Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-06-11, 12:37   #1
ειναι σωστος ο τροπος στρωσιματος?
 
Το avatar του χρήστη faceck
faceck
Senior Member
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος 30-06-11, 12:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

μιας και πηρα χθες το 30 λιτρο ενυδρειο και του εχω βαλει νερο και οπως καταλαβαινετε το φίλτρο εχει μονο υαλοβαμβακα και λίγο μαυρο σφουγγαρι κατω κατω.. εβαλα τριπλη δοση βιοτοπολ και εριξα σχεδον το μισο μποθκαλακι νιτριβεκ(και καλα βακτηρια) και εριξα και ενα που περιειχε μεσα στην συσκευασια για τις γαριδες nano crusta fit λεγαται και μαλλον ειναι για τον βυθο του ενυδρειου να παρει θρεπτικα στοιχεια πιο ευκολα για να κατοικοισουν οι γαριδες..ειναι σωστο που ριχνω 5-6 σταγονες νιτριβεκ καθε μερα? να κανω αλλαγες καθε εβδομαδα? και αν ναι ποσο? να αυξησω θερμοκρασια βαζοντας θερμοστατη? ριχνω μια φορα στις 2 μερες τροφη φυλλαρακια για να αναπτυξω την διαδικασια στρωσιματος αλλα γαριδες θα βαλω τον Αυγουστο για πρωτη φορα μεσα δηλαδη σε 2 μηνες σχεδον.οποιος ξερει να βοηθησει ευχαριστω !

Υ.Γ sτο νερο σημερα έχει δημιουργηθει bacterial bloom.
Εμφανίσεις: 2907
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-11, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρεπει να εχεις απο την περιγραφη το μικρο γωνιακο φιλτρακι της dennerle.
Tι να στρωσει τωρα απο αυτο??
Τα μικροσκοπικο σφουγγαρακι που εχει κατω σαν προφιλτρο ή το ασπρο πανακι σαν υαλοβαμβακας που σε λιγο θα βουλωσει θα το πλυνεις 3-4 φορες και μετα θα θελει πεταμα, και θα χασεις οτι ειχες απο βιολογια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-11, 16:29
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ελα μου ντε..τι μου προτεινεις να κανω? να παρω κανα της eheim?
-------------------------
και απο την αλλη πιστευω μπαινω σε μπριζα χωρις λογο..στο waterinn ειχαν το ιδιο φίλτρο για θαλασσινο και δεν θα μπορεσω να κανω δουλεια εγω για 5-6 γαριδουλες? μην τρελαθουμε τελειως.
-------------------------
μηπως μπορω να κανω κατι με το ηδη υπαρχον φίλτρο? π.χ να βγαλω τον υαλοβαμβακα και να βάλω λίγο μηχανικό υλικο που έχω κατω κατω και λίγο σιποραξ μπιλιες λίγο πιο πάνω? το λεω αυτο γιατι δεν θέλω και βιολογια τρελη απλα τα βασικα για να μπουν μεσα 10 γαριδουλες...δεν ειπα να βαλω κανα μπαλα σαρκ μεσα :P
-------------------------
up..κανεις δεν μπορει να βοηθησει? και αν μπορειτε απαντηστε μου για τα ερωτηματα που εκανα πιο πανω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 30-06-11 στις 16:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-11, 19:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω και εγω αυτο το φιλτρο.
Εβγαλα τα παντα απο μεσα εκτος απο το μικρο μαυρο σφουγγαρακι που ειναι στην κατω εισαγωγη, και εβαλα μεσα:
στις γρυλιες μπροστα που μπαινει το νερο, ελαχιστο αραιο filterwool (για να κραταει τα χοντρα και να προστατευει καπως το βιολογικο υλικο)
και το γεμισα με substrat, ή θα εβαζα mini siporax αν ειχα.
Στο πανω μερος συμπληρωσα ενα κομματακι μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι (που εκοψα στο ιδιο μεγεθος με το κατω σφουγγαρι) και αυτο γιατι η φτερωτη με το στροβιλισμο της σηκωνε το substrat απο κατω και κουδουνιζε σπαστικα. Μπηκε αυτο και τα πατικωσε και ησυχασε το φιλτρακι.

Το μονο μειονεκτημα (που εχουν και τα περισσοτερα εσωτερικα φιλτρα) ειναι οτι βουλωνει σχετικα συντομα (ειναι και το filterwool ενας παραγοντας) περιπου καθε 15-20 μερες θελει πολυ καλο πλυσιμο στη βρυση το filterwool (ή αλλαγη του με καινουριο) και τα σφουγγαρακια.
Ριχνεις και μια ματια στη φτερωτη αν ειναι καθαρη και ο θαλαμος της και το τουνελ που περναει το νερο εκει, και αν εχει γεμισει πολυ μπιχλα το βιολογικο υλικο, το ξεπλενεις σε λιγο νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-11, 21:08
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραια..κατατοπιστηκα καπως..δηλαδη εγω μπορω να βαλω λιγο μηχανικο πανω απο το σφουγγαρακι το μαυρο,απο πανω όσο σιποραξ χωρεσει και πανω απο το σιποραξ λιγο υαλοβαμβακα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-07-11, 01:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια..κατατοπιστηκα καπως..δηλαδη εγω μπορω να βαλω λιγο μηχανικο πανω απο το σφουγγαρακι το μαυρο,απο πανω όσο σιποραξ χωρεσει και πανω απο το σιποραξ λιγο υαλοβαμβακα?
Τι μηχανικο επιπλεον να βαλεις πανω απο το σφουγγαρι σε τοσο μικρο φιλτρακι?
Το σφουγγαρακι κατω και το filterwool στις γρυλιες φτανουν για μηχανικη φιλτρανση.
Γεμισε τον καδο με βιολογικο μονο.
Αν εχεις κανονικο σιποραξ και οχι μινι, τοτε βαλτο σπασμενο για να εξοικονομειται χωρος.

ΥΓ το φιλτρακι ειναι μια χαρα παντως για γαριδες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-07-11, 08:11
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μηχανικο επιπλεον να βαλεις πανω απο το σφουγγαρι σε τοσο μικρο φιλτρακι?
Το σφουγγαρακι κατω και το filterwool στις γρυλιες φτανουν για μηχανικη φιλτρανση.
Γεμισε τον καδο με βιολογικο μονο.
Αν εχεις κανονικο σιποραξ και οχι μινι, τοτε βαλτο σπασμενο για να εξοικονομειται χωρος.ευχαριστω!αυτο θα κανω!

ΥΓ το φιλτρακι ειναι μια χαρα παντως για γαριδες
το ξερεις ότι με το που μου πες ότι το φίλτρο δεν κανει και ότι σε λιγες μερες θα το πεταξω πηγα κατευθειαν στο πετσοπ να παρω αλλο?χαχα αλλα μετα εκει βλεποντας τις τιμες ξαναγυρισα πισω..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-11, 11:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερεις ότι με το που μου πες ότι το φίλτρο δεν κανει και ότι σε λιγες μερες θα το πεταξω πηγα κατευθειαν στο πετσοπ να παρω αλλο?χαχα αλλα μετα εκει βλεποντας τις τιμες ξαναγυρισα πισω..
Δεν ειπα οτι δεν κανει, αλλα οτι ειναι μικρο για να χαραμιζεις το χωρο του καδου του ασκοπα, ή να προσπαθεις να στρωσεις (το αρχικο θεμα του ερωτηματος σου και το σημαντικοτερο) υλικα που δεν μπορουν να μεινουν για παντα μεσα στο φιλτρο
Σου εγραψα νομιζω και αναλυτικα πως μπορεις να το εκμεταλευτεις στο επακρο με αναβαθμιση του χωρις να χρειαστεις αλλο φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-07-11, 17:53
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

εκανα την αλλαγη και εβαλα βιολογικο υλικο μπιλιες απο το να σπασω το σιποραξ..και μπηκε αρκετη ποσοτητα χωρις να χασει την ροη του το φίλτρο...το μονο που δεν εκανα ειναι να βαλω στην υποδοχη κατω κατω το σφουγγαρι που ειπες..ειναι σημαντικο να μπει? και επισης δεν εβαλα ουτε πανω τον υαλοβαμβακα γιατι δεν μου δημιουργει προβλημα με τον ηχο που ελεγες εσυ..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-07-11, 18:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το βαμβακι δεν πρεπει να μπει πανω γιατι μπορει να φυγουν ινες και να μπoυν στη φτερωτη, να μαγκωσει και να καει.

Το σφουγγαρακι πανω δεν χρειαζεται αν δεν σου δημιουργηθει στροβιλισμος οπως στο δικο μου και κανει θορυβο το substrat.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-07-11, 18:05
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...t:429,r:10,s:0

αυτο πανω ειναι..μου ειπε ο πετσοπας ότι ειναι βιολογικο υλικο και λιγο καλυτερο απο το σιποραξ...γεμισα το μικρο με 40 μπιλιες περιπου και ειναι σχεδον μεχρι πανω γεματο αφησα λιγο για να μην μπλοκαρει την προπελιτσα..το θπολοιπο θα το βαλω πανω πανω στο eheim ecco pro 300 πανω πανω οπως δειχνει και η εταιρια !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-07-11, 19:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο πανω ειναι..μου ειπε ο πετσοπας ότι ειναι βιολογικο υλικο και λιγο καλυτερο απο το σιποραξ
Eπειδη το ειπε ο πετσοπας δεν παει να πει οτι ισχυει κιολας, βεβαια εγω δεν ξερω (αν και ιδιο πραγμα μου φαινoνται στο ματι), ας μας πει καποιος εμπειρος.

Ειδες τι επαθες απο πετσοπαδες παλαιοτερα....

Και αυτο βιολογικο υλικο ειναι, οποτε δεν θα εχεις προβλημα.

Να ρωτησω κατι, ποσες ''μπιλιες'' ειχε συνολικα μεσα το κουτακι και σε τι τιμη ηταν? Το πετσοπ σιποραξ μινι ειχε?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις κανονικο σιποραξ και οχι μινι, τοτε βαλτο σπασμενο για να εξοικονομειται χωρος.
Delta, αν καποιος βαλει σε ενα μικρο φιλτρακι, σιποραξ κανονικο και οχι μινι, εστω και ετσι οπως λες σπασμενο για να χωρεσει περισσοτερο, ειναι προτιμοτερο απο σιποραξ μινι κλπ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 01-07-11 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-11, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta, αν καποιος βαλει σε ενα μικρο φιλτρακι, σιποραξ κανονικο και οχι μινι, εστω και ετσι οπως λες σπασμενο για να χωρεσει περισσοτερο, ειναι προτιμοτερο απο σιποραξ μινι κλπ?
Το ιδιο ειναι τωρα, ψυλλους στα αχυρα ψαχνουμε.
Σημαντικο ηταν να μη πηγαινει χωρος χαμενος σε τοσο μικρο φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-11, 02:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα πρεπει να διαβασεις το υπομνημα περι στρωσιματος η μπολιου! Αν μπορεις να περιμενεις ενα 2μηνο ποιος ο λογος να παρεις το νιτριβεκ? Αδικα λεφτα!!

Το bacterial bloom (σε 1 μερα λειτουργιας του ενυδρειου !!!!!)... εμενα μου λεει πολλα για το ειδος των βακτηριων που περιεχουν τα σκευασματα "στρωσιματος"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-11, 08:43
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

το νιτριβεκ το ειχα και ειπα να το βαλω..τωρα τι να σου πω και εγω δεν ειμαι πολυ σιγουρος για τα εμπορικα βακτηρια αλλα ενας φιλος μου ειχε ριξει ενα μπουκαλι την πρωτη μερα που πηρε το ενυδρειο και εριξε καμια δεκαρια ψαρια και τα ψαρια ζουν ακομα μια χαρα μετα απο ενα χρονο !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ. ΣΩΣΤΟΣ Ή ΛΑΘΟΣ gdimit Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 07-04-11 18:45
Σωστος τροπος καθαρισμου και συντηρησης του φιλτρου μας - Ποτέ με νερό βρύσης! Giorgos Αρχάριοι γλυκού νερού 0 09-06-10 19:22
σωστος φωτισμος και θερμοκρασια Δημητρης89 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 16-10-09 11:34
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32
ποιός είναι ο σωστος τρόπος? πλυμμήρας Malawi 8 18-11-07 02:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07459 seconds with 13 queries