Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-04, 02:32
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή SITE για κατασκευή ενυδρείου

Περιγραφή κατασκευής ενυδρείου
http://users.evr.sch.gr/notios_n/kat..._enydreiou.htm
Παρακαλώ γράψτε αν έχετε κάποιο σχόλιο ή παρατηρήσεις!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-04, 03:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

1) Οι κοντρες πρέπει να γίνουν λίγο ποιό μικρές στο μήκος.
Αν είναι τσίμα τσίμα την έχεις πατήσει.
Και αν μείνει λίγο κενό το συμπληρώνεις με σιλικόνη.
2) Και το κυριότερο.
Ξέχασες να βάλεις μια πλάκα φελιζόλ ανάμεσα στο MDF και την βάση
του ενυδρείου.

3) Τοξική σιλικόνη ακόμα και στίς κύριες κολλήσεις απαγορεύεται δια ροπάλου.
Γράφεις ότι "ο πάτος πρέπει να κολληθεί στο τέλος"
4) Η γνώμη μου και η εμπειρία μου λένε οτι πρέπει να κολλήσεις την πίσω πλευρά μαζί με τον πάτο πρώτα και μετά το ενα πλαινό και να σχηματίσεις ορθή γωνία.
Χωρίς μαρκαδόρους χωρίς τίποτε.
Σημειώνω πως αν δεν έχεις ορθή γωνία με τον δικό σου τρόπο κατασκευής τότε μπορεί να σου βγεί παράγωνο.
Αν συνεχίσω τις παρατηρήσεις θα γεμίσω μια σελίδα Α4.
Καλύτερα να τα αναθεωρήσεις όλα.
Στο λέω φιλικά.
ΥΓ.
Εχεις τοποθετήσει το μπρός και το πίσω τσάμι και έχεις αφήσει για αν μπούν τελευταία τα πλαινααααά!!!!!!
Κάποιος εδώ μέσα θα έλεγε "τα χάπια μου"
Εδώ σταματάω αλλιώς θα πρέπει να σε ξαναπ....

Συμπληρώνω:
Καλή η προσπάθεια
Δοκίμασε να το κάνεις σε τρισδιάστατη μορφή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-04, 12:28
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

δικη σου ειναι αυτη η προ-φορμα για την κατασκευη η την βρηκες στο δικτυο ??
οποιος καταφερει ετσι να φτιαξει ενυδρειο εγω θα αλλαξω ομαδα :P :P :P :P :P :P !!
σαν να ξεκινας να χτισεις σπιτι απο την ταρατσα !! δεν εκατσα να το διαβασω ολο μια και βλεποντας περι τοξικης σιλικονης και το οτι θα μπει ο πατος μετα ,δεν χρειαζεται παραπανω χρονο να καταλαβεις οτι ειναι ΕΝΤΕΛΩς ΛΑΘΟς !!
Παντα ξεκιναμε απο τον πατο για να γωνιαζουν οι πλευρες σωστα,και παντα 2 -2 τις πλευρες οποτε η μια στηριζει την αλλη !!
σιλικονμη καθαρη 100 %.θα συμφωνησω με τον lasal οτι θελω καμια ωρα να διορθωνω τις ανορθοδοξες (επειικως) μεθοδους που περιγραφονται.θες στα σιγουρα ενα αλφαδακι,και μια ετοιμη γωνια για να τσεκαρεις τα γωνιασματα.
και φυσικα μην ακολουθησεις τις οδηγιες αυτες γιατι το αποτελεσμα θαναι
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-04, 14:00
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

1) Το φελιζόλ όντος θα χρειαστεί όταν γυρίσουμε το ενυδρείο για να κολλήσουμε τις κόντρες.

2)Οσο για μέτρα εντάξει επειδή εγώ εκείνη την ώρα μετρούσα και έκοβα μάλλον έχω κάνει λάθος. Όντος θέλει κάποια χιλιοστά κενό.

3) για την σιλικόνη είναι θέμα του καθενός εγω είπα ότι στης κύριες κολλήσεις βάζω σιλικόνη τοξική επιδή είναι πιο δυνατή, και μετά απο επάνω περνώ στρώσεις μή τοξικής.Αν κάποιος θέλει βάζει σε όλη την κατασκευή ΜΗ τοξική.

4) Αυτός ο τρόπος κατασκευής είναι απλά απο συλλογή πληροφοριών απο Τζαμάδες (Αθήνα - Θεσ/νικη) που έρχονται στην περιοχή. ( Ο κολλητός μου είναι τζαμάς)

Το δικό μου έτσι το έφτιαξα και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αν βάλω πρώτα τη βάση και μετά τα πλαινά πως θα στηριχθούν σε ορθή γωνία εντάξει για αρχή χρησιμοποιώ γωνιάστρα, αλλά μετα πρέπει να να μείνουν εκεί τί βάζεις μετα σύμφωνα με το δικό σου τρόπο.

Το οτι το καπάκι το βάζουμε ανάποδα με τον καθρέπτη απο μέσα το είδα απο εσένα Γαύρε

Οσο για τα σχόλια αυτά που λές εσύ δεν είναι τίποτα που να δεις τη κράξιμο έφαγα για τα ψάρια μου

Δεν παρεξηγούμε γιατι είμαι της άποψης ότι ρωτώντας πας στην Πόλη. Και νομίζω ότι γιαυτό υπάρχει αυτό το Board.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-04, 14:36
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ποιος σου ειπε οτι τα λεμε για να παρεξηγηθεις??
1.οσο πιο μεγαλο το ενυδρειο τοσο πιο καλο και προσεκτικο κολλημα θελει.οι πιεσεις πολλαπλασιαζονται αρδην....
κολλωντας τα πλευρικα τζαμια πανω στον πατο η καλυτερη λυση ειναι ταινια συσκευασιας για να κρατηθουν μεταξυ τους για λιγο μεχρι να παρουν τα ισα τους.αυτο θα γινει μονο οταν κολληθουν ολα,μονο τοτε μπορεις να γωνιασεις.κλεινοντας το κουτι οποια πλευρα εχει προβλημα την επαναφερεις η με το ματι η με το χερι ψηλαφωντας αν ειναι προσωπο,η τελος με την γωνια την ετοιμη.θεμα εμπειριας ειναι αυτο.
2.ΠΟΙΟς ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΤΟΞΙΚΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ????αν ηταν ετσι θα βαζαμε τσιμεντοστοκο να στανιαρει :P :P :P .δεν ειναι τι θελουμε αλλα τι πρεπει !!
3.και ποιος σου ειπε οτι οι τζαμαδες ξερουν να κολλαν σωστα ενυδρεια?? λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα ξερουν,σαν παραδειγμα σου λεω οτι ο τζαμας που εκανα εγω τα τζαμια μου ειπε οτι πρεπει να βαλω τις κοντρες παραλληλα με τις πλευρες και οχι καθετα πανω τους .νομιζε οτι ηταν ζαρντινιερα μαλλον...
γιαυτο αστους αυτους στα δικα τους τζαμια....
4.οι αναποδοι καθρεπτες βοηθουν να μην εχεις απωλεια φωτος αλλα θα σου κανουν τα τζαμακια πρασινα πολυ πιο γρηγορα απο το αν δεν υπηρχαν,θεμα καθαριοτητος και μονο ειναι,ο φωτισμος ειναι πολυ καλυτερος σιγουρα.
αυτα που σου λεω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΤΡΟΠΟΣ -ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟς ΤΡΟΠΟς ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΘΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ .
Διαβασε στο μπορντ εδω,στο site του γη & υδωρ και θα βρεις πολλα κολπα που θα σου κανουν τη ζωη ευκολη στο κολλημα.
φελιζολ το λιγοτερο 5αρι απο κατω !!!
αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου θες και ατομα να σε βοηθησουν μια και η σιλικονη η καθαρη < τραβαει > πιο γρηγορα ,και αμα αργησεις

καλη επιτυχια

.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-04, 14:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
Αν βάλω πρώτα τη βάση και μετά τα πλαινά πως θα στηριχθούν σε ορθή γωνία εντάξει για αρχή χρησιμοποιώ γωνιάστρα, αλλά μετα πρέπει να να μείνουν εκεί τί βάζεις μετα σύμφωνα με το δικό σου τρόπο.
Αφού τα κολλήσεις με σιλικόνη (ΜΗ τοξική) και τα έχεις γωνιασμένα, χρησιμοποιείς ταινία (οι τζαμάδες χρησιμοποιούν μια για αυτή την δουλειά) για να τα κρατήσεις στην θέση τους. Είναι πολύ προτιμότερο και σωστότερο να κολλήσεις πρώτα τα πλαϊνά με την πλάτη (δημιουργώντας ορθή γωνία) από το να σφινώσεις τα πλαϊνά ανάμεσα στην πλάτη και στο πρόσωπο που σαν αποτέλεσμα θα έχεις πασαλειμένα με σιλικόνη τζάμια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notios_n
Οσο για τα σχόλια αυτά που λές εσύ δεν είναι τίποτα που να δεις τη κράξιμο έφαγα για τα ψάρια μου
Δεν ήταν κράξιμο αλλά παρατήρηση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-04, 14:55
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Φιλοτιμη προσπαθεια και μπραβο.

Αλλα νομιζω οτι θα ηταν καλτερο να γινει αφου μαζευτουν και αξιολογηθουν ολες οι πληροφοριες ωστε να περιεχει μονο τον σωστο και ενδεδειγμενο τροπο κατασκευης ενυδρειου.

Για δες εδω http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=116

και συγκεκριμενα αυτο: http://www.bellybean.com/~pave/vario..._aquariums.pdf
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-04, 00:49
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Φιλοτιμη προσπαθεια και μπραβο.
Ναι παιδια οντως ειναι κατι παρα πολυ ομορφο και εγινε η αρχη για ενα ολοκληρομενο σχεδιο σε ενα ελληνκο site για κατασκευη ενυδρειου με σχεδιαγραμμα και πληρες οδηγιες. Τωρα παμε για την τελειoποιηση του σχεδιου της κατασκευης. Ξερετε αναβαθμηση της version σε V1,1

Και παλι μπραβο. :P
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-04, 23:03
nik16v
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι γεια σας και καλώς σας βρήκα! Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον το forum και ελπίζω να συνεχίσει έτσι και ακόμα καλύτερα!
Φίλε notios_n πόσο κόστισαν τα υλικά και συγκεκριμένα τα τζάμια για το ενυδρείο που περιγράφεις στο site;
Σε τι βάση το τοποθέτησες;
Αφού τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα έχουν γνώσεις σχετικά με την κατασκευή ενυδρείου ας βοηθήσουν στο να φτιαχθεί μία σελίδα για κατασκευή ενυδρείου ούτως ώστε να υπάρχουν κάπου οι σχετικές οδηγίες!
Θέλω να ασχοληθώ σχετικά και παίρνω πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή ενυδρείων. Επισκέφθηκα και τις άλλες σελίδες που αναφέρθηκαν.
Υπάρχει κάποιο σχετικό site για βάσεις ενυδρείων;
Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω τι πρέπει να περιλαμβάνει ένα ενυδρείο σε γενικές γραμμές!

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-04, 23:51
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Όλα τα τζάμια (κόντρες-καθρέπτες κλπ) γωνίες αλουμινίου, σιλικόνες, κόστισαν 320€ (απο φίλο)

Στο εμπόριο κυκλοφορή ως μορφοσωλήνας τετραγωνικός με δίαφορες διαστάσεις. ο δικός μου είναι 40mm x 40mm x 3mm. Τη βάση την φτιάξαμε με ένα θείο μου.
Δεν είναι κάτι το δύσκολο αν έχει τα κατάλληλα εργαλεία (Ηλεκτροκόληση κλπ) Απλά το μόνο που θέλει προσοχή είναι η κοπή του σωλήνα την οποία πρέπει να κάνεις σε κάποιο μηχανουργείο για να κοπούν κάθετα οι σωλήνες (όχι με σβουράκι ή πριόνι για ειναι σίγουρο πως θα χάσει).
Και ανάλογα με το βάρος βάζεις κόντρες και στο κάτω μέρος (στα πόδια) αλλά και στο επάνω (κάθετα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05506 seconds with 12 queries