Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-09, 14:30
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Μαύρη άλγη η σάπισμα φυτού?

Καταρχήν ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!
Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι μαύρη άλγη η απλά σαπίζει η ανούμπια? καθώς και τι να κάνω.?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06012009062.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  04012009054.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  56,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06012009061.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  57,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  04012009046.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  37,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καφε αλγη...θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει....
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι συνθηκες-ψαρια-ρουτινα εχεις?? αν μπορεις κανε μια παρουσιαση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-09, 15:21
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καφε αλγη...θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει....
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι συνθηκες-ψαρια-ρουτινα εχεις?? αν μπορεις κανε μια παρουσιαση...

Εχω το juwel rekord 600. Το ενυδρείο είναι 60-65 λίτρα.Φιλτρο ,θερμοστατης,λάμπα ήταν όλα μέσα! Πριν καιρό είχα ένα ατύχημα επειδή μου έπεσε μάγια με ζάχαρη μέσα! και αναγκάστηκα να το στήσω και να τα κάνω όλα απο την αρχη!εχω κανει μια παρουσιαση πριν κανα διμηνο για την αντιμετωπιση εκείνου του προβληματος.
πλέον το ενυδρειο τρεχει περιπου ενα μηνα+1 βδομάδα!Πριν κατι μέρες μέτρησα τα νιτρωδη τα οποια πεσανε επιτελους στο 0(ηταν 5mg/l).Νιτρικά δεν μέτρησα ενώ η αμμωνία είναι στα φυσιολογικα επίπεδα!Τ φυτα είναι μια egeria , anoubia, valisneria τα οποία τα είχα απο το ατύχημα και τα άφησα μέσα.

Στο ενυδρείο υπάρχει μονο ενας rainbow shark o opoios είναι και απο την αρχή του στρωσίματος! Δεν έχω υπόστρωμα.έχω δυο υγρά της kent (μπλε και πρασινο)τα οποία δεν έχω χρισιμοποιήσει ακομα!Στα φυτά είχα βάλει κατι nutriball της denerle στη αρχή.

Το ph απο την βρυση μου είναι 7.5 αλλα απο τις μετρήσεις (με χρώματα) διαπίστωσα οτι έχει ανεβεί αρκετα!

Κάποια ιδέα για αυτό?τάμπλέτες διοξυδίου θα βοηθήσουν να πέσει??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-09, 18:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν λες μετρησεις με χρωματα τι εννοεις?? στικακια η υγρα τεστ??
οταν αποφασισεις τι ψαρια θα φιλοξενησεις τοτε θα δουμε και αν χρειαζεται να κατεβασεις το πεχα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-09, 12:49
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τα υγρα τεστ της sera εχω.
και το χρωμα που μου δειχνει είναι ένα απο τα δύο τελευτέα!
δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς.
Αυτο λογικά σημαίνει ότι ειναι απο 8 και πάνω το πεχα!
Για τον επόμενο μήνα δεν θα βάλω κανένα αλλο ψάρι.θα τον αφήσω μόνο του.θέλω να σιγουρευτώ για το τι είναι καλύτερο να βάλω μαζί του μιας και ήδη το ενυδρείο είναι μικρό για της απαιτήσεις του συγεκριμένου ψαριού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-09, 13:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lospci Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κατι μέρες μέτρησα τα νιτρωδη τα οποια πεσανε επιτελους στο 0(ηταν 5mg/l).Νιτρικά δεν μέτρησα ενώ η αμμωνία είναι στα φυσιολογικα επίπεδα!.......
Ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα αμμωνιας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-09, 13:50
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

NH4=0 αρα και το NH3 μηδέν θα είναι



Για το πεχά υπάρχει καμια ιδέα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-09, 16:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μηπως εχεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου?? πετρα η χαλικι?? τσεκαρε το.....εχεις μετρησει σκληροτητες?

αν ναι και δε θελεις να ξεστηνεις το ενυδρειο σου....μπορεις να βαλεις ζωοτοκα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-09, 16:56
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ΤΟ Εχω τσεκάρει και δεν έχω τίποτα ασβεστολιθικό.σκληρότητα δεν έχω μετρήσει.
ΓΙΑ άλλα ψαρια δεν καίγομαι ακόμα .είμαι ικανοποιημένος και με τον rainbow shark που εχω και ας είναι και μονο ένας.
Αρκεί να του έχω τις συνθήκες που πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-09, 00:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lospci Εμφάνιση μηνυμάτων
NH4=0 αρα και το NH3 μηδέν θα είναι
Εχεις τεστ για αμμωνιο αποκλειστικα?

Τα φυσιολογικα επιπεδα της αμμωνιας ρωτησα ποια ειναι, επειδη δεν εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση σε μετρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-09, 00:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για να ανεβαινει το πεχα σε σχεση με το νερο της βρυσης ...κατι παιζει στο ενυδρειο σου....μηπως εχεις μεγαλη εξατμιση νερου και ανεβαινει η σκληροτητα?? οπως και να εχει θα χρειαστεις τεστακια gh kh...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-09, 01:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις τεστ για αμμωνιο αποκλειστικα?

Τα φυσιολογικα επιπεδα της αμμωνιας ρωτησα ποια ειναι, επειδη δεν εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση σε μετρηση.

...μα είναι πολύ κλασσική Σπύρο!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-09, 01:27
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις τεστ για αμμωνιο αποκλειστικα?

Τα φυσιολογικα επιπεδα της αμμωνιας ρωτησα ποια ειναι, επειδη δεν εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση σε μετρηση.

Tα υγρά τεστ της sera που έχω μετράνε στην πραγματικότητα το αμμώνιο(NH4). Το οποίο έχει 5 διαβαθμησεις με 5 διαφορετικα χρώματα απο ( 0 εως 10 mg/l ) για γλυκό νερό
Στην συνέχεια το αμμώνιο σε συνάρτηση με το πεχά σε πινακάκι ορίζει την αμμωνία η οποία κυμενεται απο 0,003 εως 3.60

παρακατω στην foto είναι απικονισμένα οσα λεω.

Η μετρηση μου λοιπον εμένα ηταν το κιτρινο χρώμα δηλαδη nh4=0
ara kai nh3 φανταζομαι πολυ κοντα στο 0.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08012009076.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  34,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08012009077.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  57,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-09, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ε????
Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-09, 01:48
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε????
Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι ούτε και εγώ ευχαριστημένος με αυτα τα τεστ .δεν είναι ακριβης .δεν έχεις αδικο.ούτε θέλω να το συνεχίσουμε. ομως

όπως βλέπεις στο σχήμα το αμμώνιο απο 0.5 αρχιζει να μετράει την αμμωνία με ακριβεια 2 και 3 δεκαδικών.μόνο λοιπον στην περίπτωση που το αμμώνιο είναι μηδεν χρειαζεται να "φανταστω" οτι και η αμμωνια είναι μηδεν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-01-09, 09:15
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Kαλημέρα , φίλε lospci μην αγχωνεσαι με την καφέ άλγη , όπως προείπε και ο φίλος panos θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της.
Τώρα όσον αφορά το τεστ αφού η αμωνία/νιτρώδη είναι μηδέν τα πράγματα πάνε οκ στο ενυδρείο σου σε συνδιασμό πάντα με τον ενάμιση μήνα που τρέχει.
Όσο για κάποια σχόλια του στυλ "Ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα αμμωνιας? " γράφει "0" -
"???? Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη " και "...μα είναι πολύ κλασσική Σπύρο! " δεν νομίζω πως έχουν καμία σχέση με την απορία του φίλου μας και καλό θα ήταν όταν θέλουμε να ειρωνευτούμε κάποιον να μην το κάνουμε σε καινούριους στο φορουμ , πόσο μάλλον όταν έχουν απορίες.Δεν νομίζω ότι τα ποστ αυτά προσφέρουν κάποια πληροφόρηση στον φίλο μας για το πως θα λύσει το πρόβλημά του.Γι αυτό αν θέλετε να ποστάρετε όπως και δήποτε καλό θα ήταν να πείτε κάτι χρήσιμο και επεξηγηματικό βάση της εμπειρίας σας και όχι να ειρωνευτείτε κάποιον αρχάριο στο χόμπυ για μια λάθος έκφραση.
Τουλάχιστον εγώ έτσι εξέλαβα αυτά τα ποστ ,ως κοροϊδευτικά και ειρωνικά , τώρα αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-01-09, 12:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

μακαρι να εκανες αλλα δυστηχως...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-09, 17:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τεσπα, συγνωμη που ασχοληθηκα.

Μετρησεις φυσιολογικες οπως ειπε και ο Πασχαλακης εχουν ξανακουστει και εχει φανει οτι μονο φυσιολογικες δεν ηταν.
Αν ο φιλος θεωρουσε φυσιλογικη τιμη τα 2-3 ppm και εξαιτιας της οφτοπικ ερωτηση μου καταλαβαινε το λαθος του, θα εσωνε τα ψαρια του.
Ο τροπος που ρωτησα ηταν τετοιος που θα εκανε τον ιδιο αλλα και οποιον θελει να ποσταρει παρομοια ερωτηματα να σκεφτει να δινει μετρησεις με αριθμους και να μην αφηνει το περιθορειο για υποθεσεις.


Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-09, 18:41
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα , φίλε lospci μην αγχωνεσαι με την καφέ άλγη , όπως προείπε και ο φίλος panos θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της.
Τώρα όσον αφορά το τεστ αφού η αμωνία/νιτρώδη είναι μηδέν τα πράγματα πάνε οκ στο ενυδρείο σου σε συνδιασμό πάντα με τον ενάμιση μήνα που τρέχει.
Όσο για κάποια σχόλια του στυλ "Ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα αμμωνιας? " γράφει "0" -
"???? Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη " και "...μα είναι πολύ κλασσική Σπύρο! " δεν νομίζω πως έχουν καμία σχέση με την απορία του φίλου μας και καλό θα ήταν όταν θέλουμε να ειρωνευτούμε κάποιον να μην το κάνουμε σε καινούριους στο φορουμ , πόσο μάλλον όταν έχουν απορίες.Δεν νομίζω ότι τα ποστ αυτά προσφέρουν κάποια πληροφόρηση στον φίλο μας για το πως θα λύσει το πρόβλημά του.Γι αυτό αν θέλετε να ποστάρετε όπως και δήποτε καλό θα ήταν να πείτε κάτι χρήσιμο και επεξηγηματικό βάση της εμπειρίας σας και όχι να ειρωνευτείτε κάποιον αρχάριο στο χόμπυ για μια λάθος έκφραση.
Τουλάχιστον εγώ έτσι εξέλαβα αυτά τα ποστ ,ως κοροϊδευτικά και ειρωνικά , τώρα αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με .
Μήπως ειρωνεύεσαι εσύ τώρα?
Αν θέλουμε να γράψουμε κάτι? ΌΧΙ δεν θέλω να γράψω απλά για να γράψω έχω και άλλες δουλειές να κάνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να εκανες αλλα δυστηχως...
Κακώς σας φάνηκε ειρωνικό εκτός και αν θέλεις να γράψεις απλά για να γράψεις.


Διαβάστε λοιπόν διάφορα πόστ το forum ή κάντε αναζήτηση να δείτε τις απαντήσεις του τύπου οι μετρήσεις είναι οκ και θα καταλάβετε.
Πολλές φορές η απάντηση αυτή δίδετε είτε από άγνοια γιατί το "στικ" γράφει επάνω safe ενώ ξέρουμε πολύ καλά (όσοι το ξέρουν) οτι δεν είναι.

Αρκετές φορές έχουν σωθεί φίλοι του forum γιατί γράψαν τις μετρήσεις τους μετά τις οκ μετρήσεις και ξεκίνησαν τις αλλαγές νερού κατανοώντας τι λάθος είχαν κάνει.

Όσον αφορά το "φαντάζομαι" την τιμή λίγο πολύ τα τέστ της sera κάπως έτσι λειτουργούν.


Αυτά τα λίγα περισσότερα δεν έχουν νόημα.

Και εγώ δεν θα ζητήσω συγνώμη που ασχολήθηκα σαν το Σπύρο.
Αν δεν σου κάνουν οι απαντήσεις μου μπορείς να τις αγνοήσεις ή ακόμη μπορείς και να τις αναφέρεις στον διαχ/στή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-09, 13:34
lospci Ο χρήστης lospci δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Nέος Κόσμος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καταρχην ευχαριστω τον chriss γιατι εγραψε μονο και μονο επειδη είμαι καινουργιος ωστε να μην αποθαρυνθω και δεν ξαναρωτήσω τιποτα.εκτιμαω delta66 που ασχοληθηκες με το θεμα μου ,και με το που με ρωτησες ειδες πως οχι μονο απαντησα αλλα προσπαθησα να στο κανω οσο πιο επεξηγηματικο μπορουσα(μεχρι και φοτο τραβηξα για να καταλαβεις τι εννοω επειδη είχες δικιο οτι είμουν ασαφεις και καλα εκανες που το επισημανες.πιστευα πως η αμμωνια προερχετε απο το αμμωνιο, οποτε οταν το αμμωνιο ειναι 0 και η αμμωνια ειναι 0.το φανταζομαι πηγαινε επειδη για την μονη ενδειξη που το τεστ δεν μου δειχνει είναι σ την περίπτωση του 0 του αμμωνιου.κρατησα καποιες επιφηλαξεις και δεν το ειπα το 0 με σιγουρια μηπως και υπαρχει και κατι αλλο που δεν λαμβανω υποψην μου.

οποτε delta66 ειχα και εχω ολη την καλη διαθεση να απαντησω οπως ειδες στα ερωτηματα σου.και εγώ βρισκω πως το σχολιο του pasckm "μα είναι που κλασικη Σπυρο" δεν αποσκοπούσε πουθενά.(αν και ο ιδιος με εχει βοηθήσει στο παρελθον σε προβλημα με τον μονομαχο μου και τον ευχαριστω)
οπως και να εχει δεν πιστεύω το forum το συγεκριμένο να εχει σκοπο να υπαρξουν εχθροι παρα μόνο φίλοι.οποτε ηδη ασχοληθήκαμε αρκετά με τις διαφωνίες και τις αντιπαραθέσεις μας.
εύχομαι καλή συνεχεια σε ολους και καθαρο μυαλό για την εύρεση τον απαντήσεων σε προβλήματα που σε όλους λιγο πολυ μας παρουσιαζονται!


α! για όποιον ενδιαφερεται τελικά το πεχα μου (μετρηση με ηλεκτρονικο πεχαμετρο) είναι 7.7!

οπότε τωρα αυτο που περιμένω ειναι να κανει τον κυκλο της η καφε άλγη!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαύρη άλγη σε μερικά απο τα φυτά μου.. πως να την αφαιρέσω? Noni Αρχάριοι γλυκού νερού 29 28-09-07 23:18
Μαύρη spot άλγη; leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 13-06-06 22:26
Apple Snail - Zebra Snail - Τριχοειδής Μαύρη ¶λγη PascM Σαλιγκάρια 5 26-02-06 12:54
Αναγνώριση φυτού gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-09-05 10:33
Σάπισμα HYgrophila Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-03-05 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07733 seconds with 14 queries