Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-10-10, 22:19   #1
Πώς γίνεται η αλλαγή νερού
 
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975
Member
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος 14-10-10, 22:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σε όλους,
είμαι καινούριος στο χόμπυ και ήθελα να σας πώ ότι μέχρι τα 35 μου δεν γνώριζα αυτό το πανέμορφο πράγμα, το ενυδρείο.
Η γυναίκα λοιπόν επειδή είχε ενυδρείο μικρή, μου πρότεινε ενυδρείο με χρυσόψαρα και τελικά βρεθήκαμε με ένα 60άρι.
Δύσκολο το άθλημα και απαιτητικό!
Θέλει διάβασμα πολύ! (δεν το φαναταζόμουν ποτέ).
όλα πήγαν καλά (έτσι λέω) εκτός από τις αλλαγές νερού. Δεν το μελέτησα καλά και με κρύο νερό(όχι κατάλληλα προετοιμασμένο) στρεσσάρισα τα ψαράκια και αποκτήσαμε την πιό γνωστή σε όλους ασθένεια ich.
το παράτήρησα εγκάιρως την καταπολέμησα με costapur και άλλαξα τον άνθρακά και μέχρι τώρα όλα καλά.
Αν λοιπόν αλλάζω το 30% πόσο αντιχλώριο βάζω, για πόση ώρα το αφήνω να δράσει και χρειάζομαι κι άλλο θερμοστάτη για να ζεσταίνω το νερό (μποορώ και με τον ήδη υπάρχοντα αλλά πρέπει να τον βγάζω-καλώδια=κ.τ.λ)?
Ευχαριστώ!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13102010263.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  56,8 KB  

Εμφανίσεις: 4695
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-10, 22:55
Το avatar του χρήστη pavlos t
pavlos t Ο χρήστης pavlos t δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: kερατσινι
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Σχετικά με το αντιχλωριο κάθε εταιρία γράφει πάνω στο σκεύασμα πόσα ml αντιστοιχούν σε πόσα λίτρα νερού όπως κατάλαβες δεν υπάρχουν στάνταρ δοσολογίες
Τώρα σχετικά με την αλλαγή νερού και την θερμοκρασία τα χρυσόψαρα δεν θέλουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα το αντιχλοριο δρα αμέσως

Οπ σκαλαρια δεν είδα την φωτώ τσίμπησα με τα χρυσόψαρα που έγραψες χρησιμοποιείς αντίθετη όσμωση?
__________________
http://yachtpeoplegr.freeforums.org/portal.php
all about yacht χώρος για τα πληρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-10, 23:01
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

εγω για να ζεστανω το νερο και να το φερω στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου εβαζα μια κατσαρολα ,εβραζα λιγο νερο και το προσθετα σε αυτο της αλλαγης ,αλλοι το φτιαχνουν με το ζεστο του θερμοσιφωνα αλλοι με θερμαντηρα, περι ορεξεος.. εσυ αφαιρεις 18 λιτρα ετοιμαζεις το νερο της αλλαγης απο αο αν εχεις (ειδα σκαλαρια) ή στον κουβα με το νερο της αλλαγης προσθετεις το αντιχλωριο, αναλογα με την δοσολογια του για 18λ και το προσθετεις στο ενυδρειο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-10, 08:45
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή το θεμα

ειναι το πως το πρωσθετεις στο ενυδρειο ??? λογικα χρειαζεσαι ακομα μια αντλια να την ριξεις στο βαρελι για σου ανεβασει το νερο στο ενυδρειο

γνωριζει κανεις κανενα καλυτερο τροπο ?
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-10, 08:54
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εχεις 60 λιτρα βαλε το λαστιχο απο την μπανιερα μετριασε το νερο οχι πολυ παγωμενο !! Οχι καυτο (δεν εχει οξυγωνο μεσα !! ) και θα εισαι οκ !

Αν παλι το ενυδρειο στην φωτο ειναι το δικο σου , δεν εχεις χρυσοψαρα , εχεις μια "ψαροσουπα" και θα πρεπεις να αποχωριστεις τα σκαλαρια (τα μεγαλα πλακουτσοτα ) κρατας τα γκαπυ βαζεις και καμποσο κερατοφυλο και σε καμποσο καιρο εχεις ενα ενυδρειο γεματο "καραμελες"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-10, 09:12
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις 60 λιτρα βαλε το λαστιχο απο την μπανιερα μετριασε το νερο οχι πολυ παγωμενο !! Οχι καυτο (δεν εχει οξυγωνο μεσα !! ) και θα εισαι οκ !

Αν παλι το ενυδρειο στην φωτο ειναι το δικο σου , δεν εχεις χρυσοψαρα , εχεις μια "ψαροσουπα" και θα πρεπεις να αποχωριστεις τα σκαλαρια (τα μεγαλα πλακουτσοτα ) κρατας τα γκαπυ βαζεις και καμποσο κερατοφυλο και σε καμποσο καιρο εχεις ενα ενυδρειο γεματο "καραμελες"

δεν σε καταλαβα υποτιθεται οτι πρεπει το νερο να μπει ετοιμο στο ενυδρειο ....

εγω δεν ανοιξα το ποστ απλα πρατωμαι της ευκαιριας να ρωτησω πως τα κανετε εσεις ?
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-10, 09:18
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Tο ιδανικο .. ειναι να μπενει ετοιμο στο ενυδρειο με δοχειο προετοιμασιας αντιχλωριο .
Εγω του ειπα την λιγοτερο επωδυνη λυση , και αυτη που ακολουθουσα για καιρο.
Σιγουρα δεν ειναι η σωστοτερη ... αλλα ειναι μια λυση ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-10, 10:52
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

έχετε δίκιο για την ψαρόσουπα, δεν έκανα καλές επιλογές.
τα σκαλάρια έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις! μου γράψατε και για αντίστροφη όσμωση, η οποία είναι.. ?
το νερό τελικά θα το παίρνω από το θερμοσίφωνα χλιαρό, αυτό νομίζω είναι καλύτερο και αφού το αντιχλώριο δρά αμέσως τότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία.
το φίλτρο δεν το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή, αλλά όταν το καθαρίζω με νερό του ενυδρείο που βγάζω, έχει άνθρακα σε τρυπητό σακούλακι τον οποίο πρέπει να αλλάζω κάθε μηνα? και το μαύρο σφουγγάρι το ξεπλένω ελαφρά.
(το φίλτρο ειναι αυτό που είχε το ενυδρείο magic jet)
Αλλά όταν το ξαναβάζω να δουλέψει το φίλτρο βγάζει πολλή βρωμιά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-10, 11:16
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχετε δίκιο για την ψαρόσουπα, δεν έκανα καλές επιλογές...
το θεμα ειναι να το συνιδητοποιησεις και να κανεις σωστες επιλογες απο εδω και περα

τα σκαλάρια έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις! μου γράψατε και για αντίστροφη όσμωση, η οποία είναι.. ?
Εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις οσο αφορα το ρΗ , θα ζησουν και σε νερο βρισης αλλα δεν θα δεις χρωματα συμπεριφορες και προσδοκιμο ζωης , οσο εαν ζουν σε νερο κοντα στα στανταρ τους ! η Αντιστρωφη Οσμωση ειναι μια "μοναδα" που μεσω ημιδιαπερατων μεβρανων αφαιρει ουσιες και μεταλλα απο το νερο με αποτελεσμα να κατεβαζει το kh του νερου ,που συμπαρασιρει το ρΗ που ζηταμε εμεις !!!

το νερό τελικά θα το παίρνω από το θερμοσίφωνα χλιαρό, αυτό νομίζω είναι καλύτερο και αφού το αντιχλώριο δρά αμέσως τότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία.
Στα 60 λιτρα θα κανεις μια αλλαγη ,γυρω στα 30% ( 20 ~ λιτρα ) αν ειχες ενα δοχειο ωστε να το εβαζες εκει πρωτα να του εριχνες το αντιχλωριο και μετα να το εβαζες στο ενυδρειο θα ηταν ακομα καλυτερο ... Σε μικρα ενυδρεια οι αλλαγες στις παραμετρους του νερου γινονται γρηγοροτερα με αμεσες συνεπειες για τα ψαρια

το φίλτρο δεν το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή, αλλά όταν το καθαρίζω με νερό του ενυδρείο που βγάζω, έχει άνθρακα σε τρυπητό σακούλακι τον οποίο πρέπει να αλλάζω κάθε μηνα?
Οχι δεν χρειαζεται ο ανθρακας ειναι για μια φορα ,στην αρχη αρχη και αργοτερα μετα απο θεραπεια
και το μαύρο σφουγγάρι το ξεπλένω ελαφρά.
(το φίλτρο ειναι αυτό που είχε το ενυδρείο magic jet)
Αν μπορεις να βγαλεις φωτο ;;; Γνωμη μου βρες ενα φιλτρο με μεγαλυτερο χωρο ....μου ακουγεται μικρο ..
Αλλά όταν το ξαναβάζω να δουλέψει το φίλτρο βγάζει πολλή βρωμιά.
Καλυτερο πλυσιμο, υαλομβαβακα εχει;;;;
Ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-10, 11:47
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

υαλοβάμβακα δεν έχει.
τα σκαλάρια δεν έχουν ζωντανά χρώματα όπως ήταν όταν τα πήρα!
τα έχω κάνει θάλασσα και όπως μου είπε και ένας καλός petshopas πρέπει να κάνουμε προσεκτικές κινήσεις εμείς οι νέοι του χόμπυ γιατί υπάρχει η περίπτωση της απογοήτευσης και δύσκολο να ξαναστηθεί το ενυδρείο από την αρχή!!
Συνημένες Εικόνες
 
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-10, 11:50
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω για να ζεστανω το νερο και να το φερω στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου εβαζα μια κατσαρολα ,εβραζα λιγο νερο και το προσθετα σε αυτο της αλλαγης...
Λάθος!
Βέβαια τα χλώριο εξατμίζεται αλλά το ΚΗ μηδενίζεται και καταστρέφονται τα ιχνοστοιχεία οπότε
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-10, 11:53
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

δηλαδή ούτε απο θερμοσίφωνα κάνει ή είναι μικρότερο το κακό εκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-10, 11:55
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ειναι με διαμερισματα ή ενους θαλαμου , πως και να εχει απο εκει που τραβαει νερο βαλε στο πρωτο σημειο που συνανταει υαλομβαβακα .

Μην σε ανησυχει ουτοσι αλλος ....θα πρεπει να το αποχωρηστεις !!! σε 60 λιτρα , δεν θα χωραει σε λιγο καιρο γινεται και τετραγωνο 20Χ20 !!!

Τι μετρισεις εχεις -αν εχεις τεστακια , αλλιως πρεπει να παρεις- ακομα και διαστασεις ωστε να σου προτεινουν τα παιδια κατι καταλληλοτερο ..επισης γραψε τι αλλα ψαρακια εχεις μεσα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-10, 11:55
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Με το βράσιμο η ανθρακική σκληρότητα μηδενίζεται και κάτι γίνεται με το ΡΗ λογικά, καθώς όταν πέφτει το ΚΗ, πέφτει και το ΡΗ.
Μέχρι 50 βαθμούς κελσίου είναι μια χαρά για τα ιχνοστοιχεία.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-10, 11:58
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@Τηλεμαχε
Το εχω κανει και γω στα πολλα κρυα , απλα βαζεις το λαστιχο και τρεχει μεσω τις κατσαρολας και μετριαζει το νερο σιγα σιγα .. δν ειναι καυτο και μπλουμ μεσα ..τουλαχιστον ετσι το εκανα και γω !!! Καθε αλλαγη κραταγε καμια ωρα με καμποσες κατσαρολες και σιγα σιγα !!! Εγω ξερω οτι φευγει το οξυγωνο !!!


@Μητσο
Δεν ειναι αναγκη θερμοσιφωνα , απλα δεν θελει να ειναι παγωμενο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-10, 12:01
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Αν φτάσει η θερμοκρασία του νερού πάνω από 70, αρχίζει το μπλούμ το ΚΗ και πάνε και τα θρεπτικά συστατικά.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-10, 12:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φτάσει η θερμοκρασία του νερού πάνω από 70, αρχίζει το μπλούμ το ΚΗ και πάνε και τα θρεπτικά συστατικά.
Πρωτη φορα το ακουω ...

Γιατι μειωνεται η kh αν παει πανω απο 70 η θερμοκρασια?

Ποια θρεπτικα συστατικα καταστρεφονται?

mitsos1975 θα πρεπει να αναθεωρησεις τη ψαρο-συνθεση σου ... η να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με μια αντιστροφη οσμωση η τυρφη αν επιμενεις με τα σκαλαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-10, 12:24
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Δημοσιεύση από έμπειρο μέλος στο goldfish:
Παράθεση:
Μόνιμη Σκληρότητα + Ανθρακική Σκληρότητα = Γενική (Ολική) Σκληρότητα

Η ολική μειώνεται με το βρασμό γιατί φεύγει η ανθρακική.
Υπήρχαν και άλλες εγγραφές ποστς αλλά δεν τις βρίσκω
Από αυτή τη δημοσίευση πάντως εγώ συμπέρανα πως ΚΗ με το βράσιμο.

Να και άλλες:
Παράθεση:
Η ΚΗ φεύγει με το βρασμό, απελευθερώνοντας CO2, H2Ο και στερεά ανθρακικά άλατα ασβεστίου και μαγνησίου ως λευκό ίζημα που κάθεται κάτω.
Παράθεση:
Τα όξινα ανθρακικά άλατα (ΚΗ) είναι διαλυμένα.
Όταν με το βρασμό γίνουν ανθρακικά παύουν να είναι διαλυμένα και πέφτουν κάτω ως λευκή σκόνη (ίζημα).
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-10, 13:10
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

το φίλτρο δεν έχει χωρίσματα μέσα, αλλά αν βάλω βαμβακι να το τοποθετήσω πριν το μαύρο σφουγγάρι ε??
για την θερμοκρασία που σας λέω είναι πολύ σημαντικό γιατί είχα 28*C(καλοκαίρι) και με μια αλλαγή που έκανα την έριξα στους 25*C και να το ich. εγώ θα επιμείνω στον θερμοσίφωνα.
Πρέπει να το ξέρουν όλοι.
μετρήσεις για σκληρότητα και ph δεν έχω, απλά έχω ρίξει το blackwater της tetra. αμμωνία 0 και νιτρικά <10.
τα σκαλάρια δεν μπορώ να τα αποχωριστώ( γυναίκα), θα κοιτάξω για τύρφη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-10, 13:40
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Για τυρφη , αλλα προσωρινη λυση , καθοτι θα μεγαλωσουν και δεν θα χωρανε στο 60αρι ευκαιρια για μεγαλυτερο ενυδρειο !!!

Οσο για το φιλτρο , ναι βαλε υαλοβαμβακα και τυλιξε το μαυρο σβουγγαρι ...αν και θα σου προτεινα αν δεις για κατι πιο καλυτερο !!!
Μικρη ποσοτητηα βιολογικου υλικου ... στανταρ ειναι αστρωτο το ενυδρειο ...αν και δεν γραφεις απο ποτε το εχεις !!!
οσο για τον θερμοσιφωνα , ναι βαζε απο εκει αλλα μεσασμενο οχι να καει...και οχι πανω απο 20 λιτρα / 1 βδομαδα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-10, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπόν αλλάζω το 30% πόσο αντιχλώριο βάζω, για πόση ώρα το αφήνω να δράσει και χρειάζομαι κι άλλο θερμοστάτη για να ζεσταίνω το νερό (μποορώ και με τον ήδη υπάρχοντα αλλά πρέπει να τον βγάζω-καλώδια=κ.τ.λ)?
Ευχαριστώ!!
Για 60λιτρο ενυδρειο προτεινω να εχεις ενα βαρελακι καταλληλο για τροφιμα (πχ για ελιες) 30 λιτρα (το μισο του ενυδρειου ασχετα αν κανεις 30%).

Θα το γεμιζεις με νερο απο την προηγουμενη μερα* της αλλαγης, θα ριχνεις αντιχλωριο για τα λιτρα του νερου του βαρελιου και θα το αfηνεις σε εσωτερικο χωρο να ερχεται σε θερμοκρασια δωματιου.
Αν το γεμιζεις με λαστιχο θα προσεχεις να ειναι καθαρο εσωτερικα και να μην εχει υπολλειματα απο νερο που εχει μεινει στασιμο. Γιαυτο καλο ειναι το αλφαδολαστιχο το διαφανες.
Θα αφηνεις ετσι κι αλλως την βρυση να τρεχει λιγο για να αδειαζουν οι σωληνες της υδρευσης και να ερχεται καθαρο φρεσκο νερο χωρις χαλκο απο τους χαλκοσωληνες.
Το νερο θερμοσιφωνο ενεχει κινδυνους.

Την ημερα της αλλαγης θα βαζεις αλφαδολαστιχο στο ενυδρειο με λιγο filterwool με λαστιχακι στην ακρη, ή με "ποτηρακι" απο εισαγωγη εξ. φιλτρου, για να μη ρουφηξει κανενα ψαρι, και θα βγαζεις το νερο με αναρροφηση κατευθειαν στην αποχετευση ή στο μπαλκονι.
Μετα θα βαζεις το βαρελακι καπου ψηλα (πχ σκαλα, ραφι κλπ) και θα εισαγωγεις αργα το νερο με τη βαρυτητα και αναρροφηση μεσω ενος λεπτου αυτη τη φορα λαστιχου.
(Για το ενυδρειο σου ισως πολυ λεπτο το λαστιχο σιλικονης για αεραντλια που δειχνω στη φωτο παρακατω. βρες ενα μετριας διατομης ετσι ωσετς να ολοκληρωνεται γυαρω στα 15-20 λεπτα η αλλαγη)
Στηριζε το με μανταλακι να μη ξεχαστεις και φυγει και πλυμμηρισεις.
Εχε το θερμαντηρα χαμηλα στο νερο για να μη μεινει εκτος νερου και σπασει, αλλα και για να θερμαινει το νερο οσο το εισαγεις.

* Ακομα καλυτερα θα ειναι να το εχεις να παλιωνει στο βαρελι για μια εβδομαδα με αεραντλια (γιατι δεν κανει να μενει για πολυ χρονο στασιμο το νερο), αλλα θα πρεπει να εχεις χωρο να το εχεις μεσα στο σπιτι και να μην ειναι στη μεση. Σε εξωτερικο χωρο δεν συμφερει γιατι θα ειναι παγωμενο το νερο το χειμωνα και πολυ ζεστο το καλοκαιρι σε σχεση με το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-10, 22:18
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Κατατοπιστικότατος ο delta66. πρέπει η εισαγωγή να γίνεται αργά!
λεπτό λαστιχάκι έχω, το πήρα από pet διάφανο.
δεν έχω χώρο για να αποθηκέυσω βαρελάκι με νερό εντός του σπιτιού.
τελικά θα ετοιμάζω δύο κουβάδες από την προηγούμενη.

το ενυδρείο τρέχει από 25 Αυγούστου, το φίλτρο πρέπει να ειναι μετά από τόσο καιρό στρωμένο,σας το έδειξα προηγουμένως, έχω δει πολύ καλύτερα(eheim) αλλά λέω να αφήσω αυτό.
παρόλα αυτά επείδη δεν παίρνει siporax και όλα αυτά τα βιολογικά υλικά υστερεί κατα πολύ??
άνθρακα τον άλλξα μετά από θεραπεία. από εδώ και πέρα?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-10, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω χώρο για να αποθηκέυσω βαρελάκι με νερό εντός του σπιτιού.
τελικά θα ετοιμάζω δύο κουβάδες από την προηγούμενη.
Το 30λιτρο βαρελακι ειναι πολυ πιο μικρο απο το 60 λιτρο που ειναι στη φωτο , και δεν θα σου πιασει μεγαλυτερο χωρο απο τους δυο κουβαδες.

Πρεπει να βαλεις στο προγραμμα ενα εξωτερικο φιλτρο σιγα σιγα με 2 λιτρα υλικα χωρητικοτητα και 400-500 λιτρα/ωρα ονομαστικη ροη αντλιας (πραγματικη θα ειναι λιγοτερη, περιπου 60-70%)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι γίνεται με τις αλλαγές νερού κατά τις καλοκαιρινές διακοπές? endymion Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-06-10 15:09
Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού? kalaxan Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-12-09 22:24
αλλαγή νερού pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 04-03-09 16:54
Αλλαγή νερού GIAN_NIKOLA Γλυκό νερό - Γενικά 32 14-01-09 23:19
Τι γίνεται με τις ασθένειες εκτός νερού; Έχουν παρατηρηθεί μικρόβια σε ανθρώπους; batman_gardiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-03-08 20:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08089 seconds with 14 queries