Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-12, 17:42
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Γέννα σκαλάρια! Απορίες!!!

Λοιπόν να μην τα πολυλογώ έχω 4 σκαλάρια σε 270 λίτρα μαζί με άλλα ψαράκια που φαίνονται εδώ. Πριν κανένα μισάωρο κατά την αλλαγή νερού παρατήρησα ότι πάνω στη μία είσοδο του ενός φίλτρου έχει γαζιά από μικροσκοπικά ημιδιάφανα αυγουλάκια και στην περιοχή 2 από τα σκαλάρια (να σημειωθεί ότι και τα 4 μπήκαν μαζί και μέχρι σήμερα δεν είχα καταφέρει να αναγνωρίσω το φύλο κανενός) να πηγαίνουν συνέχεια κοντά στα αυγά (το ένα από τα δύο κάνει κινήσεις και μάλλον εναποθέτει κι άλλα αυγά ενώ το άλλο απλά πηγαίνει κοντά και δεν ξέρω αν κάνει κάτι) και έχουν περιορίσει όλους τους άλλους κατοίκους στην άλλη άκρη του ενυδρείου και μάλιστα με ιδιαίτερα βίαιο τρόπο!

Το πρόβλημα είναι ότι στο ενυδρείο έχω μερικά ψάρια μεγάλα τα οποία πιθανά θα δούν τα αυγά ή τα μετέπειτα (ελπίζω) νεογνά σαν σνακ!
Τι κάνω?
Να πάρω ένα ενυδρειάκι για γεννήστρα και να περιορίσω τους γονείς μετα αυγά εκεί για κάποιες μέρες μέχρι τα μικρά να μεγαλώσουν, και αν ναι τότε πως μεταφέρω τα αυγά που είναι κολλημένα στο πλαστικό?
Να αφήσω τη φύση να πάρει το δρόμο της και όποιος γόνος τελικά τα καταφέρει να τον μαζέψω με την απόχη και να τον βάλω σε άλλο ενυδρείο?

Να σημειωθεί ότι δεν έχω άλλο ενυδρείο διαθέσιμο για αυτό το σκοπό και μάλλον αν χρειαστεί πάω για αγορά... Το διαστάσεις θέλω? Εξοπλισμό (θερμοστάτη/φιλτράκι) έχω

Ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-12, 18:27
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

το θηλυκο γενναει τα αυγα και το αρσενικο περναει και τα γονιμοποιει.
κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μεινουν τα αυγα για να γινουν γονος.θα τα φανε οι γονεις τους...τα ψαρια που προερχονται απο αναπαραγωγες εχουν χασει το γονεϊκο ενστικτο τους. οποτε αν μπεις στη διαδικασια να ξεκινησεις αλλο ενυδρειακι για να εκολαψεις τα αυγα (που θα πρεπει να εχουν γονιμοποιηθει απ'το αρσενικο, κατι το οποιο ισως δεν ειναι και σιγουρο αν π.χ. εχεις δυνατο φιλτρο και δυνατη ροη μεσα στο ενυδρειο) θα πρεπει να μεταφερεις τα αυγα μονα τους. ψαξε λιγο για τις συνθηκες νερου που χρειαζονται (μαλλον πολυ μαλακο νερο) και σιγουρα θες φιλτρακι που δεν θα ρουφηξει τα νεογνα αν αυτα προκυψουν...καλη επιτυχια!
δες κι αυτα: http://www.psfe.gr/articles/Angelfish/scalare.htm
http://www.aquaticcommunity.com/breeding/angelfish.php
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-12, 21:04
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Thanx! Διάβασα αυτά που μου έστειλες και σε γενικές γραμμές κατάλαβα ότι μπορεί να μην έχουμε αποτέλεσμα σαν πρώτη φορά.... Οπότε δεν κρατάω και την ανάσα μου. Αν τελικά βγουν μικρά θα γίνει από μεθαύριο οπότε θα έχω χρόνο εκείνη τη στιγμή να στήσω ένα 60ρι για τα μικρά, και να τα βάλω αφου ξεκινήσουν να κολυμπούν μόνα τους... Όσα επιβιώσουν τελικά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-12, 14:59
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Δυστυχώς ατυχήσαμε...
Ενώ οι γονείς προστάτευαν τα αυγά κατά τις 2 πρώτες μέρες μια χαρά και είχε χρειαστεί να αφαιρέσω με το χέρι 3 που είχαν ασπρίσει (fungus λέγεται αν έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω εδώ) την τρίτη νύχτα είχαν μια δυσάρεστη επίσκεψη από το BGK... Όταν πια είδα το τι είχε γίνει ήταν αργά. Το black ghost είχε φάει τα πάντα εκτός από 3 αυγά (τα οποία τα έφαγε όπως κοίταζα) και τα δύο αγγελόψαρα είχαν κρυφτεί πίσω από τη σωλήνα του φίλτρου χωρίς καν να προσπαθούν να υπερασπιστούν τα αυγά τους... Δυστυχώς το συγκεκριμένο ψάρι είναι 20cm και είναι από ότι φαίνεται το μεγάλο αφεντικό στο ενυδρείο... Οι σκέψεις μου είναι να περιμένω να δω αν σκοπεύουν να ξανακάνουν αυγά και αν ναι να πάρω ένα 60ρι να τα απομονώσω κατά τη διάρκεια και μετά την εκκόλαψη να αφήσω τα αυγά μόνα τους ώστε να τη γλιτώσουν... Έρχεται από ότι φαίνεται και το 5ο ενυδρείο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-12, 23:04
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

εμενα γεννανε αβερτα αυτες τις μερες τα 2 ζευγαρια που εχω (απ'τα 8, τα 4 ειναι ζευγαρια) και φυλανε τα αυγα τους με λυσσα ακομα κι απο μενα...χωρις πλακα, ακομα και σε εμενα εχει κανει επιθεση ο ενας αρσενικος!πλησιαζα να δω και ετρεξε κοντα στο τζαμι και μου τσαμπουκαλευτηκε!
προχθες γεννησε το ενα ζευγαρι και σημερα το αλλο!τα τρωνε μονα τους την αλλη μερα...δεν μενει τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-12, 23:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το black ghost τι δουλειά εχει με τα σκαλάρια?...αν θες να κρατησεις γεννα να τα απομωνόσεις σε γεννηστρα ,μαζι ή χωρια με τους γονείς..και παντα να αφήνεις ενα φωτάκι το βράδυ κοντα στο ενυδρειο εκει που ειναι τα αυγα να τα βλεπουν το βραδυ οι γονεις
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-12, 13:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

το μεγεθος του ενυδρειου δεν ειναι απαγορευτικο για black ghost νομιζω...και απ'οτι λεει εδω http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile66.html μπορει να συγκατοικισει με σκαλαρια. απ'οτι θυμαμαι μπορει να επιτεθει σε μικρα ψαρια...
κατα τ'αλλα βιοτοπικα και σε συνθηκες νερου ταιριαζουν ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-12, 20:56
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο θέμα αυτό.

Από τη στιγμή που υπάρχει μικρό ενυδρειάκι 60λιτ. Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί καθαρά ως γεννήστρα ή σαν βιότοπος για να υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα; Όταν λέω γεννήστρα εννοώ σκέτα τα τζάμια με τον θερμοστάτη, ένα αερόφιλτρο και μια αερόπετρα. Όταν λέω βιότοπο εννοώ να μπει στο ενυδρείο χαλαζιακή άμμος, μια ριζούλα, 1-2 εχινόδοροι, ένα φίλτρο εσωτερικό με χαμηλή ροή και μια αερόπετρα για τα αυγά. Επίσης μιας και το νερό θα αλλάζει εβδομαδιαία να είναι με τύρφη (blackwater) κτλ. Ποιό από τα δύο στησίματα θα έχει μεγαλύτερη επιτυχία;

Εννοείται πως μόλις βγουν τα μικρά οι γονείς θα επιστρέψουν στο κανονικό.
-------------------------
Κάποιος να μου λύσει την απορία;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 29-12-12 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
το μεγεθος του ενυδρειου δεν ειναι απαγορευτικο για black ghost νομιζω...και απ'οτι λεει εδω http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile66.html
Πως το βγαζεις το συμπερασμα για ενα ψαρι που οπως λεει το λινκ που παραθετεις γινεται 49 cm
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο θέμα αυτό.

Από τη στιγμή που υπάρχει μικρό ενυδρειάκι 60λιτ. Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί καθαρά ως γεννήστρα ή σαν βιότοπος για να υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα; Όταν λέω γεννήστρα εννοώ σκέτα τα τζάμια με τον θερμοστάτη, ένα αερόφιλτρο και μια αερόπετρα. Όταν λέω βιότοπο εννοώ να μπει στο ενυδρείο χαλαζιακή άμμος, μια ριζούλα, 1-2 εχινόδοροι, ένα φίλτρο εσωτερικό με χαμηλή ροή και μια αερόπετρα για τα αυγά. Επίσης μιας και το νερό θα αλλάζει εβδομαδιαία να είναι με τύρφη (blackwater) κτλ. Ποιό από τα δύο στησίματα θα έχει μεγαλύτερη επιτυχία;

Εννοείται πως μόλις βγουν τα μικρά οι γονείς θα επιστρέψουν στο κανονικό.
-------------------------
Κάποιος να μου λύσει την απορία;
Κατα τη γνωμη μου ειναι μικρο το 60 λιτρο για γεννηστρα σκαλαριων! Κανουν πολλα μικρα και δε "φτανει"
Μεγαλυτερη επιτυχια θα εχει οποιοδηποτε ενυδρειο - γεννηστρα που ταιζουμε συχνα και κανουμε καθημερινες αλλαγες νερου!! Ισως και πολλες μεσα στην ημερα ...
Απλα τα bare bottom βοηθανε πιο πολυ στο να σιφωναριστει πιο καλα ο πατος του ενυδρειου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-12, 21:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως το βγαζεις το συμπερασμα για ενα ψαρι που οπως λεει το λινκ που παραθετεις γινεται 49 cm

Κατα τη γνωμη μου ειναι μικρο το 60 λιτρο για γεννηστρα σκαλαρων! Κανουν πολλα μικρα και δε "φτανει"
Μεγαλυτερη επιτυχια θα εχει οποιοδηποτε ενυδρειο - γεννηστρα που ταιζουμε συχνα και κανουμε καθημερινες αλλαγες νερου!! Ισως και πολλες μεσα στην ημερα ...
Απλα τα bare bottom βοηθανε πιο πολυ στο να σιφωναριστει πιο καλα ο πατος του ενυδρειου!
bare bottom
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή


Αυτα που δεν εχουν βυθο αλλα σκετο τζαμι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-12, 21:46
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτα που δεν εχουν βυθο αλλα σκετο τζαμι!
'Α οκ κατάλαβα. Κάποιο φυτό δηλαδή δεν χρειάζεται για απόθεση των αυγών;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-12-12, 22:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν τα ψάρια γεννήσουν στο κυρίως ενυδρείο..μεταφέρεις το αντικείμενο πάνω στο οποίο θα γεννήσουν...αν όχι βάζεις τους γονείς στη γεννηστρα με νερό και θερμοκρασία οπως στο παλιό....τα σκαλάρια θέλουν καποια καθετη επιφάνεια για να γεννησουν συνήθως(ξύλο 8ερμοστάτη κλπ) οπως και στους δίσκους ετσι και στα σκαλάρια βαζουμε κάποιο κωνο αναπαραγωγής..για να μην πληρώνεις μπορείς να πάρεις ενα πύλινο μικρό γλαστράκι και να το βάλλεις μεσα..ή καποια πετρα καποιο ξύλο ή μια ανουμπια ....+1 για τα bare bottom ..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-12-12, 22:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!!!
Να 'στε καλά!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-12-12, 12:36
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιώργος Κ;721971]Πως το βγαζεις το συμπερασμα για ενα ψαρι που οπως λεει το λινκ που παραθετεις γινεται 49 cm

σωστη η παρατηρηση. συγνωμη δικη μου παραλειψη! το μεγεθος του ενυδρειου ειναι σχετικα επαρκες οσο το ψαρι ειναι ακομα μικρο. οσο μεγαλωνει και απο ενα σημειο και επειτα θα χρειαστει κατι μεγαλυτερο...οπως λεει και το link ενα ενυδρειο 1,20m ειναι επαρκες οταν το ψαρι ειναι μικρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Πρωτη γέννα σκαλάρια!!Αποτυχια.... dimitrisemm Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 02-09-10 16:24
Γέννα Σκαλάρια! Xapns Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 44 05-05-10 08:31
Γέννα Σκαλάρια...Βοήθεια!!!! *claire* Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 23-11-09 09:46
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05787 seconds with 15 queries