Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-12, 21:23
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Μετρησεις Α/Ο

ειχα να χρησιμοποησω την Α/Ο περιπου ενα χρονο..την εβαλα να την δοκιμασω και τα τεστ εδειξαν kh 3 gh 6 και ph 6.4??? τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-12, 14:48
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Tην αφησες να δουλεψει λιγο πριν συλλεξεις το νερο;
Εκανες flush?
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-12, 17:30
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Tην αφησες να δουλεψει λιγο πριν συλλεξεις το νερο;
Εκανες flush?

ναι το εκανα..ποση ωρα χρειαζεται να δουλεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-12, 18:15
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δεν είναι παράλογες οι μετρήσεις σου, αλλά για πες μας, με τι μέτρησες το ph??? το gh, kh, φαίνονται σωστά, το πεχα λίγο πιο κάτω απ ότι θα έπρεπε, αλλά δεν είναι και λάθος για αντίστροφη όσμωση. Επίσης πες μας τι αντίστροφη όσμωση έχεις, είναι 5,4,3,2 φίλτρων??? και πες μας τι είναι το κάθε φίλτρο... Τέλος την έχεις ξαναμετρήσει???ή τη χρησιμοποιείς πρώτη φορά???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-12, 18:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

το ph στην οσμωση ειναι μη μετρισιμο, πλασματικο ειναι και το 7 και το 6 που μπορεις να μετρησεις σε καθαρο νερο οσμωσης.

g81gr αν σου φαινονται kh 3 και gh 6 ως σωστα σε οσμωση, πρεπει να αλλαξεις οσμωση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-12, 18:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το πιο πιθανό είναι ότι θέλει αλλαγή η μεμβράνη του φίλου μας, για να έχει τέτοια νούμερα, από μετρήσεις, αλλά δε θα τα έλεγα και πολύ λάθος, εξαρτάτε πόσα φίλτρα έχει, και τι μεμβράνη έχει βάλει. Υπάρχουν πολλών είδών μεμβράνες που επιτρέπουν άλλες πιο μεγάλα και άλλες πιο μικρά σωματίδια να περνάνε, μπορεί να έχει τέτοια μεμβράνη που να είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές. Επίσης, αν έχει π.χ. μόνο ένα φίλτρο πριν τη μεμβράνη, και αυτό 5άρι, τότε δεν περιμένεις με το νερό της ελλάδας να έχει κάτι καλύτερο σε μετρήσεις. Κάτσε λοιπόν να απαντήσει στις ερωτήσεις που του έθεσα πριν, και μετά βλέπουμε ποια είναι η διάγνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-12, 19:34
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι παράλογες οι μετρήσεις σου, αλλά για πες μας, με τι μέτρησες το ph??? το gh, kh, φαίνονται σωστά, το πεχα λίγο πιο κάτω απ ότι θα έπρεπε, αλλά δεν είναι και λάθος για αντίστροφη όσμωση. Επίσης πες μας τι αντίστροφη όσμωση έχεις, είναι 5,4,3,2 φίλτρων??? και πες μας τι είναι το κάθε φίλτρο... Τέλος την έχεις ξαναμετρήσει???ή τη χρησιμοποιείς πρώτη φορά???
τα τεστ ειναι υγρα το ph το μετρησα με tropic marine και με sera το gh με tropic marine και το kh με sera.. η A/O ειναι της ro man 3 σταδιων με di 285λ..την ειχα μετρησει στις αρχες αλλα δεν θυμαμαι τις μετρησεις..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
το ph στην οσμωση ειναι μη μετρισιμο, πλασματικο ειναι και το 7 και το 6 που μπορεις να μετρησεις σε καθαρο νερο οσμωσης.

g81gr αν σου φαινονται kh 3 και gh 6 ως σωστα σε οσμωση, πρεπει να αλλαξεις οσμωση.

τι τιμες θα επρεπε να ειχα δηλαδη με ph βρυσης 8,2 και gh 14 περιπου ?kh δεν μετρησα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agge : 06-12-12 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-12, 19:45
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επειδη ταλεγες και στο αλλο τοπικ για τις οσμωσεις λιγο περιεργα, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633&page=2
θελεις ενα review για να μην μπερδευεσαι και ο ιδιος και δινεις τσαμπα λεφτα, αλλα και για να μπορεις να βοηθησεις και αλλους σωστα. Εγω εχω δυο προφιλτρα, το ενα στερεων και το ενα ανθρακα, 100αρα μεμβρανη (ουτε λογος για dow) ΤFC απλα, το χειροτερο ισως νερο της ελλαδας (εξαιρουνται νησια, αλλα ακομα και εκει παιζουν περιπτωσεις διαμαντι νερο) και εχω gh 0, kh 0 και ph οτι σουπα και ποιο πανω. Η μοναδικη περιπτωση ναναι νορμαλ αυτες οι τιμες ειναι αν εχει remineralizer μετα απτα σταδια(οσα και να ειναι δεν παιζει ρολο). Οσων σταδιων και να ειναι η οσμωση αν περνανε στερεα (αρα η gh ανεβαινει) τοτε κατι θελει αλλαγμα. Κατα πασα πιθανοτητα και προφιλτρα και -δυστηχως και μεμβρανη-. Μια μετρηση TDS της οσμωσης θα βοηθουσε. Λογικα ειναι τελειωμενη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agge Εμφάνιση μηνυμάτων
τα τεστ ειναι υγρα το ph το μετρησα με tropic marine και με sera το gh με tropic marine και το kh με sera.. η A/O ειναι της ro man 3 σταδιων με di 285λ..την ειχα μετρησει στις αρχες αλλα δεν θυμαμαι τις μετρησεις..
-------------------------



τι τιμες θα επρεπε να ειχα δηλαδη με ph βρυσης 8,2 και gh 14 περιπου ?kh δεν μετρησα..
Δηλαδη εχει και μοναδα απιονισμου? Για γλυκο καταρχας δεν ειναι αναγκαια, αλλα οκ, κατα δευτερον οτι νερο και να ειχες το καθαρο της οσμωσης πρεπει να ειναι 0. Εμενα βγαζει 2-3 ppm στο καθαρο, με TDS δικτυου 280-290, πχ επισης 8,2 (gh 18 ) με μια μετατροπη σε γερμανικες μοναδες οπου 17,9 ppm ειναι 1dGH βλεπεις οτι βγαζει ουτε GH 0,3 το ιδιο και το KH. Κανε μια αλλαγη τα προφιλτρα, για αρχη, μηπως και γλυτωσεις την μεμβρανη, αλλα για να περνανε ηδη απτα προφιλτρα εχει γινει η ζημια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 06-12-12 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-12, 19:49
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ταλεγες και στο αλλο τοπικ για τις οσμωσεις λιγο περιεργα, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633&page=2
θελεις ενα review για να μην μπερδευεσαι και ο ιδιος και δινεις τσαμπα λεφτα, αλλα και για να μπορεις να βοηθησεις και αλλους σωστα. Εγω εχω δυο προφιλτρα, το ενα στερεων και το ενα ανθρακα, 100αρα μεμβρανη (ουτε λογος για dow) ΤFC απλα, το χειροτερο ισως νερο της ελλαδας (εξαιρουνται νησια, αλλα ακομα και εκει παιζουν περιπτωσεις διαμαντι νερο) και εχω gh 0, kh 0 και ph οτι σουπα και ποιο πανω. Η μοναδικη περιπτωση ναναι νορμαλ αυτες οι τιμες ειναι αν εχει remineralizer μετα απτα σταδια(οσα και να ειναι δεν παιζει ρολο). Οσων σταδιων και να ειναι η οσμωση αν περνανε στερεα (αρα η gh ανεβαινει) τοτε κατι θελει αλλαγμα. Κατα πασα πιθανοτητα και προφιλτρα και -δυστηχως και μεμβρανη-. Μια μετρηση TDS της οσμωσης θα βοηθουσε. Λογικα ειναι τελειωμενη.

εδω μαλλον εννοεις τον g81gr..θα κανω μετρηση μεσω ενος φιλου μεχρι το σαββατο γιατι δεν εχω tds...τι εννοεις τελιωμενη?αν αλλαξω τις μεβρανες και τα φιλτρα οκ δεν θα ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-12, 19:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πιο πανω λες KH 3 και μετα λες οτι δεν μετρησες....

Εσενα για να καταλαβεις αυτη τη στιγμη βγαζει GH 6. 6*17,9=107 ppm. Η μοναδικη περιπτωση να ειναι καλο αυτο το νουμερο ειναι αν το δικτυο σου εχει 2150 ppm, GH 120. Που προφανως δεν γινεται oποτε δικη μου προταση αλλαξε μια και καλη προφιλτρα και μεμβρανη για νασαι σιγουρος. Και κρατα μπουσουλα απο εδω και περα ποσα λιτρα παραγεις για να αλλαζεις τα προφιλτρα εγκαιρως. Αν τα αλλαζεις εγκαιρως μπορει να μην χρειαστει να αλλαξεις ποτε μεμβρανη.

ΥΓ ναι για τον g81gr πηγαινε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-12, 20:01
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο πανω λες KH 3 και μετα λες οτι δεν μετρησες....

Εσενα για να καταλαβεις αυτη τη στιγμη βγαζει GH 6. 6*17,9=107 ppm. Η μοναδικη περιπτωση να ειναι καλο αυτο το νουμερο ειναι αν το δικτυο σου εχει 2150 ppm, GH 120. Που προφανως δεν γινεται oποτε δικη μου προταση αλλαξε μια και καλη προφιλτρα και μεμβρανη για νασαι σιγουρος. Και κρατα μπουσουλα απο εδω και περα ποσα λιτρα παραγεις για να αλλαζεις τα προφιλτρα εγκαιρως. Αν τα αλλαζεις εγκαιρως μπορει να μην χρειαστει να αλλαξεις ποτε μεμβρανη.
to kh της Α/Ο ειναι3,, ειπα οτι αυτο που δεν μετρησα ειναι το kh της βρυσης.. τεσπα θα κανω μια μετρηση με tds και θα επανελθω..ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-12, 20:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Α οκ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-12, 21:02
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ταλεγες και στο αλλο τοπικ για τις οσμωσεις λιγο περιεργα, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633&page=2
θελεις ενα review για να μην μπερδευεσαι και ο ιδιος και δινεις τσαμπα λεφτα, αλλα και για να μπορεις να βοηθησεις και αλλους σωστα. Εγω εχω δυο προφιλτρα, το ενα στερεων και το ενα ανθρακα, 100αρα μεμβρανη (ουτε λογος για dow) ΤFC απλα, το χειροτερο ισως νερο της ελλαδας (εξαιρουνται νησια, αλλα ακομα και εκει παιζουν περιπτωσεις διαμαντι νερο) και εχω gh 0, kh 0 και ph οτι σουπα και ποιο πανω. Η μοναδικη περιπτωση ναναι νορμαλ αυτες οι τιμες ειναι αν εχει remineralizer μετα απτα σταδια(οσα και να ειναι δεν παιζει ρολο). Οσων σταδιων και να ειναι η οσμωση αν περνανε στερεα (αρα η gh ανεβαινει) τοτε κατι θελει αλλαγμα. Κατα πασα πιθανοτητα και προφιλτρα και -δυστηχως και μεμβρανη-. Μια μετρηση TDS της οσμωσης θα βοηθουσε. Λογικα ειναι τελειωμενη.
-------------------------


Δηλαδη εχει και μοναδα απιονισμου? Για γλυκο καταρχας δεν ειναι αναγκαια, αλλα οκ, κατα δευτερον οτι νερο και να ειχες το καθαρο της οσμωσης πρεπει να ειναι 0. Εμενα βγαζει 2-3 ppm στο καθαρο, με TDS δικτυου 280-290, πχ επισης 8,2 (gh 18 ) με μια μετατροπη σε γερμανικες μοναδες οπου 17,9 ppm ειναι 1dGH βλεπεις οτι βγαζει ουτε GH 0,3 το ιδιο και το KH. Κανε μια αλλαγη τα προφιλτρα, για αρχη, μηπως και γλυτωσεις την μεμβρανη, αλλα για να περνανε ηδη απτα προφιλτρα εχει γινει η ζημια.
Η δική μου όσμωση (που χρησιμοποιώ 6 χρόνια) είναι για πόσιμο νερό (την έχω για να πίνω δηλαδή). Η όσμωση αυτή δεν προορίζεται να έχει gh 0, kh 0... αλλά αφήνει λίγα άλατα για να έχει γεύση καθώς έχει και ένα τελευταίο φίλτρο άνθρακα που φτιάχνει τη γεύση κτλ. Απ'ότι καταλαβαίνω η όσμωση που χρησιμοποιείται εσείς για τα ενυδρεία αποκλειστικά δεν είναι έτσι, και γι αυτό το λόγο έχουμε και διαφωνίες. Για να καταλάβεις η δική μου όσμωση και ολοκαίνουργια φίλτρα (1 5άρι για στερεά, 1 άνθρακα, 1 ασάκι για στερεά, τη μεμβράνη (δε θυμάμαι τι μεμβράνη έχω τώρα), και φίλτρο άνθρακα για γεύση στο τέλος) έχει tds 42ppm, δηλαδή gh Περίπου 3, όταν βρω tds 100 θέλει άλλαγμα στα φίλτρα της (η βρύση έχει 550ppm). Οπότε όπως καταλαβαίνεις, ξέρω τι μου γίνετε με την όσμωση που πίνω, αλλά για το ενυδρείο εσείς έχετε διαφορετική διάταξη, και φίλτρα εξ'ού και gh 0!!!

Τι δε σας έλεγα καλά στο παραπάνω ποστ???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-12, 00:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αρα μαλλον εχεις remineralizer μετα τη μεμβρανη. Αυτο το "τελευταιο στεδιο ανθρακα"που λες κανει επανεισαγωγη μαγνησιου ασβεστιου και αλλων αλατων. Η οσμωση (η μεμβρανη) πρεπει να βγαζει 0. Αν δεν βγαζει μηδεν "τραυματιζεται". Για την ακριβεια μεχρι 5% του tds της βρυσης ειναι ανεκτο. Εσενα με 550 βρυση το 45 ειναι στο 5% βεβαια οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν εχεις κανονικο remineralizer. Σουπα να τα ξαναριξεις μια ματια για να προσαρμοσεις τις συμβουλες σου στις ενυδρειακες οσμωσεις που ειναι πιο απολυτες. Αλλο αυτες του ποσιμου. Ειναι λαθος αυτο που κανεις να την αφηνεις νανεβασει tds. Η μαλλον ειναι αντιοικονομικο, αν προσεχεις και αλλαζεις τα προφιλτρα σου εγκαιρως δεν χρειαζεσαι αλλαγη μεμβρανης για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-12, 07:41
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ο μαγαζάτωρας που μου πουλάει τα φίλτρα, μου λέει να αλλάζω τα προφίλτρα κάθε χρόνο μία με 2 φορές, και ότι αν το tds είναι κάτω από 10% του νερού της βρύσης, είμαστε καλά. Τη μεμβράνη την αλλάζω κάθε 3 χρόνια, και κάνει καλά τη δουλειά της, πάντα για πόσιμο. Το τελευταίο στάδιο, δεν είναι remineralizer, αλλά άνθρακας που βελτιώνει τη γεύση, έτσι γράφει πάνω δηλαδή. Δεν προσθέτει άλατα δηλαδή. To κατάλαβα το θέμα με τις ενυδρειακές οσμώσεις, οπότε δε ξαναμιλάω για το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-12, 09:33
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

καλημερα σας!τελικα δεν εχω καταφερει ακομα να κανω μετρηση με tds..Η Α/Ο που εχω ειναι αυτη http://www.ro-man.gr/shop/product_in...roducts_id/258 εχει remineralizer ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-12, 14:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οχι απλα εχει ρητινη απιονισμου στο τελος. Σου ειπα, αλλαξε τα ουτως η αλλως να κανεις σωστη αρχη, μετρωντας απο εδω και περα ποσα λιτρα περνανε απτα προφιλτρα (προσθετοντας το καθαρο και το ακαθαρτο) για να ξερεις ποτε να τα αλλαξεις και ναχεις σταθερη αποδοση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετρησεις; janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-11 09:59
μετρησεις tds... kgf12345 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 19-09-11 21:27
μετρησεις??? naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 7 28-01-08 18:42
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ tsagod Αρχάριοι γλυκού νερού 18 17-11-07 23:33
Μετρησεις!!!!!! Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 14 25-01-03 11:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09661 seconds with 15 queries