Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-06, 15:38
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Unhappy Αλγη

Καλησπέρα παιδια. Εδώ και κάμποσο καιρό αντιμετωπίζω προβλημα άλγης. Σε δυο anubias ου έχω κυρίως, αλλά και τώρα τελαυταία και σε άλλα ειδη φυτών, εμφανίζονται μαύρες φουντίτσες άλγης στα φύλλα τους. Ειδικα στις anubias έίναι χάλια η εικόνα, αν και αυτές μεγαλώνουν σαν τρελλές. Το ενυδρείο είναι 120 λιτρα (με επαρκή φωτισμό για 12 συνεχείς ώρες, σύμφωνα και με προηγούμενες συμβουλές των ειδικών του Φορουμ) με CO2 και ελεγχόμενη ποσότητα λιπάσματος. Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα (ή δυο βδομάδες, λόγω φόρτου εργασίας). Τι συμβουλεύετε? Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epistimon : 16-04-06 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-06, 16:14
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

οταν λες επαρκη φωτισμο τι εννοεις? για πες μας τι εχεις
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-06, 16:41
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

ιλε μου δε θυμαμαι απ'εξω. Ειμαι στη δουλεια τώρα και δε μπορώ να δω. Πάντως το είχα ξανασυζητήσει το θέμα του φωτισμού εδώ και η επιτροπή αποφάσισε οτι είναι οκ. Μη με βάζεις στη φασαρία να ξεβιδώνω καπάκια για να δώ τις λάμπες. 18 και 24 βατ νομίζω... δε θυμάμαι απέξω, μην πώ καμιά βλακεία... Μάλιστα τη δεύτερη λάμπα την πρόσθεσα κατόπιν παρότρυνσης των ειδημώνων του φορουμ. Καμιά άλλη ιδέα? Ευχαριστω πσντως
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-06, 18:33
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

και εγω λιγο απειρος ειμαι αλλα ειχα και εγω αυτο το προβλημα και θα σου πω την δικη μου πειρα. Θελει λιγο υπομονη το πραγμα πρωτον αφου εχεις βαλει της καινουργιες λαμπες θελει μερικες μερες να παρουνε μπρος τα φυτα επισης το ιδανικο no3 εινια καπου στα 10-15 no3 διοτι αυτο ειναι σαν "λιπασμα" στα φυτα. Πρεπει να ριξεις ομως και λιγο υγρο λιπασμα αλλα πολυ λιγοτερο αποτι λεει η συσκευασια (συνηθως η δοσολογια ειναι για φουλ φυτεμενο) Θα καταλαβεις οτι εχουνε παρει μπρος τα φυτα αφου τα περισσοτερα κανουνε εμφανεις τις μπουρμπουληθρες οξυγονου. Μονο οταν παρουνε προς τα φυτα και αποροφουνε οτι εχει το νερο για να μην το εκματαλευεται η αλγη θα βρεις την υγεια σου. Επισης προσεξα (και ας με διορθωσουνε οι πιο εμπειρη) οτι οταν προσθεσα τα παραπανω φωτα τοτε η αλγη (αφου πηρανε και μπρος τα φυτα) εγινε ασπρη ψιλο ροζ και σταματησε να μεγαλωνει περισσοτερο μαλλον ενδειξη οτι πεθαινει η αλγη. αλλα αυτο που καταλαβα φιλε ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. Μετα απο 3-4 βδομαδες αφου εβαλα τις λαμπες υποχωρησε αισθητα και αρκετα. αααα και να μην ξεχασω παρε και κανενα SAE να στην φαει λιγο την αλγη αλλα μην περιμενεις θαυματα πιο πολυ κανει πριν σου εμφανιστει ωστε να μην προλαβαινει να μεγαλωνει και να την τρωει, αλλα παρε να αρχιζει να "οργωνει" σιγα σιγα. Αμα ειναι πολυ μεγαλες οι τριχες τοτε δεν πολυ τσιμπαει αλλα μολις φυγει η αλγη κρατα το ψαρι ωστε να ειναι σαν μετρο προληψης
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilatos : 16-04-06 στις 18:35
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-06, 21:50
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα ΤΟ είδος της άλγης που έχεις λέγετε ΒΒΑ (black beard alge) κοινώς μαύρη τριχοειδής άλγη.Πολύ είναι οι τρόποι που μπορείς να την ξεφορτωθείς αλλά θέλει υπομονή, και καλό διάβασμα.Κατ' αρχάς θέλουμε τις παραμέτρους από το νερό,του φωτισμού και να σκεφτείς τι ήταν αυτό που έκανες και έχασες την ισορροπία της βιολογίας σου.Για αρχή διάβασε πολύ καλά αυτό.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-06, 21:53
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epistimon
Καλησπέρα παιδια. Εδώ και κάμποσο καιρό αντιμετωπίζω προβλημα άλγης. Σε δυο anubias ου έχω κυρίως, αλλά και τώρα τελαυταία και σε άλλα ειδη φυτών, εμφανίζονται μαύρες φουντίτσες άλγης στα φύλλα τους. Ειδικα στις anubias έίναι χάλια η εικόνα, αν και αυτές μεγαλώνουν σαν τρελλές. Το ενυδρείο είναι 120 λιτρα (με επαρκή φωτισμό για 12 συνεχείς ώρες, σύμφωνα και με προηγούμενες συμβουλές των ειδικών του Φορουμ) με CO2 και ελεγχόμενη ποσότητα λιπάσματος. Αλλαγές νερού κάθε βδομάδα (ή δυο βδομάδες, λόγω φόρτου εργασίας). Τι συμβουλεύετε? Ευχαριστώ
Τι άλλα φυτά έχεις στο ενυδρείο;
Την καινούργια λάμπα όταν την πρωτοέβαλες, πόσες ώρες την έβαλες να δουλεύει;
Τι λάμπες χρησιμοποιείς;
Τι μετρήσεις έχεις; (κυρίως ΝΟ3)
Ρίχνεις λίπασμα; και αν ναι ποιο;

Οι ανούμπιες (αν έχουν πιάσει καφέ άλγη) ίσως να φταίει το ότι δε θέλουν πολύ φως.
Το SAE από μόνο του δεν αποτελεί μέτρο λύσης αλλά καταστολής.
Κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό από τα υπόλοιπα, γι αυτό δώσε μας κάποια στοιχεία παραπάνω...
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-06, 20:39
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Αγαπητοι φίλοι, επιστρέφοντας σήμερα μετά από διήμερη απουσία, διαπίστωσα ότι τα φυτά μου πανε πολύ καλα και μόνο οι δυο μικρες ανουμιες έχουν αυτή την αηδιαστική μαύρη άλγη. Τα υπόλοιπα φυτά πάνε μια χαρά. Η δεύτερη λάμπα έχει μπεί από τον Φεβρουάριο και δουλεύει και αυτή 12 ώρες. Το λίπασμα που βάζω είναι κάποιο υγρό (πρασινο της JBL) για τα φύλλα και βάζω λίγοτερο από το αναγραφόμενο μια φορά την εβδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη για πουλημα!!!! Pritanis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-02-05 11:42
αλγη στα φυτα ΜΑΡΙΟΣ ΞΕΣΤΕΡΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-12-04 08:54
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
Algae eaters newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:59
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06783 seconds with 13 queries