Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-03-14, 05:56
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Φίλε Σταύρο, αν διάβαζες προσεκτικά όλες τις πληροφορίες που σου γράψαμε - όχι μόνο εγώ αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά - θα τα είχες καταλάβει όλα με την πρώτη...

Συνοψίζοντας λοιπόν:
1) ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ 2 Sylvania Grolux μαζί, δε στο συνιστώ εγώ προσωπικά διότι διακρίνω έλλειψη εμπειρίας (φυσικά και δε στο λέω για κακό, όλοι αρχάριοι ξεκινήσαμε και "ψαγμένοι" αρχάριοι είμαστε ) όπως επίσης και ότι σε κυριεύει ο ενθουσιασμός σου για το χόμπι (πήγαινέ τα όλα χαλαρά, διαβάζοντας και έχοντας ανεξάντλητη υπομονή )
2) Sylvania Grolux 8.500K / Juwel High-Lite Colour 6.500K / Juwel High-Lite Nature 4.100K
3) Για το ενυδρείο σου σου προτείνω 1 High-Lite Nature & 1 High-Lite Colour ή μπορείς να βάλεις και τις δύο λάμπες High-Lite Nature, με μια φωτοπερίοδο 5-7 ωρών
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-03-14, 12:41
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

ευχαριστω και παλι και συγγνωμη για την ταλαιπωρια,τωρα ειναι κατανοητα αυτα που μου ειπες πιο πολυ...Δεν νομιζω προς το παρων να βαλω δυσκολα φυτα,θα βαλω ντοματιες ,3 ριζες echinodorus Που εχω και ισως κερατοφυλλο...Αυτα θα ειναι τα φυτα μου...προς το παρων και ισως αργοτερα αλλα ευκολα,δεν νομιζω να βαλω δυσκολα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-03-14, 12:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Sylvania grolux είναι, άρα 8.500K.
Μια παρατήρηση για τα kelvin; Τα kelvin δεν βοηθάνε για να εκτιμήσεις πόσο θα αναπτυχθούν τα φυτά, αντίθετα μπορεί να σε μπερδέψουν. Αν θέλεις υψηλή ανάπτυξη φυτών η αν θέλεις να βάλεις δύσκολα φυτά (όπως γρασίδια) η gro lux είναι εξαιρετική - αλλά να ξέρεις ότι εκτός από τον φωτισμό θα χρειαστεί να προσέξεις και άλλα πράγματα, όπως την λίπανση και το CO2.
Αν θέλεις να εκτιμήσεις την απόχρωση του φωτισμού, η grolux έχει απόχρωση ροζ-μωβ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-03-14, 00:09
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Μαλιστα,σας ευχαριστω πολυ,αλλα εγω οταν ειπα οτι εχω 2x28w οπου η καθε μια ειναι 9000K μου ειπανε 9000κ=αλγες (οπως και ειχα αλγες) τωρα το ξεστησα και ξανα απο την αρχη βεβαια και για αυτο ρωταω για να αποφυγω ολα αυτα.επισεις ειχα ευκολα φυτα οπως ανεφερα παραπανω και για αυτο δεν χρησημοποιω καποιο λιπασμα η co2 (μου ειπαν συγκεκριμενα ασε την φυση μονη της αφου εχω ευκολα και λιγα φυτα)...Δηλαδη με την 8500Κ δεν υπαρχουν αλγες?
-------------------------
κανεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavros7 : 19-03-14 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-03-14, 10:48
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα,σας ευχαριστω πολυ,αλλα εγω οταν ειπα οτι εχω 2x28w οπου η καθε μια ειναι 9000K μου ειπανε 9000κ=αλγες (οπως και ειχα αλγες) τωρα το ξεστησα και ξανα απο την αρχη βεβαια και για αυτο ρωταω για να αποφυγω ολα αυτα.επισεις ειχα ευκολα φυτα οπως ανεφερα παραπανω και για αυτο δεν χρησημοποιω καποιο λιπασμα η co2 (μου ειπαν συγκεκριμενα ασε την φυση μονη της αφου εχω ευκολα και λιγα φυτα)...Δηλαδη με την 8500Κ δεν υπαρχουν αλγες?
-------------------------
κανεις?
Το ξαναγράφω, η θερμοκρασία χρώματος δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος για να επιλέξεις λάμπα για φυτεμένο. Η άποψη ότι υψηλή θερμοκρασία χρώματος = άλγες βγήκε από την αρνητική εμπειρία κάποιων που έτυχε και γέμισαν άλγες με κοινές (όχι ειδικές για φυτεμένα) λάμπες. Η gro-lux, αν και έχει υψηλή θερμοκρασία χρώματος, επειδή είναι ειδική για την ανάπτυξη των φυτών, δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
Η gro - lux δεν ευνοεί τις άλγες με δυο τρόπους:
1. Για τις άλγες που εκμεταλλεύονται φωτεινό φάσμα διαφορετικό με αυτό των φυτών: H grolux εκπέμπει ελάχιστα εκεί, οπότε οι άλγες αυτές καταστέλλονται.
2. Για τις άλγες που εκμεταλλεύονται φωτεινό φάσμα ίδιο με αυτό των φυτών: H grolux θα ευνοήσει αυτές τις άλγες, αλλά τα υγιή φυτά θα τις καταστείλουν με την απορρόφηση των νιτρικών και άλλων λιπασμάτων και με αντι-παρασιτικές ουσίες (κυρίως φυτά σαν την egeria densa). Βασική προϋπόθεση για να συμβεί αυτό είναι τα φυτά σου να είναι υγιή που σημαίνει, εκτός από επαρκή φωτισμό, λίπανση και CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-03-14, 18:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξαναγράφω, η θερμοκρασία χρώματος δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος για να επιλέξεις λάμπα για φυτεμένο. Η άποψη ότι υψηλή θερμοκρασία χρώματος = άλγες βγήκε από την αρνητική εμπειρία κάποιων που έτυχε και γέμισαν άλγες με κοινές (όχι ειδικές για φυτεμένα) λάμπες. Η gro-lux, αν και έχει υψηλή θερμοκρασία χρώματος, επειδή είναι ειδική για την ανάπτυξη των φυτών, δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.
Η gro - lux δεν ευνοεί τις άλγες με δυο τρόπους:
1. Για τις άλγες που εκμεταλλεύονται φωτεινό φάσμα διαφορετικό με αυτό των φυτών: H grolux εκπέμπει ελάχιστα εκεί, οπότε οι άλγες αυτές καταστέλλονται.
2. Για τις άλγες που εκμεταλλεύονται φωτεινό φάσμα ίδιο με αυτό των φυτών: H grolux θα ευνοήσει αυτές τις άλγες, αλλά τα υγιή φυτά θα τις καταστείλουν με την απορρόφηση των νιτρικών και άλλων λιπασμάτων και με αντι-παρασιτικές ουσίες (κυρίως φυτά σαν την egeria densa). Βασική προϋπόθεση για να συμβεί αυτό είναι τα φυτά σου να είναι υγιή που σημαίνει, εκτός από επαρκή φωτισμό, λίπανση και CO2.
Εγω νομίζω πως οποια λαμπα και να βάλεις , αν δεν το στησεις ¨σωστά¨ θα υπάρξουν άλγες...
Απο την μερα που ξεκινησα το ενυδρειο χρησιμοποιω , λάμπες απλές οσραμ, απο 4000κ εως 8000κ, δεν υπάρχει καμια απολυτως διαφορά στην ανάπτυξη των φυτών, οι ειδικές λάμπες ειναι κολπακια των εταιριων.
Πληρωστε εσεις 10 -15 ευρω τις ειδικές λάμπες.
Το καλυτερο που μπορεις να κάνεις ειναι να εχεις ενα πληρες φάσμα, συνδυασμους απο λαμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-03-14, 18:53
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Στις κοινές λάμπες η απόδοσή τους μετριέται σε lux. Ο έξυπνος (που αναζητά την οικονομία) αγοραστής θα διαλέξει την λάμπα με πολλά lux και λίγα watt για να έχει οικονομία.
Έχει βρεθεί και πιστοποιηθεί ότι για τα φυτά η απόδοση των λαμπτήρων μετριέται σε PAR . Αν διαλέξεις κοινούς λαμπτήρες με χαμηλά PAR αλλά πολλά lux θα φωτίζεις το ενυδρείο για εσένα, τις άλγες που δεν φωτοσυνθέτουν στο φάσμα των φυτών και για τα ψάρια (που μπορεί και να ενοχλούνται από το πολύ φως).
Αν διαλέξεις τις ειδικές λάμπες για τα φυτά, οι οποίες έχουν πολλαπλάσια PAR στα ίδια watt από τις κοινές, κάνεις και οικονομία! Π.χ. αν για να επιτύχεις μια Α ανάπτυξη των φυτών ανάβεις τις λάμπες σου 11 ώρες, αν είχες τις λάμπες με τα πολλά PAR θα χρειαζόταν να τις ανάβεις 5 ώρες.
Κάτσε και πλήρωνε ΔΕΗ εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-03-14, 19:02
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληρωστε εσεις 10 -15 ευρω τις ειδικές λάμπες.
Η Sylvania Grolux των 28 watt πάντως κάνει κάτω από 8¤.
Την ίδια λάμπα 20, 25 ακόμα και 28 ευρώ την υπερχρεώνουν οι πετσοπάδες...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-03-14, 09:22
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Σημερα που πηρα να παραγγειλω λαμπες και ειπα μια grolux Και μια juwel nature...Με ρωτησε γιατι δεν παιρνω δυο ιδιες (οχι με κακη ερωτηση απλα σαν ερωτηση)οποτε επειδη εχω ακουσει δυο τρεις γνωμες λετε να παρω μια nature και μια gro lux η 2 Nature? (αποκλειω τις 2 Grolux Γιατι μου 'το αποκλεισαται' παραπανω ...
Ευχαριστω κ παλι
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-03-14, 16:55
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Από που τις παρήγγειλες τις λάμπες ??
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-03-14, 20:39
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

απο εδω τοπικα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-03-14, 22:13
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο εδω τοπικα
Μπορούσες να τα παραγήλλεις από τον Ιγνάτιο, που δραστηριοποιείται στα μέρη σου.. είναι κρίμα να δίνεις επιπλέον λεφτά τζάμπα..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-03-14, 10:16
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Δεν την εχω παρει ακομα,αλλα δεν εχει και την juwel nature εχει μονο την grolux.και ειπατε μην παρω 2 grolux
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-03-14, 16:27
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι,πειραζει εαν παρω τελικα δυο juwel nature ή 2 grolux γιατι σε ενα μαγαζι δεν υπαρχουν και οι δυο...τι συνισταται απο τα δυο προς αποφυγη αλγεων και προς αναπτυξη φυτων..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-03-14, 20:32
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εγώ έχω σε ένα 85άρι δυο grolux 15W και έχω τόσο λίγη άλγη (παρ' όλο που έχω DIY CO2) που δεν έχουν να φάνε οι γαριδούλες μου και τα 2 zebra nerite snails. Τα φυτά μου πάνε πολύ καλά επίσης, αλλά δεν έχω δύσκολα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-03-14, 16:50
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

γιατι ή σε δυο nature θα καταληξω ή σε δυο Grolux...και εγω ευκολα φυτα θα βαλω μονο και χωρις co2 εαν μπορω αλλιως εχω diy θα το βαλω
-------------------------
τι λετε λοιπον??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavros7 : 29-03-14 στις 16:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-04-14, 19:07
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-04-14, 16:03
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

όποια λάμπα και σε συνδιασμό απο αυτές που σου γράψανε και να βάλεις τα φυτά θα αναπτύσονται.. η αλγη ειναι μεγάλη ιστορία για το τι μπορεί να την προκαλέση... κάνεις δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά... μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε και σε καμία περίπτωση δεν λέμε ααα...αυτή η λάμπα=άλγη... συμφονώ με τον/την plin... το καλύτερο μιας και θα βάλεις 2 λάμπες ειναι να βάλεις και της 2 grolux . θα έχεις το σωστότερο φάσμα φωτός και τα πιο όμορφα , υγιεί και σωστα αναπτυσόμενα φυτά!!! εννοείτε όμως σε συνδιασμό με λιπασματάκι και co2 εστω και DYI
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-04-14, 16:16
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλύτερο μιας και θα βάλεις 2 λάμπες ειναι να βάλεις και της 2 grolux .
Δε θα συμφωνήσω απόλυτα, για τους λόγους που έχουν παρατεθεί στα προηγούμενα ποστς...

Το σωστότερο κατά τη γνώμη μου όταν συμβουλεύουμε κάποιον αρχάριο που ξεκίνησε πρόσφατα το χόμπι είναι να του προτείνουμε την "περπατημένη" οδό και μόνος του ο ίδιος θα κρίνει στην πορεία και σε συνδυασμό με την εμπειρία την οποία θα αποκτά πόσο βαθειά και εξειδικευμένα θα προχωρήσει στο χόμπι.

Έχει παρατηρηθεί ουκ ολίγες φορές ότι αρχάριοι με φωτισμό αποκλειστικά από Grolux εμφάνισαν στα ενυδρεία τους κυανοβακτήριο (BGA) ή και άλλες δύσκολες άλγες.. εδώ κι εγώ ο ίδιος που ασχολούμαι 1,5 χρόνο (ούτε έμπειρος θεωρούμαι αλλά ούτε όμως και τελείως αρχάριος, και ειδικά στο θέμα φυτεμένο έχω πειραματιστεί και συνεχίζω να την ψάχνω αρκετά) το δοκίμασα και είχα θεματάκια... ο μόνος που γνωρίζω ότι έχει διατηρήσει με απόλυτη επιτυχία και για αρκετό διάστημα υψηλών απαιτήσεων ενυδρείο με φωτισμό Grolux ήταν ο Raven
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-04-14, 17:37
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

καλά κάνεις τίποτε δεν είναι απόλυτο... και εγώ δεν διαφονώ απόλυτα μαζι σου.. σεβαστή η όποια εμπειρία. ο αρχάριος επιδή είναι αρχάριος..δεν μπορεί να ξέρει , κρίνει , συγκρίνει και κατανοήσει όλα αυτά που λέμε και να αντιδράση ανάλογα την περίσταση σε ενα πρόβλημα με τα φυτα, θα πρέπει να ξεκινήσει με σωστές βάσεις και η σωστή βάση στο θέμα του ειναι να βαλει ειδικες λαμπες για φυτα και οχι απλες του εμποριου..
-------------------------
η grolux έχουν το σωστότερο φάσμα φωτός από οποιαδήποτε άλλη απλή λάμπα του εμπορίου. δεν ευννοούν την άλγη αλλά τα φυτά που με την σειρά τους όταν τρέφονται σωστα δεν αφήνουν την άλγη να πολλαπλασιαστεί. το θέμα φωτισμος ειναι επιστήμη, μπορούμε να τα κανουμε απλά ξεκηνόντας σωστά και όχι με πειράματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 05-04-14 στις 17:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 05-04-14, 19:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
η grolux έχουν το σωστότερο φάσμα φωτός από οποιαδήποτε άλλη απλή λάμπα του εμπορίου. δεν ευννοούν την άλγη αλλά τα φυτά που με την σειρά τους όταν τρέφονται σωστα δεν αφήνουν την άλγη να πολλαπλασιαστεί. το θέμα φωτισμος ειναι επιστήμη, μπορούμε να τα κανουμε απλά ξεκηνόντας σωστά και όχι με πειράματα.
+1
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-04-14, 23:22
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά κάνεις τίποτε δεν είναι απόλυτο... και εγώ δεν διαφονώ απόλυτα μαζι σου.. σεβαστή η όποια εμπειρία. ο αρχάριος επιδή είναι αρχάριος..δεν μπορεί να ξέρει , κρίνει , συγκρίνει και κατανοήσει όλα αυτά που λέμε και να αντιδράση ανάλογα την περίσταση σε ενα πρόβλημα με τα φυτα, θα πρέπει να ξεκινήσει με σωστές βάσεις και η σωστή βάση στο θέμα του ειναι να βαλει ειδικες λαμπες για φυτα και οχι απλες του εμποριου..
-------------------------
η grolux έχουν το σωστότερο φάσμα φωτός από οποιαδήποτε άλλη απλή λάμπα του εμπορίου. δεν ευννοούν την άλγη αλλά τα φυτά που με την σειρά τους όταν τρέφονται σωστα δεν αφήνουν την άλγη να πολλαπλασιαστεί. το θέμα φωτισμος ειναι επιστήμη, μπορούμε να τα κανουμε απλά ξεκηνόντας σωστά και όχι με πειράματα.
...συνεπώς απ' ό,τι συμπεραίνω από τα λεγόμενά σου όλοι όσοι προτείνουνε "κοινές" λάμπες δημόσια σε αρχάριους κάνουνε λάθος δηλαδή, ομοίως και όσοι υποστηρίζουν ότι οι συγκεκριμένες λάμπες ευνοούν τις άλγες ειδικότερα αν μπούνε σε όχι ώριμο ενυδρείο και χωρίς λίπανση και παροχή CO2.

Τουλάχιστον ευελπιστώ όταν ο φίλος μας ανοίξει νέο θέμα ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα με άλγες να είσαι ο πρώτος που θα τον βοηθήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-04-14, 00:22
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

...αχ! ...πάντα τα νεοσύστατα ενυδρεία πιανουνε άλγη.. η άλγη μπορει να εμφανιστεί απο οποιαδήποτε αιτία, ακόμη και στον έμπειρο και ψαγμένο χομπίστα.. τωρα τι να σου πω , πέρα απο τα φωσφορικά τα νιτρώδη και την αμμωνία που είναι τα πιο πιθανά αίτια μια άλγη μπορει να βρεί ένα μίκρο στοιχείο που δεν φάγανε τα φυτά και απο αυτο να ανακάμψη...
-------------------------
α... και ο υπερβολικός σίδηρος και το πλεονάζων co2 μπορουν να ευννοείσουν την άλγη.. επιδή ο φίλος 'εχει μόνο 2 λάμπες και μπορεί να επιλέξει της grolux εγω αυτές του πρότηνο για τους λόγους που προανέφερα. όπως επίσεις έγραψα οτι και με απλες λάμπες 840 , 865 η αυτές που βγάζει η juwel αναπτύσονται τα φυτά.. εγώ αυτην την στιγμή στο φυτεμένο μου έχω phillips πλήρους φάσματος την 940.. αυτο δεν σημένει όμως οτι στην περίπτωση του φιλου και της επιλογες που έχει να μην του προτείνο την καλύτερη...
-------------------------
θα με χαζέψεις.. ο φίλος άνοιξε το θέμα γιατι είχε πρόβλημα με άλγες με απλές λαμπες και led ... οχι με grolux!
-------------------------
και επίσεις του έγραψα οτι χρειάζετε λίπασμα και co2 έστω και DYI,, που είπε οτι έχει και μπορεί να βάλει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 06-04-14 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-04-14, 00:28
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αχ! ...πάντα τα νεοσύστατα ενυδρεία πιανουνε άλγη.. η άλγη μπορει να εμφανιστεί απο οποιαδήποτε αιτία, ακόμη και στον έμπειρο και ψαγμένο χομπίστα.. τωρα τι να σου πω , πέρα απο τα φωσφορικά τα νιτρώδη και την αμμωνία που είναι τα πιο πιθανά αίτια μια άλγη μπορει να βρεί ένα μίκρο στοιχείο που δεν φάγανε τα φυτά και απο αυτο να ανακάμψη...
-------------------------
α... και ο υπερβολικός σίδηρος και το πλεονάζων co2 μπορουν να ευννοείσουν την άλγη.. επιδή ο φίλος 'εχει μόνο 2 λάμπες και μπορεί να επιλέξει της grolux εγω αυτές του πρότηνο για τους λόγους που προανέφερα. όπως επίσεις έγραψα οτι και με απλες λάμπες 840 , 865 η αυτές που βγάζει η juwel αναπτύσονται τα φυτά.. εγώ αυτην την στιγμή στο φυτεμένο μου έχω phillips πλήρους φάσματος την 940.. αυτο δεν σημένει όμως οτι στην περίπτωση του φιλου και της επιλογες που έχει να μην του προτείνο την καλύτερη...
Αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένο πράγμα: αφού όπως υποστηρίζεις ότι η Sylvania Grolux είναι η καλύτερη για φυτεμένο (και όντως είναι η καλύτερη επιλογή σε αναλογία απόδοσης-τιμής δεν διαφωνώ, κι εγώ αυτές χρησιμοποιώ) τότε για πιο λόγο κανείς δεν προτείνει να μπαίνει μόνη τις αλλά πάντα σε συνδυασμό με μια άλλη λευκή?

Το θέμα των άλγεων είναι πολυσύνθετο αλλά όταν ο φωτισμός προέρχεται αποκλειστικά και μόνο από Grolux (σε ενυδρεία που παίρνουν από 2 και πάνω λάμπες αναφέρομαι) ευνοούνται οι άλγες πολύ περισσότερο από τα φυτά.
Για να νικηθούν οι άλγες χρειάζεται πρόγραμμα λίπανσης και σύστημα διοξειδίου, ρυθμισμένα όμως όλα με μαθηματική ακρίβεια (ακριβά μανόμετρα για να μην υπάρξουν αυξομειώσεις στην παροχή αερίου διοξειδίου, ακριβείς ποσότητες λιπασμάτων, υπολογισμοί με ηλεκτρονικά τεστ, κλπ), πράγμα που δεν μπορεί να κατανοήσει ακόμα, πόσο μάλλον να πετύχει ένας αρχάριος...

Να σου ξαναυπενθυμίσω ότι μόνον ο Raven είχε διατηρήσει με απόλυτη επιτυχία ενυδρείο αποκλειστικά με φωτισμό Grolux σε αναλογία μεγαλύτερη του 0,3W/L (τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ άλλον σε ελληνικά φόρουμ), αλλά το είχε πετύχει με DIY λίπανση και ποιος ξέρει επιπλέον με τι άλλα "μυστικά" καθώς ο Αλέξανδρος είναι αποδεδειγμένα από τους πιο ψαγμένους και καταξιωμένους Έλληνες μποστανάδες!

Δεν λέω ότι δε μπορεί να τρέξει φυτεμένο ενυδρείο αποκλειστικά με λάμπες Grolux, λέω ότι είναι περίπλοκο και "ριψοκίνδυνο" και αποτελεί μεγάλο ρίσκο για έναν αρχάριο.

Το αν εσύ τα καταφέρνεις να το πετύχεις δε σημαίνει ότι θα μπορεί να το κατανοήσει και κάποιος άλλος που διαβάζει τη συμβουλή αυτή σε μια δημόσια συζήτηση...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-04-14, 00:46
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ναι.. ο φίλος 2 λάμπες έχει..οχι πάνω απο 2.. η grolux ειναι η καλυτερη απο αυτές που μπορεί να βάλει.. υπάρχουν και καλύτερες η arcadia αν μπορεσει να της βρει,ειναι και ακριβες.. τωρα γιατι κάποιοι την βαζουν μόνη της σε συνδιασμο με μια απλή , τι να σου πω, ας μας πούνε οι ίδιοι.. εγω ξέρω 4-5 που είχαν μονο grolux εκτος απο εμενα με πολύ καλα αποτελέσματααπο αυτους μονο εγω ειχα DIY CO2.. το πρόβλημα τωρα ειναι οτι δεν βοηθάμε έτσι το παίδι , το μπερδεύουμε....
-------------------------
ααα.. και εμείς εδω στην κατερίνη έχουμε πολύ καλούς μποσταναδες και κάποιους που χάσαμε... φύγανε μακριά αλλά δεν τους ξεχνάμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 06-04-14 στις 00:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-04-14, 00:58
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι.. ο φίλος 2 λάμπες έχει..οχι πάνω απο 2.. η grolux ειναι η καλυτερη απο αυτές που μπορεί να βάλει.. υπάρχουν και καλύτερες η arcadia αν μπορεσει να της βρει,ειναι και ακριβες.. τωρα γιατι κάποιοι την βαζουν μόνη της σε συνδιασμο με μια απλή , τι να σου πω, ας μας πούνε οι ίδιοι.. εγω ξέρω 4-5 που είχαν μονο grolux εκτος απο εμενα με πολύ καλα αποτελέσματααπο αυτους μονο εγω ειχα DIY CO2.. το πρόβλημα τωρα ειναι οτι δεν βοηθάμε έτσι το παίδι , το μπερδεύουμε....
Από 2 λάμπες και πάνω στο ίδιο ενυδρείο, όλες να είναι Grolux, αυτό είπα..
Επιμένω για τις Grolux ότι δεν κάνει να μπαίνουν μόνες τους διότι έχουν "πειραγμένο"-τεχνητό φάσμα, το οποίο δεν συναντάται σε φυσικές πηγές φωτός (όπως πχ στον ήλιο), το οποίο ευννοεί τις άλγες όταν η ένταση του παρεχόμενου φωτισμού είναι μεγαλύτερη από την αναλογία 0,3 ή 0,4 watt ανά λίτρο (γι αυτό και εξαιρώ τις περιπτώσεις των ενυδρείων που έχουν μόνο μια λάμπα ή 2 λάμπες μόνο αν ο φωτισμός τους θεωρείται χαμηλός).
Στήσε όσα ενυδρεία θέλεις που να έχουν λάμπες Grolux αλλά υπό την προυπόθεση να είναι χαμηλός ο φωτισμός, να μην ξεπερνάει τα 0,4 watt ανά λίτρο, εκεί όντως συμφωνώ κι επαυξάνω ότι δε θα προκύψουν άλγες από τον φωτισμό αυτόν και ότι θα πετύχεις πολύ καλύτερη απόδοση στα φυτά σου απ' ό,τι με μία κοινή λευκή
Όταν όμως ο φωτισμός ξεπερνάει τα όρια που ανέφερα, τότε πάμε στην περίπτωση όπου πρέπει να συνδυάζονται και με άλλου τύπου λάμπες για να μην παίζουμε με τη φωτιά που λέγεται άλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-04-14, 01:33
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

οκ! πάω πάσο...... ας βάλει μια grolux και μια nature juwel 4100k. θα έχει και πιο φυσικό φώς... έτσι και αλλιός αν αγαπάει τα φυτά και γενικά αυτό που κάνει ότι λάμπες και να βάλει με όποιον τρόπο , και άλγες θα φέρει και πατάτες ως αρχάριος θα κάνει και θα σπάει το κεφάλι του αλλά με θέληση και υπομονή θα καταφέρει να έχει ενα όμορφο φυτεμένο ενυδρείο... φιλέ stavros7 συγνώμη αν σε χαλάσαμε και μπερδέψαμε.. για όλα υπάρχει τρόπος, αρκή να το αγαπάς
-------------------------
φίλε nospanos μην φανταστείς οτι τρελένομαι να διαφονώ μαζί σου... ...οκ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 06-04-14 στις 01:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-04-14, 11:14
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι.. ο φίλος 2 λάμπες έχει..οχι πάνω απο 2.. η grolux ειναι η καλυτερη απο αυτές που μπορεί να βάλει.. υπάρχουν και καλύτερες η arcadia αν μπορεσει να της βρει,ειναι και ακριβες.. τωρα γιατι κάποιοι την βαζουν μόνη της σε συνδιασμο με μια απλή , τι να σου πω, ας μας πούνε οι ίδιοι.. εγω ξέρω 4-5 που είχαν μονο grolux εκτος απο εμενα με πολύ καλα αποτελέσματααπο αυτους μονο εγω ειχα DIY CO2.. το πρόβλημα τωρα ειναι οτι δεν βοηθάμε έτσι το παίδι , το μπερδεύουμε....
-------------------------
ααα.. και εμείς εδω στην κατερίνη έχουμε πολύ καλούς μποσταναδες και κάποιους που χάσαμε... φύγανε μακριά αλλά δεν τους ξεχνάμε...
Την grolux την εχω σε συνδιασμο με την aquastar ο μονος λογος που το εχω κανει ειναι γιατι μονο με την grolux τα φυτα επιφανειας μου τα δειχνει κιτρινα σαν <<αρρωστα>> για τα αλλα που λετε δεν εχω ιδεα
Το σιγουρο ειναι οτι απο τοτε που μπηκε η grolux τα φυτα πανε μακραν καλυτερα απο την nature της juwel
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-04-14, 11:28
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ! πάω πάσο...... ας βάλει μια grolux και μια nature juwel 4100k. θα έχει και πιο φυσικό φώς... έτσι και αλλιός αν αγαπάει τα φυτά και γενικά αυτό που κάνει ότι λάμπες και να βάλει με όποιον τρόπο , και άλγες θα φέρει και πατάτες ως αρχάριος θα κάνει και θα σπάει το κεφάλι του αλλά με θέληση και υπομονή θα καταφέρει να έχει ενα όμορφο φυτεμένο ενυδρείο... φιλέ stavros7 συγνώμη αν σε χαλάσαμε και μπερδέψαμε.. για όλα υπάρχει τρόπος, αρκή να το αγαπάς
-------------------------
φίλε nospanos μην φανταστείς οτι τρελένομαι να διαφονώ μαζί σου... ...οκ?
Προς Θεού βρε φίλε Μάνο και δεν τα βάζω μαζί σου απλή κούβεντα κάνουμε με κατάθεση εμπειριών, μια μεγάλη ενυδρειακή παρέα είμαστε εξάλλου!
Εγώ όλα αυτά που παρέθεσα ήτανε επισημάνσεις εμπειρότερων στο χόμπι που μου τις έχουνε πει κυρίως από κοντά, οι οποίες επιβεβαιώθηκαν και από την προσωπική μου ενασχόληση και διαπίστωσα του λόγου το αληθές κι εγώ με τη σειρά μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Την grolux την εχω σε συνδιασμο με την aquastar ο μονος λογος που το εχω κανει ειναι γιατι μονο με την grolux τα φυτα επιφανειας μου τα δειχνει κιτρινα σαν <<αρρωστα>> για τα αλλα που λετε δεν εχω ιδεα
Το σιγουρο ειναι οτι απο τοτε που μπηκε η grolux τα φυτα πανε μακραν καλυτερα απο την nature της juwel
Αγορίνα αυτή η παρατήρηση που λες ισχύει, οι περισσότεροι δεν βάζουν όλες τις λάμπες τους Grolux για αισθητικούς λόγους αλλά εδώ στο θέμα αυτό αναλύσαμε και κάποιους άλλους, ενυδρειακούς λόγους για τους οποίους προτείνεται να μπαίνει σε συνδυασμό με άλλες λάμπες στα μεγάλα ενυδρεία.

Υ.Γ. πάντως αν η Grolux έβγαινε και σε λάμπες τύπου PL ή και να εφάρμοζε σε ντουί που μπαίνουν οι κοινές λάμπες οικονομίας θα ήτανε ακόμα πιο περιζήτητη
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-04-14, 11:35
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Για αυτο το παρακολουθω για να μαθω και κατι παραπανω περα απο την αισθητικη αποψη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10077 seconds with 13 queries