Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-09-10, 13:16  
Ο πιο αρχάριος από τους αρχάρους
 
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa
Member
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος 26-09-10, 13:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ?

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ?

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Εμφανίσεις: 25385
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 15-10-10, 17:12
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχιζω να διαφωνω στα επιχειρηματα αυτα. Δεκτό και σεβαστό.
Ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να το αφησουμε να στρωσει μονο του το ενυδρειο, χωρις να κανουμε τιποτα. Και πώς θα αναπτυχθούν αποικίες βακτηρίων αν δεν βρίσκουν τροφή (ΝΗ3 εν προκειμένω); Ακόμα κι αν υπάρχει βιολογία, αν μείνει για διάστημα πάνω από κάποιες ώρες χωρίς τροφή, οι αποικίες υποστρέφονται.
Ασφαλεια στον αρχαριο προσφερει μονο απο αποψης μετρησεων. Το βασικότερο, αλλά όχι μόνο. Για έναν αρχάριο, το όφελος από την προσθήκη τροφής είναι μικρό σε σχέση με τους κινδύνους. Επαναλαμβάνω, για έναν αρχάριο.
Το ενυδρειο παει πισω χρονικα απο στρωσιμο στο υπολοιπο μερος του εκτος φιλτρου. Το 90-95% της βιολογίας ενός ενυδρείου βρίσκεται στο φίλτρο του. Το υπόλοιπο 5-10% αναπτύσσεται στο βυθό, στις πέτρες & στα ξύλα μακροχρόνια, σε βάθος 3-6 μηνών και περισσότερο. Όταν το φίλτρο έχει ικανή βιολογία για να διασπά τους παραγόμενους ρύπους λέγεται "στρωμένο". Όταν το ενυδρείο αποκτήσει βιολογία και μέσα στη γυάλα (βυθός κλπ) τότε θεωρείται "ώριμο". Άλλο στρωμένο ενυδρείο και άλλο ώριμο! Αν γίνει βάσει του σωστού πρωτοκόλου το στρώσιμο θέλει μερικές εβδομάδες για να ολοκληρωθεί. Με τίποτα όμως ένα ενυδρείο δεν θεωρείται ώριμο, αν δεν συμπληρώσει τουλάχιστον 6-12 μήνες λειτουργίας.
Αυτο δεν προσφερει ασφαλεια στα ζωντανα που εισαγονται στο τελος, ιδιως αν ειναι βυθου. Σαφώς. Είναι η διαφορά μεταξύ στρωμένου & ώριμου ενυδρείου. Γι' αυτό και είναι κανόνας, ζώα που ζουν κοντά στο βυθό (γαρίδες, plecos, κλπ) να μην μπαίνουν πριν "τρέξει" κάποιους μήνες το ενυδρείο. Αυτός όμως ο κανόνας ισχύει ανεξάρτητα από τη μέθοδο με την οποία έγινε στην αρχή το στρώσιμο. Ακόμα κι αν ρίχνεις τροφή, δεν πλεονεκτείς σε αυτό το θέμα. Πάλι χρειάζεται κάποιους μήνες ο βυθός για να ωριμάσει.
Ο ελεγχος της τροφης ειναι πανευκολος και τον δοκιμασα και ως αρχαριος. Απλα βαζεις λιγη τροφη και αν δεις μυκητα/μουχλα, την αφαιρεις. (εγω δεν ειδα ποτε). Ναι. Το ότι εσύ δεν είχες προβλήματα όμως, δεν σημαίνει ότι συμβαίνει και για όλους το ίδιο.
Ισα ισα να επιταχυνει τον κυκλο. Τα βακτηρια ετσι κι αλλιως υπαρχουν στο ενυδρειο. Σωστά. Ύπάρχουν σε εξαιρετικά μικρούς αριθμούς παντού. Μπορεί να υπάρχουν στα υλικά του ενυδρείου, του φίλτρου, στο νερό του δικτύου. Σκοπός του στρωσίματος είναι ταϊζοντάς τα να τους επιτρέψουμε να πολλαπλασιαστούν και να δημιουργήσουν αποικίες στα υλικά του φίλτρου (το φίλτρο τους προσφέρει ΜΕΓΑΛΗ επιφάνεια για να εξαπλωθούν οι αποικίες -σφουγγάρια, siporax κλπ και ροή νερού με θρεπτικά συστατικά -ΝΗ3, ΝΟ2, κλπ)
Η απολυτη σταθεροτητα της τιμης της αμμωνιας, τι προσφερει? Κανείς δεν μίλησε για απόλυτη. Μια σχετική σταθερότητα στις τιμές της αμμωνίας όμως προσφέρει σταθερότητα στην παροχή θρεπτικών συστατικών, που με τη σειρά της επιτρέπει στα βακτήρια και τα διεγείρει ώστε να πολλαπλασιαστούν ταχύτατα. Ένα βακτήριο, εάν βρει σωστό θρεπτικό υλικό πολλαπλασιάζεται με γεωμετρική πρόοδο και δημιουργεί μία αποικία από πολλές χιλιάδες βακτήρια-κλώνους του. Το φίλτρο σου όταν έχει "στρωθεί" φιλοξενεί πολλές χιλιάδες τέτοιες αποικίες, που είναι όμως ευαίσθητες στην σταθερή και συνεχή προσφορά τροφής. Αν κάνει πχ. διακοπή η ΔΕΗ και δεν δουλέψει ο κυκλοφορητής, η αμμωνία μένει να κάνει παρέα στα ψάρια και τα βακτήρια μένουν χωρίς τροφή. Αν κρατήσει πάνω από λίγες ώρες, η απώλεια σε βακτήρια είναι σοβαρή. Η σταθερή παροχή θρεπτικού υλικού είναι ΒΑΣΙΚΗ όταν θέλεις να διατηρήσεις ζωντανά τα βακτήρια, πόσο μάλλον όταν θέλεις να πολλαπλασιαστούν.
Σ.Σ.: Χαίρομαι που γίνεται αυτός ο διάλογος, γιατί τον βρίσκω πολύ εποικοδομητικό, τόσο και για τους δυο μας, όσο και για όσους τον παρακολουθούν. Αυτός είναι ο σκοπός των fora. Ιδίως όμως σε θέματα βιολογίας του ενυδρείου, το έχω μελετήσει καλά. Πέρα από την όποια εμπειρία με τα ενυδρεία, η βιολογία και η οικολογία (σαν επιστήμη & κλάδος της βιολογίας) αποτελούν το χόμπυ μου από δεκαετίες, Τυχαίνει δε και οι σπουδές μου να περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και τα αντικείμενα της μικροβιολογίας, της βιολογίας και της βιοχημείας. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ακούγονται οι γνώμες, αλλά το θέμα είναι ό,τι βγαίνει τελικά προς τα έξω να είναι όσο γίνεται πιο σωστό και αντικειμενικό. Γιατί μας διαβάζουν πολλοί. Επειδή ξέρω πως το forum το παρακολουθούν και βιολόγοι (έχω ήδη εντοπίσει κάποιους) θα ήταν καλό να πάρουν κι αυτοί θέση, για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα προς όφελος όλων μας.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 18-10-10, 10:29
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω πλέον το πρώτο μου ενυδρείο σε διαδικασία στρωσίματος. Έβαλα μέσα 1+2 ξιφοφόρους και μετρώ καθημερινά. Μην αρχίσετε τις αντιδικίες περί στρωσίματος με αμμωνία ή τροφή ή σκέτα ή απάνθρωπα ή ανθρωπινά pls

πχ τελευταία μέτρηση την 7η μέρα ήταν

(Τα τεστ είναι της Sera)

ph 7.5
NH4 0,5 mg/l
NH3 0,009 mg/l
NO2 0,3 mg/l
Θερμοκρασία 25,5 oC
Φωτισμός 9-10 ώρες την μέρα 16:00 με 00:00

μετά από αυτή την μέτρηση έκανα 50% αλλαγή νερού.

Τα ψαράκια φαίνονται δραστήρια και τα ταϊζω 2 φορές την μέρα με 2-3 φιλαράκια γενικής τροφής / άτομο

από φυτά μόνο κερατόφυλλο και σκοπεύω να αγοράσω moss
Τα βότσαλα είναι βρασμένα θαλασσινά

Ερωτήσεις:
Τι πιθανότητες έχω να έχω άμεσα εγκυμοσύνες ?
Έχω αγοράσει 1 καρύδα για decor. το λευκό κομμάτι να το ξύσω ? πως τις βάζουμε ?

Εάν από εδώ και πέρα αλλάζω κάθε 3-4 μέρες 30% το νερό, για να μειώνω τις επικίνδυνες τιμές θα είμαι σχετικά εντάξει ? ή θα καθυστερώ τον χρόνο στρωσίματος ?

Δείτε το video pls αυτό το θηλυκό με την μαύρη ουρά έχει ειδικό όνομα ?



http://www.youtube.com/watch?v=-ZG8sfDb3bA
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 18-10-10, 10:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχω πλέον το πρώτο μου ενυδρείο σε διαδικασία στρωσίματος. Έβαλα μέσα 1+2 ξιφοφόρους και μετρώ καθημερινά. Μην αρχίσετε τις αντιδικίες περί στρωσίματος με αμμωνία ή τροφή ή σκέτα ή απάνθρωπα ή ανθρωπινά pls
ΟΚ απλα σταματω να παρακολουθω το θεμα γιατι διαλεξες το χειροτερο τροπο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 18-10-10, 10:38
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

καλή καρδιά delta66
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 18-10-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
πχ τελευταία μέτρηση την 7η μέρα ήταν
NH4 0,5 mg/l
NH3 0,009 mg/l
NO2 0,3 mg/l
τα ψαρια ταλαιπωρουνται με αυτες τις τιμες...κακως επελεξες αυτο τον τροπο εφοσον δεν "την πατησες" οπως αλλοι και το εκανες εν γνωσει σου..

το λευκο της καρυδας το βγαζεις με ξυσιμο....
υπαρχουν πολλοι χρωματισμοι των εν λογω ψαριων και εχουν διαφορετικα ονοματα εμπορικα αλλα οχι διαφορετικα επιστημονικα....θα χαθεις με τα εμπορικα ονοματα..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-10-10 στις 22:55
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 18-10-10, 18:17
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχω πλέον το πρώτο μου ενυδρείο σε διαδικασία στρωσίματος. Έβαλα μέσα 1+2 ξιφοφόρους και μετρώ καθημερινά.
Μην αρχίσετε τις αντιδικίες περί στρωσίματος με αμμωνία ή τροφή ή σκέτα ή απάνθρωπα ή ανθρωπινά pls
Γιατί ρωτούσες αφού δεν ήθελες ν' ακούσεις? Ποιός σου είπε να κάνεις το στρώσιμο με ψάρια μέσα??
Κρίμα, χάσαμε άδικα τον χρόνο μας μαζί σου και δεν κατάλαβες τίποτε.
Και ναι, είναι απάνθρωπο, είτε θέλεις να το ακούσεις, είτε όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 18-10-10, 18:38
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ όλους που μου απάντησαν και που μου απαντούν στο topic μου.

Εντάξει παιδιά όποιος με θεωρεί "απάνθρωπο" μην μου ξαναμιλήσει.... Κάνετε σαν να έγδαρα κανα σκύλο ζωντανό σαν τα video που βλέπουμε στο Fb. Παρόλο αυτά δεν νιώθω τύψεις γιατί προσπαθώ με αλλαγές νερού να κρατώ τις τιμές χαμηλά ώστε τα ψάρια να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα...

Ζητώ συγνώμη σε όσους έχασαν τον χρόνο τους μαζί μου.... αλλά χαλαρώστε λίγο......

Τόσα πράγματα συμβαίνουν γύρω μας με ζώα και ανθρώπους ή με ανθρώπους ζώα.... και δεν βλέπω αντιδράσεις..... και εσείς μου την πέφτετε.... γιατί τα NO2 δεν έχουν μηδενίσει ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 18-10-10, 18:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσα πράγματα συμβαίνουν γύρω μας με ζώα και ανθρώπους ή με ανθρώπους ζώα.... και δεν βλέπω αντιδράσεις..... και εσείς μου την πέφτετε.... γιατί τα NO2 δεν έχουν μηδενίσει ?
ξανα την ιδια κουβεντα θα ανοιξουμε?? ...
φιλε assos coupa..εδω ειναι ψαροφορουμ και τα ψαρια μας νοιαζουν....το δημογραφικο της ελλαδας..η εκγληματικοτητα...η πεινα στον τριτο κοσμο...οι πολεμοι η εξαπλωση του aids και οτι τελος παντως εννοεις αναφερομενος οτι συμβαινουν σε ανθρωπους....μπορουν να συζητηθουν σε αλλα αντιστοιχα φορα.
οποτε αστοχη η συγκριση...

υ.γ. επισης υπαρχουν πολλες αναφορες σε ολα αυτα που συμβαινουν και αφορουν ζωα εδω μεσα..με μια αναζητηση θα ανακαλυψεις αμετρητα...
ειναι λογικο οταν εχουμε επιλογες και γνωση...και δεν κανουμε τη σωστη να μας "την πουνε" καποιοι και με το δικιο τους...ειδικα οταν η γνωση προερχεται απο τη δικη τους προσπαθεια να βοηθησουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 18-10-10, 18:55
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

φίλε μου χωρίς ίχνος κακίας, παρακολουθώ το θέμα σου απο την πρώτη στιγμή (χάρηκα που υπάρχουν άνθρωποι που πρώτα ψάχνονται και μετά κάνουν κινήσεις) και έπεσα απο τα σύνεφα διαβάζοντας το "μην αρχίσετε" κλπ.
Μέχρι που νόμισα οτι άλλος μπήκε με το λογαριασμό σου και έγραψε.

Καλή σου συνέχεια.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 18-10-10, 19:12
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Στο πυρ το εξώτερο... με βλέπω.....

Ντάξει παίδες, δεν μπαίνω στην διαδικασία να απολογηθώ για οτιδήποτε.... απλά αναφέρω για την ιστορία και μόνο ότι δεν έχω αφήσει τα ψάρια στην τύχη τους... άμα δείτε έγραψα ότι κάνω συχνές αλλαγές νερού....

αλλά πρέπει να σας πω και κάτι άλλο.... Εδώ όντως είναι ένα forum για ενυδρεία.... αλλά μπορεί να γραφτεί οποιοσδήποτε.... πχ να μπούνε κρεατοφάγοι, ποδηλάτες, ψαροντουφεκάδες, λάτρες της ψητής τσιπούρας, βλάχοι, καυλόγκαζοι, δεξιοί, αριστεροί, τι δηλαδή περιμένετε όλοι να έχουν τον ίδιο δείκτη ευαισθησίας στα τροπικά ψάρια με εσάς ή να βλέπουν όλοι το θέμα με την ίδια οπτική γωνία ?

Μην κάθεστε λοιπόν εδώ και περιμένετε την στραβή του κάθε newby, άμα θέλετε να μιλήσετε για απανθρωπιά στα ψάρια κάντε μια βόλτα από τους πέτσοπες, που τελικά εκεί τα ακουμπάμε όλοι μας, να δείτε τίποτα νεκρά ψαράκια να γίνονται μεζές από τα ζωντανά στις "γυάλες κονσέρβες" τους.

Τέλος πάντων δεν θέλω ούτε εγώ να χαλάσω την ζαχαρένια μου αλλά ούτε την δική σας.

Όποιος θέλει μου απαντά από εδώ και στο εξής όποιος θέλει όχι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και πάλι.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 18-10-10, 19:18
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Μα δεν έχει να κάνει με όσα αναφέρεις.
Απλά μου έκανε εντύπωση που ενώ είχες τόση υπομονή και έμαθες τον σωστό δρόμο, διάλεξες τον λάθος.
Τώρα, εδώ που έφτασες, ψάξε τουλάχιστον για μπόλι απο κάποιον να κλείσεις το κεφάλαιο στρώσιμο το ταχύτερο δυνατό...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 18-10-10, 19:30
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ευχαριστώ persivla για την συμβουλή. Θα βάλω αγγελία για μπόλι.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 18-10-10, 19:33
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Δυστυχώς πίστευα πως αν συνεχίζατε έτσι, με τόσο πάθος για τα ενυδρεία σε 10-15 χρόνια εμπειρίας μπορεί να γινόσαστε και μοντερέητωρ!
Μετά από τα τελευταία, προσβάλλετε όλο το φόρουμ με το ύφος "Κάνω ό,τι θέλω, όποιος δεν συμφωνεί να πάει να δεί αν έρχομαι". Δυστυχώς δεν λειτουργεί έτσι το gab. Εδώ μιλάμε μόνο για ψάρια (άντε και κάτι άσχετο στο 'Επί παντός επιστητού' και δεν βρίσκουμε δικαιολογίες για τα υπόλοιπα.
Επίσης αυτό είναι προσβολή προς τα μέλη που σας βοήθησαν. Άλλη δουλειά δεν είχαν να απαντάνε σε ποστ αρχάριων! Αλλά αυτοί πήραν το σωστό δρόμο και έχουν διαπρέψει στο χώρο των ενυδρείων. Θέλουν να βοηθήσουν τους άλλους (συνεργασία) για να επιτύχουν ένα κοινό στόχο: Να αναπτυχθεί ο κόσμος του ενυδρείου στην Ελλάδα. Όμως γιατί αρνείστε τη βοήθεια;

Μπορείτε μεν να πείτε την άποψή σας, αλλά όχι έτσι. Προσβάλετε και τον κύριο Τόλη, ιδιοκτήτη του φόρουμ, σαν όλη η κοινότητα να είναι δική σας!

Ελπίζω να πάρετε τον καλό δρόμο, λίγο διάβασμα και θέληση θέλει.

Εγώ θα προσπαθήσω να σας αλλάξω γνώμη αν θέλετε.

Φιλικά,
Τηλέμαχος
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 18-10-10, 19:43
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

δεν νομίζω να προσέβαλα κανέναν.... εάν έχω παραβεί κάποιον όρο αυτού του forum παρακαλώ πολύ να μου το πείτε.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 18-10-10, 19:44
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Απλά είδα λίγο απότομο ύφος όπως "Μην με αρχίσετε με ιστορίες κτλ κτλ...."
Βλέπω αλλάξατε άποψη.
Μπράβο ελπίζω να κάνετε το σωστό
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 18-10-10, 19:49
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τελικά θα μου πείτε ποιον προσέβαλα ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 18-10-10, 19:51
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Το ύφος σας προσέβαλε αυτούς που σας βοηθούν, καθώς έδειξε πως δεν εκτιμάτε εν μέρει τις συμβουλές
Αλλάξατε γνώμη όμως και δεν πειράζει
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 18-10-10, 20:51
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην κάθεστε λοιπόν εδώ και περιμένετε την στραβή του κάθε newby, άμα θέλετε να μιλήσετε για απανθρωπιά στα ψάρια....
Όποιος θέλει μου απαντά από εδώ και στο εξής όποιος θέλει όχι.
Αυτή την εντύπωση σου δώσαμε? Οτι καθόμαστε και περιμένουμε την στραβή του κάθε newby? Μετά από 4 σελίδες απαντήσεων για να σε βοηθήσουμε?

Ο delta66 σου έγραψε ολόκληρα άρθρα για να σου δείξει τον σωστό δρόμο και οι απαντήσεις σου είναι τουλάχιστον άδικες, το δε ύφος τους ενοχλητικό.

Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις το δικό σου. Καλή τύχη στη συνέχεια από εμένα, ελπίζω μόνο να μην συνεχίσεις ν' αντιμετωπίζεις έτσι τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 18-10-10, 20:58
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Με τόσες ευχές για καλή τύχη θα πάρω κάνα λαχείο
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 18-10-10, 21:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τόσες ευχές για καλή τύχη θα πάρω κάνα λαχείο
Λαχείο να πάρεις άν σου ζήσουν οι ξιφοφόροι (πολύ που σε νοιάζει θα μου πεις), ή αν βρεις άλλο κορόιδο να χάσει τον χρόνο του μαζί σου, για να μπορείς μετά να τον ειρωνεύεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 18-10-10, 21:11
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Χαλαρώστε παιδιά..... δεν ειρωνεύομαι κανέναν απλά προσπαθώ να δω την ζωή λίγο πιο χαλαρά... χιλιάδες πράγματα μας πιέζουν καθημερινά.... τι να πω... δεν θα στεναχωρηθώ εάν δεν καταλαβαίνετε το χιούμορ μου.

Ζητώ πάντως συγνώμη εάν προσέβαλα κάποιον δεν είχα τέτοιο σκοπό.....


Πάντως εάν φτάσαμε εως εδώ επειδή εγώ έβαλα τρεις ξιφοφόρους σε άστρωτο ενυδρείο..... πραγματικά τι να πω......
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 18-10-10, 23:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομίζω να προσέβαλα κανέναν.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά θα μου πείτε ποιον προσέβαλα ?
απλα επειδη ρωτας γιαυτο σου απαντω οτι το παρακατω ειναι που προσβαλλει καποιους...ειδικα αυτους που σου απαντησαν για να σε βοηθησουν..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην κάθεστε λοιπόν εδώ και περιμένετε την στραβή του κάθε newby
καλη συνεχεια στο χομπυ...νομιζω πως αν μεινεις λιγο καιρο ακομη εδω θα αναθεωρησεις καποια πραγματα...σαφως μπορει να υποθετω και λαθος..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-10-10 στις 00:28
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 19-10-10, 00:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρώστε παιδιά..... δεν ειρωνεύομαι κανέναν απλά προσπαθώ να δω την ζωή λίγο πιο χαλαρά... χιλιάδες πράγματα μας πιέζουν καθημερινά.... τι να πω... δεν θα στεναχωρηθώ εάν δεν καταλαβαίνετε το χιούμορ μου.

Ζητώ πάντως συγνώμη εάν προσέβαλα κάποιον δεν είχα τέτοιο σκοπό.....


Πάντως εάν φτάσαμε εως εδώ επειδή εγώ έβαλα τρεις ξιφοφόρους σε άστρωτο ενυδρείο..... πραγματικά τι να πω......
Ελα να παρεις μπολι ... να τα πουμε απο κοντα!!!

Χαλαρα να τα βλεπεις ολα ετσι πρεπει ... αλλα μιλαμε για ζωουλες ψαριων ... ειναι πολυ επικινδυνο για την υγεια τους το αστρωτο φιλτρο!!

Απο οτι καταλαβαινεις εχεις "μπλεξει" με τρελαμενους σε οτι εχει σχεση με τα ψαρια και ολοι προσπαθουν να τα "προστατευσουν" απο οτι κακο υπαρχει! Σε τετοια ζητηματα που ειναι ζωης και θανατου ... η χαλαροτητα δεν ειναι η καλυτερη προσεγγιση!!!

Συχνες αλλαγες λοιπον και μπολι επειγοντως!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 19-10-10, 07:32
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

geogarask σε ευχαριστώ για την απάντηση.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 19-10-10, 09:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην κάθεστε λοιπόν εδώ και περιμένετε την στραβή του κάθε newby,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εάν φτάσαμε εως εδώ επειδή εγώ έβαλα τρεις ξιφοφόρους σε άστρωτο ενυδρείο..... πραγματικά τι να πω......
Φίλε assoscoupa, σεβάστηκα (μέχρι τώρα) το ότι δεν ήθελες, όπως είπες, να αρχίσουν οι αντιδικίες κλπ. αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί επέλεξες αυτόν τον τρόπο για να στρώσεις το ενυδρείο από την στιγμή που ήξερες και σίγουρα δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι είσαι newbys, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα!!!
Θα ήθελα, ειλικρινά, να καταλάβω γιατί επέλεξες αυτό τον τρόπο!!!

Και απλά να σχολιάσω ότι δεν φτάσαμε ως εδώ γιατί έβαλες 3 ξιφοφόρους σε άστρωτο ενυδρείο, αλλά γιατί τους έβαλες ενώ ήξερες!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 19-10-10, 10:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με το ph που εχει η βρυση μας η αμμωνια εστω και σε μικρες συγκεντρωσεις ειναι παρα πολυ τοξικη! Ειμαι σιγουρος οτι ο φιλος μας οταν δει τις παρακατω φωτογραφιες θα καταλαβει ακομα πιο πολυ για τι πραγμα μιλαμε:

http://www.fishdeals.com/fish_diseas...monia_fish.jpg
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...ures/047_c.jpg
http://www.flippersandfins.net/Image...mmoniaBurn.JPG
http://www.flickr.com/photos/vnvlain/4076789373/

Δυστηχως η παρουσια αμμωνιας ειναι κατι αναποφευκτο σε ενα ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο ακομα και αν οι αλλαγες νερου ειναι συχνες ... η καρδια του συστηματος μας ειναι το φιλτρο μας .. Δυστηχως τα αποτελεσματα της αμμωνιας δεν εξαφανιζονται ακομα και αν εξαφανιστει η αμμωνια! Η ζημια που εχει κανει στα οργανα του ψαριου ... παραμενει και το προβλημα συνεχιζεται εστω και αν δε το αντιλαμβανομαστε εκ πρωτης οψεως ...

Γενικα το φορουμ δεν ειναι διαγωνισμος που κρινεται ο χαρακτηρας του καθενα μας αλλα ειναι αφιερωμενο στη σωστη και ανετη διατηρηση των ψαριων μας! Δυστηχως πολλες φορες αθελα μας τους κανουμε κακο χωρις να μπορουμε να το καταλαβουμε!

Για μενα εχει ληξει το θεμα μια που ο φιλος μας εχει βαλει αγγελια για μπολι .... ελπιζω συντομα να βρει
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 19-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Unhappy

Φίλε assoscoupa λυπάμαι που βλέπεις έτσι τσ πράγματα. Το θέμα εδώ δεν είναι εάν προσβάλλεις κάποιους ή το forum ή τον εαυτό σου. Τουλάχιστον εγώ δεν θέλω να το δω από μια τέτοια σκοπιά. Θα έπρεπε ίσως, αλλά νομίζω πως το ζήτημα έχει καλυφθεί επαρκώς. Το θέμα είναι ότι τη στιγμή που πληκτρολογώ αυτές τις λέξεις προσβάλλονται τα ίδια τα ψάρια σου από την αμμωνία και τα νιτρώδη. Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω το τι ζημιές παθαίνουν. Απ' ότι φαίνεται άλλωστε τέτοιες αναλύσεις δεν σε πολυενδιαφέρουν. Αυτό που ΠΡΕΠΕΙ όμως να γνωρίζεις είναι ότι τα ψάρια σου ζουν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ένα αργό και βασανιστικό θάνατο μέσα σε ένα τοξικότατο διάλυμα αμμωνίας, νιτρωδών αλάτων, και άλλων τοξικών ουσιών. Εσύ θα ήθελες να ζεις σε ένα τέτοιο περιβάλλον τη σύντομη και βασανιστική ζωή σου; Ή, για να μη θεωρηθώ (κακώς) δραματικός και για να μιλήσω και σε μία γλώσσα που ίσως καταλαβαίνεις καλύτερα, θα έπαιρνες την ίδια απόφαση αν ήταν να φιλοξενήσεις κάποια πανάκριβα τροπικά ψάρια των 150 -300 € το ένα; Γνωρίζοντας ότι καταστρέφεις την υγεία τους και μειώνεις το προσδόκιμο επιβίωσής τους;
Και μη νομίζεις ότι με τις συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού λύνεις το πρόβλημα. Ναι, τα ψάρια ανακουφίζονται προσωρινά, αλλά έτσι παρατείνεται η αγωνία και το βασανιστήριό τους. Γιατί; Γιατί απλούστατα μειώνοντας τα επίπεδα της αμμωνίας και των νιτρωδών επιβραδύνεις τη διαδικασία πολλαπλασιασμού των βακτηρίων στο φίλτρο σου, με λίγα λόγια το στρώσιμο επιβραδύνεται. Έτσι μακροπρόθεσμα οι βλάβες είναι οι ίδιες. Αυτό λοιπόν που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι:
ΑΜΕΣΗ απομάκρυνση των ψαριών από το ενυδρείο. Προσωρινή φιλοξενία τους σε κάποιον συγχομπίστα μέχρει να στρώσεις ΣΩΣΤΑ το φίλτρο σου.
Αν ωστόσο επιμένεις να συνεχίσεις (σε βάρος πάντα των οργανισμών των οποίων έχεις αναλάβει την ευθύνη), πρέπει να κάνεις τα εξής:
  1. Απανωτές αλλαγές νερού για να απομακρύνεις τις τοξίνες. Οι αλλαγές πρέπει να είναι καθημερινές (ίσως και δύο φορές τη μέρα) 40-50%, ανάλογα με τις μετρήσεις σου, που θα πρέπει να κι αυτές είναι πλέον τουλάχιστον καθημερινές.
  2. Αν βρεις μπόλι να μπολιάσεις ΑΜΕΣΑ το φίλτρο σου.
  3. Χρήση TOXIVEC αντί για αντιχλώριο ή παράλληλα με αυτό.
  4. Άμεση προσθήκη ΠΟΛΛΩΝ φυτών ταχείας ανάπτυξης, και κυρίως κερατόφυλλο (ceratophylum demersum) (το οποίο παρεπιπτόντως δεν φυτεύεται στο βυθό, θα το αφήσεις ελεύθερο στην επιφάνεια).
  5. Παράλληλα ξεκίνα ΠΟΛΥ διάβασμα, για να μάθεις πώς θα διατηρήσεις υγιή τα ψάρια σου.
Σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι πώς ΕΣΥ είσαι υπεύθυνος για τις ζωές, την υγεία και τη μοίρα των πλασμάτων που φιλοξενείς. Τα ψάρια δεν μπορεί να θεωρηθούν σε καμμία περίπτωση ως αναλώσιμα διακοσμητικά είδη, αλλά ως ζωντανοί οργανισμοί με βασικά δικαιώματα στην ζωή, στην υγεία και στην αξιοπρεπή διαβίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 19-10-10, 11:54
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές.....

αλλά σε λίγο νιώθω ότι η greenpeace θα διαδηλώνει έξω από το σπίτι μου
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 19-10-10, 11:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

νομιζω δεν εχει νοημα να μιλαμε παραπανω...αν μετα απο τα κατεβατα οι απαντησεις ειναι αυτου του τυπου....ακομη κι αν ισχυριζεται ο ασσοςκουπα οτι ειναι χιουμορ....

οταν γραφτηκες σε φορουμ ΕΙΔΙΚΟ για ψαρια....δεν επρεπε να περιμενεις διαφορετικες αντιδρασεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 19-10-10, 12:29
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε assoscoupa, σεβάστηκα (μέχρι τώρα) το ότι δεν ήθελες, όπως είπες, να αρχίσουν οι αντιδικίες κλπ. αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί επέλεξες αυτόν τον τρόπο για να στρώσεις το ενυδρείο από την στιγμή που ήξερες και σίγουρα δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι είσαι newbys, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα!!!
Θα ήθελα, ειλικρινά, να καταλάβω γιατί επέλεξες αυτό τον τρόπο!!!
Τελευταία φορά που ξαναποστάρω στο εν λόγω ποστ, αλλά θα ήθελα να έχω ειλικρινά μια απάντηση στο εξής ερώτημα: γιατί επέλεξες, από όλους τους προτεινόμενους τρόπους, τον συγκεκριμένο τρόπο για να στρώσεις το φίλτρο σου?
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχαριος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Αποριες αρχάριου. liakosmrm Αρχάριοι γλυκού νερού 7 31-01-10 23:46
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11404 seconds with 13 queries