Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-08-11, 14:38   #1
Στρώσιμο Ενυδρείου / Συμβουλές
 
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit
Member
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος 30-08-11, 14:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, Αφού ήδη έχασα ένα ψάρι και πλέον διάβασα τις απαραίτητες οδηγίες , σήμερα το πρωί ξαναέστησα το ενυδρείο μου. Πλύθηκαν όλα ( Ενυδρείο , χαλίκια , διακοσμητικά, φίλτρο, θερμοστάτης ) με σκέτο νερό βρύσης . Για πιο συγκεκριμένα έχω και φωτογραφίες. Τοποθέτησα το ενυδρείο σε κατάλληλο μέρος (μακριά από καλοριφέρ κλπ .) Έριξα την ποσότητα αντιχλώριου που αντιστοιχεί στα λίτρα του ενυδρείου μου και από αύριο και βακτήρια σε υγρή μορφή. Το φίλτρο λειτουργεί κανονικά και η θερμοκρασία είναι σταθερή. Έχω κάνει μια πατέντα με το φως δεν ξέρω αν είναι σωστή ( ανοιχτό το καπάκι του ενυδρείου) γιαυτό έβαλα και φωτογραφία. Το ψάρι θα το βάλω σε 20 μέρες περίπου αφού το ενυδρείο θα έχει στρώσει εντελώς. Παρατήρησα όμως ότι αφού έριξα το αντιχλώριο μετά από 30-40 λεπτά , οι άκρες του φίλτρου , του φυτού , του θερμοστάτη γέμισαν μικρά διαφανή κυκλάκια , μικρές φυσαλίδες. Αυτό είναι κακό? , οφείλεται σε κάτι που έκανα λάθος? Ελπίζω αυτή τη φορά να τα έκανα όλα σωστά , αν όχι πείτε μου τι έκανα λάθος ή τι πρέπει να κάνω ακόμα...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0778.jpg
Εμφανίσεις:  607
Μέγεθος:  32,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0780.jpg
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  33,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0784.jpg
Εμφανίσεις:  1737
Μέγεθος:  62,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0782.jpg
Εμφανίσεις:  858
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0785.jpg
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  51,9 KB  

Εμφανίσεις: 7923
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-11, 15:51
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

οι φισαλιδες ειναι κανονικο φαινομενο στα νεα ενυδρεια και στις μεγαλες αλλαγες νερου χωρις πρωςτημσια σε λιγες μερες θα φυγουν
τον ενεργο ανθρακα να τον βγάλεις και να βάλεις υλικά φιλτρου όπως siporax
να πάρεις και τεστακια να βλεπεις τις μετρησεις σου οι εικοσι μέρες μπορει να είναι πολλες αλλα και παρα πολύ λιγες
επειτα να μας πεις και τι θα φιλοξένησεις για να προσαρμώσεις τιμές όπως το ph στις απαιτησεις που αρμωζουνε στα ψαρια
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-11, 16:15
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

για την ακριβεια εχω 3 ερωτησεις να κανω για οποιους γνωριζουν! : 1) Πειραζει που κατα την δειαρκεια του φωτισμου το καπακι του ενυδρειου θα μενει ανοιχτο? 2) Πρεπει οπωςδηποτε να βαλω το σιποριξ αυτο? και 3) Αν βαλω χρυσοψαρα η τελος παντων ενα πολυ ευκολο και βολικο ψαρι θα γλιτωσω τις μετρησεις??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-11, 16:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι φυσαλιδες ειναι φυσιολογικο φαινομενο αλλα οχι και επιθυμητο οταν εχουμε ζωντανα μεσα στο ενυδρειο.
Οφειλεται σε αερια που εχει το νερο οταν πρωτοβγει απο τις σωληνωσεις του δικτου.

Τον ενεργο ανθρακα καλο ειναι να τον αφησεις για 3 μερες και μετα να τον βγαλεις μονο αν εχεις ζωντανα φυτα (κατι που συνιστω να βαλεις και να βγαλεις το ψευτικο φυτο)
mini siporax ειναι καλο βιολογικο υλικο για μικρα φιλτρα (εχει μικρη συσκευασια 35gr).

Αν δεν κανεις τεστ νερου δεν μπορεις να ξερεις αν εστρωσε.
Δωσε λιγο νερο σε φιλο να στο μετρησει ή σε πετσοπ.
Μας ενδιαφερει να το κανει με υγρα τεστ και οχι με στικ που δεν ειναι αξιοπιστα και δεν υπαρχουν και στικ για τεστ αμμωνιας εκτος των api.
Τεστ ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3.
Οταν μηδενισει ΝΗ3 και ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3 κανεις αλλαγη για να πεσουν και τα ΝΟ3 κατω απο 20ppm (ιδανικα 10ppm) και βαζεις το ψαρι.

Οσο στρωνει πρεπει να υπαρχουν ρυποι στο ενυδρειο για "ταισμα" της βιολογιας. Ενας τροπος για ρυπανση ειναι ψαροτροφη τριμμενη σε σκονη ή ταμπλετα sera viformo που δεν μουχλιαζει.
Ξεκινας με ελαχιστη τροφη (πχ 1-2 φυλαρακια και αυξανεις ελαχιστα καθε μερα μεχρι να στρωσει).

Η πετρα που εβαλες ξερεις αν ειναι ασβεστολιθικη ή οχι?
Ο βυθος ασβεστολιθικος ή ουδετερος?
Αλλιως παιζει να σου ανεβουν οι σκληροτητες.

Τι ψαρι θα βαλεις? Μονομαχο?
Σιγα σιγα θελει μαλακωμα το νερο.
Μπορεις να βαλεις κανενα ξερο φυλλο catappa γιαυτο, ή πλατανοφυλλα, βελανιδια, καρυδια, καστανια κ.α. αρκει να ειναι τελειως ξερα και καθαρα απο φυτοφαρμακα, κουτσουλιες πουλιων κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-11, 16:25
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

το πλαστικο φυτακι πεταμα!θα σου ελεγα οτι για το καπακι παιζει ρολο το τι ψαρι θα βαλεις,αλλα απο την στιγμη που (μαλλον) ξαναπηγαινεις για μονομαχο,το καπακι ειναι απαραιτητο...γιατι πηδανε!!βαλε ενα (μικρο)καλα πλυμενο ενυδρειακο ξυλο,αφου θα το εχεις αφησει κανα δυο μερες σε μια λεκανη με νερο για να αποχρωματιστει.παρε και μια μικρη ανουμπια,δεσ'την επανω στο ξυλο(χαλαρα,ε με ενα λαστιχακι και αυτη θα "πιαστει" σιγα-σιγα μονη της!α,πλυνε και την ανουμπια για να μην μεταφερθουν παρασιτα απο το πετσοπ(ας πουν τα παιδια τροπους καθαρισμου φυτων,μην κανω καποιο λαθος)!τα πιο βασικα τα ειπε ο φιλος πιο επανω για τις μετρησεις!γνωριζω(μπορει να κανω και λαθος-ας βοηθησει καποιοοοοςς),πως ο μονομαχος θελει πιο μαλακο νερο απο αυτο της βρυσης!
καλη συνεχεια!
-------------------------
με προλαβε ο delta66 που ειναι και πολυ εμπειρος!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη janickrules : 30-08-11 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-11, 16:30
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

Γιατι στα pet shop δεν ενημερωνουν για τιποτα απο ΟΛΑ αυτα??? σου λενε βαζε 2 σταγονες καθε μερα και τελος!! Αν καταλαβα σωστα μετα απο καποιο διαστημα θα βγαλω νερο απο το ενυδρειο θα το παω στο pet shop και θα μου το μετρησουν να δω αμα ειναι ενταξει! ΛΕΩ να βαλω χρυσοψαρα να τελειωνω! Τα αληθινα φυτα θα κοστισουν?
-------------------------
η πετρα που εχω και τα χαλικια ειναι απο petshop δεν ξερω τι ομως !! το σιποριξ το βαζω μονο αν εχω αληθινα φυτα στο ενυδρειο μου η γενικως? και την τροφη που θα χρειαστω οσο στρωνει το ενυδρειο που θα την βρω???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill Bizkit : 30-08-11 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-11, 16:30
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

αυτο για το χρυσοψαρο ξεχασε το!!!θες 4-5 φορες μεγαλυτερο ενυδρειο για 2 fantail!!δεν ειναι ευκολο ψαρι,απλα μας ανεχεται!!για τις μετρησεις μην αναστατωνεσαι!κι εμενα μου ειναι δυσκολο,λογω χρηματων!εχω ενα οικογενιακο φιλο που εχει πετσοπ και μου κανει μετρησεις οποτε θελω!βρες ενα φιλο που να εχει!αλλωστε μολις περασουν μερικοι μηνες,οι μετρησεις θα αραιωσουν!delta66 κανω λαθος;διορθωση τωρα!


Υ1:χαλαρωσε και μην τα τρεχεις τα πραγματα!οσο πιο πολλα καταλαβεις πριν βαλεις το ψαρι,τοσο περισσοτερο θα ζησει και θα το χαρεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-11, 16:33
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

δεν χρειαζομαι φιλο , θα πηγαινω στο pet shop που πειρα τον μονομαχο και θα μου κανουν εκει , δεν θα αρνηθουν! Το σιποριξ δεν ξερω που θα το βαλω γιατι δεν εχω δει καν που ειναι ο ανθρακας . Κατεληξα στην αποφαση να βαλω μονομαχους 1 αρσενικο 2 Θυληκα για πειτε τι να κανω ακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-11, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα το ειδος χρυσοψαρου, σε ενυδρειο απο 120 λιτρα και πανω, με μηκος μινιμουμ 80 εκ αν ειναι fancy ειδος, και 200 λιτρα και πανω με 120 μηκος εκ αν ειναι common, comet κλπ
30 λιτρα μινιμουμ για καθε fancy, 50-70 λιτρα μινιμουμ για τα αλλα ειδη.
Πολυ καλη φιλτρανση με δυνατη βιολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-11, 16:37
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

ωρεα δελτα θα βαλω 1 μονομαχο αρσενικο και 2 θυληκα κατα την γνωμη σου για να ειναι ολα ενταξει πες μου τι πρεπει να κανω τι πρεπει να βαλω και να ερθει οικονομικα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-11, 16:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
η πετρα που εχω και τα χαλικια ειναι απο petshop δεν ξερω τι ομως !! το σιποριξ το βαζω μονο αν εχω αληθινα φυτα στο ενυδρειο μου η γενικως? και την τροφη που θα χρειαστω οσο στρωνει το ενυδρειο που θα την βρω???
Η μετρηση να γινει με υγρο τεστ, αλλιως με τα λεφτα που θα ζητησουν παιρνεις και μονος σου στικακια.
Εξαλλου μονο της api στικ ξερω να μετραει αμμωνια.

Βγαλε λιγο χαλικι και την πετρα, στεγνωσε τα, κανε μια εγκοπη στα υλικα και ριξε λιγο ακουαφορτε (υδροχλωρικο οξυ, προσοχη καυστικο).
Αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικα και πιθανως θα σκληρυνουν καπως το νερο ή δεν θα σου το αφηνει να μαλακωσει ευκολα με τα φυλλα.
Μπορει να ειναι ασβεστολιθικα ομως και να μην αφρισουν (υπαρχουν τετοια ειδη ορυκτων που δεν αντιδρουν οπως οι ασπρες μαρμαροπετρες του πρακτικερ)

Το σιποραξ δεν παιζει ρολο στην υγεια των φυτων. Ειναι βιολογικο υλικο, φιλοξενει νιτροποιητικα βακτηρια.
Ο ενεργος ανθρακα εκτος απο τις βλαβερες ουσιες που κραταει, κραταει και χρησιμες πχ λιπασματακι για τα φυτα. Γιαυτο και αποφευγεται να χρησιμοποιειται παραλληλα με φυτα, οταν δεν υπαρχει σημαντικος λογος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζομαι φιλο , θα πηγαινω στο pet shop που πειρα τον μονομαχο και θα μου κανουν εκει , δεν θα αρνηθουν! Το σιποριξ δεν ξερω που θα το βαλω γιατι δεν εχω δει καν που ειναι ο ανθρακας . Κατεληξα στην αποφαση να βαλω μονομαχους 1 αρσενικο 2 Θυληκα για πειτε τι να κανω ακριβως
Σε αυτο το ενυδρειο μη βαλεις παραπανω απο ενα μονομαχο (ακομα και αν ειναι θηλυκο το 2ο)

Ο ανθρακας ειναι σε μορφη μαυρων κοκκων σε σακουλακι ή μαυρου σφουγγαριου συνηθως.
Ωστοσο καποια κινεζικα φιλτρα εχουν μαυρο σφουγγαρι χωρις να ειναι ανθρακας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-11 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-11, 16:46
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

1 μονομαχο μονο του!με θυληκο μονο κατα την αναπαραγωγικη περιοδο και παλι πρεπει να βρεις το καταληλο ζευγαρι.πεφτει ξυλο γενικα,και σε 20λιτρο,μεχρι θανατου!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-11, 16:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια.
Τα λεμε το βραδι.
Παω γιατι εχω μετακομιση το χρυσοψαραδικο απο το γραφειο στο σπιτι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-11, 16:49
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

ωραια θα βαλω εναν μονομαχο , θα παω στο pet shop να μου κανουν υγρο τεστ. το υδροχλωρικο κατι που ειπες που θα το βρω για να κανω το τεστ με τις πετρες??? και το φιλτρο μου εχει μονο ενα μαυρο σφουγκαρι μεσα απο εκει και περα εσυ πες μου τι να κανω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-11, 16:54
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Θα βαλεις εναν μονομαχο αρσενικο και τελος,δεν χωρανε αλλα μεσα γιατι θα πεσει φαπα.Αν θες ψιλοκοκο χαλικι εχω(δωρο),αν θες ξυλο mopani μικρο εχω(δωρο),αν θες java moss στο ξυλο εχω(δωρο),αν θες μινι σιποραξ εχω(δωρο),αν θες φυλλα catappa εχω(δωρο).Αν θες μετρησεις για το νερακι βοηθαω.Αν θες διαρκειας στην 7 βοηθαω επισης....τιποτα αλλο δεν μπορω να κανω.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-11, 17:03
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βαλεις εναν μονομαχο αρσενικο και τελος,δεν χωρανε αλλα μεσα γιατι θα πεσει φαπα.Αν θες ψιλοκοκο χαλικι εχω(δωρο),αν θες ξυλο mopani μικρο εχω(δωρο),αν θες java moss στο ξυλο εχω(δωρο),αν θες μινι σιποραξ εχω(δωρο),αν θες φυλλα catappa εχω(δωρο).Αν θες μετρησεις για το νερακι βοηθαω.Αν θες διαρκειας στην 7 βοηθαω επισης....τιποτα αλλο δεν μπορω να κανω.....
δεν έχεις κανένα σιγουράκι στο στοίχημα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-11, 17:06
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Εχω,τον Ολυμπιακο να παρει το πρωταθλημα...............


Χωρις πλακα οτι θελει ο φιλος απο τα παραπανω του τα δινω δωρακι αν ερθει μεχρι τον Αι Γιαννη Βουλιαγμενης του τα φερνω αυριο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

χαχαχαχαχααχ!!! ωρεος θα χρειαστω λιγη βοηθειαα.. το φιλτρο μου ειναι μικρο μονο με ενα μαυρο σφουγγαρι που θα βαλω το μινι σιποραξ??????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-11, 17:14
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ελα εσυ,φερε και το φιλτρο και θα δεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-11, 17:17
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

θα παω τωρα να παρω μινι σιποραξ και ενα μικρο κορμο!! παω στο ΠΕΤ ΣΗΟΠ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-08-11, 17:27
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Eχω σου λεω,οτι εγραψα παραπανω στα κανω δωρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-11, 17:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν παιζεστε!μπραβο!χαιρομαι που υπαρχουνε χομπιστες στο χομπι που ειναι προθυμοι να βοηθησουνε και να χαρισουνε ακομα πραγματα σε ανθρωπους που ξεκινανεμπραβο!

--->Bill Bizkit
αν δεν κανεις βιαστικες κινησεις και διαβασεις τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους θα μαθεις πολλα πραγματα και σιγουρα θα δεις οτι θα παει καλυτερα το ενυδρειο σου αυτη τη φορα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-11, 20:03
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

Δημήτρη ευχαριστώ αλλά νταξει δεν είμαι τσαμπατζής ρε !! Λοιπόν , αφού είδα ολες τις συμβουλες σας, κατεληξα καπου. Το Σάββατο κανονισα με το pet shop να μου κανει μια μετρηση να δω τι γινεται!! στο μεταξυ εγω συνεχιζω να βαζω αντιχλωριο και βακτηρια σε υγρη μορφη , το φιλτρο μου λειτουργει κανονικα και ο θερμοστατης , σημερα ειδα και τα μινι σινοραξ η οπως τα λετε! Ακομη με το φως θα ανοιγω το καπακι και θα κανω την πατεντα αλλα θα ειμαι διπλα μην πηδηξει απεξω! Ακομα , ρωτησα στο pet shop για την πετρα και τα χαλικια και δεν κανουν πιο σκληρο το νερο ! Αν οι μετρησεις βγουν σωστες για τις συνθηκες ενος μονομαχου εε σιγα σιγα θα αγορασω τον καινουργιο! Και θα κανονισω να παρω και αυτο το ξυλο με τη δεμενη σιμαδουρα η οτι ειναι! Στην τελικη αμα ειναι μου το δινει και ο δημητρης που μενουμε κοντα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-11, 21:09
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Φιλε μην το βλεπεις ετσι,μου περισσευουν αυτα ολα και το σιποραξ ειναι καινουργιο.Εχω χαλικι μπεζ,εχω μαυρο που εχω βαλει στο δικο μου μονομαχοενυδρειο και περισσεψε.Τι να τα κανω,να τα εχω να τα κοιταω?Αμα θες δωσε 5ε αν σε κανει να αισθανεσε πιο καλα.Οτι νομιζεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-08-11, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βαλεις εναν μονομαχο αρσενικο και τελος,δεν χωρανε αλλα μεσα γιατι θα πεσει φαπα.Αν θες ψιλοκοκο χαλικι εχω(δωρο),αν θες ξυλο mopani μικρο εχω(δωρο),αν θες java moss στο ξυλο εχω(δωρο),αν θες μινι σιποραξ εχω(δωρο),αν θες φυλλα catappa εχω(δωρο).Αν θες μετρησεις για το νερακι βοηθαω.Αν θες διαρκειας στην 7 βοηθαω επισης....τιποτα αλλο δεν μπορω να κανω.....

Εισαι ΜΕΓΑΣ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομη με το φως θα ανοιγω το καπακι και θα κανω την πατεντα αλλα θα ειμαι διπλα μην πηδηξει απεξω!

Και θα κανονισω να παρω και αυτο το ξυλο με τη δεμενη σιμαδουρα η οτι ειναι!
Aααα για λιγο ανοιγεις το καπακι και το ξανακλεινεις?
Δεν τρεχει τιποτα, μην ανησυχεις.
Νομιζαμε πως μενει ανοιχτο μονιμα το καπακι.
Ο μονομαχος δεν περιμενει ποτε θα ανοιξει καπακι για να πηδηξει εξω.
Απλα εχει παρατηρηθει οτι αν δεν εχει καπακι το ενυδρειο καποια στιγμη ισως πηδηξει γιατι νομισε οτι ειδε καποιο εντομο και θελησε να το φαει ή κατι δεν του αρεσε στο νερο.

Ποια σημαδουρα???
Για Moss σου ειπε,
Ειναι φυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-11, 10:18
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

ναι μορε ξυλο mopani και ενα moss , αν το μοσσ ειναι αληθινο φυτο δεν θελω δεν θα βαλω αληθινο 20 λιτρα ειναι το ενυδρειο! αμα παρω μεγαλο νταξει ! Δημητρη γιατι πρεπει να αλλαξω χαλικι??
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-11, 10:53
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

To moss ειναι αυτο...


Το δενεις πανω στο ξυλο και αυτο αναπτυσσεται και το καλυπτει.Οταν φουντωσει και αρχισει να ψηλωνει το κουρευεις οσο θες.Ειναι πολυ ομορφο και ευκολο φυτο και το ψαρι σου θα το εκτιμησει πιο πολυ απο το ψευτικο που δεν του προσφερει απολυτως τιποτα...
Δεν ειπα οτι πρεπει να αλλαξεις χαλικι,ειπα οτι αν θες χαλικι να σου δωσω εχω και μαυρο και μπεζ πολυ ψιλοκοκο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-11, 11:00
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

γιατι να βαλω αληθινο φυτο σε 20 λιτρα ενυδρειο ρε συ??? στο πετ σοπ παω και του λεω '' Να ερθω το σαββατο να μου κανεις μια μετρηση και μου λει για τι ψαρι στρωνεις και λεω μονομαχο και μου κανει '' Πας καλα? εγω εδω δεν κανω μετρησεις στα αλλα τροπικα ( τετρα , νεον κλπ) θα κανεις για 1 μονομαχο?? βαζε αυτα που βαζεις και εισαι ενταξει! Τι να πω! στο ΠΕΤ σοπ μου λει δεν χρειαζομαι τιποτα και εδω μου λετε οτι χρειαζομαι πολλα δεν ξερω τι να κανω σοβαρα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-08-11, 11:10
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι να βαλω αληθινο φυτο σε 20 λιτρα ενυδρειο ρε συ??? στο πετ σοπ παω και του λεω '' Να ερθω το σαββατο να μου κανεις μια μετρηση και μου λει για τι ψαρι στρωνεις και λεω μονομαχο και μου κανει '' Πας καλα? εγω εδω δεν κανω μετρησεις στα αλλα τροπικα ( τετρα , νεον κλπ) θα κανεις για 1 μονομαχο?? βαζε αυτα που βαζεις και εισαι ενταξει! Τι να πω! στο ΠΕΤ σοπ μου λει δεν χρειαζομαι τιποτα και εδω μου λετε οτι χρειαζομαι πολλα δεν ξερω τι να κανω σοβαρα
Φιλε δεν μπορω να κανω κατι αλλο συγγνωμη.Αλλα πες στον ''πετσοπα'' οτι ενας ασχετος σε ενα φορουμ μου ειπε οτι λυπατε τα ψαρια σου..... τιποτα αλλο....
Αλλος ενας μονομαχος.........

Υγ.Εχω εναν μονομαχο που τον πληρωσα 120$+40$ μεταφορικα=160$ και κανω μετρησεις.
Εχω και εναν αλλον που τον πληρωσα 3,8 ευρω και επισης του κανω μετρησεις......
Ξερεις τι κοινο εχουν??Ειναι ψυχουλες και τα δυο.......
Αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-11, 11:14
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

ρε δεν σου λεω!! εγω να κανω αυτα που μου λετε δεν εχω προβλημα ομως ο καθενας λει 5 πραγματα και δεν μου λει ακριβως τι να κανω και εγω που δεν ξερω τιποτα τα εχω μπερδεψει εντελως! μονομαχο 160 ευρω απιστευτο!!!
-------------------------
για αληθινο φυτο τι πρεπει να κανω?? απλα το βαζω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill Bizkit : 31-08-11 στις 11:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για στήσιμο ενυδρείου 100x40x40 160 λίτρα John-g Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 24 19-07-10 21:38
Προτάσεις/Συμβουλές για τον καθαρισμό των τζαμιών του ενυδρείου gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 31-10-07 23:14
Στρώσιμο Ενυδρείου Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 0 28-02-07 23:19
συμβουλές για δημιουργία ενυδρείου για μονομάχο sira Bettas 21 25-02-07 21:19
θερμή παράκληση για συμβουλές περί 'σουλουπώματος' ενυδρείου pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 02-05-03 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09564 seconds with 16 queries