Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-06, 13:02
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Question Μονομαχινα!

Καλημερα. Εχω μια μονομαχινα μπλε-μωβ, περιπου 2 ετων στο ενυδρειο μου. Εδω και δυο βδομαδες εχω παρατηρησει οτι ειχε βγαλει κατι στο στομα της, σαν ασπρο χνουδι (μου ειπαν οτι μαλλον ειναι φουνγκους). Στο τελος του κορμου της, εκει που αρχιζει η ουρα, εχει καποιο ασπρο σημαδι, σα να εχει τσακωθει (δεν ειναι ich). Μολις χτες ομως παρατηρησα οτι εχει φουσκωσει και η κοιλια της, σα να ειναι πρησμενη. Εγκυος αποκλειεται να ειναι γιατι δεν υπαρχει αρσενικο στο ενυδρειο και κρινους δεν εχω. Καμια ιδεα τι μπορει να ειναι και τι πρεπει να κανω; Μηπως πρεπει και να την απομονωσω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-06, 13:31
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

1. Με το fungus ας πούμε ότι θα κάνεις θεραπεία, για την φουσκωμένη κοιλιά.....δύσκολα τα πράγματα.
2. Έψαχνα να βρω διάρκεια ζωής αλλά δεν βρήκα....μήπως είναι πλέον γιαγια και για αυτό την πιάσαν οι ασθένειες....ας απαντήσει κάποιος ποιο ειδικός για αυτό το θέμα.

Αν θέλεις απομόνωσέ την αλλά προληπτικά η θεραπεία fungus ίσως πρέπει να γίνει στο σύνολο των ψαριών.
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-06, 16:13
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

η αληθια ειναι οτι αν ειναι 2 χρονων ειναι γιαγια και πολυ μαλιστα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-06, 16:43
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Πράγματι, σαν fungus ακούγεται. Αν μπορέσεις να ανεβάσεις καμιά καθαρή φωτό θα είναι πιο εύκολο να καταλάβουμε.

Όσο για το άσπρο σημάδι στην ουρά, ρίξε μια ματιά εδώ
Έτσι όπως το περιγράφεις, μου μοιάζει ότι είναι μάλλον απλά το ovipositor της. Θα δικαιολογούσε και το πρήξιμο, αφού έχουν πρησμένη κοιλιά όταν έχουν αυγά (δεν χρειάζεται να ζευγαρώσει για να έχει αυγά).

Όσο για την ηλικία, είσαι σίγουρος ότι έιναι 2 χρονών? Αν είναι, μπορεί να είναι μεγάλη αλλά δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να ζήσει κι άλλο.

Τέλος, αν είναι πραγματικά πολύ πρησμένη σχεδόν παντού και έχουν "ανασηκωθεί" (δεν μου έρχεται καλύτερη έκφραση αυτή τη στιγμή) τα λέπια της τότε μάλλον μιλάμε για dropsy. (Ελπίζω πως όχι γιατί οι πιθανότητες επιβίωσης από dropsy είναι πολύ μικρές.)

Όπως και να'χει, περαστικά της!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-06, 17:56
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Ευτυχως δεν ειναι παντου πρησμενη και δεν εχουν ανασηκωθει τα λεπια της. Αυτο μετα βεβαιωτητος! Η ηλικια της εαν δεν ειναι 2 ετων, θα ειναι κατι λιγοτερο, παντως τα φτανει, δεν ημουν και στο μαιευτηριο οταν γεννηθηκε. Ελπιζω να ζησει παραπανω. Δεν τη βλεπω να εχει "πεσει" καθολου, απλα ειναι ντροπαλη πλεον. Οι περισσοτερες αποψεις λενε οτι πασχει απο fungus. Γνωριζουμε πιο φαρμακο ειναι το καταλληλο; Ειμαι σε ανοιχτη επικοινωνια με την δοκτωρ Μαριελ των μονομαχων! Οτι πληροφορια συγκεντρωσω ως τη δευτερα που ανοιγουν τα μαγαζια, θα ειναι χρησιμη. ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχινα γλυτώνει απο τα βασανα deMetrIs Bettas 15 04-03-06 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03224 seconds with 13 queries