Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-08, 10:43
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή diy καπακι

Καλημερα σε ολους!Στο πισω καπακι του ενυδρειου μου (trigon 190) θελω να προσαρμωσω 2 ανεμιστηρακια 9,2mm τα οποια θα εισαγουν αερα (με καταλληλο φιλτρακι για τη σκονη) ενω αναμεσα τους θελω να κανω απλα μια τρυπα για τη εξοδο του αερα.Αρκουν οι δυο ανεμιστηρες για την
"ψυξη" του ενυδρειου?Να κανω τον ενα να εισαγει αερα και τον αλλο να εξαγει χωρις τρυπα στη μεση? Προτασεις...?

foto δεν ξερω πως να ανεβασω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-08, 12:37
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

¶ν και τα δύο βάζουν αέρα μπορεί να έχεις θόρυβο.
Βέβαια μπορείς να το τεστάρεις αφου δεν είναι τπτ να ξεβιδώσεις και να βιδώσεις το ένα ανεμιστηράκι ανάποδα...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-08, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να φτανουν, αν και παιζει ρολο η ροη του αερα (CFM) και οι στροφες (RPM )που εχουν τα ανεμιστηρακια.
Σημαντικο ρολο εχει και το χαρακτηριστικο στα specifications το : "Επίπεδο θορύβου".
Βαλε καλυτερα 3 και αν σε καλυπτουν παραπανω απ'οτι πρεπει, χαμηλωσε τα Volt απο το τροφοδοτικο και θα εχει και πιο υσηχη λειτουργεια.
Επισης δεν ξερω αν θα βρεις φιλτρα σκονης για τα 9,2.

Εγω παντως πηρα αυτο το σετ για ψυξη σε RIO180.
- 4 ανεμηστηρακια Zalman 8αρια ομως http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806151
με φιλτρο και αντικραδασμικη βαση σιλικονης.
Αλλαξα τις βιδες με ανοξειδωτες γιατι σκουριαζουν και πεφτει η σκουρια στο νερο εχω ακουσει.
Με αυτο το σταμπιλαρισμενο πολλαπλης εξοδου (3-12V) τροφοδοτικο. Amarad MWS 8211
(μη σε ανυσυχει που λεει στο τελος "12V D.C 100mA" ειναι ορθογραφικο λαθος στο κουτι που το πηρα γραφει εξοδα στα "12V D.C 1000mA"
Η πολλαπλη εξοδος θα σε βολεψει και στο χαμηλοτερη ρυθμιση Volt για πιο ησυχη λειτουργεια, αν δεις οτι σε καλυπτει.

- Τα ελεγχει ο κοντρολερ Eliwell IC915 (πληροφοριες), αγορασμενο με 49,5¤ απριλιο 2008 απο ΕΨΕΜ Α.Ε. ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ, ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ, ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ (διεκρινησα οτι το θελω για ενυδρειακη χρηση ωστε να μου δωσουν αυτο με τον πλαστικο αισθητηρα που ειναι για νερο και οχι με τον μεταλλικο).
Και χρησιμοποιησα αυτες τις οδηγιες για συνδεσμολογια :
Συνδεσμολογία & πληροφορίες για τον eliwell IC 915/C

Για το δευτερο ενυδρειο (47λιτρα μονομαχου) αγορασα ενα ιδιο ανεμηστηρακι και θα το χρησιμοποιησω χωρις κοντρολερ αλλα με παρατηρηση και ρυθμιση στις αναλογες στροφες ετσι ωστε να εχω την επιθυμητη θερμοκρασια με λειτουργεια σε 24ωρη βαση.
Για ρυθμιση αγορασα αυτο το εξαρτημα : ZALMAN FAN MATE 2 - FAN CONTROLLER
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806160

ΥΓ Πολυ σημαντικος ρολος που εχει το eliwell ειναι οτι εκτος οτι ελεγχει τη θερμοκρασια του νερου για να ανοιγοκλεινει αυτοματα τα ανεμηστηρακια, πανω του συνδεεται και ο θεμαντηρας και δεν υπαρχει περιπτωση να σου κολλησει (οπως εχει γινει σε μερικους με τραγικα αποτελεσματα-ψαροσουπες).
Ετσι ανοιγει και αυτος βαση του πιο αξιοπιστου αισθητηρα του eliwell, μονο να μη γινει καποιο λαθος και βγει ο αισθητηρας απο το νερο και μετραει "αερα" με παλι τραγικα αποτελεσματα. Γι'αυτο καλη στηριξη μεσα με βεντουζα στο μεσο της στηλης του νερου.
ΥΓ2 ο τιτλος του θεματος ειναι λαθος.
Επρεπε να λεει "DIY ψυξη στο καπακι", γιατι ετσι οπως το διαβασα νομιζα οτι καποιος εφτιαξε καπακι εξ'αρχης για το ενυδρειο του.

Φιλικα Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-08, 16:07
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

καλα μετα απο αυτο που εγραψε ο delta66 δεν νομιζω να εχει μεινει καμια απορεια ετσι;
μπραβο Σπυρο καταπληκτικο ποστ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-08, 16:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα μετα απο αυτο που εγραψε ο delta66 δεν νομιζω να εχει μεινει καμια απορεια ετσι;
μπραβο Σπυρο καταπληκτικο ποστ


ΤΝΧ Πανο.
Μ'οποιον δασκαλο θα κατσεις.....

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-08, 16:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Delta66, πάμε για διαγωνισμό μακροσκελέστερου μηνύματος, ε?

Όντως, απόλυτα διασαφηνιστικό το post.. Τα πάντα έγραψες! Το μόνο που του λείπει νομίζω είναι προστατευτικό μεταλλικό πλέγμα στο ανεμιστηράκι..

Να σε ρωτήσω κι εσένα, ρώτησα και το Νεοκλή σε άλλο post, έφτιαξα κι εγώ ένα ανεμιστηράκι, με προβληματίζει λίγο η στεγανότητα, κάπου από το πλάι φαίνεται κάτι σαν πλακέτα.. Τι είναι αυτό? Παίζει να πάρει υγρασία και να χαλάσει? Κάνεις κάτι εσύ? Βάζεις σιλικόνη, ή κάτι τέτοιο?

Επίσης, το ανεμιστηράκι γράφει πάνω 12V, 150mΑ.. Το συνέδεσα με ένα παλιό φορτιστή κινητού (12V, 500mA) και φαίνεται να παίζει κανονικά.. Τι σημαίνει αυτή η διαφορά στην ένταση του ρεύματος? Γυρίζει δηλαδή πιο γρήγορα τώρα? (δεν τα πάω και τόσο καλά με τα ηλεκτρονικά..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-08, 17:57
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ο Σπυρος θα βαλει φιλτρο, φαντασου το σαν καλσον, για να κραταει την σκονη
το μεταλικο πλεγμα που εβαλα εγω ειναι πιο πολυ για αισθητικους λογους καθως και για να μην βαλει κανεις κανενα χερι (οχι οτι μπορει να σου κανει κανενα κακο)

για την στεγανοτητα εγω εβαλα σιλικονη στην πλακετα, αλλα τελικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται, φτηνα ειναι, δες τα σαν αναλωσιμα, καθε καλοκαιρι δεν χαθηκε ο κοσμος να αλλαζεις

οσον αφορα το τροφοδοτικο σου να θυμασαι οτι οταν τροφοδοτεις μια συσκευη πρεπει να βαζεις την ιδια ταση, οσον αφορα το ρευμα θα πρεπει το τροφοδοτικο σου να μπορει να δωσει το ρευμα που αναφερει η συσκευη σου, εαν μπορει να δωσει και περισοτερο δεν μας πειραζει γιατι η συσκευη θα τραβηξει οσο θελει, εδω ειδικα για μερικες συσκευες μπορουμε να υποτροφοδοτησουμε πχ με 7V ωστε να λειτουργουν πιο αργα εχοντας λιγοτερο θορυβο

το τροφοδοτικο που εχεις μπορει να λειτουργησει με 3 ανεμηστηρες παραλληλα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta66, πάμε για διαγωνισμό μακροσκελέστερου μηνύματος, ε?

Όντως, απόλυτα διασαφηνιστικό το post.. Τα πάντα έγραψες! Το μόνο που του λείπει νομίζω είναι προστατευτικό μεταλλικό πλέγμα στο ανεμιστηράκι..

Να σε ρωτήσω κι εσένα, ρώτησα και το Νεοκλή σε άλλο post, έφτιαξα κι εγώ ένα ανεμιστηράκι, με προβληματίζει λίγο η στεγανότητα, κάπου από το πλάι φαίνεται κάτι σαν πλακέτα.. Τι είναι αυτό? Παίζει να πάρει υγρασία και να χαλάσει? Κάνεις κάτι εσύ? Βάζεις σιλικόνη, ή κάτι τέτοιο?

Επίσης, το ανεμιστηράκι γράφει πάνω 12V, 150mΑ.. Το συνέδεσα με ένα παλιό φορτιστή κινητού (12V, 500mA) και φαίνεται να παίζει κανονικά.. Τι σημαίνει αυτή η διαφορά στην ένταση του ρεύματος? Γυρίζει δηλαδή πιο γρήγορα τώρα? (δεν τα πάω και τόσο καλά με τα ηλεκτρονικά..)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-08, 19:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, απόλυτα διασαφηνιστικό το post.. Τα πάντα έγραψες! Το μόνο που του λείπει νομίζω είναι προστατευτικό μεταλλικό πλέγμα στο ανεμιστηράκι..
Δεν χρειαζεται με αυτο γιατι εκτος απο φιλτρο ειναι και προστατευτικο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- 4 ανεμηστηρακια ....με φιλτρο και .....
"Υψηλής ποιότητας φίλτρο κουτιού. Κατασκευασμένο απο αλουμίνιο, προστατεύει απο σκόνη."
Με λιγα λογια δεν πετναει κουνουπι (αν και θα επρεπε, τετοιος μεζες για τους ψαρηδες )


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επίσης, το ανεμιστηράκι γράφει πάνω 12V, 150mΑ.. Το συνέδεσα με ένα παλιό φορτιστή κινητού (12V, 500mA) και φαίνεται να παίζει κανονικά.. Τι σημαίνει αυτή η διαφορά στην ένταση του ρεύματος? Γυρίζει δηλαδή πιο γρήγορα τώρα? (δεν τα πάω και τόσο καλά με τα ηλεκτρονικά..)
Για να στα πω πιο μπακαλιστικα οπως τα καταλαβαινουμε εμεις οι μη ηλεκτροφρικοι εεεεε ηλεκτρονικοι ηθελα να πω.
Το 150mΑ ειναι το ρευμα (η ενταση του ρευματος) που "τραβαει" το ανεμιστηρακι και οταν λεει το τροφοδοτικο οτι ειναι 500mA σημαινει οτι μπορει να δωσει τοση ενταση ρευματος συνολο.(500mA δλδ)
Ενα τροφοδοτικο μισο Αμπερ δηλαδη (500mA) σηκωνει 3 ανεμιστηρακια (2Χ150=450mA).
ΟΜΩΣ.
Για να μη ζεσταινεται το τροφοδοτικο και να λειτουργει αβιαστα παρινουμε ενα μεγαλυτερο.
Δηλαδη ενα Αμπερ ειναι ανετοτατο (1Α=1000mA).

Τα 12V ειναι η ταση που δουλευει το ανεμιστηρακι.
Μη λεει δηλαδη δωδεκαβολτο και το βαλουμε στην πριζα που δινει 230V .
Εχεις καρβουνα για τα παΐδακια?
Ε θα αποκτησεις ευκολοτατα.
Λιγοτερα μπορεις να του δωσεις και ετσι θα δουλευει πιο αργα (που μπορει να το θελουμε κοιλας αν φτανει η ψυξη που κανει και να εχουμε και ησυχια)

Φιλικα Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-08, 20:53
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα να παρει καποιος ενα ΠΟΙΟΤΙΚΟ τροφοδοτικο και εαν μπορει παλμοτροφοδοτικο (φαινεται γιατι ειναι πολυ μικροτερο σε μεγεθος και αρκετα ελαφρυτερο) πχ εχω απο παλιο ρουτερ ενα καταπληκτικο τροφοδοτικο 12V 1000mA

προσωπικα το 500mA θα το εμπιστευομουν για 3Χ150mA, ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες εχουν προδιαγραφες, εαν λειτουργεις τις συσκευς μεσα στις προδιαγραφες εισαι οκ ακομη και να ζεστενεται λιγο

προσοχη: ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις, ο καθε ενας μπορει να συμβουλευτει τον ηλεκτρολογο του και να κανει τις καταλληλες ενεργειες με δικια του ευθυνη


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη ζεσταινεται το τροφοδοτικο και να λειτουργει αβιαστα παρινουμε ενα μεγαλυτερο.
Δηλαδη ενα Αμπερ ειναι ανετοτατο (1Α=1000mA).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-08, 21:06
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Ευχαριστω delta66 για την λεπτομερη απαντηση σου. Εχω βρει τα εξης "υλικα":
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806152

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809525

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809614

Εχεις δικιο για τι φιλτρο που δεν υπαρχει στα 92mm.Για τρεις που μου προτεινεις ειναι λιγο δυσκολο καθοτι το καπακι ειναι τριγωνικο και στη μια του πλευρα ειναι η λαμπα απο κατω ενω στην απεναντι της γωνια το εσωτερικο φιλτρο!Τοτε ισως βαλω 12mm oπου υπαρχουν ολα τα εξαρτηματα... Αν βαλω δυο ανεμιστηρες ή τρεις πως θα πρεπει να λειτουργουν σε καθε περιπτωση?(Να βαζουν και να βγαζουν αερα)?Με δυο 12mm θα κανω δουλεια ή ειναι μονοδρομος οι τρεις?Sorry για τη φλυαρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-08, 21:25
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

τις μπλε βιδες μονο για αισθητικους λογους, μεσα στην συσκευασια οι ανεμηστηρες λογικα εχουν μεσα δικες τους

τα 12 εκατοστα πως θα τα τρυπησεις; με το χερι, με σεγα; εαν δεν κανεις τις τρυπες με ποτυροτρυπανο αισθητικα δεν θα ειναι ωραιο

εχε υποψην σου οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις σαν εξαγωγη αερα τα κενα που εχεις στην πλατη του ενυδρειου για να περνας τις διαφορες σωληνες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-08, 21:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι δεν χρειαζεται να βγαζει κανενα εξω αερα.
Αν δεν φτανουν τα κενα απο τους σωληνες χρησιμοποιησε την τρυπα της ταιστρας ή ανοιξε στην αναγκη μια χαραμαδια απο το καπακι.

Οι βιδες που διαλεξες δεν βλεπω να λεει πουθενα "ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΕΣ".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-08, 21:49
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Οι βιδες που εχουν πιθανον οι ανεμιστηρες στη συσκευασια τους φοβαμαι οτι σκουριαζουν γιαυτο βαζω αυτες, εχω την εντυπωση οτι ειναι αλουμινιου.Οσο για τις τρυπες με ποτηροτρυπανο θα τις ανοιξω, πρεπει να υπαρχει φ12!!! Δυστυχως το ενυδρειο δεν εχει μεγαλο κενο πισω.Ισα για να περνανε τα καλωδια και το σωληνακι του Co2.Να σκεφτεις οτι για τους σωληνες του φιλτρου εχω κανει εγκοπη στο καπακι μολις ισα να περνανε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι δεν χρειαζεται να βγαζει κανενα εξω αερα.
Αν δεν φτανουν τα κενα απο τους σωληνες χρησιμοποιησε την τρυπα της ταιστρας ή ανοιξε στην αναγκη μια χαραμαδια απο το καπακι.

Οι βιδες που διαλεξες δεν βλεπω να λεει πουθενα "ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΕΣ".
Το ξερω αλλα νομιζω οτι εχουν περασει απο τα χερια μου παλιοτερα και οτι ειναι αλουμινιου.... Με επιφυλαξη παντα.Ουτος η αλλως δεν εχουν και μεγαλο κοστος Απο την αλλη αν επαρκει η εξαγωγη του αερα απο τα κενα που λες τοτε δεν εχω παρα να βαλω μπροστα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moudi : 08-05-08 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy καπακι για καρφουρ volume 2. Πάνος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 17-04-08 16:41
καπακι φωτισμου clooyn Φωτισμός 1 08-01-08 09:59
Ρακορ για καπακι σε DIY CO2 jstiva DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 14-11-07 12:15
Diy Καπακι Ενυδρειου silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-09-05 11:01
DIY καπακι ενυδρειου. Mitsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 15-11-04 17:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06791 seconds with 15 queries