Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-09-10, 14:10   #1
Μεγαλο Pangasiusοπροβλημα!!!!
 
Το avatar του χρήστη nOeL24
nOeL24
Junior Member
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nOeL24 Ο χρήστης nOeL24 δεν είναι συνδεδεμένος 20-09-10, 14:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια εχω θεμα!!
Στο πρωτο μου ξεκινημα με τα ενυδρεια.."επεσε"το ενδιαφερον μου στους καρχαρίες!!Κ ακόμα βεβαια ειναι ..απλα πιο συνηδειτα πλεον...Πηρα λοιπον 1 Pangasius κ 1 Gallagher(εμαθα επισισ πωσ δν υφισταται τετοιο ονομα και πωσ κ ο 2ος ειναι τισ ιδιασ οικογενειασ..απλα λιγακι διαφορετικος)..
Οσο μεγαλωνε ο Pangasius τοσο κ εγω εβγαζα διακοσμηση για να χωραει καλυτερα στο ενυδρειο(100λ) μεχρι που πλεον το εχω εντελως αδειο!!
Το προβλημα μου ομως δν ειναι αυτο..ειναι οτι λυπαμαι πολυ για τα ψαρακια..ο ενας εχει φτασει τα 28cm (εξου και το "μεγαλο"στον τιτλο)..σιγουρα πια το ενυδρειο δν κανει..εχω βαλει και αγγελια εδω αλλα τιποτα..σε pet δεν πολυθελω γτ δν θα μάθω ποτε για την μοιρα τουσ!
Καταριεμαι παντως τα petshops..που επιμένουν να φέρνουν τετοια ψάρια!
Μακαρι να μπορουσα να επαιρνα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ..αλλα δεν το βλεπω στο αμεσο μελλον!οχι βέβαια πως θα λυνόταν το προβλημα..απλα ισως τους εδινα παραταση "ζωης"αν μπορεις να το πεις κ ετσι!
Το postαρω λοιπον αυτο προς αποφυγη σε οποιον ασχετο θελήσει καρχαρίες!
Φιλικά Ελλη!
Εμφανίσεις: 2900
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 16:19
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Να μην καταριεσε τα πετ σοπ, να καταριεσαι την ασχετοσυνη που μας περιβαλλει.
Υπαρχουν ανθρωποι που τους ενδιαφερουν σοβαρα καποια ψαρια και οχι επειδη θα βγαζει το πτερυγιο ο γκαλαχερ απο την επιφανεια και θα μοιαζει με καρχαρια...

Εχω πλεον καταλληξει πως καποια συγκεκριμενα ψαρια, πρεπει να ερχονται μονο με προπληρωμενη παραγγελια.

Οσον αφορα το τι θα κανεις με το ψαρι σου, αφου αποδειχθηκες ''καρχαριοφιλη'' και σου τραβηξε το βλεμα, στησε του μια δεξαμενη να κολυμπαει και να το χερεσαι και εσυ αφου το γουσταρεις!
Χρειαζεται πολυ λιγοτερα απο οσα φανταζεσαι για να κανεις κατι τετοιο...

Τροφη για σκεψη, ψαξου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-10, 16:26
Το avatar του χρήστη nOeL24
nOeL24 Ο χρήστης nOeL24 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ναι φιλε μου και θα την βαλω στο κεφαλι μου!!
καρχαριοφιλη ναι...αλλα οπως ειπα συνηδειτα!!Οχι για το σπιτι για τη φυση ..και απο μακρυα φυσικα!!
Οσο για το ενυδρείο θα το γυρισω σε φυτεμενο με τιποτα κοπαδοψαρα και αγγελουσ!!
Οταν επιτέλουσ βρω λυσηηηηηηηη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-10, 16:30
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nOeL24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φιλε μου και θα την βαλω στο κεφαλι μου!!
καρχαριοφιλη ναι...αλλα οπως ειπα συνηδειτα!!Οχι για το σπιτι για τη φυση ..και απο μακρυα φυσικα!!
Οσο για το ενυδρείο θα το γυρισω σε φυτεμενο με τιποτα κοπαδοψαρα και αγγελουσ!!
Οταν επιτέλουσ βρω λυσηηηηηηηη!!!
Αρα, δεν σου φταει το πετ σοπ!
Καρχαριοφιλη που δεν διαθετει χωρο δεν υφιστατε!
Τι λες!?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-10, 16:46
Το avatar του χρήστη nOeL24
nOeL24 Ο χρήστης nOeL24 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ναι οκ...Αλλα φανταζομουν σαν ανιδεη που ημουν και ασχετη οτι αυτα τα ψαρακια για να ειναι σε πετσοπ κανουν για ενυδρεια!!
Στην πορεια διαβασα γι αυτα και εμαθα ολες τις λεπτομερειεσ...πως πολυ απλα ΔΕΝ κανουν για ενυδρεια και για το ποσο φτανουν σε μηκος!
Στην αρχη απλα πιστεψα πως ειναι καποιο ειδος μικρογραφιας καρχαρια..καταλαβες τωρα??Γιατι λοιπον να μη τα βαζω με αυτους που απλα σκεφτονται το θεμα εμπορικα??αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-10, 17:25
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Να πω και γω κάτι(βαζοντας και τον ευατό μου μέσα γιατί το έκανα στην αρχή).Για να πάρουμε ένα αυτοκίνητο,ένα κινητό ,μία τηλεόραση κ.ο.κ ,κάτι άψυχο,κάνουμε έρευνα αγοράς πρωτα,ρωταμε φίλους διαβάζουμε περιοδικά,κτλ.(μήπως το κάνουμε έπειδή αν κάτι πάει στραβά θα πονέσει η τσέπη μας?).Στην αντίθετη περίπτωση με τα ζωντανά πχ για ψάρια λέμε έλα μωρε( 10 ευρώ έχει...) θα το πάρω!Το να λέμε λοιπόν οτι έφαγα το παραμύθι είναι το μόνο εύκολο πράγμα και το ποιο ανώδεινο...Για μένα όσο φταιει ο καταστηματαρχης άλλο τόσο φταιμε και μεις!Ισως και παραπάνω αφου εμείς τους πλησιάζουμε και ζητάμε να αγορασουμε!(πόσο μάλλον οταν μας λεει πως δεν κανει κ επιμένουμε)

φιιλικα Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-10, 17:29
Το avatar του χρήστη nOeL24
nOeL24 Ο χρήστης nOeL24 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Εχεισ δικιο εννοειται και εμεις φταιμε...Θα μπορουσα να ειχα κανει μια ερευνα..σαν κ αυτη που εκανα αφου τον ειχα αγορασει ομως!!
Μπορω να ρωτησω τι εκανες εσυ τελικα?Μιας και ειπεσ πως ειχες κανει κατι παρομοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-10, 17:38
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορω να ρωτησω τι εκανες εσυ τελικα?Μιας και ειπεσ πως ειχες κανει κατι παρομοιο?
Φρόντισα το ψαρι να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο και όσα ήταν διαφορετικά στο είδος τα αντάλλαξα με συμβατά!Από τότε αυτό που κάνω είναι να λέω σε όσους μπορώ(ακόμα και σε μαγαζάτορες) να στήνουν τα ενυδρεία τους όσο πιο βιοτοπικά γίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-10, 23:11
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Νομιζω οτι σχεδόν όλοι μας πήραμε στην αρχώ κάποιο pangasius... εγω συγκεκριμένα πήρα 2! και επειδή διαβάζω και κατάλαβα τι αγόρασα, μέσα στο 15θήμερο τα γύρισα πίσω..
Εκτοτε έχω δεί απειρα Pangasius να μην σωράνε στα ενυδρεία τους γιατί απλά γίνανε σε μήκος όσο τα ενυδρεία τα ίδια, και φυσικά προχτες στον ΜΑΣΟΥΤΗ (αλυσιδα σουπερμαρκετ) είδα την ταμπέλα

------------------------------
| ΠΑΝΓΚΑΣΙΟΣ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗΣ |
| ΦΙΛΕΤΟ 4.58/κιλο |
------------------------------


... μάλλον θα έπρεπε αυτη η ταμπέλα να κρεμαστεί έξω απο όλα τα ενυδρειομάγαζα που τα πουλάνε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο μεγαλο ενυδρειο rom Malawi 47 27-01-11 18:46
Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... maikl Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-09 23:51
προβλημα...μεγαλο!!!!! akis.orestiada Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 28-11-09 00:25
ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 36 24-07-09 17:55
Μεγαλο προβλημα!! tekenas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 07-08-07 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04565 seconds with 13 queries