Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-10, 00:05
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή προβλημα στα φυτα

Τί σας έλεγα για τα φυτα;;;;;;; Το κερατοφυλλο οδεύει προς τον αλλο κοσμο! Αρχισε να γίνεται καφε και μαδισε!!!!!!!!!!! Καθαριζα πόση ώρα την είσοδο του φίλτρου γιατί όλα τα κομματακια κόλλησαν επανω! Ειμαι απιστευτη!!!!!! Καταφερα να ξεκανω το κερατοφυλλο!!!!!!! Γιατί όμως;;;; Διάβασα οτι και ενας αλλος φιλος από εδώ έπαθε το ιδιο ακριβώς! Επίσης.... η bacopa carolineana... δεν πάει καλα... Εμφανιστηκαν τρύπες καφε στα φύλλα και κάποια είναι διαφανα και φαινεται να αποσυντιθενται.... Υπάρχει έλλειψη σιδήρου;;;; Παρήγγειλα κι απο αυτο και περιμενω σε καμια δυο μέρες να έρθει.. Λέτε να το γλυτωσω το φυτακι μου;;; Θα βαλω και τις ταμπλέτες λιπάσματος και ο Θεος βοηθός.... Τωρα δε μενει παρά να παθουν κάτι και οι ανουβιες!!!!!

Και μια ερωτηση ακομα... Πρεπει να αλλάξω λαμπες... Τωρα εχω μια JBL 90εκ, 35W (ή 30 δε θυμαμαι), 9000Κ, solar natur (T5 δεν είναι αυτη;; και μια 45εκ που δεν εχω ιδεα τι είναι.... Τι μου προτεινετε;;;; Δε με νοιάζουν τα χρηματα ( εμενα, γιατί τον άντρα μου τον νοιάζουν κι όλο γκρινιάζει που χαλάω τόσα για το ενυδρειάκι μου....) Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-10, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως την.

Οι ταμπλετες ειναι μονο για φυτα απαιτητικα με ριζα στο βυθο. Τη φυτευεις μεσα στο υποστρωμα και μερικα εκατοστα μακρυα απο τη ριζα για να μη την καψει.
Δεν πρεπει να βγει στο νερο γιατι θα γεμισεις αλγες.
Θα ηταν προτιμοτερο αντι για ταμπλετες να επαιρνες ενα υγρο γενικο λιπασμα πχ flourish.

Εγω παντως για να το ξεκινησω σαν νεο ενυδρειο. θα το αδειαζα και θα εκανα απολυμανση.

Οι λαμπες θα θελουν σιγουρα αλλαγη λογω παλαιοτητας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-10, 00:29
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως την.

Οι ταμπλετες ειναι μονο για φυτα απαιτητικα με ριζα στο βυθο. Τη φυτευεις μεσα στο υποστρωμα και μερικα εκατοστα μακρυα απο τη ριζα για να μη την καψει.
Δεν πρεπει να βγει στο νερο γιατι θα γεμισεις αλγες.
Θα ηταν προτιμοτερο αντι για ταμπλετες να επαιρνες ενα υγρο γενικο λιπασμα πχ flourish.

Εγω παντως για να το ξεκινησω σαν νεο ενυδρειο. θα το αδειαζα και θα εκανα απολυμανση.

Οι λαμπες θα θελουν σιγουρα αλλαγη λογω παλαιοτητας
Έχω και γενικό λιπασμα υγρο. Από όλα εχω παρει! Το ενυδρειο καθαριστηκε εξονυχιστικά αλλά για να βγαλω και το χαλίκι... με τιποτα! Τον λίγο χρονο που εχω τον αφιερωνω στο ενυδρείο αλλά κουράγιο για ολοκληρωτικο αδεισμα με τιποτα! Ακριβώς αυτό λέω κι εγω οτι οι λαμπες θελουν αλλαγή... Όσο για τις αλγες που λες... δυο πραγματα δεν αντεχω... την αλγη (ειδικα την ΒΒΑ) και τα σαλιγκαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-10, 00:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο βυθο εχει πολυ θεμα παντως. Οσο κι αν καθαρισες το υπολοιπο ενυδρειο, χωρις καθαρισμα του βυθου δεν αλλαξες τιποτα.

Λαμπες βαλε καποιες (φυσικα ιδια βατ) με προσοχη στα κελβιν.
Μια 3-4000 Κ και μια 5-8000Κ ειναι ενας συνηθης συνδυασμος.

Η αλγη και τα σαλιγγαρια ειναι κατι φυσικο και χρησιμο σε ενα ζωντανο οικοσυστημα.
Αλλο αν δεν μας αρεσουν.
Μπορεις να τα περιορισεις με διαφορες μεθοδους, αλλα καλο ειναι να υπαρχουν σε μικρη ποσοτητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-10, 01:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και γενικό λιπασμα υγρο. Από όλα εχω παρει! .. δυο πραγματα δεν αντεχω... την αλγη (ειδικα την ΒΒΑ) και τα σαλιγκαρια...
Για πες λιγο τι ακριβως ριχνεις απο λιπανση γιατι καπου παει το μυαλο μου σχετικα με το λιωσιμο του κερατοφυλλου.
Τα σαλιγκαρακια λαθρεπιβατες, στα φυτεμενα εγω τα θεωρω μαλλον συμμαχους αν ελεγχεται ο πληθυσμος τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-10, 09:40
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο βυθο εχει πολυ θεμα παντως. Οσο κι αν καθαρισες το υπολοιπο ενυδρειο, χωρις καθαρισμα του βυθου δεν αλλαξες τιποτα.

Λαμπες βαλε καποιες (φυσικα ιδια βατ) με προσοχη στα κελβιν.
Μια 3-4000 Κ και μια 5-8000Κ ειναι ενας συνηθης συνδυασμος.

Η αλγη και τα σαλιγγαρια ειναι κατι φυσικο και χρησιμο σε ενα ζωντανο οικοσυστημα.
Αλλο αν δεν μας αρεσουν.
Μπορεις να τα περιορισεις με διαφορες μεθοδους, αλλα καλο ειναι να υπαρχουν σε μικρη ποσοτητα.
Σαφώς και υπάρχει θέμα στο βυθό, γιαυτο και αν διαβάσεις το πρωτο μου ποστ, θα δεις οτι εκανα μια πολύ μεγάλη αλλαγή νερού με ταυτοχρονο καθάρισμα του χαλικιού με σκουπα βυθού. Επισης, το ιδιο έγινε αλλες 4 φορές τις τελευταιες τεσσερις εβδομαδες.

Συμφωνω για την αλγη και τα σαλιγκάρια, αλλά ειμαι ¨"καμμένη" και απο τα δυο! Οποτε μακρια απο εμένα καλύτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-10, 09:49
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή

και εμενα το κερατοφυλο διαλυθικε το πολυσπερμα ομως παει καλα

προχτες φυτεψα μια καπομπα αλλα ειδα (την πειρα απο πετ σοπ) οτι ειναι κλαδεματα (χωρεις ριζα) κοντα εκει που την φυτεψα εβαλα και ενα σβολο λιπασμα δανερλε

ζουμια υγρα λιπασματα κτλ δεν βαζω γιατι μου ειπαν οτι μπωρει να εχω αλγη που ευτυχως δεν εχω

λεω να βαλω co2 τι λετε ? (για να κατευασω και λιγο το πχ)
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-10, 13:16
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες λιγο τι ακριβως ριχνεις απο λιπανση γιατι καπου παει το μυαλο μου σχετικα με το λιωσιμο του κερατοφυλλου.
Τα σαλιγκαρακια λαθρεπιβατες, στα φυτεμενα εγω τα θεωρω μαλλον συμμαχους αν ελεγχεται ο πληθυσμος τους.
Φιλε μου θα σε απογοητεύσω! Το ότι τα εχω αγοράσει όλα δε σημαίνει ότι τα έχω χρησιμοποιήσει! Ακόμα δεν εχω ριξει τιποτα από λιπανση! Είπα να αφησω τα φυτα να προσαρμοστουν πρώτα! Καμια άλλη ιδεα για το λιώσιμο;;;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manthos333 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα το κερατοφυλο διαλυθικε το πολυσπερμα ομως παει καλα

προχτες φυτεψα μια καπομπα αλλα ειδα (την πειρα απο πετ σοπ) οτι ειναι κλαδεματα (χωρεις ριζα) κοντα εκει που την φυτεψα εβαλα και ενα σβολο λιπασμα δανερλε

ζουμια υγρα λιπασματα κτλ δεν βαζω γιατι μου ειπαν οτι μπωρει να εχω αλγη που ευτυχως δεν εχω

λεω να βαλω co2 τι λετε ? (για να κατευασω και λιγο το πχ)
Μπράβο!!!! Τα καταφερες κι εσύ με το κερατοφυλλο!!!!!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες λιγο τι ακριβως ριχνεις απο λιπανση γιατι καπου παει το μυαλο μου σχετικα με το λιωσιμο του κερατοφυλλου.
Τα σαλιγκαρακια λαθρεπιβατες, στα φυτεμενα εγω τα θεωρω μαλλον συμμαχους αν ελεγχεται ο πληθυσμος τους.


Σωστα... αν ελέγχεται ο πληθυσμός τους... Γιατί στη δική μου περιπτωση... συνεβη το χάος!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 23-11-10 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Βασικό είναι να αλλάξεις τις λάμπες σου με πιο ειδικές για φυτά (ειδικά άν είναι αρκετά τα φυτά σου). Υστερα, να κλαδέψεις τα άρρωστα φύλλα. Μην τα λυπάσαι τα φυτά στο κλάδεμα. Αν βάλεις ταμπλέτα καλό είναι τη σπάσεις στα 2 κομμάτια και να τα μοιράσεις σε 2 φυτά για αρχή. Υγρό λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού και σε δοσολογία λίγο λιγότερο από την συνιστώμενη για τα λίτρα σου. Τσιγκουνιά στο λίπασμα.....

Το ζητούμενο είναι να δώσεις το χρόνο προσαρμογής που θέλουν. Ολα τα φυτά όταν πρωτομπαίνουν σε ένα καινούργιο ενυδρείο που δεν έχει τις ιδανικες συνθήκες ή αυτές που είχαν μάθει στο μαγαζί, τότε αντιδρούν.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-10, 13:23
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

[
Λαμπες βαλε καποιες (φυσικα ιδια βατ) με προσοχη στα κελβιν.
Μια 3-4000 Κ και μια 5-8000Κ ειναι ενας συνηθης συνδυασμος.


Κι αν δε βρω ακριβως στα ίδια βατ;;;;; Θα εχω πρόβλημα;;; Υπάρχει περίπτωση να γινουμε σταχτη ας πούμε;;; Γιατι μετα απο ψάξιμο, το πιο κοντινό που βρήκα ηταν νομίζω 39βατ και 85 εκ μηκος. Συγνώμη για τις απανωτες ερωτησεις, αλλά ειδικα από φώτα και ηλεκτρολογικά, έχω μαυρο σκοτάδι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικό είναι να αλλάξεις τις λάμπες σου με πιο ειδικές για φυτά (ειδικά άν είναι αρκετά τα φυτά σου). Υστερα, να κλαδέψεις τα άρρωστα φύλλα. Μην τα λυπάσαι τα φυτά στο κλάδεμα. Αν βάλεις ταμπλέτα καλό είναι τη σπάσεις στα 2 κομμάτια και να τα μοιράσεις σε 2 φυτά για αρχή. Υγρό λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού και σε δοσολογία λίγο λιγότερο από την συνιστώμενη για τα λίτρα σου. Τσιγκουνιά στο λίπασμα.....

Το ζητούμενο είναι να δώσεις το χρόνο προσαρμογής που θέλουν. Ολα τα φυτά όταν πρωτομπαίνουν σε ένα καινούργιο ενυδρείο που δεν έχει τις ιδανικες συνθήκες ή αυτές που είχαν μάθει στο μαγαζί, τότε αντιδρούν.
Σε ευχαριστω Αλεξανδρα... Το απόγευμα θα πεσει κλαδεμα!!!! Αντε να δούμε... Από λαμπες έχεις να προτείνεις κατι;;;; Σκοπευω να βαλω πολλά φυτα στο ενυδρειο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 23-11-10 στις 13:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-10, 14:06
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

τί διαστάσεις ειναι το ενυδρείο? και τί μάρκα ? Για μένα η καλλίτερη είναι η arcadia σε λάμπες για φυτά, αρκεί να υπάρχει σε διάσταση που θέλεις εσύ. Επίσης η sylvania gro lux.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-10, 14:25
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
τί διαστάσεις ειναι το ενυδρείο? και τί μάρκα ? Για μένα η καλλίτερη είναι η arcadia σε λάμπες για φυτά, αρκεί να υπάρχει σε διάσταση που θέλεις εσύ. Επίσης η sylvania gro lux.
Το ενυδρείο ειναι 100χ45χ47. μαρκα δε θυμαμαι γιατι το εχω 11 χρόνια και πριν από μένα το είχε 6 χρόνια ένας φίλος. Αυτό που γράφει επανω είναι Aquarius 100 αλλά μιλαμε για ενυδρείο 16 ετών. Έχει θεσεις στο καπάκι για 2 λαμπες μία 90εκ και μία 60εκ. Διαστασεις βρισκω, ιδια βατ με αυτες που εχω δε βρισκω! Σε ευχαριστω πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-10, 15:59
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αν οι λαμπες ειναι πανω απο 12μηνες αλλαγη πρωτα την μια και μετα απο κανα μηνα την αλλη.
Νο3 ποσο εχεις?
ποσες φορες και ποσο τροφη ριχνεις στο ενυδρειο?
θερμοκρασια νερου ?
ξερεις καθολου ποσο Νο3 εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-10, 18:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
[
Παράθεση:
Λαμπες βαλε καποιες (φυσικα ιδια βατ) με προσοχη στα κελβιν.
Μια 3-4000 Κ και μια 5-8000Κ ειναι ενας συνηθης συνδυασμος.

Κι αν δε βρω ακριβως στα ίδια βατ;;;;; Θα εχω πρόβλημα;;; Υπάρχει περίπτωση να γινουμε σταχτη ας πούμε;;; Γιατι μετα απο ψάξιμο, το πιο κοντινό που βρήκα ηταν νομίζω 39βατ και 85 εκ μηκος. Συγνώμη για τις απανωτες ερωτησεις, αλλά ειδικα από φώτα και ηλεκτρολογικά, έχω μαυρο σκοτάδι.
Οι λαμπες πρεπει να ειναι χαμηλοτερα βατ (αλλα οχι πολυ) απο το τροφοδοτικο. Αλλιως θα καει.
Αν εχεις σταθερα τοποθετημενα ακροφυσια (και δεν μετακινουνται) θα εχεις προβλημα με το μηκος των λαμπων, αφου το μηκος παει αναλογα με τα βατ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-10, 00:43
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
αν οι λαμπες ειναι πανω απο 12μηνες αλλαγη πρωτα την μια και μετα απο κανα μηνα την αλλη.
Νο3 ποσο εχεις?
ποσες φορες και ποσο τροφη ριχνεις στο ενυδρειο?
θερμοκρασια νερου ?
ξερεις καθολου ποσο Νο3 εχεις?

No3 έχω 0.5. Το ενυδρειο ειναι σε φάση στρωσίματος ακόμα. Θερμοκρασια 28 βαθμοί . Τροφη ρίχνω μια φορα σαν να τάιζα τα ψαρια μου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
τί διαστάσεις ειναι το ενυδρείο? και τί μάρκα ? Για μένα η καλλίτερη είναι η arcadia σε λάμπες για φυτά, αρκεί να υπάρχει σε διάσταση που θέλεις εσύ. Επίσης η sylvania gro lux.

Μετα απο ερευνα αγορας κατέληξα στις εξής: Αrcadia Original Tropical 90cm, 30Watt και Arcadia Fresh Water 45cm. 15watt. Τί λέτε;;;; Θα ειναι οκ για τα φυτα μου;;; Απο διαστασεις και βατ ειμαι ακριβως, αλλα δεν ξερω από Κelvin. Ή μηπως θα ήταν καλυτερα να πα΄ρω την Tropicalμικρη και την Fresh water μεγαλη;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 24-11-10 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-10, 02:53
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με 28 βαθμους το κερατοφυλλο μαλλον απο εκει χαλαει σε συνδιασμο με πολυ λιγο Νο3 (το κερατοφυλλο ειναι ρουφικτρα Νο3)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-10, 09:04
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Λες να κατεβασω λίγο τη θερμοκρασία;;; Μολις στρωθει το ενυδρειο θα την παω ετσι κι αλλιως στους 25-26 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Η arcadia original tropical δεν είναι 15 w αλλά 11. Αν κατάλαβα είναι η λάμπα που δεν προσαρμόζεται στο καπάκι αλλά στα πλαινά τζάμια του ενυδρείου.
Είναι εξαιρετική λάμπα, την έχω και εγώ αλλά είναι για μικρά ενυδρεία. Ο φωτισμός της δεν θα σε καλύψει. Θέλεις το τριπλάσιο τουλάχιστον φώς για τις διαστάσεις σου, μαζί με την άλλη των 30βάτ.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-11-10, 14:10
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
No3 έχω 0.5. Το ενυδρειο ειναι σε φάση στρωσίματος ακόμα. Θερμοκρασια 28 βαθμοί . Τροφη ρίχνω μια φορα σαν να τάιζα τα ψαρια μου.
-------------------------

Μετα απο ερευνα αγορας κατέληξα στις εξής: Αrcadia Original Tropical 90cm, 30Watt και Arcadia Fresh Water 45cm. 15watt. Τί λέτε;;;; Θα ειναι οκ για τα φυτα μου;;; Απο διαστασεις και βατ ειμαι ακριβως, αλλα δεν ξερω από Κelvin. Ή μηπως θα ήταν καλυτερα να πα΄ρω την Tropicalμικρη και την Fresh water μεγαλη;;;
ΝΟ3 έχω 5 κι όχι 0.5. Έκανα λάθος...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Η arcadia original tropical δεν είναι 15 w αλλά 11. Αν κατάλαβα είναι η λάμπα που δεν προσαρμόζεται στο καπάκι αλλά στα πλαινά τζάμια του ενυδρείου.
Είναι εξαιρετική λάμπα, την έχω και εγώ αλλά είναι για μικρά ενυδρεία. Ο φωτισμός της δεν θα σε καλύψει. Θέλεις το τριπλάσιο τουλάχιστον φώς για τις διαστάσεις σου, μαζί με την άλλη των 30βάτ.
Από ότι ειδα σε δύο μαγαζιά η Αrcadia fresh water των 45 εκ ειναι 15βατ. Θα κοιταξω να δω αν με παιρνει για μεγαλυτερη λαμπα.. καλα καταλαβες για τη θέση της λαμπας.
-------------------------
Λοιπον, η κατάσταση σήμερα έχει ως εξής: Μετά τα κλαδέματα των χαλασμενων φύλλων και το πέταμα του κερατόφυλλου που είχε λιώσει, έριξα 2ml Σίδηρο της Seachem και έβαλα και από μισή ταμπλέτα 4 εκατοστά κοντά από τις ρίχες της κρυπτοκορίνας και της μπακόπας. Όσο κερατοφυλλο δεν ειχε λιωσει, φαινεται πολυ πολύ ζωντανό και καταπρασινο, η δε μπακοπα άρχισε αισθητα να παιρνει τα πανω της! Ελπίζω να τα εσωσα... Ο χρονος θα δειξει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 25-11-10 στις 14:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-11-10, 15:59
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μακαρι ολα να πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-12-10, 11:27
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Γραφω με νεοτερα από το μέτωπο!
Το κερατοφυλλο είναι ολοζώντανο, καταπράσινο και συνεχως αυξανομενο καθώς πλεει στην επιφανεια του ενυδρειου! Η bacopa caroliniana ξανακλαδεύτηκε και τα κλαδεματα φυτεύτηκαν στην αλλη μερια του ενυδρειου που ήταν πολύ πιο φωτεινή. Η πορεία θα δείξει αν πιάσουν ή όχι. Πάντως το αρχικό φυτό πεταει συνεχως κλαδακια αν και εξακολουθούν να σαπίζουν κάποια φυλλαράκια. Επίσης παρατήρησα ότι στα πάνω πάνω φύλλα του φυτού που πήγε στην πιο φωτεινή πλευρά του ενυδρείου το χρώμα γίνεται από παρασινο ελαφρως καφετί-κοκκινωπό. Τι σημαινει αυτο;;; Σήμερα αναμένονται κι άλλα φυτά και καινούργιες λαμπες και ελπίζω να αξιωθώ να βγω να πάρω και το πρώτο χαρεμάκι απο πλατυ... Επίσης περιμένω και το σύστημα Glomat της hagen για 2 Τ8 των 30Watt με το ballast και τα στεγανα ακροφύσια, γιατι το συστημα που έχω τωρα είναι αρχαιο και φτιαγμένο απο ερασιτεχνη και εκπλήσομαι που δεν έχουμε πάρει ακόμα φωτιά!
Οπως καταλαβαινετε πολύ ζεστά το πηρα το θέμα! Σε λίγο που θα έρουν τα τελη κυκλοφορίας και τότε να με δω με τί λεφτά θα τα πληρώσω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με φυτα ANEMOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 28-03-13 10:04
Προβλημα με φυτα... nOmOreAbuse Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-09-10 09:00
Προβλημα με φυτα KARGIO Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 30 03-11-08 10:35
προβλημα με φυτα mixalis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 07-10-08 09:14
Προβλημα Με Τα Φυτα kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-11-05 01:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19416 seconds with 15 queries