Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-10, 17:34
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Βοηθεια σε προβλημα με φιλτρο Eheim 2213

Καλησπερα σας φιλοι μου!
θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα προβλημα που εχω με το συγκεκριμενο φιλτρο!
Δεν ξερω αν ετσι κανει αυτο το μοντελο αλλα απο οτι μου εχουν πει ειναι αθορυβο. Ακουγεται πολυ εντονα η προπελα του. Υποθετω ειναι αερας εγκλοβισμενος. προσπαθησα και προσπαθω ακομα να τον βγαλω αλλα ακουγεται ακομα. δεν εχει και το συστημα αφαιρεσης αερα οπως αλλα φιλτρα. Μπορειται να μου πειτε πως να το διωρθοσω η μηπως κανω καποιο λαθος απο την αρχικη του εγκατασταση και εγκλωβιζω αερα. Μου σπαει τα νευρα γιατι το εχω στο δωματιο μου! ευχαριστω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-10, 17:37
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας φιλοι μου!
θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα προβλημα που εχω με το συγκεκριμενο φιλτρο!
Δεν ξερω αν ετσι κανει αυτο το μοντελο αλλα απο οτι μου εχουν πει ειναι αθορυβο. Ακουγεται πολυ εντονα η προπελα του. Υποθετω ειναι αερας εγκλοβισμενος. προσπαθησα και προσπαθω ακομα να τον βγαλω αλλα ακουγεται ακομα. δεν εχει και το συστημα αφαιρεσης αερα οπως αλλα φιλτρα. Μπορειται να μου πειτε πως να το διωρθοσω η μηπως κανω καποιο λαθος απο την αρχικη του εγκατασταση και εγκλωβιζω αερα. Μου σπαει τα νευρα γιατι το εχω στο δωματιο μου! ευχαριστω!

το εχεις καιρο σε λειτουργια?
Βγαλτο απο το ρευμα και κατεβασε την εξοδο σε ενα κουβα κι αστο να τρεξει να βγαλειο τον αερα.Μολις σταματησει να βγαζει μπουμπουληθρες ξαναβαλτο στη θεση του και βαλτο στο ρευμα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-10, 17:41
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

φιλε μου maikl το πηρα μεταχειρισμενο απο εναν αλλο χομπιστα κ λογικα το εχει αρκετο καιρο. λες να βγει ο αερας με τον τροπο που μου λες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-10, 17:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου maikl το πηρα μεταχειρισμενο απο εναν αλλο χομπιστα κ λογικα το εχει αρκετο καιρο. λες να βγει ο αερας με τον τροπο που μου λες?
αν ειναι αερας ναι.
Τα υλικα και τους σωληνες ξεπλυνε μονο....
Τα βιολογικα αν εχει σε νερο ενυδρειου,το σφουγγαρι καλα σε βρυση και αλλαξε το filter wool(υαλοβαμβακα),-Αν εχεις χυμα σε μεγαλη συσκευασια βαλτον να ειναι λεπτος(οχι παχια στρωση).
Αν εχει μονο μπλε σφουγγαρια χωρις βιολογικο υλικο τοτε πλυνε τα με νερο ενυδρειου(τα 3 απο τα 5),τα αλλα δυο καλα με νερο βρυσης....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-10, 17:51
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι αερας ναι.
Τα υλικα και τους σωληνες ξεπλυνε μονο....
Τα βιολογικα αν εχει σε νερο ενυδρειου,το σφουγγαρι καλα σε βρυση και αλλαξε το filter wool(υαλοβαμβακα),-Αν εχεις χυμα σε μεγαλη συσκευασια βαλτον να ειναι λεπτος(οχι παχια στρωση).
Αν εχει μονο μπλε σφουγγαρια χωρις βιολογικο υλικο τοτε πλυνε τα με νερο ενυδρειου(τα 3 απο τα 5),τα αλλα δυο καλα με νερο βρυσης....
ολα αυτα τα εκανα πριν λιγο, και αφαιρεσα προσορινα τον γυαλομβαβακα μηπως εφταιγε αυτο. Αλλα τπτ. Θα κανω αυτο που ειπες και θα δω! Θα αφησω να τρεξει το νερο απο την εξοδο στον κουβα χωρις να το εχω στο ρευμα, ετσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-10, 17:55
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα τα εκανα πριν λιγο, και αφαιρεσα προσορινα τον γυαλομβαβακα μηπως εφταιγε αυτο. Αλλα τπτ. Θα κανω αυτο που ειπες και θα δω! Θα αφησω να τρεξει το νερο απο την εξοδο στον κουβα χωρις να το εχω στο ρευμα, ετσι?
ετσι.

επισης τσεκαρε τις ενωσεις σου μηπως απο καπου μπαζει αερα-εστω και λιγο.(κανει αναροφηση)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-10, 18:06
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι.

επισης τσεκαρε τις ενωσεις σου μηπως απο καπου μπαζει αερα-εστω και λιγο.(κανει αναροφηση)
φιλε μου τπτ! μολις το εκανα. σχεδον δεν εβγαλε καθολου μπουρμπουλιθρες. Κατι αλλο ειναι. εχω καθαρισει και την προπελα και το αξονα της. δεν μπορω να καταλαβω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-10, 18:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

..αστο να δουλεψει καμποση ωρα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-10, 18:10
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
..αστο να δουλεψει καμποση ωρα.
2 κουβαδεσ νερο εβγαλα! ποσο να το δουλεψω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-10, 18:14
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Βαλτο στο ρευμα να δουλεψει...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-10, 18:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τσεκαρε το κεραμικο αξονακι μηπως εσπασε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-10, 18:36
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

το εβαλα και με τορευμα αλλα τπτ. τα εχω δοικασει ολα!! μαλλον ειναι καποιο ελλατωμα στην προπελα. ελπιζω να βρω ανταλλακτικο αν ειναι τετοιο προβλημα!
ευχαριστω για την βοηθεια σας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-10, 18:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει και να μην εχει καλη ροη μεσα και ζοριζει τη φτερωτη
Τσεκαρε και σωληνες μηπως εχουν βουλωσει ή τσακισει πουθενα ή εχει μειωμενη εισαγωγη γενικα νερου πχ μισοκλειστο βανακι εισαγωγης.
Επισης να ρωτησω αν εχεις βαλει σωστα απο κατω απο την κεφαλη τη σιτα ή/και ερχεται σε επαφη υαλοβαμβακας με τη φτερωτη.

Αν ξεκινησε ο θορυβος μετα απο συντηρηση συνηθως αυτα φταινε ή σπασιμο απο λαθος χειρισμο του κεραμικου αξονακιου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-10, 18:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Επισης να ρωτησω αν εχεις βαλει σωστα απο κατω απο την κεφαλη τη σιτα και δεν ερχεται σε επαφη υαλοβαμβακας με τη φτερωτη.
...
...δεν "παιζεσε" εσυ...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-10, 18:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν "παιζεσε" εσυ...
Το "δεν" το εσβησα απο τη φραση "και δεν ερχεται σε επαφη"

Εγω τα εχω σχεδιασει βρε αυτα τα φιλτρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-10, 18:58
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει και να μην εχει καλη ροη μεσα και ζοριζει τη φτερωτη
Τσεκαρε και σωληνες μηπως εχουν βουλωσει ή τσακισει πουθενα ή εχει μειωμενη εισαγωγη γενικα νερου πχ μισοκλειστο βανακι εισαγωγης.
Επισης να ρωτησω αν εχεις βαλει σωστα απο κατω απο την κεφαλη τη σιτα ή/και ερχεται σε επαφη υαλοβαμβακας με τη φτερωτη.

Αν ξεκινησε ο θορυβος μετα απο συντηρηση συνηθως αυτα φταινε ή σπασιμο απο λαθος χειρισμο του κεραμικου αξονακιου
τον γυαλοβαμβακα το αφαιρεσα για αυτον τον λογο που ειπες, την σιτα την εχω τσεκαρει και ειναι ενταξει. τωρα δεν ξερω για τον αξονα που λες. ειναι αυτος ο ασπρος αξονας που περναει μεσα απο την φτερωτη? γιατι τωρα που τον καθαριζα μου φανηκε οκ! θα το δοκιμασω αν ειναι χωρις τα υλικα φιλτραρισματος, μηπως μπουκωνει λογω των υλικων αν και δεν το εχω υπερβολικα φορτωμενο απο υλικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-10, 19:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
τον γυαλοβαμβακα το αφαιρεσα για αυτον τον λογο που ειπες,

τωρα δεν ξερω για τον αξονα που λες. ειναι αυτος ο ασπρος αξονας που περναει μεσα απο την φτερωτη?
Αααα, μηπως δεν ειναι ηχος απο την κεφαλη και ειναι ηχος απο υλικα που στροβολιζονται κατω απο τη φτερωτη λογω της αφαιρεσης του υαλοβαμβακα που τα κρατουσε σταθερα?
Τα classic ειναι φιλτρα για να τα κανεις οτι θες μεν, αλλα θελει και σκεψη στις πατεντες

Ναι αυτος ειναι ο αξονας. Θελει προσοχη στο χειρισμο λογω ειδους υλικου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-12-10, 09:06
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα, μηπως δεν ειναι ηχος απο την κεφαλη και ειναι ηχος απο υλικα που στροβολιζονται κατω απο τη φτερωτη λογω της αφαιρεσης του υαλοβαμβακα που τα κρατουσε σταθερα?
Τα classic ειναι φιλτρα για να τα κανεις οτι θες μεν, αλλα θελει και σκεψη στις πατεντες

Ναι αυτος ειναι ο αξονας. Θελει προσοχη στο χειρισμο λογω ειδους υλικου.
τα υλικα ειναι ολα μεσα δυχτακια! δεν νομιζω να ειναι αυτο. αλλωστε και πριν με τον υαλοβαμβακα παλι εκανε θορυβο! ρωτησα ενα φιλο το βραδυ που εχει το ιδιο φιλτρο και μου ειπε πως το ιδιο του εκανε κα αυτουνου και μου ειπε πως ειναι αερας, ο οποιος μπορει να περναει απο το λαστιχακι στεγανοποιησης αν εχει χαλασει. Γιατι μολις το αλλαξε στο δικο του σταματησε ο θορυβος. Και ισως να εχει δικιο γιατι το λαστιχακι μου ειναι παρα πλυ χαλαρο και συνεχως μου βγαινει και σε οσρμενα σημεια εχει σχισιματακια που σημαινει οτι παει να κοπει. Αυτο μπορει να μου εγκλοβιζει αερα και χωρις να σταζει νερο απο εξω. Δεν ξερω τωρα που θα βρω τετοιο ανταλλακτικο για αυτο το μοντελλο. θα παιδευτω να βρω μαλλον!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-12-10, 09:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.389
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
τα υλικα ειναι ολα μεσα δυχτακια! δεν νομιζω να ειναι αυτο. αλλωστε και πριν με τον υαλοβαμβακα παλι εκανε θορυβο! ρωτησα ενα φιλο το βραδυ που εχει το ιδιο φιλτρο και μου ειπε πως το ιδιο του εκανε κα αυτουνου και μου ειπε πως ειναι αερας, ο οποιος μπορει να περναει απο το λαστιχακι στεγανοποιησης αν εχει χαλασει. Γιατι μολις το αλλαξε στο δικο του σταματησε ο θορυβος. Και ισως να εχει δικιο γιατι το λαστιχακι μου ειναι παρα πλυ χαλαρο και συνεχως μου βγαινει και σε οσρμενα σημεια εχει σχισιματακια που σημαινει οτι παει να κοπει. Αυτο μπορει να μου εγκλοβιζει αερα και χωρις να σταζει νερο απο εξω. Δεν ξερω τωρα που θα βρω τετοιο ανταλλακτικο για αυτο το μοντελλο. θα παιδευτω να βρω μαλλον!
Δεν θα παιδευτείς όλα τα μεγάλα μαγαζιά έχουν ανταλλακτικά eheim
(ή κοιτάς σε μαγαζιά που πουλάνε φλάντζες,για πιο φτηνά )
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-12-10, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο που το εχεις τοποθετησει?
Κατω απο το ενυδρειο? ή διπλα και στο ιδιο υψος?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....256#post522256
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-12-10, 11:52
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα παιδευτείς όλα τα μεγάλα μαγαζιά έχουν ανταλλακτικά eheim
(ή κοιτάς σε μαγαζιά που πουλάνε φλάντζες,για πιο φτηνά )
εχεισ δικιο. Βρηκα με την πρωτη! Απλα στο αλλο φιλτρο που εχω ειχα παιδευτει μεχρι να βρω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο που το εχεις τοποθετησει?
Κατω απο το ενυδρειο? ή διπλα και στο ιδιο υψος?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....256#post522256
το εχω κατω απο το ενυδρειο και τους σωληνες τους εχω βαλει ετσι ωστε να μην κανουν μεγαλες κουρμπες και μαζευει αερα. πηρα λαστιχακι, ελπιζω μολις το βαλω να ειναι ενταξει. Αν και μου ειπε και κατι ο πετσοπασ που δεν το ειδα. μπορει να εχει φυγει απο το αξονα της φτερωτησ ενα απο τα λαστιχακια που εχει στις ακρες και να κτυπαει!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 16-12-10 στις 11:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-12-10, 12:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και μου ειπε και κατι ο πετσοπασ που δεν το ειδα. μπορει να εχει φυγει απο το αξονα της φτερωτησ ενα απο τα λαστιχακια που εχει στις ακρες και να κτυπαει!
Πρεπει το αξονακι να μπαινει στα δυο λαστιχακια για να ειναι σταθερο και προστατευεμενο.
Το ενα λαστιχακι συνηθως μενει μεσα στο θαλαμο της φτερωτης οταν βγαζουμε το αξονακι για συντηρηση/καθαρισμο, οποτε πρεπει να προσεξουμε μη το πεταξουμε οταν καθαρισουμε το θαλαμο της φτερωτης, και οταν ξαναβαλουμε το αξονονακι μεσα, να το εφαρμοσουμε παλι μεσα στο λαστιχακι και μετα να περασουμε την φτερωτη. Αλλιως δεν θα κλεινει το καπακι της φτερωτης και θα σπαουμε και το αξονακι με την πιεση.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-12-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Δεν φταει τελικα ουτε το λαστιχακι στεγανοποιησης. Και τα λαστιχακια του αξονα ειναι μια χαρα αλλα το προβλημα παραμενει! τι να κανω? απο οτι καταλαβαινω πρεπει να κτυπαει το σωμα (μαγνητησ) της φτερωτης στο θαλαμο! μηπως πρεπει να παρω καινουργιο σετ φτερωτησ? ειναι ακριβο ενα τετοι σετ? γιατι ηδη εδωσα αρκετα για το λαστιχακι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-12-10, 17:58
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν πειράζει που έδωσες για την φλάτζα. Αφου είχε σχησίματα ήθελε αλλαγή έτσι κ αλλιώς. Το σετ της φτερωτής έχει 8-9¤ αν κ μπορείς να το βρεις πιο φθηνα.

Ρωτησες τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αν του έκανε την φασαρία αυτη; Το ειδες σε λειτουργία πριν το πάρεις; Μπορεί να στο πούλησε χαλασμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-10, 20:07
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

καθε ποτε θελουν συντηρηση αυτα τα φιλτρα.
εχω ενα ενα χρονο χωρις προβλημα και χωρις ανοιγμα στο καπακι.
στο δικο μου οταν εκανε τετοιο θορυβο το εβαζα και το εβγαζα απο την μπριζα,ακομα και δεκα φορες ανα 2-3 δευτερολεπτα και ετσι εφευγαν τυχον σκουπιδια που ειχαν μαγκωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-12-10, 20:35
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Μήπως είναι προτιμότερο να πάρεις ένα νέο φίλτρο από το να αλλάξεις τα πάντα μέχρι να βρεις τι φταίει ??
Είσαι σίγουρος πως δεν μένει αέρας μέσα στο φίλτρο κατά το άνοιγμα -κλείσιμο ?
Την επόμενη φορά που θα το ανοίξεις και είσαι έτοιμος να το κλείσεις πάρε μια λεκάνη, βάλε τον κάδο μέσα, ρίξε νερό από το ενυδρείο μέχρι να ξεχυλήσει και με ανοιχτά τα βανάκια κούμπωσε την κεφαλή (πρόσεχε όταν σου πετάξει νερό απο τα βανάκια μην τα κάνεις όλα χάλια ).
Με τον τρόπο αυτό είσαι σίγουρος πως τουλάχιστον εκείνη την ώρα δεν έχει μείνει μέσα αέρας.
Σκούπισέ το, συνέδεσε τους σωλήνες σου (που είσαι και εκεί πάλι σίγουρος πως δεν έχουν μέσα αέρα) και βάλε το σε λειτουργία και δες ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-12-10, 20:40
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι προτιμότερο να πάρεις ένα νέο φίλτρο από το να αλλάξεις τα πάντα μέχρι να βρεις τι φταίει ??
Όταν φτάσεις τα 40 ευρώ γι' ανταλλακτικά, ρίξε μια ματιά και σ' αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-12-10, 20:41
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianni zym Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε ποτε θελουν συντηρηση αυτα τα φιλτρα.
εχω ενα ενα χρονο χωρις προβλημα και χωρις ανοιγμα στο καπακι.
στο δικο μου οταν εκανε τετοιο θορυβο το εβαζα και το εβγαζα απο την μπριζα,ακομα και δεκα φορες ανα 2-3 δευτερολεπτα και ετσι εφευγαν τυχον σκουπιδια που ειχαν μαγκωσει.
Οποτε βλεπεις οτι πεφτει η ροή. Εγώ το έχω 4 μήνες και το άνοιξα μια φορά για να βάλω το σιποραξ σε καλτσα. O Delta66 έχει eheim φίλτρα και έχει πολύ παραπάνω καιρό να τα ανοίξει.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-12-10, 21:46
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

εννοω ανοιγμα μεσα στο καπακι.
νομιζω δεν απαιτειται χωρις βλαβη.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-12-10, 00:55
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τι εννοείς "μέσα στο καπάκι"; Δεν καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με φιλτρο eheim christosvn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 16-11-10 15:39
προβλημα με φιλτρο eheim υποστηριξη αντιπροσωπιας faniskriti Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 06-09-10 15:19
eheim 2213 προβλημα! naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 7 14-03-08 00:36
Θέλω βοήθεια με φιλτρο eheim 2213 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-10-07 12:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09681 seconds with 13 queries