Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-09, 12:31
ntelos Ο χρήστης ntelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: ανατολική αττική
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Φελιζόλ κάτω από τις πέτρες?

Κατ αρχήν καλησπέρα σας..! Ήθελά να ρωτήσω σχετικά με την τοποθέτηση προστατευτικού κάτω από τις πέτρες και την άμμο.Δηλαδή
  1. τι υλικό να χρησιμοποιήσω(φελιζόλ ή κάτι άλλο),
  2. αν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προεργασία (επικάλυψη με σιλικόνη)
  3. Αν θα πρέπει να είναι στο σύνολο του πάτου του ενυδρείου ή μόνο κάτω από τις πέτρες
  4. ή τι πρέπει να προσέξω γενικότερα κατά τη διαδικασία.
Σκεφτομουν να βάλω κηχλίδες οπότε το σκάψιμο θεωρείται βέβαιο.Διακοσμιτικές πατέντες ευπρόσδεκτες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων Ντέλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-09, 13:04
water Ο χρήστης water δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Rafina
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

κοιτα σιγουρα 8ελει 100% κατω απο τιν κα8ε πετρα αλλα επιδι μπορει να πεσει απο ποιο ψιλα καπια πετρα και να χτυπισει σε κοματι του ενυδριου σου που δν εχει προστατευτει απο φενιζολ και να σπασει... οποτε καντο ολοοο με 0,3-0,5cm παχος.... επιδι ολο δν μπενει με τπτ κομματια 8α το βαλεις αλλα να καλυψει ολι τιν επιφανια

οσο για το κολιμα το φενιζολ ειναι ιλικο που εχει τιν δυναμικη να εωριτε στο νερο δλδ επιπλεει αν δν το κολισεισ με σιλικονη ενυδριακης χρισης 8α εχεις τον φοβο οτι παροτι 8α εχει βαρος απο πανω του μπορει καπια στιγμι να σικο8ει και να επιπλεψει ενα κομματι..εχει μεγαλη δυναμη ανωσης το φενιζολ (αυτο περιεχουν και τα σωστικα σακακια στα καραβια... )

κατα προτιμιση χρισιμοποιιτε το μπλε φενιζολ (ποιο αν8εκτικο )!!
τωρα περιμενε βεβαια να με επιβεβαιωσουν και οι συμφοριτες μου για το 8εμα

απ'οτι 3ερω μπορεις να βαλεις σιλικονη και στιν πανω μερια του φενιζολ και να κολισεις ετσι πανω του το προτο στρομα αμου οστε οταν οι κιχλιδες σου επιδο8ουν στο σκαυτικο τους εργο να μιν εμφανιστει το μπλε κομματι στον πατο αλλα κολλημενη αμμος που δν 8α μπορει να φιγει

δν ειναι κατι το δυσκολο για να χριαστεις καπιες μαγκιες για να το κανεις το φενιζολ κοβετε πολυ ευκολα με κοπιδι... !! αν εχεις φυσικα καλι λαμα !!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-09, 15:39
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

το φελιζολ μπαινει μεσα στο νερο με τα ψαρια? δεν ειναι τοξικο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-09, 22:21
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή .

ναι μεσα στο νερο.μπλε οικοδομικο το κολας με ενυδρειακη συλικονη καλα κ εισαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-09, 23:14
ntelos Ο χρήστης ntelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: ανατολική αττική
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Με το θέμα της άνωσης τι παίζει?? Υπάρχει περίπτωση να μου σηκώσει άμμο και πέτρες μαζί κάποια στιγμή?? ή με το βάρος τους θα είναι οκ??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-09, 23:55
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γι' αυτό σου είπαν να το κολλήσεις...
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-09, 09:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια μην λεμε κουταμαρες....
εχετε σκεφτει η υπολογισει ποσα κιλα ειναι η αμμο και ποσα οι πετρες μεσα σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες???
το αφρολεξ δεν το κολλας γιατι οταν θελεις να το βγαλεις θα γινει χαμος μεσα στο ενυδρειο....
το ακουμπας κατω στο ενυδρειο φτιαχνεις το νταμαρι που θελεις μετα το γεμιζεις με αμμο και βαζεις νερο...
δεν εχεις πορβλημα να σηκωθει ποτε...
μιλαμε για πολλα κιλα αμμο και πετρες, πως να σηκωθει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-09, 12:54
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μην λεμε κουταμαρες....
εχετε σκεφτει η υπολογισει ποσα κιλα ειναι η αμμο και ποσα οι πετρες μεσα σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες???
το αφρολεξ δεν το κολλας γιατι οταν θελεις να το βγαλεις θα γινει χαμος μεσα στο ενυδρειο....
το ακουμπας κατω στο ενυδρειο φτιαχνεις το νταμαρι που θελεις μετα το γεμιζεις με αμμο και βαζεις νερο...
δεν εχεις πορβλημα να σηκωθει ποτε...
μιλαμε για πολλα κιλα αμμο και πετρες, πως να σηκωθει....

ΕΥΧΑριστω πολυ παιδια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-09, 15:48
Το avatar του χρήστη gleboukas
gleboukas Ο χρήστης gleboukas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Kalamaki - Alimos
Μηνύματα: 283
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gleboukas
Προεπιλογή

εγω που εχω φτιαξει ενα ενυδρειο για αφρικανες εβαλα το φελιζον απο πανω εστεισα τις πετρες και απο πανω αρχισα να ριχνω την αμμο για να κατουν πιο καλα οι πετρες
ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gleboukas Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω που εχω φτιαξει ενα ενυδρειο για αφρικανες εβαλα το φελιζον απο πανω εστεισα τις πετρες και απο πανω αρχισα να ριχνω την αμμο για να κατουν πιο καλα οι πετρες
ελπιζω να βοηθησα

ωραιος!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-09, 17:49
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αλλος που να ειναι αντιθετος με την χρηση αυτου του υλικου σ άυτο το φορουμ αλλα εγω ειμαι.
Δες την παρουσιαση 'The black malawi'.
Μετα τις 3 μηνες λειτουργιας αλλαξα την μαυρη αμμο με ξανθια στο ενυδρειο μου, αν το ειχα φτιαξει με φελιζολ θα γινοταν ενα μπαχαλο.
Αν εχεις σκοπο ν'αλλαζεις συχνα το setup του ενυδρειου σου, οπως εγω, μην βαλεις φελιζολ.
Εξ αλλου γιατι να μην χρησιμοποιησεις ενα πιο "φυσικο" υλικο οπως ειναι το πλακακι, το μονο μειονεκτημα ειναι το λιγο επιπλεον βαρος του.
Και απο ποικιλια οση θες, οχι μονο Καρυστου αλλα ακομη πλακακι με επιφανεια απο αμμο, τι καλυτερο!
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-09, 18:15
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αλλος που να ειναι αντιθετος με την χρηση αυτου του υλικου σ άυτο το φορουμ αλλα εγω ειμαι.
Δες την παρουσιαση 'The black malawi'.
Μετα τις 3 μηνες λειτουργιας αλλαξα την μαυρη αμμο με ξανθια στο ενυδρειο μου, αν το ειχα φτιαξει με φελιζολ θα γινοταν ενα μπαχαλο.
Αν εχεις σκοπο ν'αλλαζεις συχνα το setup του ενυδρειου σου, οπως εγω, μην βαλεις φελιζολ.
Εξ αλλου γιατι να μην χρησιμοποιησεις ενα πιο "φυσικο" υλικο οπως ειναι το πλακακι, το μονο μειονεκτημα ειναι το λιγο επιπλεον βαρος του.
Και απο ποικιλια οση θες, οχι μονο Καρυστου αλλα ακομη πλακακι με επιφανεια απο αμμο, τι καλυτερο!

Αυτο που ειπες με τις πλακες καρυστου μου αραισε πολυ ..ειναι πολυ ωρααιες πετρες ...τωρα με το πλακακι δεν ξερω και αμα γινει καμια στραβη ? ..δηλαδη με γαλαζιο φελιζολ 3-2 ποντους δεν ειμαστε οκ?
-------------------------
α καταλαβα τι λες ...στην αρχη καταλαβα αλλο δεν ξερω ακουγιατε καλη λυση ..ποσο καιρο το εχεις ετσι ειπαμε? ..λογικα θα μπορουσε να μπει και μαρμαρακι αναλογων διαστασεων?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 28-07-09 στις 18:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-09, 18:25
Το avatar του χρήστη gleboukas
gleboukas Ο χρήστης gleboukas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Kalamaki - Alimos
Μηνύματα: 283
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gleboukas
Προεπιλογή

πρεπει να μπει κατι που θα αποροφα τους κραδασμους.
αν ειναι να μπει μαρμαρο δεν κανεις τιποτα
το φελιζον ειναι πιο ασφαλες απο την αποψη αν πεση καμια πετρα πανω στο στησιμο η αν κανεις καμια αλλαγη στο setup δεν θα εχεις κανενα ανεπηθημιτο σπασιμο στο τζαμι του πατου .
Τωρα σε γενικες γραμμες αν θες να κανεις μεγαλη αλλαγη στο setup η εχεις φελιζον απο κατω η πλακακια το ιδιο πακετο θα φας

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-09, 18:28
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gleboukas Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να μπει κατι που θα αποροφα τους κραδασμους.
αν ειναι να μπει μαρμαρο δεν κανεις τιποτα
το φελιζον ειναι πιο ασφαλες απο την αποψη αν πεση καμια πετρα πανω στο στησιμο η αν κανεις καμια αλλαγη στο setup δεν θα εχεις κανενα ανεπηθημιτο σπασιμο στο τζαμι του πατου .
Τωρα σε γενικες γραμμες αν θες να κανεις μεγαλη αλλαγη στο setup η εχεις φελιζον απο κατω η πλακακια το ιδιο πακετο θα φας


να τα βαλω και τα δυο μαζι? χεχε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-09, 19:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε βαλε φελιζολ και εισαι οκ.... οταν ειναι να κανεις αλλαγη σετ απ το μονο που δεν θα σε απασχολει ειναι το πλακακι η το φελιζολ....
εχεις να βγαλεις αμμο και πετρα που οταν θα φτασεις στον πατο θα κανεις το σταυρο σου....
το φελιζολ δεν μπαινει σαν διακοσμιση αλλα για τους κραδασμους σε περιπτωση πτωσης οπως σου ειπαν και πιο πανω....
το πλακακι πιο πολυ ζημια μπορει να κανει αν πεσει καμια πετρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-07-09, 21:26
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε βαλε φελιζολ και εισαι οκ.... οταν ειναι να κανεις αλλαγη σετ απ το μονο που δεν θα σε απασχολει ειναι το πλακακι η το φελιζολ....
εχεις να βγαλεις αμμο και πετρα που οταν θα φτασεις στον πατο θα κανεις το σταυρο σου....
το φελιζολ δεν μπαινει σαν διακοσμιση αλλα για τους κραδασμους σε περιπτωση πτωσης οπως σου ειπαν και πιο πανω....
το πλακακι πιο πολυ ζημια μπορει να κανει αν πεσει καμια πετρα....

thanks θανο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-09, 22:45
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Διαβαστε την παρουσια του ενυδρειου μου.
Προφανως και δεν βαζεις τις πλακες ΚΑΡΥΣΤΟΥ κατευθειαν πανω στο πατο του ενυδρειου.
Τωρα η σωστη και ασφαλη τοποθετηση των πετρων ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο, κατι που δεν μπορει να γινει με τη χρηση ομοιομορφων και στρογγυλεμενων πετρων οπως κανουν πολλοι εδω.
Τις πλακες Καρυστου δεν τις βαζω για να αποφυγω το σπασιμο απο μια πτωση πετρας, αλλα για διαχειση του βαρους των πετρων και μιλω για βαρος 60-80 κιλων για καθε πλευρα.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-07-09, 23:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καταλαβαινω τι ηθελες να κανεις αλλα σε περιπτωση πτωσης καποιας πετρας ισως εχεις προβλημα...
οχο για το βαρος αν κοιταξεις την δικη μου παλια παρουσιαση εχω μεσα γυρο στα 100-120 κιλα πετρες και ειναι πανω σε φελιζολ....
χωρις κανενα προβλημα....
το φελιζολ αποροφαει τους κραδασμους σε αντιθεση με οτι αλλο σκληρο υλικο μπει κατω απο τις πετρες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-07-09, 09:58
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπορείτε να βάλετε και λαινερ (φύλλα pvc) είναι υλικό που φτιάχνονται οι λίμνες.
Υπάρχει στην αγορά από πάχος 0,3 έως 1.5 cm (μπορεί να υπάρχει και ποιο χοντρό).

Είναι ανθεκτικό στην πάροδο του χρόνου.
Κόβετε σε ότι διαστάσεις θέλετε.
Μπορείτε να βάλετε πολλά φύλλα πάνω σε αλλά.
Δεν επιπλέει.
Έχει ελαστικότητα.

Είναι υλικό που μοιάζει με σαμπρέλα μονό που αυτό ενδείκνυται για χρήση σε ψαριά.
Αφού στρωθεί αυτό το υλικό μετά μπαίνει άμμο από πάνω και πιστεύω είστε μια χαρά.

(δε το έχω δοκιμάσει στην πράξη αλλά θεωρώ θα κάνει δουλειά).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-07-09, 21:31
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε για πολλα κιλα αμμο και πετρες, πως να σηκωθει....
Μια χαρά σηκώνεται
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-07-09, 22:38
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά σηκώνεται
απο την εμπειρια που εχω σε κιχλιδες, δεν το νομιζω.... και δεν μου εχει τυχη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-08-09, 09:41
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

συγνωμη αν ειναι χαζη ερωτιση...

τη σιλικονι για ενυδρεια που τι βρεισκουμε?και πως την ζηταμε?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-08-09, 09:49
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβαινω τι ηθελες να κανεις αλλα σε περιπτωση πτωσης καποιας πετρας ισως εχεις προβλημα...
Θαναση βλεπω οτι εχεις μια εμμονη με την πτωση πετρας... φροντισε λοιπον να φτιαξεις μια γερη κατασκευη, ωστε να μην υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.
Και τελως παντων σε μια πτωση πετρας αυτα που κινδυνευουν πιο πολυ ειναι τα πλαινα και μπροστινα και ισως τα πισω τζαμια.
Το φελιζολ λοιπον εχει δοκιμαστει και ξερουμε τα καλα και τα κακα του.
Θ' αθελα να ακουσω κι'αλλες λυσεις περα απ' το φελιζολ.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-08-09, 10:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαναση βλεπω οτι εχεις μια εμμονη με την πτωση πετρας... φροντισε λοιπον να φτιαξεις μια γερη κατασκευη, ωστε να μην υπαρχει αυτο το ενδεχομενο.
Και τελως παντων σε μια πτωση πετρας αυτα που κινδυνευουν πιο πολυ ειναι τα πλαινα και μπροστινα και ισως τα πισω τζαμια.
Το φελιζολ λοιπον εχει δοκιμαστει και ξερουμε τα καλα και τα κακα του.
Θ' αθελα να ακουσω κι'αλλες λυσεις περα απ' το φελιζολ.

εγω μεχρι τωρα το ενυδρειο ειχε μονο κιχλιδες και παντα παρα πολλα κιλα πετρες με κανενα προβλημα και πτωση. το οτι επιμενουμε για το φελιζολ στα νεα παιδια ειναι για να ειναι πιο ασφαλεις....
τελος οσα χρονια εχω το φελιζολ δεν εχω δει κανενα προβλημα για να ψαξω για αλλα υλικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-08-09, 12:15
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Να τονίσω και έναν ακόμα παράγοντα της χρήσης του φελιζόλ (εκ΄τος απο την προστασία σε περίπτωση πτώσης πέτρας).

Ένας βασικότατος λόγος είναι ότι το αφρολέξ είναι "πορώδες" και πολύ μαλακότερο υλικό απο οποιαδήποτε πλάκα (και γενικότερα απο οποιοδήποτε σκληρό υλικό), κάτι που σημαίνει ότι κατανέμει καλύτερα και ευκολότερα την πίεση η οποία δημιουργείται σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

Αν κάποιος θελήσει να βάλει στον πάτο φελιζόλ και απο πάνω πλάκες, θα είναι ΟΚ αλλά και πάλι την περισσότερη δουλειά θα την κάνει το φελιζόλ.

Επίσης η πιθανότητα της πτώσης κάποιας πέτρας υπάρχει πάντα σε ενυδρείο με κιχλίδες που είναι φημισμένες για τις σκαπτικές ικανότητές τους. Όσο και σίγουροι να είμαστε για το στήσιμό τους. Η πιθανότητα αυτή εξαλείφεται σε περίπτωση που κολληθούν καλά οι πέτρες με σιλικόνη.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-08-09, 14:08
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τονίσω και έναν ακόμα παράγοντα της χρήσης του φελιζόλ (εκ΄τος απο την προστασία σε περίπτωση πτώσης πέτρας).
Ένας βασικότατος λόγος είναι ότι το αφρολέξ είναι "πορώδες" και πολύ μαλακότερο υλικό απο οποιαδήποτε πλάκα (και γενικότερα απο οποιοδήποτε σκληρό υλικό), κάτι που σημαίνει ότι κατανέμει καλύτερα και ευκολότερα την πίεση η οποία δημιουργείται σε ένα συγκεκριμένο σημείο.
Διαφωνω!!
Αν βαλεις πετρες πανω στο φελιζολ αυτες αναλογα με την επιφανεια και το βαρος τους θα δημιουργησουν αλλες μικρα και αλλες μεγαλυτερα βαθουλωματα (παραμορφωσεις).
Εκει που εχουμε την μεγαλυτερρη παραμορφωση εκει θα δεχεται και το γυαλι (πατος) την μεγαλυτερη δυναμη, πραγμα που δεν θελουμε.
Τωρα αν βαλουμε τις ιδιες πετρες πανω σε πλακες Καρυστου επιφανειας 30χ15 cm αυτες θα δουμε οτι θ΄αφησουν ενα ελαφρυ τετραγωνο ιχνος πανω στο φελιζολ, γιατι ακριβως διαχεουν το βαρος σε ολη την επιφανεια της πλακας, πραγμα που θελουμε.
Το φελιζολ το χρησιμοποιω μονο και μονο για να εχουμε μια οπτικη εικονα της παραμορφωσης στη 2η περιπτωση.
Ας μιλησουν και οι πιο σχετικοι, αυτοι που εχουν σπουδασει την επιστημη της στατικης.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-08-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω!!
Αν βαλεις πετρες πανω στο φελιζολ αυτες αναλογα με την επιφανεια και το βαρος τους θα δημιουργησουν αλλες μικρα και αλλες μεγαλυτερα βαθουλωματα (παραμορφωσεις).
Εκει που εχουμε την μεγαλυτερρη παραμορφωση εκει θα δεχεται και το γυαλι (πατος) την μεγαλυτερη δυναμη, πραγμα που δεν θελουμε.
Τωρα αν βαλουμε τις ιδιες πετρες πανω σε πλακες Καρυστου επιφανειας 30χ15 cm αυτες θα δουμε οτι θ΄αφησουν ενα ελαφρυ τετραγωνο ιχνος πανω στο φελιζολ, γιατι ακριβως διαχεουν το βαρος σε ολη την επιφανεια της πλακας, πραγμα που θελουμε.
Το φελιζολ το χρησιμοποιω μονο και μονο για να εχουμε μια οπτικη εικονα της παραμορφωσης στη 2η περιπτωση.
Ας μιλησουν και οι πιο σχετικοι, αυτοι που εχουν σπουδασει την επιστημη της στατικης.
Αυτό που αναφέρεις όντως συμβαίνει και το πόσο βαθούλωμα θα γίνει εξαρτάται κυρίως απο τις πέτρες (το σχήμα τους). Ο λόγος ο οποίος δημιουργούνται τα βαθουλώματα είναι ακριβώς επειδή γίνεται αποσυμφόρηση της πίεσης απο εκείνο το σημείο και μεταφέρεται αλλού.

Επίσης, εγώ μιλούσα για να μπουν απο κάτω είτε φελιζόλ είτε πλάκες. Σε περίπτωση που βάλουμε κάτω φελιζόλ, πάνω πλάκες καρύστου και πάνω απο αυτά τις πέτρες τότε θεωρητικά θα έχουμε όντως καλύτερη κατανομη της πίεσης. Το θέμα είναι κατά πόσο είναι απαραίτητο αυτό.
Και εδώ έρχεται και το θέμα κόστος.... Από την μία, απο ότι ξέρω οι πλάκες καρύστου δεν είναι φθηνές και απ'την άλλη η προσθήκη επιπλέον υλικού έχει σαν αποτέλεσμα να ανέβουν οι πέτρες ψηλότερα. Αυτό με την σειρα του συνεπάγεται με την χρήση περισσότερης άμμου. Και αν μιλάμε για αραγωνίτη (ή έστω για μίξη αραγωνίτη με ουδέτερη άμμο) το κόστος ανεβαίνει σημαντικά.

Οπότε το ερώτημα είναι: Είναι απαραίτητο; Πρακτικά κάνει δουλειά ή μόνο θεωρητικά.
Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσε να μας το απαντήσει μόνο κάποιος ο οποίος έχει "χρησιμοποιήσει" καί τις 2 μεθόδους για κάμποσο διάστημα.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ πάντα φελιζόλ στα ενυδρεία μου και εδώ και χρόνια δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Και μιλάμε καί για περιπτώσεις πολλών κιλών πέτρας σε λίγα λίτρα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-08-09, 11:06
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω!!
Αν βαλεις πετρες πανω στο φελιζολ αυτες αναλογα με την επιφανεια και το ...
Ας μιλησουν και οι πιο σχετικοι, αυτοι που εχουν σπουδασει την επιστημη της στατικης.

Νταξ' φιλοι μου ποιο πολυ κουβεντουλα κανουμε για να ανταλασουμε ιδεες ξερω οτι θελετε ολοι να βοηθησετε και ευχαριστω πολυ γι'αυτο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αναφέρεις όντως συμβαίνει και το πόσο βαθούλωμα θα γίνει εξαρτάται κυρίως απο τις πέτρες (το σχήμα τους).

Προσωπικά, χρησιμοποιώ πάντα φελιζόλ στα ενυδρεία μου και εδώ και χρόνια δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Και μιλάμε καί για περιπτώσεις πολλών κιλών πέτρας σε λίγα λίτρα.

..ισσως θα μπορουσε να γινει αυτο σε πολυυυυυ μεγαλα ενυδρεια οπου οι ογκοι πετρας ειναι αρκετα μεγαλοι
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 02-08-09 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-08-09, 11:14
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
..ισσως θα μπορουσε να γινει αυτο σε πολυυυυυ μεγαλα ενυδρεια οπου οι ογκοι πετρας ειναι αρκετα μεγαλοι
Ο όγκος είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται και απο το μέγεθος του ενυδρείου. Δηλαδή μιλάμε για αναλογία. Δεν παίζουν ρόλο πάντα οι απόλυτες τιμές (σε κιλά, ας πούμε).

Σκέψου ότι τα πολλά λίτρα έχουν και πολύ παχύτερα τζάμια (εν συγκρίσει με τα λιγότερα) περισσότερες κόντρες κλπ. Επίσης, όσο περισσότερες πέτρες βάζεις, τόσο λιγότερο νερό βάζεις οπότε η πίεση του νερού στα τοιχώματα του ενυδρείου είναι μικρότερη.

Γενικότερα, μπορεί να είναι καλύτερο το να βάλεις έναν επιπλέον υλικό πάνω απο το φελιζόλ πριν βάλεις τις πέτρες. Το θέμα είναι αν πραγματικά "κάνει δουλειά" ή είναι περιττό.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-08-09, 11:21
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο όγκος είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται και απο το μέγεθος του ενυδρείου. Δηλαδή μιλάμε για αναλογία. Δεν παίζουν ρόλο πάντα οι απόλυτες τιμές (σε κιλά, ας πούμε).

Σκέψου ότι τα πολλά λίτρα έχουν και πολύ παχύτερα τζάμια (εν συγκρίσει με τα λιγότερα) περισσότερες κόντρες κλπ. Επίσης, όσο περισσότερες πέτρες βάζεις, τόσο λιγότερο νερό βάζεις οπότε η πίεση του νερού στα τοιχώματα του ενυδρείου είναι μικρότερη.

Γενικότερα, μπορεί να είναι καλύτερο το να βάλεις έναν επιπλέον υλικό πάνω απο το φελιζόλ πριν βάλεις τις πέτρες. Το θέμα είναι αν πραγματικά "κάνει δουλειά" ή είναι περιττό.


ωραια ιδεα μου αραισει οπως σκεφτεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτό για τα κάτω στρώματα alexinio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 21-10-08 12:31
Αρτέμια κάτω από το Μικροσκόπιο Θανάσης Φωτογραφίες μελών 2 03-06-07 21:24
Αρχισε η κάτω βόλτα?? tsikis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 22-04-07 10:16
Πληγές κάτω από τα πτερύγια sakis1976 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 27 27-12-05 12:02
Κεφάλι κάτω? a$wto$ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 30-11-04 15:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09695 seconds with 13 queries