύγω το τσιμέντο?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zak : 18-01-12 στις 02:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-12, 02:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σχετικα με τοξικοτητες, χασιμο λιτρων κτλ... ρε παιδες δε σκεφτηκε ακομα κανεις να κολλησει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ στην πλατη το 3d background και να γεμισει μετα με ριτινη το κενο ωστε να φαινεται σα να μην υπαρχει τζαμι?

Δεν το χω κανει -ακομα- μια ιδεα δινω...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-12, 11:15
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει προς τη σωστή τεχνική με το λιγότερο ρίσκο?
ψάχνω εδω στο forum αλλά δεν βρίσκω τις αναλογες πληροφορίες.

από όσα έχω διαβάσει θεωρώ πως η τεχνική με το υαλούφασμα ειναι η πιο safe. ίσως η πιο δύσκολη, δεν ξέρω, δεν εχω εμπειρία.
Έστω οτι καταλήγω στο υαλούφασμα, μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι ώστε να γλυτώσω λάθοι?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-12, 13:52
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εγώ σου προτείνω με φελιζόλ...έτσι το έκανα και εγώ!

Κολλάς πάνω με σιλικόνη οποιαδήποτε άμμο ή χαλικάκι στο χρώμα που θες και από πάνω 2-3 χέρια ρητίνη(ειδική για δεξαμενές)...

Το πιο απλό,πιο οικονομικό και πιο ασφαλές πιστεύω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-01-12, 14:06
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σου προτείνω με φελιζόλ...έτσι το έκανα και εγώ!

Κολλάς πάνω με σιλικόνη οποιαδήποτε άμμο ή χαλικάκι στο χρώμα που θες και από πάνω 2-3 χέρια ρητίνη(ειδική για δεξαμενές)...

Το πιο απλό,πιο οικονομικό και πιο ασφαλές πιστεύω...
Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο με πολυουρεθάνη? Να φτιάξω δηλαδή ένα πρώτο σχήμα έτσι όπως θα μου άρεσε, να το σκαλίσω στη λεπτομέρια και μετά να το περάσω με ρητίνη - χρώμα (και φυσικά καθόλου τσιμέντο)?????
Μπορείς να μου υποδήξεις μια συγκεκριμένη ρητίνη απο το κατάλογο του praktiker?
¶μμο - χαλίκη μόνο απο petshop?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-01-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου, κατα την γνωμη μου ξεχνα τελειως την πολυεστερικη κατασκευη εαν δεν εχεις ξαναπιαστει με κατι τετιο γιατι μπλεκεις με σκληρηντες ποσοτητες δοσολογιες και αυτο το κολοΥλικο κολαει παντου και γινεσε πισα και πουπουλα ενα πραμα στην κυριολεξια .
+1 με τον φιλο Vag
Το πιο συνετο θα ηταν να βαλεις αφρο πολυουρεθανης η φελιζολ και να τα σκαλισεις οπος τα θες , μετα παει τσιμεντο αν θες για να το βαψεις κιολα με νερομπογια η λεπτοκκοκη αμμο σε οπιο χρωματισμο σου αρεσει και στο τελος το κερασακι ειναι η εποξικη ριτηνη απο την neotex
Yg Κιτα στο Diy , "θα ηθελα βοηθεια" λει απο Varadero για να δεις μια φοτο που εχω βαλει εκει μεσα με μια κατασκευη απο αφρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-01-12, 14:26
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Γίνεται το ίδιο και με αφρό πολυουρεθάνης..

Η ρητίνη είναι ένα διαφανές υλικό σαν κόλλα που όταν στεγνώσει γίνεται ''πέτρα''..κάνει 2 ημέρες να στεγνώσει και μία βδομάδα για να είναι έτοιμο για χρήση!

Οπότε πρώτα φτιάχνεις το σχέδιο σου,σκαλίζεις για λεπτομέρειες,μετά κολλάς με σιλικόνη οποιαδήποτε άμμο ή χαλίκι στο χρώμα που θες να είναι η κατασκευή σου και τέλος περνάς από πάνω την ρητίνη..

Η ρητίνη αυτή νομίζω υπάρχει μόνο στον αντιπρόσωπο μίας εταιρίας που είναι στο κέντρο της Αθήνας,κοντά στον Σταθμό Λαρίσης!

Για την άμμο μην αγχώνεσαι..μπορείς να βάλεις οτιδήποτε,ακόμα και χώμα!Απλά βρες το χρώμα που σου κάνει!!Έτσι και αλλιώς δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό αφού θα το καλύπτει η ρητίνη...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-01-12, 14:29
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nektamen Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε μου, κατα την γνωμη μου ξεχνα τελειως την πολυεστερικη κατασκευη εαν δεν εχεις ξαναπιαστει με κατι τετιο γιατι μπλεκεις με σκληρηντες ποσοτητες δοσολογιες και αυτο το κολοΥλικο κολαει παντου και γινεσε πισα και πουπουλα ενα πραμα στην κυριολεξια .
+1 με τον φιλο Vag
Το πιο συνετο θα ηταν να βαλεις αφρο πολυουρεθανης η φελιζολ και να τα σκαλισεις οπος τα θες , μετα παει τσιμεντο αν θες για να το βαψεις κιολα με νερομπογια η λεπτοκκοκη αμμο σε οπιο χρωματισμο σου αρεσει και στο τελος το κερασακι ειναι η εποξικη ριτηνη απο την neotex
Yg Κιτα στο Diy , "θα ηθελα βοηθεια" λει απο Varadero για να δεις μια φοτο που εχω βαλει εκει μεσα με μια κατασκευη απο αφρο
Δεν θέλω να βάλω τσιμέντο.. διαβάζω ένα σωρό αρνητικά ποστ λόγο αστοχίας υλικών και ειναι ενα ρίσκο που δεν θέλω να πάρω.
Από την άλλη θέλω να φτιάξω μια κατασκευή όσο πιο ανθεκτική στο χρόνο μπορώ.

Δεν μπορώ να το πετύχω αυτό με πολλές στρώσεις χρωματισμένης ρητίνης????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνεται το ίδιο και με αφρό πολυουρεθάνης..

Η ρητίνη είναι ένα διαφανές υλικό σαν κόλλα που όταν στεγνώσει γίνεται ''πέτρα''..κάνει 2 ημέρες να στεγνώσει και μία βδομάδα για να είναι έτοιμο για χρήση!

Οπότε πρώτα φτιάχνεις το σχέδιο σου,σκαλίζεις για λεπτομέρειες,μετά κολλάς με σιλικόνη οποιαδήποτε άμμο ή χαλίκι στο χρώμα που θες να είναι η κατασκευή σου και τέλος περνάς από πάνω την ρητίνη..

Η ρητίνη αυτή νομίζω υπάρχει μόνο στον αντιπρόσωπο μίας εταιρίας που είναι στο κέντρο της Αθήνας,κοντά στον Σταθμό Λαρίσης!

Για την άμμο μην αγχώνεσαι..μπορείς να βάλεις οτιδήποτε,ακόμα και χώμα!Απλά βρες το χρώμα που σου κάνει!!Έτσι και αλλιώς δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό αφού θα το καλύπτει η ρητίνη...
Ίσως είναι το καλύτερο σχέδιο που έχω διαβάσει μέχρι τώρα!!!!!
Ακούγετε ίσως το πιο απλό και πιο safe!!!!!!!

Έχεις κανείς καμια ένσταση ή πρόταση πριν αρχίσω (επιτέλους) το σχεδιασμό (ειλικρινά.. δεν κρατιέμαι....)
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zak : 18-01-12 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-01-12, 14:29
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ορίστε και μία φωτο απτην πλάτη που έφτιαξα με τον τρόπο που σου είπα στην τελική της μορφή μέσα στο ενυδρείο...



Εγώ χρησιμοποίησα τον μαύρο αραγωνίτη της Seachem..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-12, 14:31
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορίστε και μία φωτο απτην πλάτη που έφτιαξα με τον τρόπο που σου είπα στην τελική της μορφή μέσα στο ενυδρείο...



Εγώ χρησιμοποίησα τον μαύρο αραγωνίτη της Seachem..
ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΕΔΩ ΣΗΜΕΡΑ.....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-12, 14:35
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Οκ με την επιλογη σου στο να μην βαλεις τσιμεντο , για χρωματισμενη ριτηνη ουτε καν το εχω σκευτει αλλα και με τι θα την χρωματησεις ? πως θα ανταποκριθει αυτο το υλικο που θα το ενωσεις με αλλο ?
Εγω πανω απο τον αφρο εβαλα αμμο λεπτοκκοκη καφε(με την αλγη θα στρωσει) και πανω απο την αμμο την ριτηνη .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-12, 14:37
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Ποιά είναι αυτή η ρητίνη τελικά?
Ξέρει κάποιος να μας πει χαρακτηριστικά ή μοντελο ή προίόν για αυτήν τη ρητίνη να τη βρουμε ακόμα και στο εξωτερικό?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-01-12, 14:41
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Epoxol Alimentary της Νeotex αν θυμάμαι καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-12, 14:55
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν το βρίσκω στην ιστοσελίδα της εταιρείας... http://www.neotex.gr/
όλα καλά... τους πήρα τηλ και μου έδωσαν στοιχεία αντιπροσώπου εδώ στην Κρήτη.

Σε περίπτωση που αποφασίσω να το βάψω... αυτό είναι κάτι που το κάνω πριν τη ρητίνη σωστά?
Οι μπογίες μπορεί να είναι οτιδήποτε εφόσων θα καλυφτούν από την ρητίνη? ακόμα και σπρέι ας πούμε?
Ασχολούμε με αερογράφο και έχω πολλές ακρυλικές μπογίες... (διαλυτές με οινόπνευμα) θα μπορούσα να το βάψω με αερογράφο???
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-12, 17:25
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Είναι λίγο ρίσκο αυτό που λες...

Το καλύπτει η ρητίνη,αλλά θα το καλύψει 100%..ούτε έναν πόρο;Δεν θα το έκανα εγώ με σπρέι..υπάρχουν τόσοι χρωματισμοί σε άμμους και χαλικάκια..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-01-12, 19:20
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Τι αποφάσισες τελικά;θα το βάψεις;

Ξεκίνησε το εγχείρημα..;κράτα μας ενήμερους..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-01-12, 20:10
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι αποφάσισες τελικά;θα το βάψεις;

Ξεκίνησε το εγχείρημα..;κράτα μας ενήμερους..
παράγγειλα τη ριτήνι (30¤)
και πριν λιγο γυρισα απο ψωνια, πήρα σιλικόνη και ποτήρια από φελιζόλ.

Αύριο θα πάω για το φελιζόλ. και σε λίγο θα ανοίξω ποστ μήπως βρω περισσέματα από αμμό (μπεζ, καφε, μαυρη) καθώς για να βρω να αγοράσω χύμα λίγο δύσκολο.

Θα φτιάξω πρώτα για το μικρό ενυδρείο (80χ45χ55 κουρμπάτο) καθώς το έχω ήδη αδειάσει από ψάρια εδω και καιρό και προσφέρετε για πειράματα....
θέλω να παραγγείλω σήμερα και τα φυτάκια (ebay) που θα βάλω στο diy (2χ java fern + 3 Anubias Nana)
τα οποία λογικά μέχρι τις 3-4 του μήνα θα είναι εδώ οπότε θα με βρεί σε καλό χρονικό σημείο.

Όπως αντιλαμβάνεσαι τελικά δεν το βάφω.
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-01-12, 20:29
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως αντιλαμβάνεσαι τελικά δεν το βάφω.
Good choice..

Γιατί δεν πας σε κάποια παραλία να μαζέψεις όση άμμο θες στο χρώμα της αρεσκείας σου..;

Καλό πάντως αυτό που θα κάνεις 'προπόνηση' σε μικρότερο ενυδρείο πρώτα..

Θα χρειαστείς αφρό πολυουρεθάνης για το κόλλημα κομματιών φελιζόλ πάνω στο κυρίως φελιζόλ και καμινέτο για τις λεπτομέρειες στο τέλος..

Επίσης όταν φτάσεις στο σημείο να κολλήσεις την πλάτη στο ενυδρείο ενημέρωσε μας να σου πω τον μοναδικό τρόπο που γίνεται..αλλιώς θα έχεις προβλήματα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-01-12, 20:32
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Good choice..

Γιατί δεν πας σε κάποια παραλία να μαζέψεις όση άμμο θες στο χρώμα της αρεσκείας σου..; Μόνο στην Σαντορίνη έχει μαύρη αμμο

Καλό πάντως αυτό που θα κάνεις 'προπόνηση' σε μικρότερο ενυδρείο πρώτα..

Θα χρειαστείς αφρό πολυουρεθάνης για το κόλλημα κομματιών φελιζόλ πάνω στο κυρίως φελιζόλ και καμινέτο για τις λεπτομέρειες στο τέλος.. Ελεγα να τα κολάω με σιλικόνη

Επίσης όταν φτάσεις στο σημείο να κολλήσεις την πλάτη στο ενυδρείο ενημέρωσε μας να σου πω τον μοναδικό τρόπο που γίνεται..αλλιώς θα έχεις προβλήματα...
Εκτος από πολύ πίεση και πολύ σιλικόνη τι άλλο θέλει?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-01-12, 20:47
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Σιλικόνη δεν θα βάλεις πουθενά αλλού..μόνο σε όλη την επιφάνεια μετά όταν θα θες να κολλήσεις την άμμο!

Τα κομμάτια φελιζόλ μεταξύ τους θα κολληθούν με πολυουρεθάνη για να γίνουν 'ένα σώμα'..αν τα κολλήσεις με σιλικόνη με το που το βάλεις στο νερό θα στα πετάει πάνω!Το ίδιο ισχύει και για το κόλλημα της πλάτης στο ενυδρείο..μόνο με πολυουρεθάνη και μόνο κάτω στην βάση της..όχι από πίσω..

Έχει τρελή άνωση το άτιμο το φελιζόλ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-01-12, 22:23
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

πολυουρεθάνη λοιπόν.. και φελιζόλ για αυριο
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-01-12, 22:30
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ωραίος...

Οποιαδήποτε απορία έχεις ρώτα..έκανα το ίδιο και μπορώ να σε βοηθήσω πιστεύω σε ότι χρειαστείς!

Βάζε και φωτο να βλέπουμε σταδιακά την εξέλιξη..εγώ γαμώτο τις δικές μου απτην κατασκευή τις έχω χάσει νομίζω..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Time controller Genirous Λοιπός εξοπλισμός 9 10-04-07 22:27
Siesta time gsa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 02-11-06 14:36
First time! CHRISTOS222 Αρχάριοι γλυκού νερού 111 10-10-06 16:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08868 seconds with 14 queries