Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-05, 18:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Το χρονικο της καταστροφης......

Ή αλλιως πως μπορεις να καταστρεψεις ενα στρωμενο ενυδρειο.......

Εδω και τεσσερεις περιπου μηνες ειχα καταφερει να βαλω το δισκοενυδρειο σε μια ταξη.... Εφτιαξα το νερακι, προσθεσα διοξειδιο και κατεβασα το ph , εβαλα μια uv για προστασια ετοιμασα 3 διαφορετικες τροφες για τα ψαρακια μου και ολα πηγαιναν ρολοι.... Οι δισκοι στην καλυτερη κατασταση απο ποτε με εντονα χρωματα και περηφανα ανοιγμενα πτερυγια.....Ειχα ετοιμασει και ενα ζευγαρι απο δυο ενηλικα που ερωτοτροπουσαν καθημερινα μια αρμονικη ευτυχια .... Ωσπου την εκανα τη λακαμια..... Βρηκα ενα δισκακι με καταπληκτικα χρωματα και σε φαινομενικα πολυ καλη κατασταση.....Το αφησα στο μαγαζι ρεζερβε για 10 μερες να δω την εξελιξη του..... Οπως το αφησα ετσι το βρηκα... Τελεια κατασταση.... Οποτε το εφερα και σπιτι.....Προσαρμογη για δυο ωρες στο ενυδρειο καραντινα.... Και αλατολουτρο (Γιωργο μην πεις τιποτα, ειμαι πολυ θλιμμενος) για να σκοτωσω οτι εξωτερικο μπορει να ειχε.... Το ψαρι σε αριστη κατασταση.....Φωτεινο και ζωηρο, παχυ και αψεγαδιαστο. Μετα απο 5 ωρες προσαρμογης το εβαλα στο ενυδρειο...... Η αρχη του τελους..... ΜΕ το που μπηκε στο ενυδρειο σκοτεινιασε (φυσιολογικο λεω εγω λογω προσαρμογης....) την επομενη μερα ολοι οι δισκοι σε μαυρο χαλι...... Αγκαλιασμενοι ο ενας με τον αλλα στην επιφανεια του ενυδρειου να βαριανασαινουν..... Συναγερμος, μετρησεις για τα παντα, ολα αψογα.... Ωχ σκεφτηκα τα επαιξε το πεχακοντρολερ και εχω πηξει στο διοξειδιο.... Καλιμπραρω το κοντρολερ , αλλα και αυτο σε τελεια κατασταση.... Προσθετω 4 αεροπετρες να αυξησω το οξυγονο.....Ανεβαζω θερμοκρασια στους 32 και κανω αλλαγη νερου 35% (μηπως δεν αποχλωριωσε ο ανθρακας της ΑΟ το νερο.... Προσθετω και αντιχλωριο..... Τα ψαρια στην ιδια κατασταση.....Ολα αυτα χθες..... Σημερα βρηκα τον marlboro νεκρο. Αλλοι δυο τους περιμενω απο ωρα σε ωρα..... Ειμαι ετοιμος να τα παρατησω γμτ μου..... Εχω ηδη κανει δευτερη αλλαγη νερου και το βραδυ παω για τριτη.... Διαβασα τοσα ποστ και αρθρα αλλα πουθενα δεν βρηκα κατι τοσο θανατηφορο και τοσο αμεσο.........Τι να ειναι;;;; Ακομα και η πανουκλα των δισκων δεν ειναι τοσο γρηγορη.....Το νεκρο ψαρι αν το βλεπατε ηταν σαν ζωντανο κανενα σημαδι ( ουτε κοιλια αφυσικη, ουτε αλλοιωση χρωματος , ουτε πρησμενα βραγχια) ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-05, 20:01
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Talking

Θελουν....... Ξεματιασμα!!!
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-05, 20:26
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Επειδή δεν είναι ώρα για φιλολογικές συζητήσεις και ότι η καραντίνα στο νέο ψάρι πρέπει να έχει διάρκεια πολύ περισσότερο από 2 ώρες ας πάμε στο θέμα σου. Αμμωνία προφανώς το πρώτο που μέτρησες, έτσι? Η συμπεριφορά/εξέλιξη δε δικαιολογεί πάντως αρρώστια από το νέο ψάρι. Όλα τα ψάρια τόσο γρήγορα να αρρωστήσουν... κάτι άλλο μάλλον θα είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 22-11-05 στις 20:35
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-05, 21:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Γιωργο γιαυτο το λογο εβαλα το ποστ..... ΝΑ δειξω τη σημασια της καραντινας!!!!! Τωρα οσο αφορα το προβλημα.... Αμμωνια μετρηθηκε πρωτη πρωτη και ειναι μη μετρησιμη..... Τα ψαρια δεν εδειχναν κανενα σημαδι πριν μπει το καινουριο ψαρι.... Τετοια συμπτωση ;;;; Φοβαμαι μην ειναι τιποτα παρασιτα kiemenworm που ειχα παρομοιο προβλημα και με τα παφερ μου.... Σημερα θα τα κανω θεραπεια με εσχα 2000.... Τα εχω χασει γενικα και ειμαι πολυ χαλια......Χανω τα καλυτερα μου ψαρια ενα προς ενα χωρις να μπορω να κανω τιποτα......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-05, 21:29
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

υπομονή, τι να πω. πάντως ξαναλέω, αν και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει, ότι είναι δύσκολο από τη μια στιγμή στην άλλη όλα κάτω από ένα φαινομενικά καλά ψαράκι. εγώ θα έψαχνα αλλού τη αιτία, ίσως και εκτός ενυδρείου. θυμάσαι ένα φίλο εκ πατρών που έριξαν πορτοκαλάδα τα πιτσιρίκια στο πάρτυ? μήπως κάποιο ατύχημα, κάποιο λάθος κάποιου άλλου μέσα στο σπίτι, μήπως ψέκασε κανείς αεροζόλ για τις μύγες/κουνούπια ή αποσμητικό χώρου τέλος πάντων?

Edit:μήπως μπορώ να πάρω απάντηση γιατί ενώ γράφω με κεφαλαία το πρώτο γράμμα κάθε πρότασης που ξεκινάω εμφανίζεται στο ποστ με μικρό?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-05, 21:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το σκεφτηκα αλλα μενω μονος μου και η γατα μου το μονο που μπορει να κανει ειναι τα κ*****σει.... Αλλα θα μετρουσα αμμωνια φανταζομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-05, 03:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Τι να ειναι;;;; Ακομα και η πανουκλα των δισκων δεν ειναι τοσο γρηγορη.....
Νίκο πολύ φοβάμαι οτι ειναι δηλητηρίαση απο co2 επειδή ειχες χαμηλό ΚΗ
Κάνε μια μέτρηση ΚΗ & pH και πες μας αν ειναι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-05, 08:33
Artemis Ο χρήστης Artemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

...Φίλε Pritanis διάβασα τα μηνυματα σου και πραγματικά στενοχωρήθηκα πάρα πολύ.Είναι τρομερο να χάνεις τα ψάρια σου το ένα μετά το άλλο και μάλιστα χωρίς να μπορείς να εντοπίσεις την αιτία.Εύχομαι να πάνε καλύτερα τα πράγματα....
Artemis
__________________
χρυσοψαρομανής
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-05, 09:04
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Γιωργο γιαυτο το λογο εβαλα το ποστ..... ΝΑ δειξω τη σημασια της καραντινας!!!!!
Για να δείξεις τη σημασία της καραντίνας που επιμελώς δεν τήρησες.... Από ότι είπε και ο Lasal πάντως μάλλον το Kh φταίει που δεν "κράτησε" το ph. Κρίμα, τόσος κόπος τόση προσπάθεια και δυστυχώς πάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-05, 09:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωχ σκεφτηκα τα επαιξε το πεχακοντρολερ και εχω πηξει στο διοξειδιο.... Καλιμπραρω το κοντρολερ , αλλα και αυτο σε τελεια κατασταση.... Προσθετω 4 αεροπετρες να αυξησω το οξυγονο....
o ph controler μετραει ph.. αν το ph ειχε κρασαρει θα το εδειχνε..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-05, 09:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κρίμα στενοχωρήθηκα πολύ.
Θα συμφωνήσω με τον Lasal. Φαίνεται για δηλητηρίαση. Δεν εξηγείται αλλιώς, τόσο γρήγορη, δεν νομίζω να υπάρχει μεταδοτική ασθένεια…….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-05, 11:59
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Νίκο στεναχωρέθηκα πάρα πολύ, Κρίμα...
Τωρα για την αιτία της καταστροφής τι να πω μου φαίνεται ανεξήγητο.
Πιστεύω ότι δεν ευθύνεται το co2. Αυτό θα μπορούσες να διαπιστώσεις πολύ εύκολα μετρώντας τις τιμές του ph και ΚΗ.
Θα συμφωνήσω με τον george hmmy ότι η αιτία πρέπει να βρίσκεται εκτός ενυδρείου. Ακόμη και αν ο καινούργιος δίσκος είχε καποιο πρόβλημα δε θα πέθαιναν τόσο σύντομα οι υπόλοιποι δίσκοι.
Θα ήταν καλύτερα αν έκανες πολύ μεγαλύτερη αλλαγή νερού, για να απομακρύνεις την αιτία του κακού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-05, 12:05
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παιδιά ο άνθρωπος χάνει τα ψάρια του ένα ένα και το μυαλό του μόνο καθαρό δεν μπορεί να είναι αυτήν την στιγμή. Ας προσπαθήσουμε να δούμε τι φταίει μήπως βοηθήσουμε.

1, Μπορεί να είναι κάποια αρρώστια ?

ΟΧΙ

Πολύ δύσκολο να εκδηλωθεί ραγδαία με θανάτους την επόμενη κιόλας μέρα.
Το γεγονός ότι τα ψάρια είναι στην επιφάνεια δεν συνηγορεί προς αυτή την κατεύθυνση

ΝΑΙ

Ο pritanis έχει UV οπότε το ανοσοποιητικό των ψαριών του δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό όσο του ψαριού φορέα

2. Αμμωνία

ΝΑΙ

Τα ψάρια στην επιφάνεια είναι μια σοβαρή ένδειξη για παρουσία αμμωνίας
Δεν είναι λίγες οι φορές που η ροή του φίλτρου μας μειώνεται δραματικά χωρίς εμείς να το διαπιστώσουμε.
Το τεστ που μέτρησε την αμμωνία μπορεί να έχει λήξει.

ΟΧΙ

Μικρές οι πιθανότητες να συνέπεσε η δυσλειτουργία του φίλτρου με την είσοδο του καινούργιου ψαριού
Οι μετρήσεις ήταν αρνητικές.

3, PH crash

ΝΑΙ

Χαμηλό KH, δυσλειτουργία του PH controller ή της ηλεκτομαγνητικής βάνας.
Το PH όταν το μέτρησε να είναι σωστό αλλά το πρόβλημα να συνέβη προγενέστερα και στο μεταξύ το controller να επανήλθε σε σωστή λειτουργία έχοντας κάνει την ζημιά στα ψάρια.

ΟΧΙ

Μικρές οι πιθανότητες να συνέπεσε η δυσλειτουργία του PH controler με την είσοδο του καινούργιου ψαριού.



Παράθεση από post του lasal σε άλλο topic

Quote

Το pH το ρυθμίζουμε παντοτε σε συνάρτηση με το ΚΗ.
Είτε έχουμε pHcontroler είτε όχι.

Παράδειγμα
ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε ΚΗ 10 και pH 6.8 γιατι σε αυτήν την περίπτωση
για να πέσει το ph στο 6.8 θα έχουμε υπερβολικό co2 (48ppm) με αποτέλεσμα να δηλητηριάζονται τα ψάρια και να τα βλέπουμε να ανεβαίνουν
στην επιφάνεια προσπαθόντας να αναπνευσουν.

Unquote

Θα μπορούσε το KH να έχει ανέβει επειδή δεν δουλεύει καλά πια η R/O ή επειδή δεν συμπληρώνεις νερό πριν τις αλλαγές σου και αυξάνεται σταδιακά η σκληρότητα με αποτέλεσμα το παραπάνω.
__________________
Χάρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris : 23-11-05 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-05, 05:18
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Πιθανόν να ακουστούν σκληρά αυτά που θα γράψω, αλλά...

ΡΕ Πρύτανη...

α) Εχεις ένα ενυδρείο "μια χαρά" με αρκετούς ευτυχείς δίσκους.
β) Βλέπεις έναν ακόμα όμορφο και λες "αυτόν θα τον πάρω" - και τον παίρνεις.
γ) Τη σημασία της καραντίνας την ξέρεις...

και...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
... Μετα απο 5 ωρες προσαρμογης το εβαλα στο ενυδρειο.....
Ε, τί ψάχνεις για "προβλήματα" ? ούτε το CO2 φταίει, ούτε η αμμωνία φταίει...
ΕΣΥ φταις.

5 ΩΡΕΣ καραντίνα ?
Αντί για 5 βδομάδες... 5 ώρες ?

Sorry, αλλά... ας πρόσεχες

================================================== ===
Ας το "ελαφρύνουμε" λίγο...

Ο αγιος Νικόλαος - του οποίου φέρεις το όνομα - είναι ο προστάτης των ναυτικών...
Εσύ, ενώ ξέρεις τη χρησιμότητα της πυξίδας (καραντίνας), τη "πετάς" στη θάλασσα.
Επόμενο δεν είναι να "πνιγείς"?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 24-11-05 στις 05:58
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-05, 11:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Κωστα , ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε !!!!! Αλλα ο,τι και να πεις εχεις δικιο.....Εν παση περιπτωση η κατασταση εχει ψιλοβελτιωθει και παρατηρω μια μεγαλυτερη κινητικοτητα των δισκων..... Διατηρω θερμοκρασια στους 32 ανεβασα λιγο το ph sto 6,8 για να μειωσω το διοξειδιο που ριχνω στο ενυδρειο και τελειωνω σημερα τη θεραπεια με εσχα 2000. Αυριο εχω ετοιμη αλλη μια αλλαγη νερου γυρω στο 50% και βλεπουμε.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-05, 13:42
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Pritanis εύχομαι να περάσουν όλα σύντομα και να επανέλθει η ισορροπία ξανά στο ενυδρείο σου, λάθη όλοι κάνουμε και απο αυτά μαθαίνουμε, βασικά πρέπει να είμαστε όλοι περισσότερο προσεκτικοί με τις εισαγωγές νέων μελών στα ενυδρεία μας, πράγμα που συχνά δεν κάνουμε αν και θα πρέπει να είναι κανόνας απαράβατος.Σαν και σένα αρκετοί απο εμάς την έχουμε πάθει έστω και άν καναμε κανονική εισαγωγή των νέων μελών. Εγώ π.χ. αγόρασα γκαπάκια κουκλιά αρσενικά 2 έκανα επιμελώς την εισαγωγή τους αλλά μόλις μπήκανε στο ενυδρείο μου, το λέω και η ψυχή μου κλαίει, σε τρείς ώρες άρχισε το θανατικό να θερίζει τα μωρα μου, ενα ενυδρείο υπερφορτωμένο με γκαπυς μέσα σε 3 μέρες είχε αδειάσει τελείως....... προχθές ακόμα μετά απο κανονική εισαγωγή καποιου νέου μέλους στο μικρό ενυδρείο έχασα και χάννω συνεχώς ξανά τα γκάπυς μου, κανω συνέχεια θεραπεία με αλάτι και θερμοκρασία προσπαθώ και γω να σώσω ότι σώζεται.... τελικά θα σταματήσω να αγοράζω πιά ψαράκια... Ευτυχώς το μεγάλο ενυδρείο ειναι καλά και χαίρομαι οταν το βλέπω εκείνο και ο πόνος των χαμένων λιγοστεύει....
Εύχομαι ξανά ολόψυχα να γίνουν για σενα ολα καλά όπως ήταν πριν...
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-05, 14:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή περαστικα...νικο μου......

τωρα διαβασα το ποστ....και εμεινα.....οχι ρε νικο....μεγαλη ατυχια.....τι να πω...περαστικα και ποτε ξανα κατι τετοιο..... .δες παντως, αν ειναι discus plug, η θεραπεια που εκανα με zinadol,εμενα προσωπικα με εσωσε......αυτα και ελπιζω οι δισκοι σου να γινουν γρηγορα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-11-05, 11:37
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο ειναι το discus plague ΑΛΛΑ!!! ολα τα αλλα συμπτωματα ειναι δευτερογεννεις βακτηριακες ασθενειες, για παραδειγμα columnaris & spirunucleus.Ο δισκος πιθανον ειναι απο αμαζονιο οποτε σκεψου τι επαθαν και οι δικοι του δισκοι.Ολα τα αλλα για διοξειδια, αμμωνιες, και χαλασμενα ηλεκτροδια ειναι αλλα λογια ν `αγαπιομαστε.ΣΩΣΤΟΣ Ο JOHNNY98130.
Το φαρμακο πρεπει να ειναι καποιο βακτηριακο σαν το sera bactopur που το εχω δοκιμασει.Οταν θα παιρνεις καποιο ψαρι φροντιζε να απενεργοποιεις την UV για 1 εβδομαδα τουλαχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-05, 22:56
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Ή αλλιως πως μπορεις να καταστρεψεις ενα στρωμενο ενυδρειο.......

Εδω και τεσσερεις περιπου μηνες ειχα καταφερει να βαλω το δισκοενυδρειο σε μια ταξη.... Εφτιαξα το νερακι, προσθεσα διοξειδιο και κατεβασα το ph , εβαλα μια uv για προστασια ετοιμασα 3 διαφορετικες τροφες για τα ψαρακια μου και ολα πηγαιναν ρολοι.... Οι δισκοι στην καλυτερη κατασταση απο ποτε με εντονα χρωματα και περηφανα ανοιγμενα πτερυγια.....Ειχα ετοιμασει και ενα ζευγαρι απο δυο ενηλικα που ερωτοτροπουσαν καθημερινα μια αρμονικη ευτυχια .... Ωσπου την εκανα τη λακαμια..... Βρηκα ενα δισκακι με καταπληκτικα χρωματα και σε φαινομενικα πολυ καλη κατασταση.....Το αφησα στο μαγαζι ρεζερβε για 10 μερες να δω την εξελιξη του..... Οπως το αφησα ετσι το βρηκα... Τελεια κατασταση.... Οποτε το εφερα και σπιτι.....Προσαρμογη για δυο ωρες στο ενυδρειο καραντινα.... Και αλατολουτρο (Γιωργο μην πεις τιποτα, ειμαι πολυ θλιμμενος) για να σκοτωσω οτι εξωτερικο μπορει να ειχε.... Το ψαρι σε αριστη κατασταση.....Φωτεινο και ζωηρο, παχυ και αψεγαδιαστο. Μετα απο 5 ωρες προσαρμογης το εβαλα στο ενυδρειο...... Η αρχη του τελους..... ΜΕ το που μπηκε στο ενυδρειο σκοτεινιασε (φυσιολογικο λεω εγω λογω προσαρμογης....) την επομενη μερα ολοι οι δισκοι σε μαυρο χαλι...... Αγκαλιασμενοι ο ενας με τον αλλα στην επιφανεια του ενυδρειου να βαριανασαινουν..... Συναγερμος, μετρησεις για τα παντα, ολα αψογα.... Ωχ σκεφτηκα τα επαιξε το πεχακοντρολερ και εχω πηξει στο διοξειδιο.... Καλιμπραρω το κοντρολερ , αλλα και αυτο σε τελεια κατασταση.... Προσθετω 4 αεροπετρες να αυξησω το οξυγονο.....Ανεβαζω θερμοκρασια στους 32 και κανω αλλαγη νερου 35% (μηπως δεν αποχλωριωσε ο ανθρακας της ΑΟ το νερο.... Προσθετω και αντιχλωριο..... Τα ψαρια στην ιδια κατασταση.....Ολα αυτα χθες..... Σημερα βρηκα τον marlboro νεκρο. Αλλοι δυο τους περιμενω απο ωρα σε ωρα..... Ειμαι ετοιμος να τα παρατησω γμτ μου..... Εχω ηδη κανει δευτερη αλλαγη νερου και το βραδυ παω για τριτη.... Διαβασα τοσα ποστ και αρθρα αλλα πουθενα δεν βρηκα κατι τοσο θανατηφορο και τοσο αμεσο.........Τι να ειναι;;;; Ακομα και η πανουκλα των δισκων δεν ειναι τοσο γρηγορη.....Το νεκρο ψαρι αν το βλεπατε ηταν σαν ζωντανο κανενα σημαδι ( ουτε κοιλια αφυσικη, ουτε αλλοιωση χρωματος , ουτε πρησμενα βραγχια) ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

αχ τι με θυμισες φιλε μου και περαστικα σου αναδρομικα βεβαια αλλα θα απαντησω γιατι ακριβως τα ιδια ειχα και γω ενα μηνα τωρα..απο οτι ειδα την ημερομηνια σου πρεπει να την παθαμε μαζι την ζημια(5 ψαρια εχασα)..το ψαρι στην εκανε την ζημια οπως και εμενα.."γερμανικης προελευσεως παρτιδα"...οποιος καταλαβε καταλαβε...βακτηριακες μολυνσεις μυκητιακες παρασιτα μεσα και εξω απο το σωμα ορατα και μη...τελος εμφανιστηκαν και οι τρυπες στο σωμα και στο κεφαλι...τα ψαρια μελανιασμενα
τι εκαν:
  • θερμοκρασια 34
  • αλατι οχι στο ενυδρειο αλλα σε 2 λιτρα διαλυμενη μια κουταλια σουπας και λουτρα στο ψαρι 20λεπτα
  • καθε μερα αλλαγες 20%
  • και ισχυρα αντιβιοτικα με αντιπαρασιτικα καθε βδομαδα αλλα
  • τοπικα λουτρα στα ψαρια και με μια ταμπλετα απο ισχυρο φαρμακο διαλυμενη σε 2λιτρα νερο απο το ενυδρειο
το καταστημα που τα χωνω για τα καλα τι με ειπε???"κανε την προσευχη σου" καμια βοηθεια μα καμια...για αυτο και δε θα με ξαναδει
οι συνθηκες του ενυδρειου ηταν τελειες τοσο πριν το παθω οσο και στη διαρκεια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-05, 22:58
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ενας brilliant blue που τον εσωσα...κοιταξε πως ηταν και μετα τα λουτρα πως συνηλθε μεσα σε 36ωρες....ενας pigeon blod δεν το αντεξε και την επομενη το βρηκα νεκρο...
τωρα που διαβασα και για το esha2000 που χρησιμοποιουσες βεβαιωθηκα οτι την πατησαμε απο τον ιδιο καταστηματαρχη...εγω εβγαλα ακρη με της sera bactopour direct tablets, bactopour υγρο και mycopour σε συδυασμο ποσοτητων και ημερων...δυνατη θεραπεια αλλα αναγκαια.. εσωσα μερικα ψαρια οπως αυτο που βλεπετε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 07-12-05 στις 23:11
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-05, 00:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή .......

........ασε ,ασε ...μικελε το φυσαμε και δεν κρυωνει ακομα.................
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-05, 10:21
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εχει και ο καιρος γυρισματα....εμενα με στοιχισε 600ε αυτη η ιστορια μαζι με τα φαρμακα και χωρις καμοια βοηθεια παρα μονο esha2000 και ακου λεει... "κανε την προσευχη σου" αν ειναι δυνατον....και αυτο λαθος μου το ειπαν γιατι πρεπει να συνδυαστει μαζι με ενα ακομα προιον της ιδιας εταιρειας...τι να λεμε τωρα...εγω εψαξα και βρηκα αλλες ακρες με το ιδιο καλες τιμες και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ σαν πελατη τοσο ακριβου χομπυ....ολα εχουν γυρισματα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-05, 13:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μικελε αρχιζω πλεον να βεβαιωνομαι -και μετα τη δικια σου ιστορια- οτι ηταν προβληματικη η παρτιδα των ψαριων γιατι εισαι ο τεταρτος που επαθε το ιδιο με μενα....... Φυσικα ομως φταιμε και εμεις που δεν τα βαλαμε καραντινα ......
Αυτο με τις ακρες που ειπες ειναι πολυ ενδιαφερον για δωσε παραπανω λεπτομερειες.....Εχουμε μαζευτει αρκετοι δισκαδες στην Σαλονικη και πρεπει σιγα σιγα να οργανωνομαστε....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10703 seconds with 13 queries