Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-07-11, 23:10   #1
Βοήθεια στον Νέοπα...
macgyver
Member
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος 05-07-11, 23:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Φίλοι μου καλησπέρα,

μετά απο σκέψη και.. οικονομίες αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο. Στο 1,20 ειμαι ανετα εκει που θελω να το βάλω.
Παρείγειλα ήδη το Anubia 1,20 χ 45 χ 60, στην τιμη των 360ευρω με βαση απο γνωστη αλυσιδα που τα εχει προσφορα. Βέβαια μολις βλεπω οτι το jewel εχει 200 ευρώ πάνω αυτο με το κουρμποτο τζαμι (πιο wide) και μαζι δινουν φιλτρο και θερμοστατη.. μηπως πρωι πρωι να ζητησω αλλαγη????
Γνωριζω οτι τα jewel οπως λενε ολοι ειναι καλυτερα, αλλα δε ξερω αν και γιατί.. το anubia έχει πιο παχυ τζαμι πάντως... Και ο πωλητης της αλυσιδας ειπε οτι περισσοτερα προβληματικα εχει δει jewel παρά anubis... και γιατι να μη θελει να πουλησει το jewel 200 ευρω παραπανω?? δε ξερω εχω αγχωθει.. Και δευτερον αν τη δωσω τη διαφορά (νομιζω οτι βγαινει περιπου τα ιδια μια και το φιλτρο η αλυσιδα μου το χρεωνει 140 ευρώ... αλλα εξωτερικο)...

Παρακάτω... φιλτρο??? υπαρχει λογος να βαλω εξωτερικο? Με ανυσυχει η ιδεα οτι σε μια βλαβη θα πλυμηρισουν ολα, ενω στο εσωτερικό νομιζω οτι τη γλυτώνουμε... και δε θα φαινονται και οι σωληνες πισω....

Γνώμες?? Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Εμφανίσεις: 2873
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-11, 23:19
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Πάρε το Anubias και με τα 200ευρώ που θα γλυτώσεις πάρε ένα καλό φίλτρο εξωτερικό και έναν θερμαντήρα.
Το εσωτερικό φίλτρο των Juwel οι περισσότεροι το έχουμε αφαιρέσει ...
πιάνει χώρο και είναι άσχημο ένα μαύρο κουτί μέσα στο ενυδρείο.
Με ένα καλό εξωτερικό φίλτρο είσαι άρχοντας !!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-11, 23:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι και τα Anubia αν ειναι και πιο οικονομικα ακομα καλυτερα!
Τι ψαρια σκεφτεσαι να φιλοξενησεις? Σιγουρα το εξωτερικο φιλτρο εχει περισσοτερα υπερ παρα κατα!

Με το καλο να το παραλαβεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-11, 23:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για μενα με τα λεφτα που γλυτωνεις παρε εξωτερικο φιλτρο.καποια στιγμη το εσωτερικο δεν θα σε καλυπτει και θα θες εξωτερικο.τa juwel υποτιθεται πως εχουνε 3 χρονια(αν θυμαμαι καλα) εγγυηση για τα τζαμια.βεβαια αυτο προυποθετει και οτι το καταστημα δε θα σου λεει μα μου αν βρεθεις σε τετοια κατασταση.εγω θα επαιρνα αυτο που παραγγειλες ηδη και εξωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-11, 23:37
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ενυδρειο

Παιδια είσαστε ΤΕΛΕΙΟΙ σας υπερευχαριστω απο την καρδια μου. εχω αγχωθει πολυ.. απορω πως αυτη η ξυλινη βαση θα κραταει τοσα κιλα...

Είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο ενυδρεια, ξερω ελαχιστα, διαβαζω για μπολια κλπ, ο πετσοπας μου ειπε θα μου το στησει το φιλτρο κ θα βαλω ψαρια σε 9 μερες... αγνωστο τι θα κανει...

Με φοβισαν οσα γραφουν για τα anubia οτι ειναι κινεζικα, κ μου ειπε και φιλος με ενυδρεια οτι εχουν ολο προβληματα. Αντιθετως στα πετσοπ μου ειπαν (πηγα σε 2 της ιδιας αλυσιδας) οτι τα anubia ειναι πολυ καλυτερα. και οντως το τζαμι ειναι πιο παχυ των anubia...

Αρα λετε κραταω (δηλαδη παραλαμβανω) anubia??? περνει αυτοματες ταιστρες κλπ (γιατι καποιες φορες λογω δουλειας λειπω μέχρι και 18 μέρες) σπανια μεν αλλα λειπω.. και οχι δεν εχω Κανεναν να κανει κατι στο σπιτι...

τωρα το τι ψαρια θα βαλω.. αγνωστο.. δε ξερω δεν εχω ιδεα... θα θελα παντως να γενανε ευκολα, να βλεπω οικογενειες..

το δευτερο κομματι που με αγχωνει ειναι η αισθητικη.. ολα αυτα τα φυτεμενα κλπ και οσα μεσα κανουν αυτο το καφε πρασινο δε με τρελενουν με τιποτα.. ειδα ενα στο γνωστο πετσοπ στη λ. κηφισιας (αλυσιδα) το εχει φτιαξει ο ιχθυολογος εκει Τ Ε Λ Ε Ι Ο!! με λευκογκρι αμμο, και κορμους δεντρου κρεμασμενους απο πανω.. τιποτα αλλο... τελειο... Η θα προτιμουσα με βραχους σα μαρμαρινους μεσα.... να μην εχει πρασινο κατασταση

Ψαχνω φωτος στο ιντερνετ αλλα δε βρισκω κατι τετοιο...

Παιδες και παλι σας ΧΙΛΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-11, 00:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια είσαστε ΤΕΛΕΙΟΙ σας υπερευχαριστω απο την καρδια μου. εχω αγχωθει πολυ.. απορω πως αυτη η ξυλινη βαση θα κραταει τοσα κιλα... τα κραταει μην ανησυχεις

Είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο ενυδρεια, ξερω ελαχιστα, διαβαζω για μπολια κλπ, ο πετσοπας μου ειπε θα μου το στησει το φιλτρο κ θα βαλω ψαρια σε 9 μερες... αγνωστο τι θα κανει... αυτο προσεξε το,μαλ...α μου μυριζει οτι θα γινει...αν δεν κανεις σωστο στρωσιμο θαχεις προβληματα.στο λεω για να μην απογοητευθεις.καποια πραγματα πρεπει να γινουν στην αρχη.τους πετσοπαδες μην τους εμπιστευεσαι πολυ.ξεκινα απο τωρα και διαβασε τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους για τον κυκλο του αζωτου! και τα υπολοιπα.οχι τιποταλλο, αλλα για ναχεις μια ιδεα απο τωρα του τι θα χρειαστει να κανεις οταν γινει η στραβη....

Με φοβισαν οσα γραφουν για τα anubia οτι ειναι κινεζικα, κ μου ειπε και φιλος με ενυδρεια οτι εχουν ολο προβληματα. Αντιθετως στα πετσοπ μου ειπαν (πηγα σε 2 της ιδιας αλυσιδας) οτι τα anubia ειναι πολυ καλυτερα. και οντως το τζαμι ειναι πιο παχυ των anubia... αν ειναι να σου κατσει λεμονι φιλε μου,θα σου κατσει ασχετα απο μαρκα οτι κιαν ειναι αυτο,απο ενυδρειο μεχρι οδοντοβουρτσα

Αρα λετε κραταω (δηλαδη παραλαμβανω) anubia??? περνει αυτοματες ταιστρες κλπ (γιατι καποιες φορες λογω δουλειας λειπω μέχρι και 18 μέρες) σπανια μεν αλλα λειπω.. και οχι δεν εχω Κανεναν να κανει κατι στο σπιτι... παιρνει ναι,αν και δυσκολα θα ψοφησουν απτην πεινα τα ψαρια.

τωρα το τι ψαρια θα βαλω.. αγνωστο.. δε ξερω δεν εχω ιδεα... θα θελα παντως να γενανε ευκολα, να βλεπω οικογενειες.. γκαπυ ισως?

το δευτερο κομματι που με αγχωνει ειναι η αισθητικη.. ολα αυτα τα φυτεμενα κλπ και οσα μεσα κανουν αυτο το καφε πρασινο δε με τρελενουν με τιποτα.. ειδα ενα στο γνωστο πετσοπ στη λ. κηφισιας (αλυσιδα) το εχει φτιαξει ο ιχθυολογος εκει Τ Ε Λ Ε Ι Ο!! με λευκογκρι αμμο, και κορμους δεντρου κρεμασμενους απο πανω.. τιποτα αλλο... τελειο... Η θα προτιμουσα με βραχους σα μαρμαρινους μεσα.... να μην εχει πρασινο κατασταση αυτο εξαρταται απο σενα τι θες να κανεις και πως να φαινεται.παντως τα φυτα το "δενουνε" το ενυδρειο.και αρεσουνε και στα ψαρια.
υ.γ προσεξε το το θεμα του στρωσιματος!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-11, 01:19
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ενυδρειο

thanks φιλε μου... στο παρελθόν μου έχει φτιάξει ενυδρειάς ένα ενυδρειο... εφερε κατι σε ενα κουβα σα σακουλα με λασπη, ειχε κ ενα κουβα βρομονερο το αδειασε μεσα στο νεο ενυδρειο, εβαλε και τη λασπη εκει που εφερε, και σε 5 μερες εβαλε τα ψαρια.. σε πληροφωρω οτι δεν επαθε κανενα ψαρι τιποτα τοτε....
απλα αυτη τη στιγμη δε μπορω να επομισθω το κοστος του ενυδρειά... νο γουει...

ΣΟΣ::: Παιδες κατι πολυ σημαντικο.. μια κ με συμβουλευετε κ σας εμπιστευομαι τυφλα, οκ κραταω το παρραγελθεν anubias... αλλα... φιλτρο??? για 270λτ (1,20 χ 45 χ 65) τι φιλτρο να βαλω? δε με νοιαζει τοσο το να χαλασει αν χαλασει οσο το να μη πλυμιρισει το σπιτι αν λειπω.. χαος μετα... πρεπει το πρωι να παρω το φιλτρο κ δε ξερω τι και απο που... η γνωστη αλυσιδα δινει τετρα/τερα ? καπως ετσι, αλλα δε διαβασα τα καλυτερα.. eihem μπορει να με βοηθησει καποιος απο που μπορω να παρω???σε πμ εστω (μενω γλυφαδα αλλα δουλευω μαρουσι, αρα κανω ολληη αυτη τη διαδρομη.. εξαιρειται το κεντρο φυσικα

λεγοντας οτι δυσκολα θα ψοφησουν απο την πεινα, αφηνεις το υπονοουμενο οτι μπορει να φωφησουν απο αλλα?? (πχ αμμωνιες κλπ??) με φοβιζει κ αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-11, 02:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks φιλε μου... στο παρελθόν μου έχει φτιάξει ενυδρειάς ένα ενυδρειο... εφερε κατι σε ενα κουβα σα σακουλα με λασπη, ειχε κ ενα κουβα βρομονερο το αδειασε μεσα στο νεο ενυδρειο, εβαλε και τη λασπη εκει που εφερε, και σε 5 μερες εβαλε τα ψαρια.. σε πληροφωρω οτι δεν επαθε κανενα ψαρι τιποτα τοτε....
απλα αυτη τη στιγμη δε μπορω να επομισθω το κοστος του ενυδρειά... νο γουει...
ο "ενυδρειας" σου εφερε μπολι βασικα.δεν ξερω γιατι πληρωσες γιαυτο,προφανως δεν ηξερες.αλλα για μενα φταιει εκεινος που χρεωσε για κατι τετοιο.απαραδεκτος κατα την αποψη μου.εκτος αν ηταν επαγγελματιας και ηρθε μονο γιαυτο.αν αυτος εδω τωρα σου βαλει κιαυτος μπολι εχει καλος.αν ομως οχι?γιαυτο σου ειπα να το προσεξεις.απλα ρωτησε τον πως εκανε το στρωσιμο.εγω αυτο θα εκανα.το μπολιασμα μπορεις να το κανεις κιεσυ δεν ειναι κατι δυσκολο.αν διαβασεις το αντιστοιχο υπομνημα και βαλεις αγγελια εδω μεσα για μπολι το κανεις.

ΣΟΣ::: Παιδες κατι πολυ σημαντικο.. μια κ με συμβουλευετε κ σας εμπιστευομαι τυφλα, οκ κραταω το παρραγελθεν anubias... αλλα... φιλτρο??? για 270λτ (1,20 χ 45 χ 65) τι φιλτρο να βαλω? δε με νοιαζει τοσο το να χαλασει αν χαλασει οσο το να μη πλυμιρισει το σπιτι αν λειπω.. χαος μετα... πρεπει το πρωι να παρω το φιλτρο κ δε ξερω τι και απο που... η γνωστη αλυσιδα δινει τετρα/τερα ? καπως ετσι, αλλα δε διαβασα τα καλυτερα.. eihem μπορει να με βοηθησει καποιος απο που μπορω να παρω???σε πμ εστω (μενω γλυφαδα αλλα δουλευω μαρουσι, αρα κανω ολληη αυτη τη διαδρομη.. εξαιρειται το κεντρο φυσικα

οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν eheim.εγω εχω fluval και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.με ενα 405 (ισως και το 305 οριακα) νομιζω θα ησουνα μια χαρα.τωρα αν θες καταστημα μπορω να σου στειλω τη διευθυνση σε πμ αποπου πηρα και το δικο μου.εχει και τα eheim και τα Fluval.βεβαια δεν ειναι το πιο φτηνο καταστημα αλλα μπορεις τουλαχιστον να τα δεις απο κοντα.αν και νομιζω οτι πιο πολλες πιθανοτητες εχει να σου πλημμυρισει το σπιτι απο διαρροη στο ενυδρειο παρα απτο φιλτρο.γνωμη μου.

λεγοντας οτι δυσκολα θα ψοφησουν απο την πεινα, αφηνεις το υπονοουμενο οτι μπορει να φωφησουν απο αλλα?? (πχ αμμωνιες κλπ??) με φοβιζει κ αυτο ναι
για καλο και για κακο,διαβασε τα υπομνηματα εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-11, 02:08
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

ναι μαλλον μπολι.. δε πληρωσα.. πληρωσα για την κατασκευη του.. τωρα αυτο το αγοραζω απο γνωστη αλυσιδα... ο ενυδρειας εκανε τελεια δουλεια κ αν ποτε χρειαστει καποιος μπορω να τον προτεινω σε πμ.. τέλειος.. αλλα τωρα αυτο που φτιαχνω το φτιαχνω μονος κ δε θελω να ζαλισω ανθρωπους που δεν εχουν ορεξη... (ζαλιζω εσας και ζητω συγνωμη γιαυτο).

Μπολι θα ηθελα ναι, θα βαλω αγγελια.. βασικα πρεπει να παρω το φιλτρο πρωτα και δε ξερω τι αλλο θα χρειαστω... Μπορεις να μου στειλεις σε παρακαλω πμ με μαγαζι Αθηνα??? βρηκα ενα αλεξανδρας αλλα το εχει πανακριβα (σε σχεση με τον.. κουμουλο ).... 50% επανω... να εχει 12-15 ευρω πανω ναι..

Γιαυτο θελω καλο φιλτρο για να με καλυπτει αν λειψω 18-19 μερες μια φορα στο τοσο... δηλαδη να σκεφτουμε και αυτο τον παραγωντα... της 18ημερης απουσιας χωρις κανεις να πατησει σπιτι...

Χιλια ευχαριστω για την υπομονη και βοηθεια!!!

mod note : μετέφερα εδώ την ερώτηση σου για να είναι όλα συγκεντρωμένα
φιλοι μου,

πηρα ενα ενυδρειο anubis 270λτ (120χ45χ65), θα ηθελα βοηθεια στην επιλογη φιλτρου.. δε ξερω ακομα τι ψαρια θα βαλω, ξερω ομως οτι καποιες φορες θα λειπω αρκετα (17-18 μερες απο το σπιτι) και θα θελα να με καλυπτει καπως το θεμα φιλτρου...

Θα εκτιμουσα απιστευτα τη γνωμη σας!

Ευχαριστω πολύ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 06-07-11 στις 07:57
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-11, 07:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Κάνε παραγγελία φίλε μου ένα εξωτερικό φίλτρο από δω
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
και θα έρθει στο σπίτι σου (και σε καλή τιμή)
Αν δεν έχεις πρόβλημα η γνώμη μου είναι να πάρεις όσο το δυνατό μεγαλύτερο και με ροή 4-5 φορές τον όγκο του ενυδρείου σου (σε αντίστοιχα λίτρα έχω ένα εσωτερικό + το eheim 2080)

[να ρωτάς εδώ τα πάντα πριν κάνεις οτιδήποτε και όλα θα πάνε καλά ]
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-11, 08:12
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ενυδρειο

Ωραία αρα για τα λίτρα μου ποιο προτείνετε?????

+ θέλω και εσωτερικό??????????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-11, 09:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρείγειλα ήδη το Anubia 1,20 χ 45 χ 60, στην τιμη των 360ευρω με βαση απο γνωστη αλυσιδα που τα εχει προσφορα. Βέβαια μολις βλεπω οτι το jewel εχει 200 ευρώ πάνω αυτο με το κουρμποτο τζαμι (πιο wide) και μαζι δινουν φιλτρο και θερμοστατη.. μηπως πρωι πρωι να ζητησω αλλαγη????
Γνωριζω οτι τα jewel οπως λενε ολοι ειναι καλυτερα, αλλα δε ξερω αν και γιατί.. το anubia έχει πιο παχυ τζαμι πάντως... Και ο πωλητης της αλυσιδας ειπε οτι περισσοτερα προβληματικα εχει δει jewel παρά anubis... και γιατι να μη θελει να πουλησει το jewel 200 ευρω παραπανω?? δε ξερω εχω αγχωθει.. Και δευτερον αν τη δωσω τη διαφορά (νομιζω οτι βγαινει περιπου τα ιδια μια και το φιλτρο η αλυσιδα μου το χρεωνει 140 ευρώ... αλλα εξωτερικο)...
Με γεια το ενυδρειο.
Μια χαρα ειναι το anubias.

Αν δεν ειχες αγορασει ηδη το ενυδρειο θα ηταν μια σκεψη να επαιρνες το juwel αντι του anubias.
Στην αλυσιδα ομως δεν συμφερει το juwel γιατι δεν εχει δωροεπιταγη 50% (κατι που θα σου εφερνε δωρεαν την αγορα της βασης του και θα περισσευαν και για καποιες ακομα εξτρα αγορες που σιγουρα θα χρειαστεις να κανεις) και θα σου βγει ακριβοτερο απο το anubias.
Αν το επαιρνες το juwel λοιπον απο αλλο καταστημα δεν θα ηταν τοσο πολυ πιο ακριβο.
Φυσικα το καταστημα υποστηριξε το anubias αφου απο αυτο εχει μεγαλυτερο κερδος ως εισαγωγεας, ενω στο juwel θα εχει μικροτερο ποσοστο κερδους απο την πωληση.
Οποτε καταλαβες τι εγινε.

Καποια διευκρινιστικα σχολια να κανω σε διαφορα που διαβασα.
Το juwel εχει 5 χρονια εγγυηση στις σιλικονες (που ομως χανεται αν γινει επεμβαση στο ενυδρειο πχ ξεκολλημα φιλτρου) και δυο χρονια στα ηλεκτρικα του μερη.
Το εσωτερικο φιλτρο του juwel εχει το μονο μειονεκτημα της εμφανισης στο χωρο του ενυδρειου. Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο και λειτουργικο φιλτρο.
Ομως ετσι κι αλλως αναλογα την ιχθοφορτωση (που συνθηως κανουμε μεγαλη) θα χρειαζοταν τη βοηθεια και απο ενα εξωτερικο φιλτρο.

Οι βασεις και των δυο ενυδρειων ειναι ασφαλεις και δεν υπαρχει ανησυχια.

Τα Vision ενυδρεια προκαλουν παραμορφωση στο θεαμα.

ΥΓ πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων και μη στηριχθεις σε κανενα .... ιχθυολογο, γιατι αν κανεις αναζητηση στο φορουμ θα δεις αρκετους που την πατησαν απο .... ιχθυολογους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-11, 09:11
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

¨οπως είπε και ο Κλεόβουλος ένα φίλτρο που να μπορεί να γυρνάει τα λίτρα σου τουλάχιστον 3-4 φορές. Αν μπορείς να πάρεις και παραπάνω ακόμα καλύτερα. Επίσης όσο μεγαλύτερος ο κάδος τόσο το καλύτερο... χώρος για περισσότερα υλικά
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-11, 09:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mac32 Εμφάνιση μηνυμάτων
¨οπως είπε και ο Κλεόβουλος ένα φίλτρο που να μπορεί να γυρνάει τα λίτρα σου τουλάχιστον 3-4 φορές. Αν μπορείς να πάρεις και παραπάνω ακόμα καλύτερα. Επίσης όσο μεγαλύτερος ο κάδος τόσο το καλύτερο... χώρος για περισσότερα υλικά
Παραπανω απο 3-4 φορες θα προτεινα.
και αυτο γιατι στις προδιαγραφες η ροη της αντλιας ειναι ονομαστικη (αντλια εκτος φιλτρου και λειτουργια σε μηδενικο υψος).
Αναλογα λοιπον το στουμπωμα με υλικα, το ειδος υλικων, και το υψος του ενυδρειου που στελνουμε το νερο απο το φιλτρο, η αποδοση πεφτει.
Συνηθως στα μισα της αναγραφομενης ονομαστικης.
Θα προτεινα ονομαστικη ροη ανλτιας 6-7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου και με ρυθμιζομενη ροη στο φιλτρο, ετσι ωστε αν χρειαστει να μπορουμε να ελλατωσουμε και λιγο (γιατι αν χρειαστει να αυξησουμε ... την "κατσαμε").
Σε μερικα ειδη ενυδρειου ισως και μεγαλυτερη ροη απο 6-7 φορες.

Το πιο σημαντικο ειναι η χωρητικοτα σε υλικα του καδου (και οχι ο εξωτερικο ογκος του που δινουν στις προδιαγραφες πολλες εταιρειες ή ο εσωτερικο ογκος αλλα χωρις τα καλαθακια που τρωνε χωρο και στο τελος τα πραγματικα λιτρα σε υλικα ειναι μισα κλπ κλπ)
Η ποσοτητα των υλικων ειναι αυτη που κανει τη δουλεια με τους ρυπους και μετα η ροη.

Επισης και η καταναλωση ρευματος, σοβαρος παραγοντας για την επιλογη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-11, 13:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Επισης σκεψου και την πιθανοτητα αντι για ενα μεγαλο φιλτρο 2 μικροτερα ετσι μπορεις να εχεις το 1 μηχανικο με σφουγγαρια και το αλλο χημικο (ετσι αν γινει μια στραβη στο ενα απ τα 2 εχεις χρονο να αντιδρασεις χωρις να τρεχεις πανικοβλητος για ανταλλακτικα )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-11, 13:49
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ενυδρειο

Λοιπον για να μη σας ζαλιζω αλλο και με ολοι...

Φίλτρο πηρα Eheim 2075. Συμφωνούμε???? εχει μέσα λεει και τα βιολογικα υλικα, αρα δε θελω κατι αλλο.. σωστα???

Και παμε παρακατω...

Θελω και αεραντλια? μια προταση παρακαλωωωω

Θελει μετα και κάτι αλλο αμεσα?? (θερμοστατη σας ζαλιζω σε δευτερη φαση, ακομα καλοκαιρι ειναι...)...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-07-11, 15:05
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον για να μη σας ζαλιζω αλλο και με ολοι...

Φίλτρο πηρα Eheim 2075. Συμφωνούμε???? εχει μέσα λεει και τα βιολογικα υλικα, αρα δε θελω κατι αλλο.. σωστα???

Και παμε παρακατω...

Θελω και αεραντλια? μια προταση παρακαλωωωω

Θελει μετα και κάτι αλλο αμεσα?? (θερμοστατη σας ζαλιζω σε δευτερη φαση, ακομα καλοκαιρι ειναι...)...
αεραντλία δεν χρειάζεται αλλά από την άλλη καλό είναι να υπάρχει κάπου στην άκρη για ώρα ανάγκης. Όπως είπες τον θερμοστάτη με τέτοιες ζέστες θα τον είχες εκτός (θα έρθει η ώρα του όμως)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-07-11, 16:46
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ενυδρειο

Εσωτερικό φίλτρο?? Τίποτα άλλο???

Χίλια ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποχη εχεις?και κανα τεστακι αμα επαιρνες με οτι λεφτα περισσεψανε (αν περισσεψανε)καλο θατανε.θα σου χρειαστουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-11, 17:37
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Σαν αρχαριος και εγω θα σου προτεινω να παρεις οπωςδηποτε τεστακια για το νερο σου.Μονο ετσι θα ξερεις τι νερο εχεις φτιαξει και πως θα το ρυθμισεις αν χρειαστει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-07-11, 17:41
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086
πολύ καλό πακέτο και σε καλή τιμή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-07-11, 17:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης σκεψου και την πιθανοτητα αντι για ενα μεγαλο φιλτρο 2 μικροτερα ετσι μπορεις να εχεις το 1 μηχανικο με σφουγγαρια και το αλλο χημικο (ετσι αν γινει μια στραβη στο ενα απ τα 2 εχεις χρονο να αντιδρασεις χωρις να τρεχεις πανικοβλητος για ανταλλακτικα )
Συμφωνω με τα δυο φιλτρα γενικα (χωρις να ειναι απαραιτητο φυσικα) αλλα δεν συμφωνω με το υπολοιπο.
Χημικη φιλτρανση δεν ειναι απαραιτητη παντα.
Μηπως εννοεις βιολογικη που ειναι παντα απαραιτητη?
Αν ναι τοτε και παλι δεν συμφωνω με ξεχωριστη φιλτρανση στα δυο φιλτρα (δλδ το ενα μονο μηχανικη και το αλλο μονο βιολογικη).
Η μηχανικη φιλτρανση δεν χρησιμευει μονο για να καθαριζει μηχανικα το νερο του ενυδρειου αλλα και να προστατευει τα βιολογικα υλικα του φιλτρου απο τα χοντρα σκουπιδια.
Αν αυτα (τα χοντρα σκουπιδια) πανε στα βιολογικα υλικα και βουλωσουν τους πορους τους, η βιολογικη φιλτρανση αποδυναμωνεται αφου χανεται πολυτιμος χωρος πανω στα υλικα για να κατοικηθει απο τα βακτηρια.
Η μηχανικη φιλτρανση λοιπον κατα την αποψη μου πρεπει να γινεται στο ιδιο φιλτρο και να βρισκεται στη σειρα (συμφωνα με το ροη του νερου) πριν τη βιολογικη φιλτρανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-07-11, 18:34
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με τα δυο φιλτρα γενικα (χωρις να ειναι απαραιτητο φυσικα) αλλα δεν συμφωνω με το υπολοιπο.
Χημικη φιλτρανση δεν ειναι απαραιτητη παντα.
Μηπως εννοεις βιολογικη που ειναι παντα απαραιτητη?
Αν ναι τοτε και παλι δεν συμφωνω με ξεχωριστη φιλτρανση στα δυο φιλτρα (δλδ το ενα μονο μηχανικη και το αλλο μονο βιολογικη).
Η μηχανικη φιλτρανση δεν χρησιμευει μονο για να καθαριζει μηχανικα το νερο του ενυδρειου αλλα και να προστατευει τα βιολογικα υλικα του φιλτρου απο τα χοντρα σκουπιδια.
Αν αυτα (τα χοντρα σκουπιδια) πανε στα βιολογικα υλικα και βουλωσουν τους πορους τους, η βιολογικη φιλτρανση αποδυναμωνεται αφου χανεται πολυτιμος χωρος πανω στα υλικα για να κατοικηθει απο τα βακτηρια.
Η μηχανικη φιλτρανση λοιπον κατα την αποψη μου πρεπει να γινεται στο ιδιο φιλτρο και να βρισκεται στη σειρα (συμφωνα με το ροη του νερου) πριν τη βιολογικη φιλτρανση.
Έτσι δε δουλεύει το 2075?? χρειάζεται κάτι ακόμα????
Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-07-11, 18:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι δε δουλεύει το 2075?? χρειάζεται κάτι ακόμα????
Ευχαριστω!!!
Ετσι δουλευει.
Το μονο μειονεκτημα συμφωνα με τα παραπανω ειναι οτι .... δεν ειναι δυο φιλτρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-07-11, 21:59
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ωπ σωστος χιλια συγνωμη για το λαθος βιολογικη εννοουσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στον χώρο ζητά βοήθεια....Νέο φίλτρο και τι θα βάλω και που?? gtok34 Αρχάριοι γλυκού νερού 73 15-08-10 23:20
στον αφρο...?? thanasis76 Malawi 8 03-08-08 17:46
βοηθεια στον ασχετο.. inser Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 14 16-07-07 21:41
Μια βοήθεια στον νέο; VAGELIS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 14-05-03 09:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10306 seconds with 13 queries