Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-03-07, 21:47
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει πολλη σημασια το αν θα κοψεις τη λιπανση κατα τη διαρκεια της συσκοτισης τοσο για την ιδια τη bga, οσο για τον απλο λογο οτι δε θα δουλευουν τα φυτα (χωρις φως), οποτε δε χρειαζονται. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια μετρηση νιτρικων, για να δουμε αν η ελειψη τους οδηγησε στην εμμφανιση της bga. Αν οντως δεν εχεις νιτρικα η εχεις λιγα, τοτε προσθεσε πριν τη συσκοτιση. Αν μαλιστα το προβλημα δεν ειναι σε ολα τα μηκη και πλατη του ενυδρειου, μπορεις να τα ριχνεις (τα νιτρικα) κατευθειαν επανω στα σημεια που εχουν προσβληθει απο αυτην...
Για τα φυτά ρώτησα...
Τώρα με τα νιτρικά, μου ανοίγεις άλλο κεφάλαιο
Τα νιτρικά μου είναι κάτω από 10 (δηλαδή στο τεστ, είναι λίγο πιο σκούρο από το χρώμα του 5 και λίγο πιο ανοιχτό από το 10)
Νομίζω ότι έχω λίγα για φυτεμένο.

Λέγοντας όμως ότι πρέπει να προσθέσω νιτρικά τι ακριβώς εννοούμε??? (εδώ είναι το κεφάλαιο που μου ανοίγεις )

Μέχρι στιγμής το πρόβλημα που εχω αντιμετωπίσει, είναι να μειώσω νιτρικά. Πρώτη φορά χρειάζεται να βάλω.
Πως αυξάνεις τα νιτρικά σου? Δηλαδή, τι προσθέτεις, που το βρίσκεις και σε τι μορφή είναι???? Α .... και πόσο?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-03-07, 21:51
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Μια μεθοδος ειναι να ριξεις flourish nitrogen, εκτος αν θες να μπεις στη λογικη του KNO3.... Νομιζω ομως οτι το flourish ειναι πιο ευκολο για την ωρα...
Οντως εχεις χαμηλα νιτρικα και ναι πρεπει να τα αυξησεις... Μπορει η συσκοτιση να κανει δουλεια (αν και εγω προτεινω να προσθεσεις νιτρικα πριν τη συσκοτιση) αλλα αργα η γρηγορα με μειωμενα νιτρικ, η bga θα επιστρεψει δριμυτερη!
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-03-07, 21:56
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μεθοδος ειναι να ριξεις flourish nitrogen, εκτος αν θες να μπεις στη λογικη του KNO3.... Νομιζω ομως οτι το flourish ειναι πιο ευκολο για την ωρα...
Οντως εχεις χαμηλα νιτρικα και ναι πρεπει να τα αυξησεις... Μπορει η συσκοτιση να κανει δουλεια (αν και εγω προτεινω να προσθεσεις νιτρικα πριν τη συσκοτιση) αλλα αργα η γρηγορα με μειωμενα νιτρικ, η bga θα επιστρεψει δριμυτερη!
flourish nitrogen ήδη ρίχνω, αλλά λίγο (5ml/15ρο). Να το αυξήσω δηλαδή?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-03-07, 23:17
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
flourish nitrogen ήδη ρίχνω, αλλά λίγο (5ml/15ρο). Να το αυξήσω δηλαδή?
Το nitrogen λοιπον που ριχνεις ειναι αζωτο, το οποιο το μετρας στο νερο σου με τη μορφη των νιτρικων...
Τωρα για το ποσο θα ριχνεις, εξαρταται απο το ποσο θες να αυξησεις τα νιτρικα σου. Σε ενα φυτεμενο θελουμε 10-15 mg/l (εξαρταται απο τα φωσφορικα, βλεπε αντιστοιχο πινακα)... Πισω απο τη συσκευασια δινει και ενα τυπο που σου λεει π.χ αν θες να ανεβασεις τα νιτρικα σου κατα χ mg/l πρεπει να ριξεις ψ ml nitrogen...
Τωρα στο προβλημα σου και εφοσον λες οτι τα νιτρικα ειναι κατω απο 10, πρεπει αυτα (η μαλλον η ελειψη αυτων) να ειναι η αιτια... Επομενως, πριν τη συσκοτιση, κανε μια καλη (40-50%) αλλαγη νερου, ριξε τοσο nitrogen οσο χρειαζεται για να ανεβασεις τα νιτρικα πανω απο 10 και μετα απο τρεις μερες με το καλο που θα ξεσκεπασεις το ενυδρειο, κανεις αλλη μια αλλαγη για να φυγει οση νεκρη bga μπορει να φυγει και απο εδω και στο εξης να παρακολουθεις στενα τις τιμες NO3-PO4...

Edit: Αν μπορεις γραψε λιγο το φωτισμο σου (λαμπες-φωτοπεριοδος)
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-03-07, 16:32
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Ευχαριστώ για τα tips
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Edit: Αν μπορεις γραψε λιγο το φωτισμο σου (λαμπες-φωτοπεριοδος)
Πίσω ένα ζευγάρι λάμπτες Τ5, 39w η κάθε μία
Στη μέση ένα ζευγάρι Τ5, 54w η κάθε μία
Αυτές ανάβουν 12ωρο

Μπροστά ένα ζευγάρι Τ5, 54w η κάθε μία που ανάβουν ένα δίωρο περίπου. Αυτές τις αυξάνω μισή ώρα κάθε τόσο (περίπου μήνα)

Είναι όλες ARCADIA PLANT LIGHT.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-03-07, 17:38
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Χμμμ, το δωδεκαωρο μου ακουγεται πολυ, ειδικα για τ5...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-03-07, 17:59
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ, το δωδεκαωρο μου ακουγεται πολυ, ειδικα για τ5...
λες να μειώσω?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-03-07, 18:41
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
λες να μειώσω?
Λεω, λεω...
Ειμαι της αποψης οτι οσο πιο δυνατος ειναι ο φωτισμος τοσο πιο μικρη πρεπει να ειναι η φωτοπεριοδος...
Για να καταλαβεις, στο ενυδρειο μου (με τ ειμαι περιπου στο 0.8w/l και εχω το φωτισμο 10 ωρες ανοιχτο. Η αναπτυξη των φυτων ειναι απιστευτη, η φωτοσυνθεση ακομα πιο απιστευτη και τα λιπασματα τα ρουφανε σε χρονο dt. Ενδεικτικα αναφερω οτι ριχνω περιπου 3 ml nitrogen καθημερινα ωστε να κραταω τα νιτρικα μου στο 10-15 mg/l. Αλγη ελαχιστη, εως καθολου... Η μονη γερη δοση αλγης ηταν η bga (δεν ειναι αλγη αλλα συμπεριφερεται σαν αυτην με τη διαφορα οτι μπορει να συνθεσει απο μονη της αζωτο) και αυτη ηρθε απο αλλο setup, απροσκλητη. Ολα τα παραπανω τα λεω γιατι μπορει να με ρωτουσες αν τα φυτα θα ηταν οκ με λιγοτερες ωρες...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-03-07, 18:46
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην bga, για την οποία είχα κάνει και τη συσκότιση, είχα τέλειο αποτέλεσμα. Δεν έμεινε τίποτα! Κατά τη διάρκεια της συσκότισης κλείνεις το διόξειδιο, σταματάς την όποια λίπανση και δεν ταϊζεις.
συμφωνώ απλά εφόσον έχουμε έλεγχο παροχής του co2 από ph controler δεν νομίζω ότι χρειάζεται διακοπή του=αύξηση ph.Συμφωνώ και με τον Θάνο για την αναγκαιότητα απομάκρυνσης της νεκρής BGA με μεγάλη αλλαγή νερού μετά την συσκότιση αλλά πιστεύω ότι ρυθμίσεις στην λίπανση πρέπει να δικοπούν και να ξεκινήσουν μετά την συσκότιση.

Θάνο δεν καταλαβαίνω γιατί να ρίξουμε νιτρικά πάνω στην BGA όπως κάνουμε με το οξυζενέ σε κάποια είδη άλγης. Δεν "φαρμακώνουμε" την άλγη ούτε με τα νιτρικά , ούτε με τα φωσφωρικά - co2 - flourish excel κλπ "απλά" προσπαθούμε να έχουν τα φυτά απ' όλα αυτά σε ένα ισορροπημένο επίπεδο χωρίς υπερβολικές συγκεντρώσεις ώστε να έχουμε φυτά με υγιή ανάπτυξη και την άλγη στο περιθώριο. Η λογική δηλ. είναι <<ικανή μάζα ευτυχισμένων φυτών νικάει την άλγη>> και όχι <<νιτρικά ή φωσφορικά ή floyrish excel κλπ νικάνε την άλγη>>.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-03-07, 18:58
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο δεν καταλαβαίνω γιατί να ρίξουμε νιτρικά πάνω στην BGA όπως κάνουμε με το οξυζενέ σε κάποια είδη άλγης. Δεν "φαρμακώνουμε" την άλγη ούτε με τα νιτρικά , ούτε με τα φωσφωρικά - co2 - flourish excel κλπ "απλά" προσπαθούμε να έχουν τα φυτά απ' όλα αυτά σε ένα ισορροπημένο επίπεδο χωρίς υπερβολικές συγκεντρώσεις ώστε να έχουμε φυτά με υγιή ανάπτυξη και την άλγη στο περιθώριο. Η λογική δηλ. είναι <<ικανή μάζα ευτυχισμένων φυτών νικάει την άλγη>> και όχι <<νιτρικά ή φωσφορικά ή floyrish excel κλπ νικάνε την άλγη>>.
Συμφωνω σε ολα αυτα, απλα οταν μιλαμε για bga μιλαμε για μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση. Εγω πιο πολυ το σκεφτομαι σαν μια "παρασιτικη γλιτσα", που δεν την ενδιαφερει και πολυ το αν τα υπολοιπα φυτα του ενυδρειου πανε καλα η οχι (να και γιατι ενφανιζεται ακομα και σε πυκνοφυτεμενα ενυδρεια με πολυ καλη αναπτυξη φυτων) αφου μπορει να φτιαξει μονη της οσα χρειαζεται (κυριως αζωτο). Μια σκεψη ειναι οτι εμφανιζεται οταν τα νιτρικα ειναι σε χαμηλα επιπεδα. Αν της δωσεις να καταλαβει οτι υπαρχουν νιτρικα (εδω επικεντρωνεται η "ενεση" νιτρικων) φανταζομαι οτι υποχωρει. Για το ποσο το τελευταιο εχει βαση σαν εξηγηση, θα σε γελασω. Και εγω προσφατα το εμαθα μετα απο αναζητηση για την bga στο διαδυκτιο και μετα απο κατ' ιδιαν συζητησεις με το Γιαννη (lasal) που παλευε καιρο με αυτην... Νομιζω παντως οτι το "κολπο" δουλευει...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-03-07, 19:20
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλγη ελαχιστη, εως καθολου...
ναι ναι.... παίξε με τα νευράκια μου

Λοιπόν... κοίταξε τι γίνεται:
Μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες, είχα μια τρελή ανάπτυξη άλγης.
Σκέφτηκα ότι μπορεί να ρίχνω πολύ λίπασμα, οπότε μείωσα αρκετά τις δόσεις.
Η άλγη μειώθηκε αρκετά βέβαια, αλλά όχι τελείως.Τώρα είμαι ακόμα στο στάδιο που περιμένω να σιγουρευτώ ότι δεν παραμείωσα τις δόσεις.
Προς το παρόν οι δόσεις που ρίχνω είναι οι εξης:
flourish 8ml
fe 11,5ml
potassium 13ml
nitrogen 2,5ml (αυτό είπαμε ότι θα το αυξήσω)
αυτές είναι οι ποσότητες ανα εβδομάδα. (Λίπανση γίνεται κάθε μέρα με dosser, απλά με βολεύει να τις υπολογίζω ανα βδομάδα)
Μέχρι στιγμής τα φυτά μου αναπτύσονται κανονικά, άρα μάλλον πράγματι το είχα παρακάνει με τις δόσεις.Αν παραμείνει η ανάπτυξη έτσι καλή, θα αφήσω τις δόσεις ως έχουν (εκτός του nitrogen)

Τώρα, για να μιλάμε για τα ίδια, εγώ έχω πρόβλημα με την άλγη που είναι σαν μαύρες τριχίτσες πάνω φύλα ξύλα και πέτρες. (bba, αν τη λέω σωστά?)

Ελεγα λοιπόν να εφαρμόσω το σύστημα με το σκοτάδι για να φύγει και όση άλγη έχει μείνει και να καθαρίσω επιτέλους.

Θα ξεφορτωθώ και την πράσσινη άλγη (που είναι σαν κουκίδες) στα τζάμια με αυτόν τον τρόπο?

Α.... και εννοείται ότι σε όλο αυτό το διάστημα τα νιτρικα μου είναι το ίδιο λίγα.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 19-03-07 στις 20:15
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-03-07, 19:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, για να μιλάμε για τα ίδια, εγώ έχω πρόβλημα με την άλγη που είναι σαν μαύρες τριχίτσες πάνω φύλα ξύλα και πέτρες. (bba, αν τη λέω σωστά?)

Ελεγα λοιπόν να εφαρμόσω το σύστημα με το σκοτάδι για να φύγει και όση άλγη έχει μείνει και να καθαρίσω επιτέλους.

Θα ξεφορτωθώ και την πράσσινη άλγη (που είναι σαν κουκίδες) στα τζάμια με αυτόν τον τρόπο?

Α.... και εννοείται ότι σε όλο αυτό το διάστημα τα νιτρικα μου είναι το ίδιο λίγα.
λοιπον μαριλενα μας,
ξεκινωντας απο το τελος.....
οχι η σποτ αλγη φευγει μονο με τα χερακια σου,και μονο αν την τριψεις απο το τζαμι με καποια πιστωτικη ληγμενη ας πουμε....
το συστημα με το σκοταδι ''δουλευει'' κυριως σε περιπτωσεις κυανοβακτηριου η κοινως bga,και οχι τοσο με την bba.
ειδικα δε στην περιπτωση της θα πρεπει να κανεις εκχυσεις με σιτσεμ εξελ κατευθειαν επανω της ,η και παραλληλα να αυξησεις το διοξειδιο που παρεχεις στο τανκ,καθως και να προσπαθησεις να αφαιρεσεις οσο περισσοτερο μπορεις μηχανικα......αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-03-07, 19:28
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Δεν ειπες κατι βασικο: ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο καθαρα?
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-03-07, 19:40
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπες κατι βασικο: ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο καθαρα?
Σωστό κι αυτό
300 λίτρα (μεικτό) τώρα με το μποστάνι-χαλίκι-και τα διάφορα, γύρω στα 250 υπολογίζω (περίπου)

Κατ'αρχήν Klaz μας, καλώς ήρθες στον κόσμο μας , και σιδερένιος, πράγμα που είναι πιο βασικό από τα ενυδρεία μας .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
....
η σποτ αλγη φευγει μονο με τα χερακια σου...να προσπαθησεις να αφαιρεσεις οσο περισσοτερο μπορεις μηχανικα......αυτα..
αμ δεν κάνω και άλλη δουλειά η έρμη η γυναίκα !!!! Πιο πολλή φασίνα πέφτει στο "καμάρι" μου παρά στο σπίτι μου. Τσεμπέρι, ποδίτσα και ... τρίβε τρίβε !!!
Πιο πολύ... εξοπλισμό έχω για το καθάρισμα, παρά για οτιδήποτε άλλο. Γάντι, ξύστρες, μαγνήτες... όλα τά'χει ο μπαχτσές !!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
...να αυξησεις το διοξειδιο που παρεχεις στο τανκ
είμαι με ανθρακική 5 και ΡΗ6,7 με 6,8. Δεν κανει να το αυξήσω πάνω από 30, έτσι δεν είναι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
το συστημα με το σκοταδι ''δουλευει'' κυριως σε περιπτωσεις κυανοβακτηριου η κοινως bga,και οχι τοσο με την bba.
Αρα, τζίφος η δουλειά. Η φασίνα συνεχίζεται !!!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-03-07, 20:04
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Οντως, η συσκοτιση δε θα επηρεασει και πολυ τις υπολοιπες πλην της bga...
Βλεπω ομως οτι ριχνεις πολυ λιγο καλιο! Προτεινω γυρω στα 2 ml ανα 100 λιτρα ημερισιως. Ετσι και αλλιως ειναι safe για αλγες κλπ. Αν ημουν στη θεση σου, ακομα και τωρα δε θα μειωνα τοσο πολυ τα λιπασματα. Εφοσον ο φωτισμος δουλευει κανονικα και το διοξειδιο ειναι στο φουλ, μη ριχνεις με τοσο τσιγγουνια τα λιπασματα... Αν ειναι κατι που πρεπει να κανεις ειναι να μειωσεις τη φωτοπεριοδο σου (για μενα αμεσα) και να ελεγχεις παλυ συχνα (και καθημερινα αν γινεται) τις τιμες των νιτρικων και των φωσφορικων... Προσοχη λιγο στο σιδηρο μονο...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-03-07, 20:22
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως, η συσκοτιση δε θα επηρεασει και πολυ τις υπολοιπες πλην της bga...
Βλεπω ομως οτι ριχνεις πολυ λιγο καλιο! Προτεινω γυρω στα 2 ml ανα 100 λιτρα ημερισιως. Ετσι και αλλιως ειναι safe για αλγες κλπ. Αν ημουν στη θεση σου, ακομα και τωρα δε θα μειωνα τοσο πολυ τα λιπασματα. Εφοσον ο φωτισμος δουλευει κανονικα και το διοξειδιο ειναι στο φουλ, μη ριχνεις με τοσο τσιγγουνια τα λιπασματα... Αν ειναι κατι που πρεπει να κανεις ειναι να μειωσεις τη φωτοπεριοδο σου (για μενα αμεσα) και να ελεγχεις παλυ συχνα (και καθημερινα αν γινεται) τις τιμες των νιτρικων και των φωσφορικων... Προσοχη λιγο στο σιδηρο μονο...
sory sory λάθος. Η λίπανση που έγραψα παραπάνω είναι ανά εβδομάδα. (το διόρθωσα κιόλας). Το κάλιο βγαίνει δηλαδή σχεδόν 2ml την ημέρα (1,8 ).
Βέβαια με αυτό που μου λες, πάει στα 6 περίπου την ημέρα.

Τη φωτοπερίοδο πόσο λές να τη μειώσω. Κανένα δίωρο λιγότερο τη μέρα? Και να το κάνω σταδιακά, ή μια κι έξω??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχη λιγο στο σιδηρο μονο...
Εννοείς ότι βάζω πολύ?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-03-07, 21:34
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια με αυτό που μου λες, πάει στα 6 περίπου την ημέρα.
Σωστα, μπορει να βγαινει στην τελικη παραπανω απ οσο τα φυτα χρειαζονται, αλλα καλυτερα να υπαρχει σε πλεονασμα παρα σε ελειψη... (ετσι κι αλλιως δε δημιουργει προβληματα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη φωτοπερίοδο πόσο λές να τη μειώσω. Κανένα δίωρο λιγότερο τη μέρα? Και να το κάνω σταδιακά, ή μια κι έξω??
Σωστα και εδω... Μια και εξω. Μην ξεχνας οτι τα φυτα προσαρμοζονται ευκολα σε αλλαγες της φωτοπεριοδου, η αλγη οχι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς ότι βάζω πολύ?
Οχι, σε καμια περιπτωση. Απλα επειδη προτεινω γενικη αυξηση της δοσολογιας των λιπασματων, αν ειναι να προσεξεις καπου για την αυξηση αυτων, ειναι στο σιδηρο... και λιγοτερο στο flourish...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-03-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Γειά,
πρίν


και μετά την τριήμερη συσκότιση


Ευχαριστώ για της συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-03-07, 12:21
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Τελεια! Ειδες η συσκοτιση? Αντε casper μην το σκεφτεσαι πολυ πολυ, βουρ στον πατσα!
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-03-07, 12:27
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Επειδή αναφέρθηκε και η λύση με Ερυθρομυκίνη, http://www.malawicichlidhomepage.com...cin_greek.html
αν και προσωπικά δεν το προτείνω, ως τρόπο αντιμετώπισης.
Το σκοτάδι είναι μια χαρά λύση αλλά μου κάνει εντύπωση Χρήστο πως υπάρχει ακόμα BGA στο ενυδρείο σου....
Δείτε ακόμα αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8710

Εδιτ:
Και κάτι ακόμα,
Μην επαναλάβετε την 3ημερη συσκότιση σε σύντομο χρονικό διάστημα !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-03-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα, μπορει να βγαινει στην τελικη παραπανω απ οσο τα φυτα χρειαζονται, αλλα καλυτερα να υπαρχει σε πλεονασμα παρα σε ελειψη... (ετσι κι αλλιως δε δημιουργει προβληματα)


Σωστα και εδω... Μια και εξω. Μην ξεχνας οτι τα φυτα προσαρμοζονται ευκολα σε αλλαγες της φωτοπεριοδου, η αλγη οχι...


Οχι, σε καμια περιπτωση. Απλα επειδη προτεινω γενικη αυξηση της δοσολογιας των λιπασματων, αν ειναι να προσεξεις καπου για την αυξηση αυτων, ειναι στο σιδηρο... και λιγοτερο στο flourish...
Εδώ διαφωνούμε Θάνο, αλλά να τα πούμε εδώ ή να κάνει άλλο θέμα η Μαριλλένα ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-03-07, 12:44
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αναφέρθηκε και η λύση με Ερυθρομυκίνη, http://www.malawicichlidhomepage.com...cin_greek.html
αν και προσωπικά δεν το προτείνω, ως τρόπο αντιμετώπισης.
Το σκοτάδι είναι μια χαρά λύση αλλά μου κάνει εντύπωση Χρήστο πως υπάρχει ακόμα BGA στο ενυδρείο σου....
Δείτε ακόμα αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8710

Εδιτ:
Και κάτι ακόμα,
Μην επαναλάβετε την 3ημερη συσκότιση σε σύντομο χρονικό διάστημα !
Η αλήθεια είναι ότι έχει φύγει κατα 95%(αν μπορώ να το πώ αυτό),και παρότι έκανα αλλάγή 50% νερού έχουν μείνει αιωρούμενα στοιχεία.
Τα τρία κεντρικά κοχύλια ήρθαν με άλγη,η θεραπεία έδιωξε απο πάνω τους την bga αλλά μπορεί να είναι πηγή για μία καινούργια εξάπλωση.
Δέν μπορώ να τα βγάλω γιατί οι δύο θυληκές φωλιάζουν εκεί.
Είδωμεν.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-03-07, 13:06
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ διαφωνούμε Θάνο, αλλά να τα πούμε εδώ ή να κάνει άλλο θέμα η Μαριλλένα ;
Εγω θα ελεγα να συνεχισουμε εδω...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-03-07, 15:59
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα, μπορει να βγαινει στην τελικη παραπανω απ οσο τα φυτα χρειαζονται, αλλα καλυτερα να υπαρχει σε πλεονασμα παρα σε ελειψη... (ετσι κι αλλιως δε δημιουργει προβληματα)
Αυτό είναι κάτι που προτείνουμε αλλά τώρα πια δεν το βλέπω και πολύ σωστό. Σωστό είναι να υπάρχει όσο χρειάζεται και αν δεν δείχνουν τα φυτά σημάδια έλλειψης είναι περιττό εως κακό το επιπλέον. Βέβαια τα φυτά λειτουργούν επιλεκτικά στο ποια και πόσα στοιχεία χρειάζονται και αντλούν, αλλά αν υπεριχύει σε ποσότητα κάποιο, 'δυσκολευει' το φυτό να απορροφήσει αυτό που βρίσκεται σε μικρή ποσότητα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
...Μην ξεχνας οτι τα φυτα προσαρμοζονται ευκολα σε αλλαγες της φωτοπεριοδου, η αλγη οχι...
Εδώ πιστεύω το ακριβώς αντίθετο και παράδειγμα μπορούμε να πάρουμε την διακοπή της φωτοπεριόδου, που εφαρμόζουμε για την αντιμετώπιση της άλγης. Εδώ φαίνεται η άποψη μου καλύτερα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=siesta

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, σε καμια περιπτωση. Απλα επειδη προτεινω γενικη αυξηση της δοσολογιας των λιπασματων, αν ειναι να προσεξεις καπου για την αυξηση αυτων, ειναι στο σιδηρο... και λιγοτερο στο flourish...
Η Μαριλλένα μας είπε ότι έχει και hair algae που η Νο1 αιτία είναι ο πλεονασμός σε σίδηρο και φωσφορικά.

Τα πράγματα επιδεινώνονται αν υπάρχει έλλειψη ενός σημαντικού στοιχείου και σταματά η ανάπτυξη του φυτού => μη κατανάλωση θρεπτικών = άλγη.
Αν κατάλαβα καλά αυτό θεωρείς ότι συμβαίνει εδώ.

Τέτοια περίπτωση (ΙΜΟ) δεν φαίνεται να υπάρχει και πιθανόν να χρειάζεται αύξηση στο co2 για δουλέψουν τα φυτά περισσότερο + παράλληλα μείωση λιπασμάτων + αλλαγές νερού.
Η spot algae μας δείχνει δυνατό φωτισμό οπότε χρειάζεται μείωση και πάλι ίσως αύξηση co2.


Επειδή δεν έχουμε εικόνα του ενυδρείου και το 'ιστορικό' του, η εκτίμηση είναι υποθετική οπότε μπορεί να κάνω και λάθος
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-03-07, 16:52
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοια περίπτωση (ΙΜΟ) δεν φαίνεται να υπάρχει και πιθανόν να χρειάζεται αύξηση στο co2 για δουλέψουν τα φυτά περισσότερο + παράλληλα μείωση λιπασμάτων + αλλαγές νερού.
Η spot algae μας δείχνει δυνατό φωτισμό οπότε χρειάζεται μείωση και πάλι ίσως αύξηση co2.


Επειδή δεν έχουμε εικόνα του ενυδρείου και το 'ιστορικό' του, η εκτίμηση είναι υποθετική οπότε μπορεί να κάνω και λάθος
η φτωχη μου αποψη ειναι ακριβως τα λογια σου αγαπητε μου juan..... συμφωνω απολυτως με την αποψη σου,και θεωρω οτι οι πολυ συχνες αλλαγες νερου σε συνδιασμο με την μηχανικη(με το χερι δηλ)απομακρυνση της τριχοηδους,και της spot θα φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα που εχει αναγκη να δει η φιλη μαριλενα......
***τι γλωσσοδιαρροια με επιασε τωρα...μη χειροτερα......
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-03-07, 19:21
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

κατ'αρχήν, αν πράγματι είναι καλύτερα να ανοίξω άλλο ποστ, πείτε μου. Και μάλλον η ερώτηση πάει κυρίως στον Ζ_Χ. Αλλωστε μπηκα σφήνα εδώ. Μην του κάνω το ποστ μπάχαλο του ανθρώπου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η spot algae μας δείχνει δυνατό φωτισμό οπότε χρειάζεται μείωση
Οταν το ενυδρείο άλλαξε από 160άρι με δύο λάμπες σε 300άρι με τις τέσσερις λάμπες (και μεγαλυτερες), τότε ακριβώς εμφανίστηκε η spot. Και μάλιστα , από ότι κατάλαβα στην πορεία, έκανε το πρόβλημα ακόμα μεγαλύτερο το ότι άναψαν καταυθείαν και οι τέσσερις μαζί από την αρχή για 12ωρο.
Οταν δε έβαλα και τις άλλες δύο, τις άναψα "σταδιακά"μεν, αλλά με πάρα πολύ μικρό χρόνο από τη μία αύξηση μεχρι την άλλη. Ε... έγινε το έλα να δεις από bba και spot.
Τότε μείωσα τη λίπανση κατά 1/3, και το τελευταίο ζευγάρι λάμπες άρχισα να το ανάβω μισή ώρα τη μέρα, αυξάνοντας ένα μισάωρο ανά αρκετό διάστημα. Τώρα ανάβουν δυόμισι ώρες την ημέρα.
Ετσι ηρέμησε το θέμα με την bba και η spot έγινε κάπως λιγότερη (αρκετή όμως ακόμα).
Ηδη μείωσα κατά 2 ώρες από χθές τα δύο ζευγάρια που άναβαν 12ωρο.
Απλά θεωρούσα ότι 12ωρο είναι δεδομένο και αν το μείωνα θα έκανα κακό στα φυτά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
και πάλι ίσως αύξηση co2.
Juan, δεν είμαι στο όριο με ανθρακική 5 και ΡΗ 6,7 με 6,8? Δε θα κάνω κακό αν αυξήσω κι άλλο το διοξείδιο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω οτι οι πολυ συχνες αλλαγες νερου σε συνδιασμο με την μηχανικη(με το χερι δηλ)απομακρυνση της τριχοηδους,και της spot θα φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα που εχει αναγκη να δει η φιλη μαριλενα...
Αυτό ήδη γίνεται. (αν θέλω ας κάνω κι αλλοιώς... )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
παράλληλα μείωση λιπασμάτων
είσαι δηλαδή της γνώμης να μειώσω κι άλλο τη λίπανση (εκτός του 1/3 δηλαδή που ήδη μείωσα)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα επιδεινώνονται αν υπάρχει έλλειψη ενός σημαντικού στοιχείου και σταματά η ανάπτυξη του φυτού
Το οποίο μπορεί να είναι τα νιτρικά μου που είναι χαμηλά, άρα αυξάνω λίγο το nitrogen. Σωστά?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
***τι γλωσσοδιαρροια με επιασε τωρα...μη χειροτερα......
Καλές είναι οι γλωσσοδιάρροιες klaz..... σ'αυτές ελπίζουμε όταν ρωτάμε κάτι στα ποστ
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-03-07, 22:52
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι κάτι που προτείνουμε αλλά τώρα πια δεν το βλέπω και πολύ σωστό. Σωστό είναι να υπάρχει όσο χρειάζεται και αν δεν δείχνουν τα φυτά σημάδια έλλειψης είναι περιττό εως κακό το επιπλέον. Βέβαια τα φυτά λειτουργούν επιλεκτικά στο ποια και πόσα στοιχεία χρειάζονται και αντλούν, αλλά αν υπεριχύει σε ποσότητα κάποιο, 'δυσκολευει' το φυτό να απορροφήσει αυτό που βρίσκεται σε μικρή ποσότητα.
Μαζι σου στα παραπανω, ομως νομιζω οτι συμφωνουμε πως η ποσοστητα καλιου που ριχνει η φιλη μας ειναι μικρη. Ηθελα πιο πολυ να επικεντρωσω στο οτι σε περιπτωση αλγης το μονο που δεν πρεπει να μειωσουμε στη λιπανση ειναι το καλιο. Γενικα προσπαθουμε να δωσουμε στα φυτα τα μακροστοιχεια στις ποσοτητες που χρειαζονται, απλα προσεχουμε περισσοτερο τις αναλογιες NO3-PO4...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ πιστεύω το ακριβώς αντίθετο και παράδειγμα μπορούμε να πάρουμε την διακοπή της φωτοπεριόδου, που εφαρμόζουμε για την αντιμετώπιση της άλγης. Εδώ φαίνεται η άποψη μου καλύτερα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14005&highlight=siesta
Παιρνω πισω οποτε τη φραση μου "τα φυτα προσαρμοζονται ευκολα σε αλλαγες της φωτοπεριοδου, η αλγη οχι...". Θα συμφωνησεις ομως στο οτι η μειωση της φωτοπεριοδου (απο 12 σε 10 ωρες) μονο καλο μπορει να κανει στη συγκεκριμενη περιπτωση και χωρις συνεπειες για τα φυτα...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Μαριλλένα μας είπε ότι έχει και hair algae που η Νο1 αιτία είναι ο πλεονασμός σε σίδηρο και φωσφορικά.

Τα πράγματα επιδεινώνονται αν υπάρχει έλλειψη ενός σημαντικού στοιχείου και σταματά η ανάπτυξη του φυτού => μη κατανάλωση θρεπτικών = άλγη.
Αν κατάλαβα καλά αυτό θεωρείς ότι συμβαίνει εδώ.

Τέτοια περίπτωση (ΙΜΟ) δεν φαίνεται να υπάρχει και πιθανόν να χρειάζεται αύξηση στο co2 για δουλέψουν τα φυτά περισσότερο + παράλληλα μείωση λιπασμάτων + αλλαγές νερού.
Η spot algae μας δείχνει δυνατό φωτισμό οπότε χρειάζεται μείωση και πάλι ίσως αύξηση co2.
Εδω υπαρχει ενα σημειο κατα τη γνωμη μου που θελει λιγο παραπανω συζητηση. Ας τα παρουμε ενα ενα: Εμφανιζεται η αλγη. Οι επιλογες μας ειναι:
α)να φερουμε τα no3 και po4 στα θεμιτα επιπεδα και μειωσουμε τα λιπασματα
β)να φερουμε τα no3 και po4 στα θεμιτα επιπεδα και να συνεχισουμε κανονικα τη λιπανση (εξαιρουνται περιπτωσεις αλγης οπου αυτη εχει εμφανιστει λογω περισσειας περιεκτικοτητας σε σιδηρο η καποιο αλλο μικροστοιχειο)
Αν οντως η αιτια αλγης στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν ο σιδηρος, παμε στο α.
Αν ομως ηταν τα φωσφορικα, δε βλεπω το λογο να μην παμε στο β...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχουμε εικόνα του ενυδρείου και το 'ιστορικό' του, η εκτίμηση είναι υποθετική οπότε μπορεί να κάνω και λάθος
Αυτο εννοειται και για μενα...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-03-07, 23:51
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχουμε εικόνα του ενυδρείου και το 'ιστορικό' του, η εκτίμηση είναι υποθετική οπότε μπορεί να κάνω και λάθος
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!
Παρακολουθόντας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη συζήτηση και τις εκτιμήσεις σας, έστω και αν είναι αναγκαστικά υποθετικές, σκέφτομαι να κάνω για αρχή τουλάχιστο τα παρακάτω για κάποιο διάστημα, και να περιμένω πια να μου δείξει η ίδια η κατάσταση αν προχωράω σωστά.

1.Δεν αυξάνω τη δοσολογία στα flourish/fe/potassium, για την περίπτωση που η άλγη εμφανίστηκε λόγω περισσειας κάποιου λιπάσματος
2.Δεν αυξάνω το διοξείδιο γιατί είμαι κοντά στο ανώτατο όριο
3.Αυξάνω λίγο το nitrogen για να μου αυξηθούν τα νιτρικά
4.Μείωση του φωτισμού (που ήδη έγινε).

Και ανάλογα τι θα μου δείξει το ίδιο το ενυδρείο,αλλάζω κάτι απ'αυτά, ή όχι.

Σωστά το πάω?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 21-03-07 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-03-07, 00:04
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
3.Αυξάνω λίγο το Κάλιο για να μου αυξηθούν τα νιτρικά...
Ωπα... Καλιο (potasssium) και νιτρικα (nitrate) ειναι αλλο πραγμα...
Αφου χρησιμοποιεις τη σειρα της seachem, θα αυξησεις το καλιο ριχνοντας παραπανω potassium και τα νιτρικα προσθετοντας nitrogen...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-03-07, 00:12
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosatha Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα... Καλιο (potasssium) και νιτρικα (nitrate) ειναι αλλο πραγμα...
Αφου χρησιμοποιεις τη σειρα της seachem, θα αυξησεις το καλιο ριχνοντας παραπανω potassium και τα νιτρικα προσθετοντας nitrogen...
Αφου δεν τα παω καλά με τα λιπάσματα, γιατί δε χρησιμοποιώ την αγγλική λέξη που τη λέει και πάνω στο καημένο το μπουκαλάκι???????
Nitrogen εννοούσα. Το διόρθωσα και παραπάνω....

Το προχωράω λες το σύστημα? και βλέποντας???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβληματάκι με BGA Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-11-05 14:53
blue-green algea ειναι προβλημα? nick tsel Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 10 01-12-04 20:52
BGA antonis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 26-11-03 18:03
BGA antonis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 22-11-03 01:30
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12061 seconds with 13 queries