Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-08, 16:24
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Διώροφο

Καλησπέρα

μετά από ένα μικρό ατυχηματάκι με το μικρό το ενυδρείο, σε συνδυασμό με την ευγενική χορηγία του christ129 (ευχαριστώ για άλλη μια φορά) και λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη (ας έκανα και διαφορετικά) την απαίτηση της γυναίκας ότι τα ενυδρεία δεν γίνεται να απλωθούν άλλο σκέφτηκα την λύση να σηκωθούν σε ύψος.
Έχουμε τα εξής δεδομένα : ενυδρειο επάνω 80χ40χ30, ενυδρείο κάτω 100χ40χ30 (χωρίς καπάκι αρα πάμε για DYI), ορατά από όλες τις μεριές, με το κάτω ενυδρείο θα στηρίζεται σε χωριστό μηχανισμό με ρόδες (αυτό φαίνεται σαν μαύρο πλαίσιο κάτω χαμηλά) ώστε να μπαινοβγαίνει από μια κατεύθυνση ώστε να καθαρίζεται εύκολα (κάτι σαν συρτάρι ή σαν εντοιχισμένο στην κούφια βάση του επάνω) μου βγαίνουν δύο σχέδια και αρκετές ερωτήσεις γιαυτό και ζητάω την γνώμη σας.

α) Στο πρώτο (αρχειο enydreia) τα ενυδρεία "στοιχίζονται" στην δεξια μεριά και μένει χώρος σαν το πράσινο σχήμα για να μπουν τα φιλτρα (θέλω να βάλω εξωτερικά και στα δύο) και τα ηλεκτρολογικά και αργότερα η φιάλη CO2.
Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να χωρέσουν όλα τα παρελκόμενα στο χώρο 40χ20χ30 αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να χωρέσω από τα παραπάνω για να δω που θα βάλω τα υπόλοιπα?
Τα εξωτερικά φίλτρα πρέπει να είναι πάντα κάτω από την επιφάνεια του νερού ή μπορούν και επάνω?
Επίσης με κόκκινο χρώμα είναι επιπλέον κοιλοδοκός (δεν νομίζω ότι με ξύλα γίνεται με ασφάλεια αυτή η κατασκευή) που στέφτομαι για μοίρασμα του βάρους?

β) Στο δεύτερο σχήμα (αρχείο enydreia2) τα ένα ενυδρείο "κεντράρεται" πάνω από άλλο και θα κάνω χωριστό χώρο για τα παρελκόμενα.

Πόσο χώρος χρειάζεται από την πείρα σας (ΧΧΧ χ ΥΥΥ χ 30)?

Γενικές διευκρινήσεις & ερωτήσεις.
Και στα δύο σχήματα οι μαύρες χοντρές γραμμές είναι κοιλοδοκός. Καμιά ιδέα για το πως μπορεί να καλυφθεί μετά και ειδικά τα κάθετα, από σισθητικής άποψης (στο ενδιάμεσο κενό μάλλον πλάκες ξύλο κατι θα κάνουν)?

Πώς είναι καλύτερο να πατήσουν τα ενυδρεία πάνω στο κοιλοδοκό? Να βάλω μια λεπτή λαμαρίνα και από επάνω φελιζόλ? Τα πλαινά κάθετα θεωρώ ότι δεν πρέπε να εφάπτοται με το τζάμι, τι μπορώ να βάλω?

Τι χώρος χρειάζεται από το πλάι για να ανεβοκατέβουν οι σωλήνες των εξωτερικών φίλτρων?

Καλύτερα κοιλοδοκός ή γωνία?

Ακόμη δεν έχω σκεφτεί τι θα κάνω με το καπάκι του κάτω ενυδρείου όποτε θα επανέρθω αργότερα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε κριτική και βοήθεια σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreia.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  72,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreia2.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  61,1 KB  
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-08, 16:43
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλησπερα Γιωργο το σχεδιο Β μου αρεσε περισσοτερο και πρεπει ειναι και πιο λειτουργικο φανταζωμαι
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-08, 17:17
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Καλησπέρα Χρήστο και εγώ για το Β προσανατολίζομαι αλλά έχω κάποιες απορίες-δυσκολίες λόγω άγνοιας π.χ χρήση εξωτερικού φίλτρου, φιάλη CO2, ή λόγω αισθητικής
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-08, 17:44
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

για τα 2 πρωτα ερωτηματα εχω απαντηση για το θεμα αισθητικης απλα δεν ειναι ευκολο να σου τα διατυπωσω ειναι καλυτερο να κανω ενα σχεδιαγραμα και να σου το στειλω
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-08, 18:48
Το avatar του χρήστη spookie
spookie Ο χρήστης spookie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: ηγουμενιτσα
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Φιλε alati σκεψου οτι αν το ενυδρειο που θα μπαινοβγαινει ειναι το κατω ισως εχεις ενα μικρο προβλημα στο μεσα εξω λογω βαρους. Στο δικο μου ακριβως των ιδιων διαστασεων εχω βαλει οχτω ροδακια και για να μεταφερθει εστω και λιγο πρεπει να αδειασω τουλαχιστον το μισό.
__________________

Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-08, 19:17
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spookie Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε alati σκεψου οτι αν το ενυδρειο που θα μπαινοβγαινει ειναι το κατω ισως εχεις ενα μικρο προβλημα στο μεσα εξω λογω βαρους. Στο δικο μου ακριβως των ιδιων διαστασεων εχω βαλει οχτω ροδακια και για να μεταφερθει εστω και λιγο πρεπει να αδειασω τουλαχιστον το μισό.
Εννοείται ότι το κάτω ενυδρείο θα μπαινοβγαίνει.

Μια άλλη λύση που σκέφτομαι, εκτός από το ενυδρείο να είναι πάνω σε τάβλα με ροδάκια όπως το δικό σου που δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δυσκολεύει η μετακίνηση του αφού είναι λιγότερο από 150Kg, είναι το ενυδρειο να είναι πάνω σε τάβλα που θα κάθεται πάνω σε γωνία μεταλλική που αυτή με την σειρά της θα κυλάει με ρουλεμανάκια πάνω στον σκελετό ενω τα ροδάκια θα είναι βοηθητικά (βλέπε σχήμα σε τομή με κίνηση εμπρός πίσω)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rodakia.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  45,0 KB  
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-08, 19:28
Το avatar του χρήστη spookie
spookie Ο χρήστης spookie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: ηγουμενιτσα
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

αυτο με την ταβλα ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει. Για πατωμα εχω πλακακια και δεν ειναι οτι πιο λειο υπάρχει. καλη ιδέα. καλη συνεχεια
__________________

Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-08, 19:40
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Kαλο θα ειναι τα ενυδρεια να μην τα μετακινουμε.Η ελαχιστη μετακινηση τοσου ογκου νερου μπορει να προκαλεσει αστοχια στις ενωσεις και να εχεις τρεχαματα.Εγω ια σου προτεινα αφου θα κανεις διοροφη κατασκευη να αφησεις 30 ποντους αποσταση το ενα ενυδρειο με το αλλο ωστε να βαζεις ανετα χερι και να κανεις τις δουλειες σου!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-08, 22:50
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

με λιγη φαντασια και ισως μπορεσεις να καταλαβεις τι θελω να πω φιλε Γιωργο επισεις θα πρεπει να πω οτι δεν εχω σχεδιαστικο προγραμα και ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο ας με συνγωρεσουν οι φιλοι που θα το κρινουν ελπιζω ελαστικα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ενυδρειο πλαγια οψη.JPG
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  26,0 KB  
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-08, 23:06
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
με λιγη φαντασια και ισως μπορεσεις να καταλαβεις τι θελω να πω φιλε Γιωργο επισεις θα πρεπει να πω οτι δεν εχω σχεδιαστικο προγραμα και ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο ας με συνγωρεσουν οι φιλοι που θα το κρινουν ελπιζω ελαστικα
Σε έπιασα Χρήστο απλώς σκέφτομαι μήπως στα εξωτερικά φίλτρα βγαίνουν πολύ έξω οι συνδέσεις (δεν έχω εξωτερικό φίλτρο και έτσι δεν ξέρω) και έτσι δεν μπορούν να οδηγηθούν μέσα στον δοκό τα σωληνάκια. Το ίδιο φοβάμαι και για την παροχή CO2. Ενω τα ηλεκτρικά καλώδια δεν έχουν αυτό τον φόβο.
Αυτό που σκέφτηκα με αφορμή την ιδέα σου είναι να χρησιμοποιήσω μεταλλική γωνιά αντί για δοκό και να ακολουθήσουν στο πλάι τα σωληνάκια
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-08, 23:19
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

Γιωργο πιστευω οτι αν το φτιαξεις με μορφοσωληνα 4Χ4 3χιλιοστων θα ειναι μια χαρα για να μπουν μεσα τα σωλινακια και τα καλωδια. Εχουμε 4 ποδια 2 για καθε ενυδρειο θα ειναι μια χαρα πιστευω δες και ετσι στο ενα ποδι εισαγωγη και εξαγωγη νερου στο αλλο καλωδιο θερμοστατη και CO2 το ιδιο θα κανουμε και στα αλλα 2 ποδια
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-01-08, 23:32
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Αν μπορει να σε βοηθησει καπως το παρακατω σχημα το ειχα εγω και ειχα 3 ενυδρεια:2 60αρια και ενα 100αρι.
Τα ορθια δοκαρια ειχαν παχος 10cm σε καθε τους πλευρα και ενωνονταν μεταξυ τους με ιδιου παχους δοκαρια.Η βαση ηταν μελαμινη(μπορεις να βαλεις κοντρα πλακε θαλασσης) και στα εξωτερικα τα ραφια ειχα τα εξ.φιλτρα ,οπου χρειαζοταν.Αν θελεις την κανεις εσυ για 2 ενυδρεια.Και ειχα οπτικη επαφη απο ολες τις μεριες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3enydreia.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  44,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-08, 00:11
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τα ορθια δοκαρια ειχαν παχος 10cm σε καθε τους πλευρα και ενωνονταν μεταξυ τους με ιδιου παχους δοκαρια....
Δοκάρια 10cm ξύλινα θεωρώ, τι ξύλο ήταν? πως ήταν στατικά? υπηρχαν ταλαντώσεις?
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-08, 16:02
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

τελικα Γιωργο που κατεληξες τι πατεντα θα κανεις
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-08, 18:35
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Ξυλινα δοκαρια απο το praktiker,Δεν ξερω τι ειδος ηταν.
Ταλαντωσεις ειχαν πριν μπουν οι μελαμινες.Μολις μπηκαν αυτες εδεσε πολυ καλα.
Βαλε το βαρυ ενυδρειο σου περιπου 40-50 εκ απο το πατωμα.Αν εχεις εξωτ.φιλτρο βαλτο χαμηλα στο πατωμα .Προσεξε εγω ειχα βαλει 3 ενυδρεια,αρα 4 πατωματα.οποτε εγινε πολυ ανθεκτικο.Με 2 πατωματα μονο θα ειναι δυσκολο αν το θελεις ψηλο.Οι βιδες που βιδωθηκαν πανω ηταν περιπου 15 εκ μηκος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-08, 01:35
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αρκετά περίεργο, ενόψη ότι το έργο τελείωσε και σε λίγες μέρες αποκτά φουλ ζωή, αλλά μην με πάρετε με τις λεμονόκουπες.

Μπορούμε σε 2 ενυδρεία να έχουμε ένα εξωτερικό φίλτρο π.χ. το 2236 ή κάποιο από τα prof (με τον φόβο πάντα ότι αν χαλάσει αυτόματα έχεις 2 ενυδρεία χωρίς κυκλοφορία αντι για ένα, και αν κάτι γίνει με τα μικρόβια του επηρεάζονται και τα 2)?
Αν μαζί με το μοναδικό φίλτρο το καθένα ενυδρείο έχει και κάποιο από αυτά τα κρεμαστά φίλτρα π.χ. eheim liberty, σαν βοηθητικό-εφεδρεία?
Μπορεί να γίνει το ίδιο και με σύστημα CO2 (φιάλη-μανόμετρα και τα σχετικά)?

Ευχαριστώ
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-08, 07:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να βαλεις ενα φιλτρο θα πρεπει τα ενυδρεια να ειναι ενωμενα (συγκοινωνουντα δοχεια), αρα και στο ιδιο υψος.
Ετσι γινεται, αλλα τελικά τι θα πετυχεις?
(ασε που αν για καποιο λογω βουλωσει η σωληνα συνδεσης θα εχεις πλυμμηρες.
Για το co2 γινεται. Μετα τον μειωτη πιεσης θα πρεπει να μπει Τ και δυο βελονοειδεις (και προαιρετικα και ηλεκτροβανες)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-08, 16:26
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Αφιερωμένο στον chris129 και στον noe

Τελικά μετα από καιρό κατάφερα να φτάσω σε ικανοποιητικο επίπεδο (ας όψονται οι επαγγελματικές υποχρεώσεις). Έτσι με 6 μέτρα κοιλοδοκο 6χ4, λίγα ηλεκτρόδια, μισο κουτάκι μίνιο, 20 ροδάκια, 2 κομμάτια ξύλο επενδυμένο με αδιάβροχο πλαστικό βγήκε το παρακάτω.

Η σειρα των φυτων απο αριστερα προς τα δεξια για το επανω ειναι: Egeria densa, vallisneria gigantea americana, limnophyla aquatica, χαλι απο valisneria nana(με λίγη υπομονή), Saururus cernuus

ενω για το κατω ειναι : Crinum thaianum, anubias afzelii (πανω σε ξυλο),Echinodorus harbig(grun), Alternanthera reineckii 'Pink'(roseifolia), Cryptocoryne spiralis albida, Aponogeton crispus, Egeria densa (τηνεβαλα τελικα τερμα δεξια)

Απομένει να γίνει το καπάκι με λάμπες DIY (οποιαδήποτε ιδέα δεκτή), να αγοραστεί ένα ακόμη εξωτερικό φίλτρο για το επάνω ενυδρείο και το ντύσιμο με γυψοσανίδα των δοκών και των υπολοίπων όχι τόσο όμορφων σημείων

Για αλλη μια φορα να ευχαριστήσω τον Χρήστο και τον Δημητρη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  basi.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  198,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  basi2.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  192,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enidreio2.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  206,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  up.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  227,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  down.jpg
Εμφανίσεις:  759
Μέγεθος:  228,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  final1.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  223,7 KB  
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-08, 17:23
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

Ωραιο Γιωργο περιπου ετσι το περιμενα σε ευχαριστω πολλη για την αφιερωση
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-08, 17:34
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alati Εμφάνιση μηνυμάτων
και το ντύσιμο με γυψοσανίδα των δοκών και των υπολοίπων όχι τόσο όμορφων σημείων
[/I]
Πολυ καλο μπραβο Να μην επενδυσεις με γυψοσανιδα ακομα κ αν ειναι η ανθυγρη. Διαλεξε κατι αλλο σε ξυλο (οχι mdf) καλυτερα,
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-03-08, 18:58
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις ενα κομματι ξυλο, οπως ειναι η βαση του μικρου σου ενυδρειου πανω στο οριζοντιο σιδερο,βιδωμενο απο την κατω του μερια και πανω στο ξυλο να βαλεις 2-3 λαμπες φθοριου και τα μπαλαστ του να τα εχεις βιδωμενα στο πισω μερος του σιδερου.Ετσι ολη η ζεστη τους θα παει στο σιδερο.
Με αυτον τον τροπο θα μπορεις να βαζεις το χερι σου στο ενυδρειο χωρις να σε ενοχλει καποιο καπακι.Και γυρω -γυρω το ντυνεις με ενα κομματι 15-20 ποντους ενω μπροστα το εχεις με μεντεσεδες.Αυτο που σου λεω ειναι περιπου οπως ειναι οι φωτισμοι στα ενυδρεια στηλες των Πετ-Σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-03-08, 19:08
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Μπορεις να κανεις κατι σαν στην φοτο. Ειτε ειναι μονοκοματο, η σε συνδυασμο με ανοιγομενο κοματι στο πανω μερος οπως εγραψε και ο γκλαζαρ. Βεβαια οταν ειναι συμετρικο το πλαισιο δειχνει πιο ωραιο
Μπορεις να χρησιμοποιησης κοντραπλακε θαλασσης βαμενο φυσικα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  final1b.JPG
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  39,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-03-08, 20:25
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Όντως κάτι τέτοιο σκέφτομαι αλλά πρώτα πρέπει να βγω στα μαγαζια να βρω τα ηλεκτρολογικά (λάμπες & τα συναφή) καθώς και να ετοιμασω 2 ανεμιστήρια για το καλοκαίρι
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-08, 22:44
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Επρεπε να ειχες χρησιμοποιησει ροδακια βαρεως τυπου, πιο βιομηχανικα δηλαδη, και θα χρειαζοσουν και λιγοτερα.
Επισης το ναβοπαν που χρησιμοποιησες δεν ειναικαι οτι καλυτερο για χρηση με νερο, σε λιγο καιρο θα αρχισει να μουλιαζει απο τα νερα που θα γλυφουν στα ενυδρεια κατα τις αλλαγες.

Κατα τα αλλα αν εξυπηρετει τις αναγκες σου το συστημα ειναι μια χαρα.
Οπως λενε και οι Αμερικανοι, "If it works, it is fine!"
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-03-08, 05:05
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το πρόβλημα με τα ροδάκια ήταν ότι τα βαρέου τύπου ήταν πιο ψηλά και ξέφευγα πολύ στο ύψος, ενω το νοβοπαν από την πάνω μεριά έχει κολλημένο πλαστικό (2φύλλο) θερμοκηπίου
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-04-08, 04:34
giannitsa12345 Ο χρήστης giannitsa12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2008
Περιοχή: GIANNITSA
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

φηλε μου καλη κατασκευη(σχετικο) αλλα καλιτερα θα ηταν να εβαζες στο κατω αντι νοβοπαν ενα πλεσιο λαμαρινα λιγο χονδρη πχ στον ενα ποντο χορισ ροδακια και για την κηνηση μεσα εξω να εβαζες στισ 2 ακρες γλισιερες .
διλαδι κατι σιδερα (το ενα ειανι μεσα στο αλλο και εχουν μεσα ρολεμαν) .

η να το κανης με τετιο τροπο http://shop4home.wordpress.com/2006/12/30/

ετση θα υπαρχη και η λυση να καθαρηζης απο κατω της σκονεσ που θα μαζευονται στο σπιτι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19497 seconds with 13 queries