Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-07-10, 12:11
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ φυτά και ρίζες για το ενυδρείο των δίσκων???Στο κοντινό μου πετ-σοπ έχει μόνο ανουμπίες και κάτι άλλο σε στυλ κερατόφυλλου.
Θέλω να πάρω κερατόφυλλο και ανουμπίες και εσείς τι άλλα μου προτείνετε να πάρω που ταιργιάζουν σε ένα δισκάδικο και ποιά που να 'δένουν' με τις ρίζες???
Επίσης τι να βάλω άμμο ή χαλίκι????
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-07-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για τα φυτα κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5209

Οσο για το βυθο θα σου ελεγα χαλαζιακη ασπρη αμμο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-07-10, 09:34
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ φυτά και ρίζες για το ενυδρείο των δίσκων???Στο κοντινό μου πετ-σοπ έχει μόνο ανουμπίες και κάτι άλλο σε στυλ κερατόφυλλου.
Θέλω να πάρω κερατόφυλλο και ανουμπίες και εσείς τι άλλα μου προτείνετε να πάρω που ταιργιάζουν σε ένα δισκάδικο και ποιά που να 'δένουν' με τις ρίζες???
Επίσης τι να βάλω άμμο ή χαλίκι????
Για μενα φίλος μόνο ανούμπιες από φυτά (δεν ''μασάνε ούτε από φωτηνότητα,ούτε από θερμοκρασία,ούτε από ph kai gh).Για βυθό αυτό που λέει ο Γιώργος (ασπρη χαλαζιακή).Οσο για τις ρίζες,ρίξε μια ματιά στα προφίλ των φίλων με δισκοενυδρεία,για να πάρεις ιδέες διακόσμησης.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-07-10, 11:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

για ριζες μπορεις να φτιαξεις κατι τετοιο....

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41926

η κατι τετοιο...


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36969
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-07-10, 09:26
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε Θανάση αλλά και του φίλου Γιώργου ειναι ωραίο,δείχνει πως με 2 ρίζες φτιάχνεις κάτι απλό και πανέμορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-07-10, 09:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ΞΥΛΑΚΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
αμα πεσει και το ph δε λιωνουν κι ολας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-10, 17:08
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ35
ΑΝΤΩΝΗΣ35 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ35 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-09-2010
Περιοχή: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ ΠΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε ΒILLOS95 με το καλό να ξεκινήσεις το δισκοενυδρείο.Οι δίσκοι κατ'εμέ δεν είναι καθόλου δύσκολα ψάρια,αρκείνα ακολουθήσεις ορισμένες παραμέτρους απλές όπως ''καλό φιλτράρισμα'',''αλλαγές νερού 20-30% κάθε 10-15 μέρες (όχι απαραίτητα Α/Ο)'',''καλό τάισμα με ποιοτικό φαγητό'',''σταθερή θερμοκρασία στους 28-30 βαθμούς'' και πάνω από 5-6 δίσκους στην αρχή,ώστε να κοπαδιάσουν και αργότερα βάλε κι'άλλους(εσύ θα κρίνεις.Οσο για το διάβασμα που λές εγώ δεν σου το συνηστώ γιατί θα διαβάσεις εκατοντάδες διαφορετικές απόψεις για τους δίσκους.Σου εύχομαι να φτάσεις στό επίπεδο της παρακάτω φώτο..
Υ.Γ. Φίλε ''ΧΑΡΡΥ ΣΑΜΟΣ'' για άλλη μια φορά βλέπω ότι δεν ενθαρίνεις ένα μελλοντικό δισκά και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί..
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.αν το παιδι κατσει και διαβασει αυτα που λενε εδω μεσα για τους δισκους σιγουρα ολα λαθος θα τα κανει.γιατι λενε οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια δεν το καταλαβαινω.ειναι τα πιο ευκολα.οτι θελουν ολα τα ψαρια θελουν κ οι δισκοι.απλα ειναι πιο ακριβοι.ποιος θα μου εξηγησει γιατι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο και τα υπολοιπα τροπικα ψαρια που ζουν στα ιδια νερα δεν θελουν?γιατι δεν λετε και σε αυτους που εχουν αλλα τροπικα ψαρια στο ενυδρειο τους να παρουν α.ο. αφου ζουν στα ιδια νερα με τους δισκους?μηπως επιδη οι δισκοι ειναι ευαισθητοι?ας γελασω. εγω εχω gh14 kh11 ph 7.5 κανω αλλαγες καθε 10-15 μερες.εχω ριο 300 5 δισκους.απο 6 εκατοστα εγιναν περιπου 16 εχουν τελεια χρωματα κ δεν ειχα απωλεια ποτε.εχω το ενυδρειο 5 χρονια.ολα εχουν μια εξηγηση.πως αλλιως οι πετ σοπαδες θα πουλανε ολα αυτα που εσυ τρεχεις να αγορασεις χωρις λογο?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-10, 17:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.αν το παιδι κατσει και διαβασει αυτα που λενε εδω μεσα για τους δισκους σιγουρα ολα λαθος θα τα κανει.γιατι λενε οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια δεν το καταλαβαινω.ειναι τα πιο ευκολα.οτι θελουν ολα τα ψαρια θελουν κ οι δισκοι.απλα ειναι πιο ακριβοι.ποιος θα μου εξηγησει γιατι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο και τα υπολοιπα τροπικα ψαρια που ζουν στα ιδια νερα δεν θελουν?γιατι δεν λετε και σε αυτους που εχουν αλλα τροπικα ψαρια στο ενυδρειο τους να παρουν α.ο. αφου ζουν στα ιδια νερα με τους δισκους?μηπως επιδη οι δισκοι ειναι ευαισθητοι?ας γελασω. εγω εχω gh14 kh11 ph 7.5 κανω αλλαγες καθε 10-15 μερες.εχω ριο 300 5 δισκους.απο 6 εκατοστα εγιναν περιπου 16 εχουν τελεια χρωματα κ δεν ειχα απωλεια ποτε.εχω το ενυδρειο 5 χρονια.ολα εχουν μια εξηγηση.πως αλλιως οι πετ σοπαδες θα πουλανε ολα αυτα που εσυ τρεχεις να αγορασεις χωρις λογο?
O καθενας ακολουθει οτι πιστευει οτι ειναι καλυτερο!! Σε ολα τα ψαρια οσα προερχονται απο οξινα νερα το ιδανικο για αυτα ... ειναι οξινο και μαλακό νερο και γενικα προτεινεται οχι μονο για δισκους! Διαβασε σε ολες τις περιπτωσεις και θα καταλαβεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-10, 17:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.αν το παιδι κατσει και διαβασει αυτα που λενε εδω μεσα για τους δισκους σιγουρα ολα λαθος θα τα κανει.γιατι λενε οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια δεν το καταλαβαινω.ειναι τα πιο ευκολα.οτι θελουν ολα τα ψαρια θελουν κ οι δισκοι.απλα ειναι πιο ακριβοι.ποιος θα μου εξηγησει γιατι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο και τα υπολοιπα τροπικα ψαρια που ζουν στα ιδια νερα δεν θελουν?γιατι δεν λετε και σε αυτους που εχουν αλλα τροπικα ψαρια στο ενυδρειο τους να παρουν α.ο. αφου ζουν στα ιδια νερα με τους δισκους?μηπως επιδη οι δισκοι ειναι ευαισθητοι?ας γελασω. εγω εχω gh14 kh11 ph 7.5 κανω αλλαγες καθε 10-15 μερες.εχω ριο 300 5 δισκους.απο 6 εκατοστα εγιναν περιπου 16 εχουν τελεια χρωματα κ δεν ειχα απωλεια ποτε.εχω το ενυδρειο 5 χρονια.ολα εχουν μια εξηγηση.πως αλλιως οι πετ σοπαδες θα πουλανε ολα αυτα που εσυ τρεχεις να αγορασεις χωρις λογο?
παλι δε γραφεις σωστα
ο δισκος ειναι ψαρι αμαζονιου
ο αμαζονιος δεν εχει αλκαλικο νερο οπως και να το κανουμε
βαλε μια φωτογραφια να δουμε τα ψαρια σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-09-10, 04:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
Θα φτιάξω ένα ενυδρείο απο το φθινόπωρο και θέλω να βάλω μέσα δίσκους γιατί είναι τα εντυπωσιακώτερα ψάρια.

Διαστάσεις:

Υψος : 70
Πλάτος : 30
Μήκος : 1.20

Περίπου μου βγαίνει 300 λίτρα.

Προτάσεις:

Εσείς πόσα ψάρια μου προτείνετε να βάλω???Απο πού να τα αγοράσω?Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστώ(κάτι καινούργιο)για τις ανάγκες των δίσκων μου.
Εχω πολύ όρεξη για διάβασμα και αν και 15 χρονών πιστεύω πως θα τα καταφέρω θαυμάσια με τα νέα μου ψάρια.
Φιλε μου εγω αν ξεκιναγα με το πρωτο δισκοενυδρειο, το πλατος δεν θα το εκανα πιο μικρο απο 50 εκ, και το μηκος πιο μικρο απο 150 εκ.
Το υψος δεν ειναι ασχημο.
Επισης θα το αφηνα να τρεξει χωρις δισκους για λιγο καιρο και μεχρι να ειμαι σιγουρος οτι ολα στο ενυδρειο λειτουργουν καλα και ειναι ετοιμα να τους δεχτουν, χωρις να κανω μεγαλες αλλαγες και τους στρεσαρω με πειραματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-09-10, 06:50
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.αν το παιδι κατσει και διαβασει αυτα που λενε εδω μεσα για τους δισκους σιγουρα ολα λαθος θα τα κανει.γιατι λενε οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια δεν το καταλαβαινω.ειναι τα πιο ευκολα.οτι θελουν ολα τα ψαρια θελουν κ οι δισκοι.απλα ειναι πιο ακριβοι.ποιος θα μου εξηγησει γιατι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο και τα υπολοιπα τροπικα ψαρια που ζουν στα ιδια νερα δεν θελουν?γιατι δεν λετε και σε αυτους που εχουν αλλα τροπικα ψαρια στο ενυδρειο τους να παρουν α.ο. αφου ζουν στα ιδια νερα με τους δισκους?μηπως επιδη οι δισκοι ειναι ευαισθητοι?ας γελασω. εγω εχω gh14 kh11 ph 7.5 κανω αλλαγες καθε 10-15 μερες.εχω ριο 300 5 δισκους.απο 6 εκατοστα εγιναν περιπου 16 εχουν τελεια χρωματα κ δεν ειχα απωλεια ποτε.εχω το ενυδρειο 5 χρονια.ολα εχουν μια εξηγηση.πως αλλιως οι πετ σοπαδες θα πουλανε ολα αυτα που εσυ τρεχεις να αγορασεις χωρις λογο?
Φίλε μου καλε αν εβλεπες πόσοι ειχαν δισκους στο κοντινο παρελθον 4-5 χρόνια πίσω και πόσοι τους κραταγανε δεν θα έλεγες αυτα που λες για τα φοραε και ειδικά για αυτό .

Σήμερα ο δίσκος έχει γίνει ευκολος επειδή εχουμε ΑΟ ( δεν την θελουμε μονο για τις σκληροτητες σε αρκετες περιοχες ) επειδή έχουμε καλυτερες τροφές , επειδή γενικά έχουμε μεγαλα ενυδρεία γιατί αποκτησαμε γνωσεις
μέσα απο την ανταλαγή απόψεων ...

Αν θες μα παρουσιαζεις το ενυδρείο σου

Εχουμε πει οι δρόμοι ειναι πολλοί και η ΑΟ στους δίσκους χρειάζεται ειδικά αν θες να δοκιμασεις με αναπαραγωγή
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-09-10, 07:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.αν το παιδι κατσει και διαβασει αυτα που λενε εδω μεσα για τους δισκους σιγουρα ολα λαθος θα τα κανει.γιατι λενε οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια δεν το καταλαβαινω.ειναι τα πιο ευκολα.οτι θελουν ολα τα ψαρια θελουν κ οι δισκοι.απλα ειναι πιο ακριβοι.ποιος θα μου εξηγησει γιατι οι δισκοι θελουν μαλακο νερο και τα υπολοιπα τροπικα ψαρια που ζουν στα ιδια νερα δεν θελουν?γιατι δεν λετε και σε αυτους που εχουν αλλα τροπικα ψαρια στο ενυδρειο τους να παρουν α.ο. αφου ζουν στα ιδια νερα με τους δισκους?μηπως επιδη οι δισκοι ειναι ευαισθητοι?ας γελασω. εγω εχω gh14 kh11 ph 7.5 κανω αλλαγες καθε 10-15 μερες.εχω ριο 300 5 δισκους.απο 6 εκατοστα εγιναν περιπου 16 εχουν τελεια χρωματα κ δεν ειχα απωλεια ποτε.εχω το ενυδρειο 5 χρονια.ολα εχουν μια εξηγηση.πως αλλιως οι πετ σοπαδες θα πουλανε ολα αυτα που εσυ τρεχεις να αγορασεις χωρις λογο?
δηλαδη εσυ θελεις να μας πεις οτι ξυπνησες ενα πρωι και ειπες παω να παρω ενυδρειο να βαλω δισκους????
χωρις να διαβασεις?? χωρις να ρωτησεις?? χωρις να κανεις προεργασια στο μυαλο σου????
τα φορουμ υπαρχουν για να λεμε τις αποψεις μας, τις εμπειριες μας, και ο καθενας που διαβαζει κρινει και αποφασιζει ποιον δρομο θα διαλεξει...
εσυ αυτη την στιγμη απλα κανεις μαι επιθεση και δεν μας λες την γνωμη σου με ομορφο τροπο, ουτε καν εχεις παρουσιασει το ενυδρειο σου , ουτε εχουμε δει τι εχεις... κι εγω στα λογια εχω σε 0 ph κιχλιδες αφρικης και ειναι διπλασιο μεγεθος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπος για δίσκους!!!! thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 122 19-04-10 15:32
Νέο look 620 lit με Δίσκους Χαραμάδας Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 3 03-03-09 11:35
Βιοτοπικό με δίσκους poseidonbc Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 27 02-12-08 22:44
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06274 seconds with 16 queries