Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-05-13, 11:31
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

παντελο μην το βλεπεις σαν εναντιον σου αλλα ως υπερ σου που διαφωνουμε....ξερω η **** οταν εισαι ετοιμος να στησεις ενα ενυδρειο ειναι μεγαλη...τηνν εχουμε περασει ολοι και σιγουρο ολοι εχουμε δοκιμασει και εχουμε κανει λαθη...οι απαντησεις μας ειναι το αποτελεσμα των δοκιμων μας, το ζουμι.βαλε μια αγγελεια το ενυδρειο σου,παρε ενα μεγαλυτερο παλι απο αγγελεια που ειναι πολυ οικονομικα και ξεκινα σωστα αρχηγε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 02-05-13 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-05-13, 11:33
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Γιατί δεν βάζεις ένα κοπάδι σκαλάρια είναι πολύ πιο εύκολα ψάρια από τους δίσκους και πάνε σε αυτά τα λίτρα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-05-13, 11:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Με τις διαστασεις που εχει ουτε για ενηλικα σκαλαρια ειναι!
Μερικες λεξεις να μην αναφερονται γιατι υπαρχουν και ανηλικοι συμφορμιτες!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-05-13, 12:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν βάζεις ένα κοπάδι σκαλάρια είναι πολύ πιο εύκολα ψάρια από τους δίσκους και πάνε σε αυτά τα λίτρα
Ειναι το ιδιο σχεδον με τους δισκους.
Ειχα 10 αγγελοψαρα σε 500 λιτρα μικτα και στο τελος οσο μεγαλωναν αυτα, εβγαζα ολα τα μικροψαρα για να ισιωσει καπως απο τις συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου.
Τελικα οταν αφησα 7 ενηλικα αγγελοψαρα μονο μεσα, ηρθε στα ισα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-05-13, 12:40
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ναι δεν εννοώ να έχει κοπάδι ενήλικα σκαλάρια σε 240 λίτρα αυτό δεν γίνεται αλλά μπορεί να βάλει ένα κοπάδι μικρά σκαλαράκια και όταν του δημιουργηθεί ζευγάρι το κρατάει και χαρίζει τα άλλα, και επίσης νομίζω οι δίσκοι είναι πιο απαιτητικοί στις συνθήκες που θέλουν και αρρωσταίνουν εύκολα... δεν λέω όμως είναι πανέμορφα ψάρια αλλά και τα σκαλάρια σε θέμα ομορφιάς δεν πάνε πίσω.
Stiv27 και εγώ ανήλικος είμαι
-------------------------
Κύριε Σπύρο εσείς γιατί βγάλατε τα περουβιανά το θαύμαζα το ενυδρείο σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john99 : 02-05-13 στις 12:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-05-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Απο θεμα ομοεφιας οχι δεν πανε πισω τα σκαλαρια!
Αλλα απο θεμα παραμετρων νερου και φροντιδας ειναι ιδια με τους δισκους και γινονται και πολυ μεγαλυτερα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-05-13, 12:49
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Τα σκαλάρια γίνονται μεγαλύτερα από τους δίσκους πρώτη φορά το ακούω αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-05-13, 12:56
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ποσο μηκος φτανει ενα σκαλαρι με τις κεριαες του και το ραχυαιο πτερυγιο?Γιατι ειναι κομματι του σωματος του και δεν πρεπει να το ξεχναμε και να τα βλεπουμε συνεχεια να τα χουν μαζεμενα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-05-13, 12:58
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Σωστά έχετε δίκιο
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-05-13, 13:25
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι απο μενα και ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια!!! δεν ξερω τι θα ηταν προτιμοτερο να εβαζα οσα αφορουν ενιλικα η μικρης ιλικιας ψαρια....οσα αφορουν την ταλαιπωρια και προσωπικο μου χρονο που πρεπει να αφιερωθει δεν υπαρχει κανενα προβλημα εχω ολη την καλη διαθεση για οτι και να χρειαστει..... ακομα και για 2 αλλαγες την μερα που λεει ο λογος....τωρα απο κει και περα βλεπω οτι οι περισοτεροι ειστε εναντιον της ιδεας αυτης οποτε θα δω τι θα κανω τελικως.....βεβαια δεν μου φευγει σαν σκεψη απο το μιαλο να το δοκιμασω να πω την αληθεια.... ειμαι επιμονος ανθροπος και δεν θα τα παρατισω ετσι ευκολα.... πιστευω πως μπορω να τα βγαλω περα.....
ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι λεω το λεω με καλο σκοπο.... η επιμονη μπορει να ειναι αρετη αλλα και καταρα

κανε υπομονη διαβασε και παρε το ενυδρειο μεσα απο αγγελιες θα βγουν πολλα μεσα στο καλοκαιρι ..... κατι αλλο ειναι μεγαλο λαθος να προτεινουμε μικρους δισκους σε αρχαριους το μεγαλωμα τους ειναι η ποιο δυσκολη φαση και ειναι για λαθη ψαρια 9-10 cm ψαρι ειναι οτι καλυτερο να ξεκινησει καποιος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-05-13, 15:01
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα. φιλε μου θα σε στεναχωρησω και εγω. δυστηχως ειναι λιγα τα λιτρα σου, και στο λεω παρολο που στο παρελθον ειχα διαφωνησει και εγω με τους προλαλησαντες οταν εβαλα δισκους. το αποτελεσμα ηταν οταν μεγαλωσανε τα δισκακια να ειμαι πραγματικα με εναν κουβα στο χερι. και ειχα μονο 6 ψαρια σε 250λ. πραγματικα ασφυκτιουσαν. και μην νομιζεις οτι αργουν να μεγαλωσουν. τον πρωτο χρονο παιρνουν το 80%. εφτασα σε σημειο να κανω μερα παρα μερα 70-80% αλλαγη νερου. ακου λοιπον τους πιο παλιους (δεν λεω για μενα) και τους πιο διαβασμενους για να μην το μετανιωσεις μετα. φιλικα γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-06-13, 16:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι απο μενα και ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια!!! δεν ξερω τι θα ηταν προτιμοτερο να εβαζα οσα αφορουν ενιλικα η μικρης ιλικιας ψαρια....οσα αφορουν την ταλαιπωρια και προσωπικο μου χρονο που πρεπει να αφιερωθει δεν υπαρχει κανενα προβλημα εχω ολη την καλη διαθεση για οτι και να χρειαστει..... ακομα και για 2 αλλαγες την μερα που λεει ο λογος....τωρα απο κει και περα βλεπω οτι οι περισοτεροι ειστε εναντιον της ιδεας αυτης οποτε θα δω τι θα κανω τελικως.....βεβαια δεν μου φευγει σαν σκεψη απο το μιαλο να το δοκιμασω να πω την αληθεια.... ειμαι επιμονος ανθροπος και δεν θα τα παρατισω ετσι ευκολα.... πιστευω πως μπορω να τα βγαλω περα.....
Η επιμονή ΔΕΝ είναι πάντα αρετή.... άλλωστε ούτε ο πρώτος... ούτε ο τελευταίος είσαι που πιστεύει ότι... "θα τους βγάλω όλους μ.....ς... άστους να λένε"!!! Οι περισσότεροι με αυτόν τον "αέρα" ξεκινάνε... και καταλήγουν να αποδέχονται αυτά... που αμφισβητούσαν (εγώ είμαι από τους πρώτους... στη λίστα).
Θα το διάβασες ήδη σε μερικές απαντήσεις που έχουν γραφτεί παραπάνω... το διάβασες και στον επίλογο του κείμενου μου στο 1ο link που σου έβαλε ο Σπύρος (τον οποίο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ).
ΑΝ το πρώτο σου μέλημα είναι η σωστή διαβίωση (και όχι απλά η επιβίωση) των δίσκων σου.... ΜΗΝ μπεις καν στον κόπο, γιατί υπάρχει και η πιθανότητα όχι απλά να ταλαιπωρήσεις αλλά και να σκοτώσεις κάποιους από αυτούς... και είναι κρίμα... αυτό να το γνωρίζεις εκ΄των προταίρω.
Τουλάχιστον κάποιοι από εμάς που κάναμε το λάθος στο παρελθόν... έχουμε το "άλλοθι" της άγνοιας σαν δικαιολογία.... εσύ τι θα έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-07-13, 14:06
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα μετα απο αρκετο καιρο... τελικως το ενυδρειο φιλοξενει απο τοτε ενα ζευγαρι μονο δισκους!!! τα εχω λατρεψει!!! μεχρι στιγμης εχω 4 γεννες αλλα για καποιο λογο μου κρατανε τα αυγα για καμια μερα και μετα μου τα τρωνε... τα ψαρια πριν απο μενα δεν εχουν ξαναγενισει μπορει να οφειλετε σε αυτο?? δηλαδη οτι δεν εχουν εμπειρια ακομα??? επισεις εχω ενα μεγαλο προβλημα εδω και μερικες μερες και αυτο ειναι και η αιτια που γραφω.... εχει γεμισει ο τοπος σαλιγκαρια..... ειχα μονο ενα μεσα που δεν ξερω τι ειδος ειναι και πως βρεθικε μεσα στο ενυδρειο..... και τωρα με το που αναψουν τα φωτα υπαρχουν παντου!!! στα τζαμια στις ριζες στις ανουμπιες παντου!!!! τα μικρα μικρα ειναι ασπρα και μιαζουν με σκουλικακια αλλα τα λιγο μεγαλυτερα εχουν αρχισει και βγαζουν κελιφος.... τι να κανω?? πως θα τα βγαλω τωρα ολα αυτα??? ειναι εκατομυρια...οριστε και μερικες φοτογραφιες των ψαριων και του ενυδρειου!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0224.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  55,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0225.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  54,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0226.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0231.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  70,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0250.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  49,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0251.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  53,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0252.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  55,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0253.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  66,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-07-13, 17:15
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα μετα απο αρκετο καιρο... τελικως το ενυδρειο φιλοξενει απο τοτε ενα ζευγαρι μονο δισκους!!! τα εχω λατρεψει!!! μεχρι στιγμης εχω 4 γεννες αλλα για καποιο λογο μου κρατανε τα αυγα για καμια μερα και μετα μου τα τρωνε... τα ψαρια πριν απο μενα δεν εχουν ξαναγενισει μπορει να οφειλετε σε αυτο?? δηλαδη οτι δεν εχουν εμπειρια ακομα??? επισεις εχω ενα μεγαλο προβλημα εδω και μερικες μερες και αυτο ειναι και η αιτια που γραφω.... εχει γεμισει ο τοπος σαλιγκαρια..... ειχα μονο ενα μεσα που δεν ξερω τι ειδος ειναι και πως βρεθικε μεσα στο ενυδρειο..... και τωρα με το που αναψουν τα φωτα υπαρχουν παντου!!! στα τζαμια στις ριζες στις ανουμπιες παντου!!!! τα μικρα μικρα ειναι ασπρα και μιαζουν με σκουλικακια αλλα τα λιγο μεγαλυτερα εχουν αρχισει και βγαζουν κελιφος.... τι να κανω?? πως θα τα βγαλω τωρα ολα αυτα??? ειναι εκατομυρια...οριστε και μερικες φοτογραφιες των ψαριων και του ενυδρειου!!!
Τα μικρα και ασπρα μηπως ειναι πλαναρια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-07-13, 17:43
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου δεν ξερω τι ειναι το πλαναρι δεν μου εχει ξανασυμβει κατι αναλογο στα ενυδρεια μου... το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι κατα την διαρκεια της φοτοπεριοδου δεν τα βλεπω τοσο εντονα... αλλα οταν ανοιγει το φως ειναι παρα πολλα σε ολα τα τζαμια... δεν ξερω τι μπορει να ειναι... παντως κατα πασα πιθανοτιτα ειναι σαλιγκαρια γιατι στις αλλαγες βλεπω σε μερικα σημεια κατω απο φυλα η σε γωνιες κατι σαν "κουκουλι" γλειωδες με αυγα.... οποτε μαλλον ειναι σαλιγκαρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-07-13, 17:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

A.T.O.E. (¶γνωστης Ταυτότητας Οργανισμοί στο Ενυδρείο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-07-13, 18:02
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για το λινκ.. το πιθανοτερο ειναι να ειναι μικρα σαλιγκαρια αφου οπως ανεφερα τα λιγο μεγαλυτερα ξεκινανε και σχηματιζουν το "κελυφος" αλλα αν δεν ειναι σαλιγκαρια τοτε μου φερνει ποιο πολυ σε πλαναρια.... στιν περιπτωση αυτην τι κανω??? την λυση "παγιδα" που αναφερεται στο ποστ?? αλλα ακομα και ετσι νομιζω οτι δεν τα καταπολεμω ολα... λετε γιαυτο να εξαφανιζοντε τα αυγα των δισκων??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-07-13, 18:21
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πιστευω οτι εχεις πλαναρια, νομιζω οτι φαινονται μερικα (στο τζαμι) στις φωτο που εχεις βαλει.

τα σαλιγκαρια γεννιουνται με κελυφος.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-07-13, 18:26
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

αν τα σαλιγκαρια γενιουντε με κελυφος τοτε ειναι πλαναρια...... τι κανω τωρα?? πως θα τα αντιμετωπισω μεχρι να φυγει και το τελευταιο?? γιαυτο δεν μου βγαινουν οι γεννες?? απο οτι λεει στο λινκ τρωνε τα αυγα των ψαριων....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-07-13, 18:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Eλα βρε, δεν ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις τα Planaria απο ενα κουκουλι αυγων physa σαλλιγκαριων.

Planaria


Physa Egg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-07-13, 18:46
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το κουκουλι καταλαβα οτι ειναι απο τα σαλιγκαρια... απλα επειδη δεν ειχα ιδεα για τα πλαναρια νομιζα οτι ηταν νεογενιτα σαλιγκαρια αυτο που εβλεπα..... κατα 99,9% ειναι πλαναρια..... τι κανω τωρα?? καμια λυση που να τα καταπολεμαει??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-07-13, 18:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δοκιμασε για αρχη να κοψεις το ταισμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-07-13, 18:58
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

τωρα σοβαρα το λες η για πλακα?? αν κοψω το ταισμα τι θα καταφερω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-07-13, 19:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα σοβαρα το λες η για πλακα?? αν κοψω το ταισμα τι θα καταφερω??
Ξαναδιαβασε αυτο:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ερωτηση σου εχει απαντηθει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-07-13, 19:09
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

οποτε σταματαω να ταιζω για ποσες μερες??? και επισεις ξεκιναω και αυτο με το πιατακι του καφε??? αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα τα βγαλω ολα.... και αν αυτα ειναι η αιτια που χανω τις γεννες πρεπει να μην μεινει τιποτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-07-13, 22:37
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ασχετη ερωτηση αλλα το ενυδρειο δεν παταει ολο πανω στο επιπλο και περισευει λιγακι απο το πλαι?
Αν ναι κοιτα και αυτο πολυ γρηγορα οπως κοιτας για τα αλλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-07-13, 02:37
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ναι περισευει γυρω στους 5 ποντους στην καθε πλευρα...εχω φροντισει και γιαυτο αλλα λογο δουλειας και ελειψης χρονου συνεχως το αναβαλω γιατι θελει αρκετη μανουρα και δεν εχω προλαβει να το φτιαξω!!! το κυριος προβλημα ειναι τα σκουλικια τωρα γιατι εχω χασει ηδη 4 γεννες αν τα σκουλικια τρωνε τα αυγα... παλι καλα πανε ολα καλα απο οτι φαινεται και τα ψαρια μου γεννανε ανα μια με μιαμισι εβδομαδα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-07-13, 14:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετη ερωτηση αλλα το ενυδρειο δεν παταει ολο πανω στο επιπλο και περισευει λιγακι απο το πλαι?
Αν ναι κοιτα και αυτο πολυ γρηγορα οπως κοιτας για τα αλλα
+1!
O Χρήστος έχει απόλυτο δίκιο σ αυτό που γράφει
Υπάρχει φόβος...να τα βρεις ολα στο πάτωμα...

Για τα πλανάρια θα βρεις λύση, αυτό με το έπιπλο κατά την άποψη μου πρέπει να το βάλεις σε άμεση υλοποίηση

Να τα χαίρεσαι τα δισκάκια...άντε και παππούς!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-07-13, 00:09
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

χαίρομαι ιδιαίτερα, που ένα μέλος του φόρουμ μετά από 2.5 μήνες
έπραξε το σωστό. (1/5- 15/7).
καλή συνέχεια με τα υπόλοιπα Παντελή.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-07-13, 19:36
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου!!! αλλα τι εννοεις με την ημερομινια που γραφεις?? και οταν λες επραξα το σωστο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Καινουργιος Bill Bizkit Bettas 19 18-09-11 18:18
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ... takisgoa Αρχάριοι γλυκού νερού 44 06-01-11 02:47
προβλημα στους δισκους Mikepap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-01-08 15:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09106 seconds with 14 queries