Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-11, 14:05
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Αντίο Merz... (γιατί όμως?)

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 15 lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 5 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 19-02-2011
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 αρσενικός μονομάχος
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε 14 μέρες τα 2/3 του νερού
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 10 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: κάθε μερα 4-5 flakes nevo betta
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: δυσκολία στο να κρατηθεί στην επιφάνεια και τάση να ξαπλώνει
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό χρώμα χωρίς αστράκια κα (μέχρι να πεθάνει)
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: πολύ ήρεμος, σπάνια έκανε βόλτες και ιδικά στο βυθό του ενυδρείου
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ίσως λίγο αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χθες το βράδυ
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: fishtamin
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 1-2 σταγόνες κάθε 8-10 μέρες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 μήνες και κάτι
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: κάθε 14 μέρες
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: τις βιταμίνες μου είχε πει να τις χρησιμοποιώ μια ιχθυολόγος σε ένα pet shop γιατί για κάνα 2 μήνες έγερνε από τη μια πλευρά και μου τις έδωσε για να δυναμώσει (έτσι ειπε)

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι, ακομη
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Αυτά είναι τα στοιχεία και τα συμπτώματα του μονομάχου μου που πέθανε σήμερα !! Δεν ξέρω τι τον οδήγησε στο να πεθάνει. Αν γνωρίζετε πείτε μου γιατί ήταν το πρώτο μου ψαράκι και θέλω να δω ανά έχω κάνει κάποιο λάθος (εκτός από το ότι δεν είχα πάρει κάποιο εργαλείο για να μετράω την αμμωνία, τα νιτρώδη, τα νιτρικά κα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-11, 15:28
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

κριμα το ψαρακι...

μετρησεις αμμωνιας και no2 δεν εβαλες..και ειναι σημαντικες για την ακριβεια το αλφα και το ωμεγα...
αλλαγες νερου ειναι καλυτερα να γινονται ενα 20% καθε βδομαδα..και σιγα σιγα ει δυνατον...

αντιχλωριο υποθετω εβαζες στις αλλαγες...

πες αμμωνια και ΝΟ2 γιατι μαλλον αυτο παιζει...

τον επομενο μονομαχοσ ου να του παρεις και πελετς καθως και blood worms..εναλλαξ με φυλλαρακια ...μια φορα την εβδομαδα ενα τεταρτο( βρασμενο(μετα τον αφηνεις λιγο να κρυωσει οχι κατευθειαν)αρακα και τιποτα αλλο...

να σαι καλα

ισως ειναι Swim Bladder αλλα και αυτο συμπτωμα ειναι...οχι καθαυτη η αρρωστεια..μπορει να ειχε πολλες αιτιες δηλαδη
http://www.aquaristic.gr/articles/go...s-swim-bladder

edit :βγαλε την φλουδα απ τον αρακα..ο αρακας αν εχεις την απορια λειτουργει ως καθαρτικο γι αυτο τον ταιζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-11, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες.
Απο ηδη προβληματικο ψαρι στην υγεια του πριν την αγορα, μεχρι γηρατεια, ή ατυχια (πχ ιωση που μπορει να συμβει παντου και δεν ειναι στο χερι μας να κανουμε και πολλα παρα μονο προστασια για δευτερογενεις παθησεις και καποια υποτυπωδη προληψη για τη μεταδοση ασθενειων)

Οι δικες μας επεμβασεις μπορει να ειναι στο νερο, στη διατροφη και στο περιβαλλον που ζει (απο διακοσμηση, ροη νερου και φωτισμο, μεχρι συγκατοικοι) και που μπορει να γινεται στρεσογονο που ειναι η πιο πιθανη αιτια αποδυναμωμενου ανοσοποιητικου συστηματος και κατεπεκτασιν επιρρεπεια σε ασθενειες και αδυναμια αντιστασης σε αυτες, ή/και δυσκολια ανακαμψης.

Χωρις μετρησεις δεν μπορεις/μπορουμε να ξερουμε τι μπορει να εγινε.
Δεν δινεις ουτε και τη σταθερη θερμοκρασια του νερου.
Μια πιθανη αιτια απο οτι μενει να υποθεσουμε με τα λιγοστα στοιχεια που εχουμε ειναι αυτο:
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε 14 μέρες τα 2/3 του νερού

Η αλλαγη 2/3 του νερου θελει μεγαλη προσοχη και εμπειρια αφου οι αποτομες μεταβολες των παραμετρων του νερου μπορει να φερει απο μικρη αλλα διαρκη και αυξανομενη φθορα στον οργανισμο του ψαριου, εως και αμεσο θανατο.
Πρεπει τπ νερο της αλλαγης σε τοσο μεγαλο ποσοστο να ειναι πολυ σωστα προετοιμασμενο και ρυθμισμενο στις παραμετρους του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-11, 17:08
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από εδώ! Φιλτράκι έχει το ενυδρείο (αν δεν έχει τότε σίγουρα συνάβησαν αρκετά peaks αμμωνίας); Συμφωνω με τα παιδιά πιο πάνω πως οι μετρήσεις τουλάχιστον αμμωνίας/νιτρωδών/νιτρικών είναι απαράιτητες. Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-11, 21:54
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο έχω και φίλτρο και θερμόμετρο και θερμαντήρα, για το χειμώνα και του έβαζα 25 ml αντιχλώριο με την αλλαγή του νερού. Έπεισες του έβαζα και βακτήρια! Όταν άλλαζα τα 2/3 του νερού πρόσεχα την ποσότητα του αντιχλώριου και την θερμοκρασία. Βασικά ακλουθούσα πιστά τις οδηγίες που μου είχε δώσει αυτή η κοπέλα στο pet city.

Για την αμμωνία, τα νιτρικά κ.α. δεν έχω κάποιο μηχάνημα για να τα μετρήσω. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα?

Ναι, ίσως να είχε αυτή την ασθένεια (Swim Bladder) γιατί τα είχε τα συμπτώματα και βασικά την τροφή του για τον λόγο ότι δεν κατέβαινε καθόλου στον βυθό, του την άφηνα στην επιφάνεια για να τη φάει. Το ήξερα ότι δεν έπρεπε αλλά δεν έτρωγε αλλιώς!
Επίσης τη θερμοκρασία προσπαθούσα να την έχω σταθερή στους 25 βαθμούς.

Θέλω διάβασμα (όντως) και βασικά σκοπεύω να ξαναφτιάξω το ενυδρείο μου από την αρχή!

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

To πρωτο πραγμα που κανεις οταν παρεις ενυδρειο και ΠΡΙΝ βαλεις ψαρι μεσα ειναι να στρωσεις το φιλτρο σου και να κανεις μετρησεις στον νερο σου.Μονο οταν οι μετρησεις σου ειναι καλες βαζεις ψαρακια.Τωρα το ''ιχθιολογος''που δεν σου εδωσε-προτεινε υγρα τεστ μετρησεων γιατι ισως δεν το θεωρησε σημαντικο,προφανως,το αφηνω ασχολιαστο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-11, 22:18
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Το ενυδρείο το είχα φτιάξει και το φίλτρο το είχα βάλει σε λειτουργία μαζί με τα βακτήρια μια εβδομάδα πριν να πάρω το μονομάχο μου! Αν μπορεί κάποιος ας μου προτείνει ένα μηχάνημα για τη μέτρηση αμμωνίας, νιτρικών…
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-11, 22:37
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

υγρα τεστ θα παρεις κατα προτιμηση api,με προσοχη θα κανεις τις μετρησεις..(θα φορεσεις την στολη που προτεινει ο δελτα σε τετοιες περιπτωσεις *)

*(αυτο ειναι συνωμοτικο αστειο μη δινεις σημασια)



κατι που μου κανε εντυπωση..εχεις ενυδρειακι 15 λιτρα(αρκετα μικρο δηλαδη)..με καθαρο ογκο να φανταστω 10 λιτρα και κατι ψιλα..κανεις αλλαγη τα 2/3 ανα 15 μερες...και βαζεις καθε φορα 25 ml αντιχλωριου;!!εχω χρησιμοποιησει καμποσα αντιχλωρια και μου ακουγεται υπερβολικη ποσοτητα..μηπως εννοεις 2,5;
ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιεις...
επισης το φιλτρο που εχεις μεσα στο ενυδρειακι προκαλει χαμο στην επιφανεια του νερου;

παρε τα υγρα τεστ που λεγαμε...απαραιτητα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-11, 22:52
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

¶ρχισα να διαβάζω τα άρθρα που έχουν ήδη γραφτεί ένα ένα και τελικά μπορεί να είχε το ενυδρείο μου αυξημένα νιτρώδη άλατα (ΝΟ2) και μέχρι στιγμής έκανα και λάθος που ξέβγαζα το φίλτρο με καθαρό νερό από τη βρύση και άστα βραστά. Νόμιζα ότι είχα διαβάσει και αρκετά πανάθεμα με! Ναι, γινόταν ένας χαμός όταν έβαζα πάλι σε λειτουργία το φίλτρο αλλά μετά το κατάλαβα ότι έκανα βλακία και το ξέβγαζα ακόμη πιο πολύ για να μην βγάζει αυτά που έβγαζε! Όχι, 25 ml λέει η μεζούρα του αντιχλωριου !Είναι το JBL BIOTOPOL (αν σε βοήθησα).Πόση ποσότητα να βάζω περίπου?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-11, 22:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρείο έχω και φίλτρο και θερμόμετρο και θερμαντήρα, για το χειμώνα και του έβαζα 25 ml αντιχλώριο με την αλλαγή του νερού.
Απο ποιο αντιχλωριο βαζουμε 25ml σε 10 λιτρα φρεσκο νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-06-11, 23:06
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Το JBL BIOTOPOL χρησιμοποιώ! Ενα σε μια μπλε συσκευασία είναι!(σας φώτισα τώρα με το χρώμα της συσκευασίας) :s
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αυτη την αναλογια λενε οι οδηγιες?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-06-11, 23:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως ηθελες να γραψεις 2.5 ml
Γιατι 25 ml ειναι δεκαπλασια δοσολογια σε 10 λιτρα.
15ml στα 40 λιτρα λεει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-06-11, 23:32
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Αφού γραφεί η μεζούρα 25ml δεν έχει κανένα κόμμα πχ 2,5 το μονό που λεει ειναι για τα 200lt 100ml δηλαδη για τα 15 πρεπει να εβαζα 7,5ml οποτε εβαζα λαθοσ ποσοτητα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-06-11, 23:35
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

αν ειναι το biotopol c
οι αναλογιες λενε 10 ml στα 40 λιτρα νερου

εριχνες λαθος δοσολογια κατα πασα πιθανοτητα...(εκτος και αν το πιθανοτερο απλα μετρησες λαθος απ την μεζουρα και το 2,5 το διαβαζεις 25)
ενας συνδυασμος με το φιλτρο που ουσιαστικα δεν ειχες επειδη το ξεπλυνες με νερο βρυσης προκαλεσε προβληματα...

καλα τετοια λαθη ολοι μας τα κανουμε στην αρχη απο αγνοια οποτε μην το παιρνεις κατακαρδα...απλα ετοιμασου για το επομενο ψαρακι...να εισαι στα παντα ετοιμη πριν το βαλεις...αν θελησεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-06-11, 23:37
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού γραφεί η μεζούρα 25ml δεν έχει κανένα κόμμα πχ 2,5 το μονό που λεει ειναι για τα 200lt 100ml δηλαδη για τα 15 πρεπει να εβαζα 7,5ml οποτε εβαζα λαθοσ ποσοτητα...
Αν δε κάνω λάθος το καπάκι απο Αυτό το αντιχλωριο έχει χωρισμα Υπάρχει μεγάλη και μικρή θήκη εκει έχει τα νούμερα με τα ml για κοιτα λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-11, 23:44
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ναι ετσι ειναι! Με μεγαλο και μικρο!ποοοο μαλλον φταει η ωρα!

5-7 ml εβαζα τελικα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sof : 27-06-11 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-06-11, 23:55
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

αφου ξεκινας που ξεκινας σωστα δεν παιρνεις και ενα μεγαλυτερο ενυδρειακι..κανα30λιτρο ας πουμε...αν εχεις λιγα λεφτακια να δωσεις...δεν ειναι και πολυ ακριβα εδω που τα λεμε...ειναι και ομορφα(οι κυβοι ιδιως)

εγω στην θεση σου θα παιρνα εναν κυβο 30 λιτρο για τον μονομαχο και ενα φιλτρο εσωτερικο αξιοπιστο που θα ρυθμιζει και την ροη να μην προκαλει αναταραξεις που δεν θελουν οι μονομαχοι(βεβαια με πατεντα αυτο ρυθμιζεται και στο παρον φιλτρο που εχεις)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-06-11, 00:03
sof Ο χρήστης sof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

και εγω θα ηθελα ενα καινουργιο ενυδρειο αλλα αυτο το εχω μολισ 4 μηνεσ και δεν μου παει η καρδια να παρω τωρα αλλο.Αργοτερα θα παρω.Εχω ονειρα.Βασικα ισωσ ακουστει τρελο αλλα ειχα δει σε ενα εργο εναν που ειχε μια μακροστενη γιαλα με 2 μεγαλεσ μεδουσεσ!τι ωαριο που ηταν!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-06-11, 11:40
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

15 litra παντως δηλαδη 10 κατι ειναι λιγα ακομα και για μονομαχο...
η 30 λιτρη γυαλα που θα σου προτεινα ειναι γυρω στα 35 ευρω...(η καλυτερη κατ εμε της αγορας)...υπαρχουν ομως και φτηνοτερες λυσεις και ωραια ενυδρειακια..κανε μια ερευνα αγορας και δες αν σε συμφερει...το 15 λιτρο καντο μποστανι..βαλε και ενα σαλιγκαρι(οχι κανενα που αφοδευει τον ντουνια ) κανα δυο γαριδες(που δεν αναπαραγονται) και εισαι οκ...συμβουλη δινω

για μεδουσες θα μεινει ονειρο μαλλον..γιατι οι μεδουσες θελουν πολλα λεφτα και τεχνογνωσια για να διατηρηθουν..μα πολλα λεφτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hygrophila difformis - κι όμως έχω ένα σωρό άλγη... uptight Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 01-05-09 23:51
Αντίο Σπύρο... ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 29 08-04-09 19:27
Γιατί;;; dessert Αρχάριοι γλυκού νερού 15 07-04-07 21:41
Ενυδρείο Goniopora (λείπουν οι φωτό όμως...) goniopora Reef 21 27-05-06 07:40
Επιτελους Διακοπές.... Οι ανεμονες μου το ξέρουν όμως;;;;; ahar Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 14-07-03 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06505 seconds with 13 queries