Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-12-11, 23:28
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

αλλη μια πολυ καλη πληροφορια!!!!!!!!!
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-12-11, 00:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειδικα μια θηλυκια μου (η ιδια που ετρωγε τη φακη) οταν ηθελε να γεννησει εσπρωχνε με μανια τις βαλισνεριες σαν να την ενοχλουσαν ... το δε τενελους το ειχε ξεριζωσει με την ιδια μανια ... ισως απο ενστικτο να μη χαθουν τα μικρα της και δε τη βρισκουν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-12-11, 00:06
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ίσως φανεί πως διαφωνώ με τους περισσότερούς σας, αλλά έχω πολύ πυκνοφυτεμένα ενυδρεία , με πολλούς δίσκους, με κανονικότατη λίπανση και CO2 και δεν έχω ούτε απώλειες ψαριών (και μιλάω για 3 χρόνια+ και πολλούς δίσκους σε 4 διαφορετικά ενυδρεία), ούτε κρυμμένα ψάρια ούτε με έντονες αναπνοές.
Ίσα ίσα που είναι πολύ θαρρετά και έρχονται στα χέρια μου όταν ασχολούμαι με τα φυτά. Όπως καταλαβαίνετε , κατά την γνώμη μου ο συνδυασμός δίσκων και φυτών (με ό,τι συνεπάγεται ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο), είναι ιδανικός.
Στο κομμάτι της συμπεριφοράς των ψαριών, οι δίσκοι σε αντίθεση με τα σκαλάρια ή άλλες κιχλίδες, δείχνουν να απολαμβάνουν την ύπαρξη όλων των φυτών, ενώ τα υπόλοιπα είδη πολλές φορές τα πειράζουν, ειδικά εκείνα που εχουν μυτερά φυλλώματα.

Πάντως οι δίσκοι και στο φυσικό τους περιβάλλον έχουν πολλά φυτά και κορμούς δέντρων ανάμεσα στο νερό και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που απέκτησαν εξελικτικά αυτό το 'πλακουτσερό' τους σχήμα , ώστε να μπορούν να περνούν ανάμεσα στα στενά περάσματα που δημιουργούν τα πυκνά φυτά και οι κορμοί στους φυσικούς τους βιοτόπους.

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε πως τα φυτά οξυγονώνουν το νερό , τραβούν πολλά ανεπιθύμητα από τα ψάρια συστατικά και λειτουργούν σαν φυσικοί καθαριστές του ενυδρείου. Το να έχει κανείς ένα γυμνό ενυδρείο ή ένα ενυδείο με έναν εχινόδορο και 2 ανούμπιες (δλδ και πάλι σχεδόν γυμνό) , και να πρέπει να κάνει σχεδόν διαρκώς αλλαγές νερού , δεν το βρίσκω ούτε ισορροπημένο βιοτοπικά ούτε υγειές για τα ψάρια. Το ζητούμενο είναι το ενυδρείο μας να μπορεί να σταθεί ως έναν βαθμό σαν ένα αυτόνομο σύστημα , σαν ένας μικρός βιότοπος, και αυτό χωρίς φυτά , δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-12-11, 00:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε Vandar στο βιοτοπο τους δεν υπαρχουν υδροβια φυτα! Στη περιοδο των πλημμυρων βυθιζονται φυτα αλλα δεν ειναι υδροβια και αν παραμενουν πολυ χρονο στο νερο ... χαλανε! (προκειται για χερσαι βλαστηση δηλαδη)

Οι διαρκεις αλλαγες νερου ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια μακαρι να μπορουσε ο καθενας να τις κανει αλλα οπως και να εχει τα φυτα δεν μπορουν να αντικαταστησουν εστω μερος των αλλαγων νερου καθως οι αλλαγες εξυπηρετουν πολλους "σκοπους" που τα φυτα δε μπορουν να καλυψουν!

Ο καθε χομπιστας τα βλεπει ολα απο τη δικη του οπτικη καθως συνηθως αυτο που βλεπει ειναι τα ενυδρεια του! Νομιζω μια πιο γενικη και ισως πιο "σωστη" προσεγγιση θα ηταν να δει ολες τις περιπτωσεις .... το ιντερνετ το κανει πολυ ευκολο αλλα και οι δικοι μας πειραματισμοι! Φυσικα τα βιβλια βοηθουν πολυ να μαθουμε πολλα!

Vandar εχεις διαβασει το βιβλιο του Bleher? Στο προτεινω αν θες να "εμβαθυνεις" ακομα πιο πολυ! Επισης μια παρουσιαση των ενυδρειων θα βοηθουσε πολυ και ολους εμας αλλα και ισως εσενα τον ιδιο αφου ισως ακουσεις γνωμες που ισως δεν ειχες σκεφτει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-12-11, 00:51
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο, συγγνώμη αν παρεξηγήθηκα αλλά δεν εννοούσα υδρόβια φυτά, για αυτό είπα 'φυτά και κορμοί δέντρων'. Τα υδρόβια είναι σαφώς σε πιο αβαθή μέρη. Λέγοντας αυτό, περισσότερο ήθελα να σταθώ στο ότι οι δίσκοι δεν έχουν θέμα με το να στενέψουμε κάποια σημεία πυκνοφυτεύοντας το ενυδρείο μας.

Επειδή όμως η δυναμική ενός ενυδρείου στον τομέα του 'αυτοκαθαρισμού' και της ισορροπίας, δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτήν ενός ποταμού (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τον Αμαζόνιο), οι απαιτήσεις σε υδρόβια (πλέον) φυτά είναι ξεκάθαρα κατά την γνώμη μου αυξημένες για την περίπτωση του ενυδρείου!

Τις αλλαγές νερού σαφώς και θα τις κάνει και κάποιος που διαθέτει ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν 'κρέμεται' από τις αλλαγές νερού όπως εκείνος που διαθέτει ένα γυμνό ενυδρείο. Αν κανείς πραγματοποιήσει μετρήσεις πριν και μετά από μερικά απλά ταϊσματα και στους δύο τύπους ενυδρείων , θα καταλάβει την διαφορά.

Το να θεωρούμε την αλλαγή νερού πανάκεια και τα πολλά φυτά σαν κάτι το 'προβληματικό' , είναι εν μέρει σαν να θεωρούμε πως ένας άνθρωπος μπορεί να μένει σε ένα διαμέρισμα χωρίς τουαλέτα και σκουπιδοντενεκέδες , αλλάνα του έχουμε ανοιχτά τα παράθυρα και τις πόρτες διαρκώς για να ανανεώνεται ο αέρας θεωρώντας πως όλα είναι ιδανικά. Αυτό θα γίνει κάποιες στιγμές σε όλα τα σπίτια, αλλά πρέπει να υπάρχουν
και κάποιοι παράγοντες που συντελούν στο να μην ρυπαίνονται τόσο εύκολα τα σπίτια μας. Στην περίπτωση των ενυδρείων μας αυτό το κάνουν τα φυτά (και σε όλους τους βιοτόπους) και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς πιστεύω.

Σαφώς ο κάθε χομπίστας κρίνει βάσει προσωπικών του εμπειριών , αλλά κάποιος που διαθέτει πυκνοφυτεμένα ενυδρεία έχει σίγουρα βρεθεί και με σχεδόν γυμνά ενυδρεία για να δει την διαφορά (δεν τα είχε πάντα γεμάτα φυτά!). Το αντίθετο σε πολλές περιπτώσεις δεν συμβαίνει, δλδ όσοι ακολούθησαν την πεπατημένη του γυμνού δισκάδικου μπορεί να μην είχαν ζήσει ποτέ την εμπειρία ενός πυκνοφυτεμένου και να μην βασίζεται σε προσωπική τους εμπειρία το ό,τι λένε. Το ότι για παράδειγμα κάποιοι βασίζονται στους διαγωνισμούς για εξαγωγή συμπερασμάτων αποδεικνύει το παραπάνω. Εκεί όντως όλα έχουν στηθεί απλά για τις φωτογραφήσεις (ακόμα και τα φυτά... μην το ξεχνάμε) και δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως οι συμπεριφορές των συγκεκριμένων ψαριών μπορούν να μας οδηγήσουν σε αντικειμενικά συμπεράσματα. Το ότι δείχνουν αγχωμένα οφείλεται στο ότι τοποθετήθηκαν εκεί πολύ πρόσφατα και δεν έχουν προσαρμοστεί και όχι εξαιτίας του πυκνοφυτεμένου, σας διαβεβαιώ.

Συγγνώμη για τον όγκο του μηνύματός μου , αλλά θεωρώ πως αδικείτε πολύ τα φυτά... τους χρωστάμε πολλά οι ζωικοί οργανισμοί και δεν το καταλαβαίνουμε αυτό πολλές φορές


Υ.Γ. Πριν λίγο καιρό απέκτησα και το 2ο τόμο του Bleher / ομολογώ πάντως πως το πρώτο μέρος ήταν απολαυστικότερο σαν βιβλίο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-12-11, 01:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλά κάποιος που διαθέτει πυκνοφυτεμένα ενυδρεία έχει σίγουρα βρεθεί και με σχεδόν γυμνά ενυδρεία για να δει την διαφορά
Μετα απο πολλους πειραματισμους (και βαρια φυτεμενα και "ξερα") θεωρω οτι καλυτερο για τους δισκους ειναι ενα "γυμνο" ενυδρειο με ενα ποθο απο πανω και οι ριζες μεσα του ... Οπως ακριβως στη φυση (συνδιαζεις και τα "καλα" των φυτων μαλιστα χωρις να ανυσηχεις για φωτισμο - λιπασματα κοκ αλλα και τις κρυψωνες που δημιουργουν οι ριζες του ποθου... δινοντας μια πιο "σωστη" εικονα απο το να εχει καποιος φυτα Ασιας και Αφρικης στα ενυδρεια του)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-12-11, 15:01
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
και μακρια απο βαλισνεριες δεν πανε οι δισκοι κοντα τους
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι ακριβώς, διαπιστωμένο!
Ελατε μια βολτα απ το σπιτι μου να δειτε πως κανουν βολτες αναμεσα στις βαλισνεριες

Να μην δινουμε λαθος πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-12-11, 15:41
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Ουτε εγω εχω δει να εχουν προβλημα με τις βαλισνεριες και εχω και αρκετες!Τι προβλημα εχουν δλδ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-12-11, 19:54
alext Ο χρήστης alext δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2010
Περιοχή: Παγκράτι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Με μικρή σχετικά εμπειρία στους δίσκους αναφέρω τα συμπεράσματα μου.
Σε πυκνο-φυτεμένο ενυδρείο η ποιότητα του νερού ήταν πολύ καλή και τα ψάρια δεν αντιμετώπιζαν εμφανώς κάποιο πρόβλημα. Λόγω της αυξημένης ανάγκης σε ταίσματα, καθότι οι δίσκοι ήταν μικροί σε ηλικία, παρατήρησα οτι οι τροφές χάνονταν μέσα στα φυτά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τραφούν οι δίσκοι εύκολα και πολύ τροφή να πηγαίνει χαμένη. Παρόλα αυτά οι τιμές του ενυδρείου δεν άλλαζαν σχεδόν καθόλου λόγω της απορόφησης των θρεπτικών απο τα φυτά. Εδώ μπορώ να πώ οτι τα φυτά μου έκαναν την ζωή πιο εύκολη και συγκαταλέγεται στα θετικά τους.
Δυστυχώς όμως οι δίσκοι δεν μπορούσαν να μεγαλώσουν και αναγκάστηκα να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε βιοτοπικό. Τώρα οι τιμές του νερού σίγουρα είναι πιο ευμετάβλητες αλλά οι δίσκοι άλαξαν συμπεριφορά και φυσικά διαστάσεις καθότι μπορούν και βρίσκουν και τον τελευταίο κόκο τροφής. Επίσης σταμάτησαν να κρύβονται μόνιμα πίσω απο τα φυτά και έγιναν κοινωνικοί.
Μια άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι αυτή της αναγκαστικης αύξησης της θερμοκρασίας σε περίπτωση θεραπείας. Όταν οι δίσκοι μου χρειάστηκαν θεραπεία απο flagellates και η θερμοκρασία ανέβηκε στους 35 βαθμούς τα φυτά με εγκατέλειψαν δια παντώς (ευτυχώς και τα flagellates).

Το δικό μου συμπερασμα, και να σημειωθεί οτι είμαι φανατικός του φυτεμένου ενυδρείου, είναι πως ειδικά αν οι δίσκοι είναι στην ανάπτυξη, όσο λιγοτερα εμπόδια αναμεσα στην τροφη και αυτούς τόσο το καλύτερο.
Θεωρώ όμως ταυτόχρονα, οτι όταν οι δίσκοι είναι ενήλικοι μπορούν να είναι το ίδιο ή περισσότερο ευτυχισμένοι σε ένα φυτεμένο ενυδρείο άν τους παρέχεται η κατάλληλη φροντίδα και άν υπάρχει κάποια καραντίνα σε περίπτωση θεραπείας.
Ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω πάλι το φυτεμένο όταν ενηλικιωθούν πλήρως οι δίσκοι αν και παρατήρησα οτι είναι πολύ πιο ευτυχισμένοι στους 30 βαθμούς που το διατηρώ αυτή τη στιγμή απο τους 28 (max) που τους είχα πριν προκειμένου να επιζήσουν τα φυτά.

Τα παραπάνω αποτελούν απλές παρατηρήσεις προσωπικές και ενδεχομένως ο δικός μου βιότοπος να διαφέρει εντελώς απο τον δικό σας. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-12-11, 20:27
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
και μακρια απο βαλισνεριες δεν πανε οι δισκοι κοντα τους
Γειτονα θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω σε αυτο
Οχι μονο δεν εχουν προβλημα .....
Αλλα εχω δει αυγα (δισκων ) ακομα και σε βαλισνεριες επανω


(μιλαω παντα για το δικο μου ενυδρειο ) .
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-12-11, 09:44
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

εγω παλι εχω...φακη επιφανεια με κλειστα καπακια,ποθο με κλειστα καπακια και τον εχω δεσει ετσι ωστε να ειναι οι ριζες μεσα στο νερο και τα φυλλα να βγαινουν απο το κοψιμο που εχει το καπακι για να βγαινει το φιλτρο,βαλισνεριες στα σημεια που ειναι οι αναροφησεις των φιλρτων και οι θερμοστατες(για να τα κρυβουν κυριως) και 2 μεγαλες ανουμπιες δεμενες στις 2 μεγαλες ριζες.απο λιπανση μονο μια ταμπλετα στις ριζες στις βαλισνεριες.....ειχα και πιστια χωρις κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-12-11, 10:28
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Σε ενα ενυδρειο η βαλισνερια το πνιγη ....

θελετε να ου πειτε οτι οι δισκοι σας κολυμπανε αναμεσα απο φυλλα βαλισνεριας ?

κοψτε ενα φυλλο λιγα εκκατοστα και πιαστε το στα πλαγια να δειτε οτι "κοβει"

Συγνώμη για να διαφωνουμε πολιτισμένα δεν χρειαζετε έτσι ..... αντε μην αγριεψω
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-12-11, 18:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ο ποθος ποιο φυτο ειναι ..και που το βρισκουμε??? !!!(θελω να λεγομαι και μποστανας τρομαρα μου)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-12-11, 18:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Ο ΠΟΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΤΟ ΠΟΘΟΣ !
ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΣΚΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΛΑ ΤΑ ΑΝΘΟΠΟΛΕΙΑ !
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-12-11, 18:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

και πως το χρησιμοποιουμε στο ενυδρειο..?? το στερεωνουμε με τις ριζες μονο να βρεχονται?? ή ολο μεσα?? (μοιαζει με ανουμπια στο φυλλωμα ε??)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-12-11, 18:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μονο οι ριζες μεσα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-12-11, 18:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλιστα....το ξεχναω γιατι θα πρεπει να εχω open tank .με τα καπακια πανω στο ενυδρειο ..λιγο δυσκολο μου ακουγεται...!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-12-11, 23:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα....το ξεχναω γιατι θα πρεπει να εχω open tank .με τα καπακια πανω στο ενυδρειο ..λιγο δυσκολο μου ακουγεται...!
Δυσκολο?



Το παραπανω ειναι Φυλοδεντρο (μοιαζει αλλα δεν ειναι ποθος).
Μαλλον ειναι λιγο πιο ασφαλες. Τα φυλλα τους εχουν καποιες τοξικες ουσιες, αποδεδειγμενα σε καποια κατοικιδια που τα μασουλησαν (γατες κλπ)

Εχετε υποψιν ομως οτι θεωρειται και ρουφηχτρα νιτρικων.
Αν δεν μενουν λιγα νιτρικα για τα τυχων υπολοιπα φυτα, αυτα δεν θα πανε καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-12-11, 23:47
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Και αυτός είναι ο πόθος.
Όπως είπε και ο Δέλτα,τρελή ρουφήχτρα νιτρικών!!
Τα πρώτα φύλλα που μπήκαν στο νερό σάπισαν όλα.Έβγαλε καινούργια αλλά έχουν τη τάση και αυτά να βγουν έξω από το νερό.


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-12-11, 23:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φωτο απο τις ριζες οπως ειναι μεσα στο νερο εχεις Σπυρο...??? καλο μου φαινεται μην με μπριζωνεις τωρα γιατι αυριο πρωι θα τρεχω σε φυτωρια ...αχχαχα

chris τι εννοεις σαπισαν?? και δεν εξαφανιστηκε..?? κανει που ειναιε ολο μεσα στο νερο???
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-12-11, 23:58
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Κιτρίνισαν και τα έκοψα.
Έβγαλε όμως καινούργια και σαν φυτό αναπτύσσεται ραγδαία.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-12-11, 00:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σε βλεπω να μου στελνεις κλαδεμμα λιαν συντομως xaxa
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-12-11, 00:28
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Έχει πολύ πράγμα.Όποτε θες στείλε.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-12-11, 01:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτο απο τις ριζες οπως ειναι μεσα στο νερο εχεις Σπυρο...??? καλο μου φαινεται μην με μπριζωνεις τωρα γιατι αυριο πρωι θα τρεχω σε φυτωρια ...αχχαχα
Εχω καπου ενα βιντεο. Θα το βρω και θα σου πω.

Τις ριζες μπορεις να τις "κρυψεις" ή και να τις "κουρευεις" αν δεν σου αρεσουν που μεγαλωνουν και μακραινουν. Βγαζει κεντρικες μεγαλες και απο αυτες ξεκινανε τριχιδια.
Εμενα μου αρεσουν που "αγριευουν" το θεαμα και τις αφηνω ελευθερες να τις παρασερνει η ροη και να πηγαινουν οπου θελουν, γυρω απο ενα κορμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-12-11, 02:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

με αυτο το σκεπτικο το θελω...πιστευω θα ταιριαξει στο βιοτοπικο μου αντιστοιχα οπως μερικες ριζες limnobium ή pistia stratiotes
!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-12-11, 01:42
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Σπύρο (delta66),
στο δικό μου το καπάκι έχει μια τρύπα σαν αυτές που είναι
στις φωτογραφίες που έχεις βάλει.
όταν ανοίγω το καπάκι δεν υπάρχει πρόβλημα που "κουβαλάει" τις ρίζες μαζί του;
(τρόμος δίσκων).
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-12-11, 02:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianni zym Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο (delta66),
στο δικό μου το καπάκι έχει μια τρύπα σαν αυτές που είναι
στις φωτογραφίες που έχεις βάλει.
όταν ανοίγω το καπάκι δεν υπάρχει πρόβλημα που "κουβαλάει" τις ρίζες μαζί του;
(τρόμος δίσκων).
Αν τρομαζουν δεν ειναι καλο φυσικα.
Εμενα ειναι στο πισω καπακι και δεν το ανοιγω απο εκει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-12-11, 02:47
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

δεν έχω βάλει έτσι κανένα φυτό,απλά ρώτησα,ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-12-11, 15:03
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελατε μια βολτα απ το σπιτι μου να δειτε πως κανουν βολτες αναμεσα στις βαλισνεριες

Να μην δινουμε λαθος πληροφοριες
Σε καμία περίπτωση φίλε μου δεν δίνουμε λάθος πληροφορίες.
Τίς εμπειρίες μας καταθέτουμε όλοι εδω και απο εκεί και πέρα ο καθένας,
τίς αξιολογεί, σκέπτεται, και αποφασίζει!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-12-11, 16:14
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμία περίπτωση φίλε μου δεν δίνουμε λάθος πληροφορίες.
Τίς εμπειρίες μας καταθέτουμε όλοι εδω
Για τον φιλο μου τον ΧρηστοΠ το ειπα ωρε συνονοματε, αλλα εβαλα και παραθεση δικη σου γιατι συμφωνησες

Οταν καταθετεις εμπειριες δε λες μακρια οι βαλισνεριες απο δισκοενυδρεια
Λες οτι στο δικο μου ενυδρειο συμβαινει αυτο κι αυτο..............

Χρονια Πολλα!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτα; janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 4 19-11-11 13:48
φυτα blade1364 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-03-11 15:28
φυτα nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 4 24-11-10 16:06
παρουσιαση του καινουργιου μου δισκοενυδρειου andreas72 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 26-07-09 08:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08981 seconds with 13 queries