Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-08, 23:18
Το avatar του χρήστη panoscorfu
panoscorfu Ο χρήστης panoscorfu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2008
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή NEOΣ ΣΤΑ ΑΛΑΤΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

-------------------------
Γεια σας απο κερκυρα Θα ηθελα να στησω θαλασσινο το jewel vision 450 εχω λαβει προσφορα απο καταστημα γνωστο της αθηνας για το εξης πακετο.ενυδρειο jewel 450 vision με βαση ,αραγωνιτης 6 σακια κοικλοφωριτες 2χ κοραλια3 ζωντανος βραχος 25 κιλα εξωτερικο φιλτρο eheim 2217 ,σκιμερ tmc v2 800, juel actinic λαμπα τ5,seachem αντιφοσφορο το ιδιο καιο ανθρακα,αλατι aquacraft 3 σακια ,πυκνομετρο μαλων θα το κανω refractometre? osmosis danerle 190 ,bakthria denerle marinus fb7,eco aqualizerx150 test tropic marine expert.Πωσ τα βλεπετε? αυτο που θελω ειναι να στησω ενα ενυδρειο με ζβραχο και αντε με καποια κοραλια , sinularia ,μανιταρια εαν δεν ειναι απαγορευτικο.Το νερο του δυκτιου μου δεν ειναι καλο με την οσμοση λετε να εχω αποτελεσμα? τι προτεινεται γενικα παρατηρησεις περιμενω απαντησεις σας με ανυπομονεσια ευχαριστω προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-08, 00:16
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στα αλατια φιλε Πανο!
Το ενυδρειο που διαλεξες ειναι πολυ ωραιο αν και λιγο δυσκολο για θαλασσινο οσον αφορα την σωστη ρυθμιση της κυκλοφοριας.
Βεβαια απο τη στιγμη που θελεις να βαλεις μαλακά το προβλημα παει περιπατο μιας και θελουν λιγη κυκλοφορια. Η οσμωση ειναι μονοδρομος για ενα πετυχημενο θαλασσινο ποσο μαλλον για την περιοχη σου , οπως και το ρεφρακτομετρο για σωστες μετρησεις. Θα χρειαστεις εναν ακομα κυκλοφορητη για να μπορεσεις να δημιουργησεις πιο σωστη κυκλοφορια οπως προειπα και ενδεχομενως καμια λαμπιτσα ακομα ( 2 εχεις τωρα?) .
Δωσε βαση στο κουραρισμα του βραχου τωρα στην αρχη ( ελπιζω να μην εχεις ριξει ακομα τον αραγωνιτη γιατι βγαζει πολυ βρωμια ο βραχος...οχι οτι ειναι και τοσο κακο ).
Αυτα τα ολιγα. Περιμενουμε νεα σου και καμια φωτο.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-08, 11:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει περίπτωση το ενυδρείο να γίνει diy με sump από κάποιον κατασκευαστή στην Κέρκυρα? Νομίζω ότι μια τέτοια λύση θα ήταν ότι καλύτερο σχετικά με την λειτουργία και την συντήρηση του ενυδρείου.

Γενικά όμως δεν θα χρειαστείς τα βακτήρια και το eco aqualizer….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-08, 17:01
Το avatar του χρήστη panoscorfu
panoscorfu Ο χρήστης panoscorfu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2008
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για το συντομο ενδειαφερων σας οσο για το στυσιμο του ενυδρειου ακομα δεν εχει ολοκληρωθει περιμενω να τελειωσουν καπια μικρα μερεμετια στο νεο μας σπιτη και μετα θα ξεκινισω το στυσιμο απλα ηθελα την γνωμη σας για το πακετο ενυδρειο κτλπ .ευχαριστω και γενικα το φορουμ που με εχει κανει ποιο γνωστη των πραγματων!!!!Οσο για diy sthn kerkyra δυσκολο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-08, 17:32
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Γεια σου πανος απο την ομορφη κερκυρα.Καλος ηρθες στα αλατια.

Αρχαριος ειμαι και δεν μπορω να σε βοηθισω πολυ παροτι εχω την ορεξη.
μπορω να πω μια γνωμη για το φιλτρο.Αγορασα και εγω eheim αλλα το ecco 2232.Εχει παραπανο λεφτα η σειρα ecco αλλα ισως αξιζει, οπως μου ειπε και vasilakis ειναι ευκολο στο ανοιξε κλεισε και σκεψου οτι αυτο θα το κανεις πολλες φορες....

http://www.eheim.de

Καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την βοηθεια σας παρακαλω spiros1978 Γλυκό νερό - Γενικά 3 03-04-08 23:29
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Την γνωμη σας παρακαλω . heiko27 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 28-10-06 21:41
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54
Παρακαλω την βοηθεια σας nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-04-05 12:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03663 seconds with 15 queries