Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-14, 18:18
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή diy sump απο plexiglass..

καλησπερα!!! σε λιγες μερες θα παραλαβω τα plexiglass για να φτιαξω ενα σαμπ.
θα ηθελα οσοι εχουν κολλησει και ξερουν να μου πουν τι ειναι πιο καλο....
η ειδικη κολλα για τα plexiglass
η, το χλωροφορμιο....??

εχω δει βιντεακια και με τα δυο υλικα να κολλανε και δεν ξερω πιο να διαλεξω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-14, 18:26
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

πιο ευκολα με τηνειδικη κολλα αλλα θελεις και συριγγα με βελονα,συναρμολογεις και κολλας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-14, 19:38
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Το χλωροφορμιο ειναι για πλεξι

Για ποιο λογο θα το κανεις με πλεξι και οχι με γυαλι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-14, 22:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θανάση ρώτα σε κανα φαρμακείο αν έχει χλωροφόρμιο και πάρε 5-10 ml και κάνε δοκιμή να δεις πόσο καλα κολλάει. Η ειδική κόλλα δεν το συζητάω, κολλάει , όχι ψέμματα.
Θα ρωτήσω και εγώ αύριο τον φαρμακοποιό μου και αν έχει θα πάρω λίγο να δοκιμάσω και να τη συγκρίνω με τη κόλλα. Αν θες κάνε λίγο υπομονή μήπως βρω και κάνω δοκιμή να σου πω
-------------------------
Θανάση , έκατσα και διάβασα τι γράφει το μπουκάλι της κόλλας.

Nocivo por ingestion. Irrita la piel.
Posibilidad de efectos cancergenos.
Nocivo : riesgo de efectos graves para la salud en caso de exosicion prolongada por inhalacion e ingestion.
Usense indumentaria y quantes de proteccion adecuados.
Contiene : Triclorometano


Μετάφραση από Google

Επιβλαβές σε περίπτωση κατάποσης. Ερεθίζει το δέρμα.
Πιθανή cancergenos αποτελέσματα.
Επιβλαβές: κίνδυνος σοβαρής βλάβης της υγείας ύστερα από παρατεταμένη exosicion με εισπνοή ή κατάποση.
Φοράτε κατάλληλα ρούχα και προστασία quantes.
Περιέχει: Τριχλωρομεθάνιο

Τριχλωρομεθάνιο είναι το χλωροφόρμιο, να μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μάλλον και αυτή η κόλλα είναι χλωροφόρμιο ή περιέχει χλωροφόρμιο. Το λέω με κάθε επιφύλαξη
-------------------------
Για περισσότερες λεπτομέρειες ,
τη κόλλα τη λένε CEMENCRIL No22P και την εταιρία IRPEN, Ισπανική είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 01-07-14 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-14, 22:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια ακομη δεν εχω παρει τα κομματια οποτε εχω χρονο που το κοιταω...
χλωροφορμιο σιγουρα θα βρω στο νησι, κολλα δεν ξερω...

disc-postman
θελω να το κανω με plexiglass για να μπορει να δεχετε ανα πασα στιγμη μετατροπη... καποια τρυπα, καποια προσθηκη, καποιο κοψιμο...
με το γυαλι αυτο ειναι αδυνατον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-14, 09:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θανάση με τη πρώτη ευκαιρία (ίσως και σήμερα) άνθρωπός μου θα πάει Πειραιά και θα μου πάρει χλωροφόρμιο να κάνω δοκιμές. Είδα και τη τιμή και κουφάθηκα, κάτω από τα μισά που πήρα τη κόλλα. Μόλις το πάρω θα έχεις νέα μου. Θέλω και εγώ αρκετή κόλλα και ευκαιρία είναι να δω πως κολλάει και πως είναι το χλωροφόρμιο, αν είναι ίδιο με τη κόλλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-14, 09:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση με τη πρώτη ευκαιρία (ίσως και σήμερα) άνθρωπός μου θα πάει Πειραιά και θα μου πάρει χλωροφόρμιο να κάνω δοκιμές. Είδα και τη τιμή και κουφάθηκα, κάτω από τα μισά που πήρα τη κόλλα. Μόλις το πάρω θα έχεις νέα μου. Θέλω και εγώ αρκετή κόλλα και ευκαιρία είναι να δω πως κολλάει και πως είναι το χλωροφόρμιο, αν είναι ίδιο με τη κόλλα
ok φιλε σε ευχαριστω πολυ!!!! εγω τα κομματια θα τα εχω κατα το τελος της εβδομαδας.
ασε που το ενυδρειο θα στηθει κατα το σεπτεμβρη....
απλα μαζευω τον εξοπλισμο τωρα....

λιγα λιγα, μην παθω και κανα εμφραγμα... και ειμαστε σε κρισιμη ηλικια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-14, 10:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλημέρα, έχω κολήσει sump με 5mm πλέξιγκλας 70x40x30 (30cm ύψος, 25cm γεμάτο), μόνο με χλωροφόρμιο 2 μήνες τώρα!!
Πολύ καλό γυάλισμα στις ενώσεις!!
Αν θες κάνεις και λίγο "σιροπάκι" με κομματάκια πλέξι και χλωροφόρμιο και είσαι μπαμ!!
Την κόλλα δυστυχώς δεν την έχω δοκιμάσει!!
Ξέρουμε αν είναι safe για τα ψαράκια σίγουρα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-14, 10:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη βγαζουμε τελεσιδικο συμπερασμα για την τοξικοτητα μια κολας, βαση συστατικων.
Οταν στεγνωνει μια κολα, αλλαζει συνηθως συσταση.
Πχ η Logo στιγμης ειναι τοξικη μονο οσο ειναι σε υγρη μορφη, πριν στεγνωσει καλα.
Οταν καποιοι εχουν χρησιμοποιησει μια κολα στο ενυδρειο και δεν ειχαν προβλημα, σημαινει οτι δεν ειναι τοξικη, οτι και αν συμπεραινουμε απο τα συστατικα της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-14, 11:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.
τα plexiglass λογο πεινας των μαγαζιων , μολις τα παρελαβα...

σε αυτο που λεει ο φιλος delta66 εχει απολυτο δικιο!!!!
οτι και να λενε τα συστατικα, οτι και να μπορουμε να συμπερανουμε διαβαζοντας τα, το βασικο ειναι να εχει γινει δοκιμη... πολλα υλικα οταν στεγνωνουν δεν εχουν καμια σχεση με την προηγουμενη μορφη τους σε θεμα τοξικοτητας.
ενα δικο μου παραδειγμα ειναι ο πολυεστερας!!!!!
το ενυδρειο μου τρεχει χρονια και ειναι ντυμενο με πολυεστερα...
δεν εχει δημιουργηθει το παραμικρο....
αρα οσο τοξικος και να ειναι ο πολυεστερας στην αρχικη του μορφη, τοσο μη τοξικος γινετε μετα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-14, 11:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχω δεκάδες κατασκευές με πλεξιγκλάς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Πάντα βέβαια αφήνω τη κόλλα αρκετή ώρα να στεγνώσει, και ΠΑΝΤΑ σαπουνίζω και πλένω σχολαστικά οτιδήποτε φτιάξω, πριν το βάλλω στο ενυδρείο. Η συγκεκριμένη κόλλα (που τελικά, μάλλον είναι ή περιέχει χλωροφόρμιο) όταν στεγνώσει δεν μένει ίχνος επάνω στο υλικό , εξατμίζεται πλήρως, είναι υπερβολικά πτητική, στεγνώνει σε λίγα λεπτά, και ειδικά καλοκαίρι πρέπει να κάνεις πολύ γρήγορα. Μετά από 2 χρόνια χρήσης δεν έχω παρατηρήσει τίποτα που να μου δείξει πως κάτι δεν πάει καλά, και έχω ψάρια από τότε, υγιέστατα, τούμπανο για την ακρίβεια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-14, 22:07
Paschalpgr Ο χρήστης Paschalpgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2014
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τη BISON PLASTIC η οποία ειναι σχετικά παχυρευστη και δεν στεγνώνει τόσο γρήγορα όσο το χλωροφόρμιο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-14, 22:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τη BISON PLASTIC η οποία ειναι σχετικά παχυρευστη και δεν στεγνώνει τόσο γρήγορα όσο το χλωροφόρμιο.
την εχεις δοκιμασει σε plexiglass???? γιατι δεν βλεπω να το αναφερει καπου....


Κατάλληλη για την κόλληση όλων των ειδών των οικιακών πλαστικών όπως: σκληρό PVC,ABS & Perspex®
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-14, 22:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω εχει και σε βιντεο μερικα tips για τα ακρυλικά, που μπορει να σου φανουν χρησιμα ή να σου δωσουν ιδεες.
http://www.youtube.com/playlist?list...ihTf59T1COF3wb

Για συγκόλληση προτεινεται χλωροφορμιο (τριχλωρομεθάνιο) απο φαρμακειο (γνωστος του να εισαι) με συριγγα, και κολλες διχλωρομεθανιου ("Di-clo").

Παντα προσοχη με αυτα τα χημικα και παιρνωντας τις καταλληλες προφυλαξεις (ειναι καρκινογονα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-14, 22:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω εχει και σε βιντεο μερικα tips για τα ακρυλικά, που μπορει να σου φανουν χρησιμα ή να σου δωσουν ιδεες.
http://www.youtube.com/playlist?list...ihTf59T1COF3wb

Για συγκόλληση προτεινεται χλωροφορμιο (απο φαρμακειο - γνωστος να εισαι) με συριγγα, και κολλες διχλωρομεθανιου "Di-clo".

Παντα προσοχη με αυτα τα χημικα και παιρνωντας τις καταλληλες προφυλαξεις (ειναι καρκινογονα)
σε ευχαριστω πολυ!!! χλωροφορμιο θα βρω δεν ειναι θεμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-14, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
την εχεις δοκιμασει σε plexiglass???? γιατι δεν βλεπω να το αναφερει καπου....


Κατάλληλη για την κόλληση όλων των ειδών των οικιακών πλαστικών όπως: σκληρό PVC,ABS & Perspex®
Tο ιδιο πραμα ειναι με το Perspex
http://en.wikipedia.org/wiki/Poly%28...ylate%29#Names
Το θεμα ειναι αν συμφερει η τιμη
5-6e ευρω περιπου τα 25ml
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-14, 23:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο ιδιο πραμα ειναι με το Perspex
http://en.wikipedia.org/wiki/Poly%28...ylate%29#Names
Το θεμα ειναι αν συμφερει η τιμη
5-6e ευρω περιπου τα 25ml
ουπς... δεν το ηξερα...
παντος οσο εχω ψαξει παιζει πολυ κολληση με χλωροφορμιο δοκιμασμενα χρονια.. οποτε μαλλον για εκει με βλεπω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-07-14, 10:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ουπς... δεν το ηξερα...
παντος οσο εχω ψαξει παιζει πολυ κολληση με χλωροφορμιο δοκιμασμενα χρονια.. οποτε μαλλον για εκει με βλεπω...
Ναι Θανάσση, έτσι είναι ακριβώς, θα πάω να πάρω και εγώ.
Ρώτησα λοπόν το φαραμακοποιό μου και μου είπε πως μπορεί να μου φέρει μόνο σε συσκευασία λίτρου με 15-20 Ευρώ, ρώτα και εσύ, θεωρώ πως η τιμή αυτή για 1 λίτρο είναι από υπερβολικά φθηνή έως αστεία, ειδικά όταν έπαιρνα 10 Ευρώ τα 100ml ή και ακόμα όταν πήρα 30 Ευρώ το 1 λίτρο. Ρώτησα και αλλού όμως, σε αποθήκη χημικών, και λόγω επαγγελματικής σχέσης μου το δίνουν 10 Ευρώ το λίτρο, ε όπως καταλαβαίνεις θα κάνω και μπάνιο και μετά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-14, 11:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Θανάσση, έτσι είναι ακριβώς, θα πάω να πάρω και εγώ.
Ρώτησα λοπόν το φαραμακοποιό μου και μου είπε πως μπορεί να μου φέρει μόνο σε συσκευασία λίτρου με 15-20 Ευρώ, ρώτα και εσύ, θεωρώ πως η τιμή αυτή για 1 λίτρο είναι από υπερβολικά φθηνή έως αστεία, ειδικά όταν έπαιρνα 10 Ευρώ τα 100ml ή και ακόμα όταν πήρα 30 Ευρώ το 1 λίτρο. Ρώτησα και αλλού όμως, σε αποθήκη χημικών, και λόγω επαγγελματικής σχέσης μου το δίνουν 10 Ευρώ το λίτρο, ε όπως καταλαβαίνεις θα κάνω και μπάνιο και μετά
θα παω να δω τι μπορω να βρω κι εγω.... λογικα μια κατασκευη δεν χρειαζεται παρα πολυ... με ενα λιτρο που λες νομιζω οτι μπορεις να κολλας χρονια...
εκτος αν κανω λαθος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-07-14, 11:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτι άλλο , εξαιρετικά σημαντικό, μου το τόνισε και ο φαρμακοποιός. Το χλωροφόρμιο είναι εξαιρετικά πτητικό, και θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φύλαγμα, πρόσεξε που και πως θα το φυλάξεις. Επίσης πλαστικό μπουκάλι θέλει δοκιμή μήπως λιώσει, σε γυάλινο σκουρόχρωμα μπουκάλι με πολύ καλό καπάκι ίσως είναι η καλύτερη λύση. Οταν αγόρασα τη κόλλα (που είπαμε πως τελικά μάλλον είναι 100% χλωροφόρμιο) μου την έδωσαν σε αλουμινένιο μπουκάλι με διπλό καπάκι. Μου έχει πει ο Σταμάτης (BOUBOULAS) πως το έβαζε στη κατάψυξη αλλά και πάλι του έχανε. Σε ψυγείο με τρόφιμα βέβαια δεν θα το έβαζα γιατί όπως είδες και πιο πάνω λέει πως προκαλεί καρκινογενέσεις. Και επειδή εδώ μας διαβάζουν πολύ , θεωρώ πως τέτοια υλικά δεν είναι αστεία και θέλουν ΙΔΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Για αυτό προσοχή παιδιά όταν ασχολείστε με επικίνδυνα υλικά




-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα παω να δω τι μπορω να βρω κι εγω.... λογικα μια κατασκευη δεν χρειαζεται παρα πολυ... με ενα λιτρο που λες νομιζω οτι μπορεις να κολλας χρονια...
εκτος αν κανω λαθος...
Για τη κατασκευή που θες εσύ φτάνει και περισσεύει. Από κατανάλωση , εγω έχω φάει πάνω από μισό λίτρο + 3-4 μπουκαλάκια 100ml, αλλά όλο και κάτι φτιάχνω, μαστορεύω συνέχεια.
Θανάσση όταν δεις την ευκολία που έχει, σε βλέπω συνέχεια να φτιάχνεις και κατι, μικρό ή μεγάλο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 11:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-07-14, 11:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο , εξαιρετικά σημαντικό, μου το τόνισε και ο φαρμακοποιός. Το χλωροφόρμιο είναι εξαιρετικά πτητικό, και θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φύλαγμα, πρόσεξε που και πως θα το φυλάξεις. Επίσης πλαστικό μπουκάλι θέλει δοκιμή μήπως λιώσει, σε γυάλινο σκουρόχρωμα μπουκάλι με πολύ καλό καπάκι ίσως είναι η καλύτερη λύση. Οταν αγόρασα τη κόλλα (που είπαμε πως τελικά μάλλον είναι 100% χλωροφόρμιο) μου την έδωσαν σε αλουμινένιο μπουκάλι με διπλό καπάκι. Μου έχει πει ο Σταμάτης (BOUBOULAS) πως το έβαζε στη κατάψυξη αλλά και πάλι του έχανε. Σε ψυγείο με τρόφιμα βέβαια δεν θα το έβαζα γιατί όπως είδες και πιο πάνω λέει πως προκαλεί καρκινογενέσεις. Και επειδή εδώ μας διαβάζουν πολύ , θεωρώ πως τέτοια υλικά δεν είναι αστεία και θέλουν ΙΔΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ. Για αυτό προσοχή παιδιά όταν ασχολείστε με επικίνδυνα υλικά






-------------------------

Για τη κατασκευή που θες εσύ φτάνει και περισσεύει. Από κατανάλωση , εγω έχω φάει πάνω από μισό λίτρο + 3-4 μπουκαλάκια 100ml, αλλά όλο και κάτι φτιάχνω, μαστορεύω συνέχεια.
Θανάσση όταν δεις την ευκολία που έχει, σε βλέπω συνέχεια να φτιάχνεις και κατι, μικρό ή μεγάλο.
το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι αυτο που εγραψες κι εσυ. με επικυνδυνα υλικα δεν παιζουμε και οταν θελουμε να κανουμε κατι περνουμε τις απαραιτητες προφυλαξεις οσο αστειες κι αν ακουγονται...
οσο για το μπουκαλακι νομιζω ενα γυαλινο ειναι οτι πρεπει...
λογικα και με το πλαστικο δεν εχει θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις....!!!!

καλα δεν το συζηταω... και μονο το οτι μπορεις να κανεις μετατροπες ανα πασα στιγμη το κανει πολυ ευκολο υλικο.
επισης αν παρεις μεγαλο κομματι, μπορεις να του δωσεις ενα ζεσταμα οτι σχημα θελεις... να φτιαξεις οτι σχημα ενυδρειο θελεις... για σκεψου το....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-07-14, 16:12
Paschalpgr Ο χρήστης Paschalpgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2014
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Με η Bison έχω κολλήσει ότι έχω φτιάξει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το βασικό πρόβλημα που έχει το χλωροφόρμιο ειναι ότι ειναι πολύ πτητικο και δεν "μένει" στην περιοχή που θέλεις να κολλήσεις αρκετά για να "λιώσει" το πλεξι και να κολλήσει με αποτέλεσμα να βάζεις συνέχεια. Βέβαια όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης και ευκολίας χρήσης. Πάντως στο θέμα της τιμής θα συμφωνήσω ότι ειναι ακριβότερη απο το χλωροφόρμιο που να σημειώσω ότι λόγω δουλειάς το βρίσκω τζάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-07-14, 16:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Με η Bison έχω κολλήσει ότι έχω φτιάξει χωρίς κανένα πρόβλημα. Το βασικό πρόβλημα που έχει το χλωροφόρμιο ειναι ότι ειναι πολύ πτητικο και δεν "μένει" στην περιοχή που θέλεις να κολλήσεις αρκετά για να "λιώσει" το πλεξι και να κολλήσει με αποτέλεσμα να βάζεις συνέχεια. Βέβαια όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης και ευκολίας χρήσης. Πάντως στο θέμα της τιμής θα συμφωνήσω ότι ειναι ακριβότερη απο το χλωροφόρμιο που να σημειώσω ότι λόγω δουλειάς το βρίσκω τζάμπα
πες μου ποια bison εβαλες και ειναι οκ, για να την κοιταξω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-07-14, 16:51
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλε Τάκη είσαι πολύ καλός μάστορας κρίνοντας από φωτογραφίες κάποιων κατασκευών σου και σε θαυμάζω,δεν μπορώ να σου ζητήσω όμως να κάνεις το οτιδήποτε για μένα για να μην θεωρηθεί ότι σε ''χώνω''.Θα χαιρόμουν να σε βοηθήσω στην επόμενη κατασκευή σου κι έτσι να πάρω τον αέρα και κάποια μυστικά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-07-14, 17:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό πρόβλημα που έχει το χλωροφόρμιο ειναι ότι ειναι πολύ πτητικο και δεν "μένει" στην περιοχή που θέλεις να κολλήσεις αρκετά για να "λιώσει" το πλεξι και να κολλήσει με αποτέλεσμα να βάζεις συνέχεια. Βέβαια όλα ειναι θέμα εκπαίδευσης και ευκολίας χρήσης.
Ναι, είναι αλήθεια, θέλει το τρόπο του και το κόλπο του.
Εγώ συνήθως κάνω τσιμπήματα να μου σταθεροποιηθεί το κομμάτι, μετά πιο μεγάλα τσιμπήματα και στο τέλος γαζί. Δεν πρέπει να κάνουμε γαζί μετά τα πρώτα τσιμπήματα γιατί θα λιώσουν και αυτά. Όλη αυτή η διαδικασία σε 5 λεπτά, μη φανταστείτε πως περιμένω ώρες, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Γαζί εννοώ συνεχόμενη ροή κόλλας σε όλο το σημείο επαφής, και τσιμπήματα εννοώ σταγονίτσες.
Πάντα να έχετε αρκετές σύριγγες όχι μεγαλύτερες από 5ml, το πολύ υλικό στη σύριγγα μπορεί να στεγνώσει και οι σύριγγες χαλάνε σχετικά εύκολα. Επίσης αν η σύριγγα λειτουργεί ακόμα και θέλετε να συνεχίσετε αργότερα ή την άλλη μέρα, λίγο πλύσιμο με νερό και είναι μια χαρά. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως οι σύριγγες των 10ml μου χαλάνε με το 3ο ή 4ο γέμισμα ενώ οι 3αρες ή 5αρες αντέχουν πιο πολύ. Όταν γεμίζεται τη σύριγγα να κλείνεται το μπουκάλι της κόλλας γιατί εξατμίζεται εύκολα. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ το μεγάλο μπουκάλι του λίτρου, αλλά βάζω κάθε φορά σε ένα μπουκάλι από σιρόπι 50ml περίπου και τραβάω από αυτό, το μεγάλο το ανοίγω όταν είναι βάλω υλικό στο μικρό.
Αν δείτε μεγάλο κενό στην ένωση μπορείτε στο σημείο αυτό να το ξύσετε με τη σύριγγα να δημιουργήσετε μικρά γρέζια που λιώνουν με τη κόλλα και γεμίζουν το κενό ή και ακόμα να βάλετε τριμμένο υλικό στο σημείο και ρίξετε αρκετή κόλλα.
Δεν είναι απαραίτητο να βάζετε σφικτήρες εκτός και αν υπάρχει μεγάλη ανωμαλία που δεν έρχεται εύκολα, όπου ακουμπάνε τα δυο σημεία που πρέπει να κολλήσουν και πέσει κόλλα γίνονται ένα σώμα.
Κόλλα εννοώ τη κόλλα για πλεξιγκλάς ή χλωροφόρμιο και όχι Bisson κλπ.
Στη πραγματικότητα δεν είναι κόλλα, το υλικό αυτό λιώνει τα κομμάτια του πλεξιγκλάς και αφού στεγνώσει έχουν γίνει ένα σώμα, για αυτό προσοχή μη σας στάξει στο πλεξιγκλάς, θα κάνει λεκέ και δεν το προσλαβαίνεται με τίποτα. Όπως επίσης μη πιάσετε το πλεξιγκλάς και τα χέρια σας να έχουν κόλλα, αυτό που θα φτιάξετε θα έχει μόνιμα την υπογραφή σας με τα δαχτυλικά σας αποτυπώματα.
Έχω δει βέβαια στο YouTubeτρόπους να διορθώνεται τέτοιες ατέλειες, ένα τρόπος είναι με φλόγιστρο ή καμινέτο, με τον ίδιο τρόπο γίνεται και το φινίρισμα στις άκρες του πλεξιγκλάς, σαν να λέμε ροντε που κάνουμε στα τζάμια

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Τάκη είσαι πολύ καλός μάστορας κρίνοντας από φωτογραφίες κάποιων κατασκευών σου και σε θαυμάζω,δεν μπορώ να σου ζητήσω όμως να κάνεις το οτιδήποτε για μένα για να μην θεωρηθεί ότι σε ''χώνω''.Θα χαιρόμουν να σε βοηθήσω στην επόμενη κατασκευή σου κι έτσι να πάρω τον αέρα και κάποια μυστικά!!!
Ευχαριστώ Πέτρο, αλλά δυστυχώς τις κατασκευές που κάνω πλέον τώρα δεν είναι προγραμματισμένες , έτσι και σκεφτώ πως θέλω κάτι, ότι ώρα και να είναι, κόβω και κολλάω, και πάντα οι ώρες είναι παράξενες (1 το βράδυ ή 7 το πρωί). Ετοιμάζω βέβαια κάτι, αλλά όταν το ξεκινήσω, η πιο πολύ δουλειά θα είναι με ξυλοκατασκευή, κομμάτια με πελξιγκλας θα γίνουν αργότερα. Κάτσε με το καλό να το ξεκινήσω και θα έχετε πλήρη και λεπτομερή παρουσίαση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-07-14, 17:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Τακη σε ενα απο τα βιντεακια που εχω δει, βαζει ο τυπος μια γωνια για να μπει σωστα το κομματι, το στερεωνει με λιγη ταινια σε 2-3 σημεια και το κολλαει με την μια ολο....
πως το ακους αυτο...?? το εχεις δει??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-07-14, 17:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Με η Bison έχω κολλήσει ότι έχω φτιάξει χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η Bison κολλάει το ίδιο καλά με το χλωροφόρμιο ;Γιατί με τη κόλλα (χλωροφόρμιο) ότι κολλήσω δεν ξεκολλάει, σπάει, και όχι στο σημείο της κόλλησης, οπουδήποτε, γίνεται ένα σώμα, αρκει να κολληθεί σωστά βέβαια.
Επίσης στεγνώνει το ίδιο γρήγορα ; ή το αφήνεις καμια μέρα να τραβήξει ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη σε ενα απο τα βιντεακια που εχω δει, βαζει ο τυπος μια γωνια για να μπει σωστα το κομματι, το στερεωνει με λιγη ταινια σε 2-3 σημεια και το κολλαει με την μια ολο....
πως το ακους αυτο...?? το εχεις δει??
Ναι το έχω δει, αλλά έχει απλά κομμάτια και έχουν μεγάλη επιφάνεια, σε 3αρι πλεξιγκλάς που συνήθως κολλάω εγώ δεν είναι τόσο εύκολο, και επίσης με τον κόφτη δεν γίνεται τέλειο το κόψιμο ώστε το σημείο κοπής να έχει 90 μοίρες γωνία και να σταθούν τα 2 κομμάτια. Όταν τα κομμάτια είναι κομμένα με το δισκοπρίονο το κόλημμα είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο, και αν είναι μεγάλο πάχος ακόμα ΠΙΟ εύκολο. Ολα παίζουν ρόλο.
Γενικός κανόνας, όσο πιο μεγάλη επιφάνεια επαφής έχεις τόσο πιο εύκολα και πιο γρήγορα κολλάς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 17:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-07-14, 17:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οποτε εμενα που ειναι ισια κομμενα και 5χιλ. με γωνια και στερεωμα θα με βολεψει... για να γινει μια και καλη η κολληση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-07-14, 17:43
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

πια Bison παιρνεις και plexiglass απο Μυκαλης παιρνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-07-14, 17:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
πια Bison παιρνεις και plexiglass απο Μυκαλης παιρνεις;
Εγω πλεξιγκλας απο Μυκάλης , και κόλλα απο εκεί, τώρα θα δοκιμάσω χλωροφόρμιο απο Καλογερόπουλο.
Επίσης πλεξιγκλας διαφανές ή άσπρο έχει και το Leroy
3αρι 50Χ50 5 Ευρώ , 100Χ50 10 Ευρώ , έχει και φύλλα 100 Χ 150 που μπορείς να του ζητήσεις να σου κόψει , αλλά θα πάρεις όλο το φύλο και δεν κόβει κομμάτια μικρότερα απο 10cm (για λόγους ασφαλείας λέει , αλλά εγω δεν το καταλαβαίνω αυτό)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε εμενα που ειναι ισια κομμενα και 5χιλ. με γωνια και στερεωμα θα με βολεψει... για να γινει μια και καλη η κολληση...
Ναι , θα είναι πολύ εύκολο, δεν θα το πιστεύεις πόσο εύκολα κολλάει, αρκεί να το κρατήσεις σταθερό για πολύ λίγο, μη ξεχνάς πως μπορεί τα κομμάτια να γλιστρήσουν στα πρώτα δευτερόλεπτα στη κόλλα ή στο χλωροφόρμιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γρατζουνιές σε plexiglass Nrgman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 22-09-06 13:05
Ενυδρείο απο plexiglass. Nrgman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 08-09-06 14:46
Που μπορώ να βρώ plexiglass??? GFON DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 24-02-06 11:37
Plexiglass sps4ever(niktso) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 12-05-04 17:58
plexiglass Tolis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 10-12-02 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10312 seconds with 14 queries