Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-12, 21:37
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή ξύλο σε ενιδρύω

παιδια μιποσ γνοριζετε αν ειναι καταλιλοσ ο ευκαλιπτοσ για το ενιδριω η αν οχι τι αλλο μπορο να κοψω για να χρισιμοπιισω ?

η διαδικασια πια ειναι?

στο ενιδριο κατικουν ζοοτοκα παιζι καπιο ρολο ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-12, 21:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το λαδι του ευκαλυπτου αποσο ξερω ειναι αρκετα ισχυρο αντιπαρασιτικο.νομιζω πως δεν υπαρχουν πολλα εντομα που το πλησιαζουν το δεντρο.βεβαια αυτο δε σημαινει πως θαναι και τοξικο για τα ψαρια,αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος,δεν θα το εβαζα.σιγουρα οχι αν δεν ειναι τουλαχιστον εντελως ξερο και παλαιομενο σε νερο....

αλλα γιατι να το ρισκαρεις?υπαρχουν αλλα ειδη ξυλου που μπορεις να βαλεις χωρις προβλημα.πχ πλατανι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-12, 21:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ο ευκαλυπτος εχει αρκετες ουσιες. Ισως ειναι καλες για τα ψαρια ισως και οχι. Προσωπικα δε θα χρησιμοποιουσα τετοιο ξυλο.
Γιατι δεν βαζεις ξυλα που γνωριζουμε πως ειναι καλα για ενυδριακη ρηση οπως πχ μοπανι?



btw δε μπορω να μην το σχολιασω, μας πεταξες τα ματια εξω
Το ενυδρυω πως κλεινεται? ενυδρειω, ενυδρεις, ενυδρειει, ενυδρουμε, ενυδρειτε, ενυδρειουν ? (δεν ειμαι καλος ορθογραφος αλλα αυτο ηταν αρκετα ...ψαγμενο )
Χωρις παρεξηγηση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-12, 22:02
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
btw δε μπορω να μην το σχολιασω, μας πεταξες τα ματια εξω
Το ενυδρυω πως κλεινεται? ενυδρειω, ενυδρεις, ενυδρειει, ενυδρουμε, ενυδρειτε, ενυδρειουν ? (δεν ειμαι καλος ορθογραφος αλλα αυτο ηταν αρκετα ...ψαγμενο )
Χωρις παρεξηγηση
Έχεις απόλυτο δίκιο Νίκο...!!!

Αλλάαααα αν πρόσεξες το παλικάρι είναι από Κύπρο και μπορεί να μην γνωρίζει τόσο καλά να γράφει την Ελληνική γραφή...

μπορεί να γράφει και να μιλάει στα Αγγλικά που είναι η δεύτερη γλώσσα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-12, 22:25
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

ε τι να κανουμε δεν εμαθα ποτε ορθογραφια και αυτα λαθοσ τα γραφω αλλα δεν παν στο διαολο 16 μινεσ μ εμιναν τορα θα μαθω

ευκαλιπτουσ εχει πολουσ εδω στο παρκο εξο απο το σπιτι μ και βρικα κλαδια με πολι ομορφα σχιματα και λεπτα π ειναι οτι ακριβοσ σκεφτομε για το ενιδριακι μ με τα guppies

γτ στιν ελλαδα πια ειναι η δευτερι σασ γλοσσα ????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-12, 23:24
Το avatar του χρήστη Nikos3
Nikos3 Ο χρήστης Nikos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Έτσι όπως το πανε τα μεγάλα κανάλια, σε λίγο θα έιναι τα τουρκικά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-12, 00:32
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christophoros Εμφάνιση μηνυμάτων
ε τι να κανουμε δεν εμαθα ποτε ορθογραφια και αυτα λαθοσ τα γραφω αλλα δεν παν στο διαολο 16 μινεσ μ εμιναν τορα θα μαθω

ευκαλιπτουσ εχει πολουσ εδω στο παρκο εξο απο το σπιτι μ και βρικα κλαδια με πολι ομορφα σχιματα και λεπτα π ειναι οτι ακριβοσ σκεφτομε για το ενιδριακι μ με τα guppies

γτ στιν ελλαδα πια ειναι η δευτερι σασ γλοσσα ????
Εγω παλι μιας και το εθοξε ο Nick74, θα ηθελα να σταθω σε εναν νεο τροπο γραφης οπως τον περιγραφουν οι παραπανω bolded γραφες του φιλου.
Το βλεπω σε πολλο post τωρα τελευταια, απο νεα παιδια κυριως, και αφ'ενος οτι σου βγαζουν τα ματια να τα διαβασεις, αφ'εταιρου, κακοποιουν την γλωσσα μας...
Με φιλικη διαθεση παντα, και συγνωμη για το off topic.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-12, 08:18
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα για τον ευκάλυπτο, αλλά με μία απλή αναζήτηση στο google, μπορείς να βρεις τα πάντα. π.χ.
http://www.sydneycichlid.com/aquarium-driftwood.htm
http://auscichlids.com/forum/index.php?topic=219.0
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-12, 09:54
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

για ευκαλυπτο δεν ξερω να σου πω, αλλα τα κλαδια απο αμπελι που τα εχω δοκιμασει και στα δυο μου ενυδρεια σου τα συστεινω ανεπιφυλακτα, εχουν φοβερο οπτικο αποτελεσμα και ειναι εντελως ακινδυνα (εννοειται οτι διαλεγεις καθαρα κλαδια μακρια απο φυτοφαρμακα και αποξηραμενα 2-3 χρονια). μονο να προσεχεις, επειδη εχεις ζωοτοκα, ριχνουν αρκετα τις σκληροτητες.
δικες μου μετρησεις σε 200 λιτρα ενυδρειο και με τρια μεγαλα κλαδια απο αμπελι, νερο βρυσης gh 22, kh 21, μετα απο δυο εβδομαδες gh 12, kh 12.
ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο εχει χαλαζιακη αμμο, ειναι αρκετα φυτεμενο και εμφανιστηκαν και τα πρωτα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες, οσο να ναι παιζουν και αυτα το ρολο τους στο χαμηλωμα των σκληροτητων.


οταν λες οτι σου εμειναν 16 μηνες τι εννοεις? και προσωπικα αντιπαθω αγγλικα- γαλλικα- γερμανικα- κινεζικα κ.τ.λ κ.τ.λ. εδω καλα-καλα δεν ξερουμε τα ελληνικα, η δευτερη γλωσσα μας μαρανε. εντελως σιχαμενα ειναι τα greeklish και οι διαφορες συντομογραφιες που στραβωνεσαι να διαβασεις μια λεξη. εννοειται οταν βλεπω ποστ γραμμενα σε αυτου του ειδους τη γραφη δεν μπαινω καν στον κοπο να κοιταξω τι λενε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-12, 10:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Exclamation

Επειδή δεν γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά σε σημείο που να μπορώ να καταλάβω όχι μόνο την γενική ουσία ενός κειμένου αλλά και τις λεπτομέρειες ενός αγγλικού κειμένου, τελικά ο ευκάλυπτος κάνει για ενυδρείο με ψάρια ή όχι ; Με το όχι εννοώ, κάνει κακό; Βγάζει κάποιες ουσίες που είναι τοξικές για τα ψάρια;

Ρωτάω γιατί μαζεύοντας διάφορα φυτά από φίλους με σκοπό να στήσω ένα νέο που θέλω, έχω γεμίσει δυο μικρά ενυδρεία και τα φυτά που δεν φυτεύονται τα έχω δέσει σε ξύλα ευκαλύπτου (προσωρινά, γιατί για το μεγάλο έχω ενυδρειακά ξύλα τα οποία όμως δεν χωράνε στα μικρά). Τον ευκάλυπτο τον έβραζα σε κατσαρόλες για 1-2 ώρες συμπληρώνοντας συνεχώς νερό. Όταν τελείωσα το βράσιμο (μετά από 2 ώρες σχεδόν) τα ξύλα βρισκόντουσαν σε ένα βαθύ καφέ - μπορντό - προς μαύρο νερό. Τα έβαλα στα ενυδρεία και με μια μικρή βοήθεια έκατσαν στο βυθό (μαζί με τα φυτά που είχα δέσει επάνω τους). Οπτικά είναι πολύ όμορφα αλλά λέτε να έχουν πρόβλημα τα ψάρια με τις ουσίες που βγάζουν;

Τα έχω εδώ και 2 εβδομάδες σχεδόν μέσα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Οι μετρήσεις μου είναι οκ όπως και πριν. Λέτε να τα βγάλω ;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-12, 10:33
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι σιγουρος, αφου τα εχεις στο ενυδρειο 2 εβδομαδες και δεν εχεις καποιο προβλημα, τοτε πιστευω οτι ειναι ενταξει.
σε 2 εβδομαδες θα ειχαν βγαλει τοξινες (αν εχουν) που ειναι βλαβερες για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-12, 10:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω διαβασει σε ξενο φορουμ μια αναφορα για χρηση του,αλλα ητανε ενα κομματι κλαδι σε 200λιτρα αν θυμαμαι καλα και οχι μεγαλο.για να σου πει καποιος με ασφαλεια θα πρεπει να το εχει δοκιμασει με αρκετα μεγαλο κομματι που να το εχει αφησει αρκετο χρονο στο ενυδρειο με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται.μεχρι να δω κατι τετοιο γραμμενο καπου (ακομα και απο χομπιστα-αλλα σοβαρο-),εγω δεν θα το εβαζα.ψαξε ομως στο Google,μπορει να βρεις κατι να μαθουμε κιεμεις
-------------------------
σε καποιο θεμα ειχα βαλει ενα λινκ με λιστα φυτων που ειναι γνωστα σαν τοξικα και μη για ζωα και ανθρωπους.αν το βρω τωρα θα το βαλω κιεδω.
-------------------------

Eucalyptus globulus Species 3

3 = Minor toxicity: Ingestion may cause some minor symptoms such as vomiting or diarrhea. Ingestions of small amounts may not cause any symptoms at all.


Note: In general, plants considered poisonous to humans are considered poisonous to animals. However, in some cases animals have been poisoned by plants considered safe for humans.

προσωπικα,αυτο μου φτανει για να μην το βαλω.προς το παρον,μεχρι να διαβασω κατι σοβαρο για το αντιθετο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 21-11-12 στις 10:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-12, 11:05
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αρα δεν κανει για ενυδρειακη χρηση ο ευκαλυπτος, δεν ξερω με το βρασιμο αν εχει αποβαλλει τις τοξινες. μαλλον καλυτερα να το βγαλει να μην το ριψοκινδυνευσει καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-12, 11:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισως με το βρασιμο να γινεται ασφαλες,αλλα δεν ειναι σιγουρο.σε καποια φυτα,το βρασιμο αυξανει την τοξικοτητα.(αυξανει τη συγκεντρωση δηλαδη)οποτε δεν ισχυει παντα.βεβαια αυτο το ξερω απο αλλου,(καμια σχεση με ενυδρεια)και ισως να μην ισχυει τοσο για τα ξυλα-αν και δε πιστευω-,αλλα νομιζω καλυτερα να ειμαι υπερβολικος στην προσοχη παρα το αντιθετο(για να μη χρησιμοποιησω την αγγλικη εκφραση)

αλλα αφου υπαρχουν αλλα ξυλα που ξερουμε οτι ειναι ασφαλη 100% γιατι να ρισκαρει καποιος?
ασε να κανει πειραματα κανας ξενος να "μας πει".με τα δικα μας τα ψαρια θα παιξουμε?

το μονο που μπορω να σκεφτω που θα το εκανε -ισως παλι- εντελως ασφαλες,θα ητανε με εντελως ξερο κομματι,που θα βραστει καλα,θα ξαναμεινει να στεγνωσει στον ηλιο και να μπει μετα σε νερο για αρκετο διαστημα.ενα εξαμηνο τουλαχιστον θα το αφηνα....
εμ δε βαζω πλατανο να ξεμπερδευω?να παω και εκδρομη σε κανα ποταμακι για να το μαζεψω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-12, 12:29
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Έχετε αρχίσει και με αγχώνετε... Η αλήθεια είναι ότι τα κομμάτια που έβαλα δεν ξεπερνούν τα 10εκ σε μήκος και 3-4 πάχος. Επίσης, τα βρήκα κάτω και ήταν ξερά (τουλάχιστον έτσι έδειχναν). Τι να κάνω τώρα; Σε αυτά που έχω στερεώσει ανούμπια είναι σχετικά εύκολο. Τις βγάζω και τις στερεώνω κάπου αλλού (κάτι θα βρω, έστω ένα δεσιματάκι στο θερμόμετρο). Με αυτά που τα έχω γεμίσει με τζάβα και πέλια τι να κάνω;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-11-12, 13:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δυο λυσεις υπαρχουν.
1) αφου τα εχεις ηδη μεσα για μερες(2 βδομαδες; )και ειναι μικρα κομματια και δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα,τα αφηνεις και το εχεις υποψιν σου αν προκυψει κατι αργοτερα.
2) τα βγαζεις και δεν τρεχει τιποτα.εκτος απτον κοπο που θα κανεις με τα φυτα.

μπορει και στις 2 περιπτωσεις να μη συμβει κατι.εξαρταται και απτα ψαρια.μια καλη ισως ενδειξη για αρχη,ειναι να ψαξεις να βρεις αν στους βιοτοπους των ψαριων σου υπαρχει καποιο ειδος ευκαλυπτου...

βασικα αυτο εχει και το μπονους οτι και τιποτα να μη μαθεις για τον ευκαλυπτο,θα μαθεις για τα ψαρια κ το βιοτοπο τους
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-11-12, 16:01
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

στον ποταμο εδο στο χοριο μου μονο ευκαλιπτι ειναι φιτεμενει στεσ ακρεσ του και τον χιμονα με τισ βροχεσ γεμιζει και κατεβενουν χιλιαδεσ χρισοψαρα απο τα βουνα

η ελια μιποσ κανει
-------------------------
16 μινεσ και παω φανταροσ γμτ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christophoros : 21-11-12 στις 16:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-11-12, 18:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω καλυτερα να ειμαι υπερβολικος στην προσοχη παρα το αντιθετο(για να μη χρησιμοποιησω την αγγλικη εκφραση)
εχμμμ.... better gaidurodene than gaidurotreha αυτην εννωεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christophoros Εμφάνιση μηνυμάτων
η ελια μιποσ κανει

αυτη ειναι καλη ερωτηση, κι εμενα με ενδιαφερει... αλλα το βρισκω απιθανο να εχει δοκιμαστει γιατιο δεν ειναι και το πιο συνηθες δεντρο...


Παράθεση:
Το βλεπω σε πολλο post τωρα τελευταια, απο νεα παιδια κυριως, και αφ'ενος οτι σου βγαζουν τα ματια να τα διαβασεις, αφ'εταιρου, κακοποιουν την γλωσσα μας...
Εχω την εντυπωση πως τα mmorpg παιξαν μεγαλο ρολο σ ατο (οχι μονο στην Ελληνικη γλωσσα αλλα και στην Αγγλικη ) οπως ειχε παιξει το irc για τα greeklish.
Προσωπικα ειμαι -οχι πια εντελλως καμμενος, αλλα τη δοση μου την εχω- λατρης των καλων mmo αλλα ειναι διαφορετικα να γραφεις καπου που ετσι κι αλλιως θες να γραψεις γρηγορα (πχ ειναι προτιμοτερο να πεις ενα w8 αντι για wait για να αλλαξεις βιαστηκα καποια items του χαρακτηρα σου για ενα pvp ) κι αλλο να γραφεις σε ενα forum οπου θα γραψεις μεν γρηγορα (δε θα ασχοληθεις με διορθωση κειμενου πχ η με τυχων συντακτικα λαθη που εγιναν) αλλα θα γραψεις ακριβως οπως σκεφτεσαι. (και φυσικα ειναι εντελως διαφορετικο το να γραψεις καποιο διηγημα οπου θα κανεις και επεξεργασια κειμενου κτλ κτλ κτλ... φανταζεσαι ενα διηγημα γραμμενο με τις συντομογραφιες? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 21-11-12 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-11-12, 19:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχμμμ.... better gaidurodene than gaidurotreha αυτην εννωεις?
χαχαχαχαακριβως!
-------------------------
οσον αφορα το ξυλο ελιας,δεν νομιζω οτι θα προκαλεσει προβλημα.χρησιμοποιειται και για δοχεια,πιατα,μπωλ,κουταλοπηρουνα κλπ για φαγητο.διακοσμητικα πλεον,αλλα παλιοτερα ειχανε πραγματικη χρηση για πολλα χρονια.

οσον αφορα τον ευκαλυπτο,αναθεωρω την αποψη μου προς το "χειροτερο",αφου διαβασα(εστω και σε μη εγκυρη πηγη προς το παρον) οτι ισως ευθυνεται για θανατους ψαριων.

@skydiver καλυτερα να το βγαλεις και να βαλεις τα φυτα αλλου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 21-11-12 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-12, 20:57
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

σιγουρα θα κανει ενα κλαδι ελιασ με παρακλαδια σε ενα μικρο ενιδριο με ζωοτοκα?
τα χρισοψαρα σε 100λτ δεν νομιζο να τα πιραζει το ξυλο ?

αν κοψο φρεσκο απο τισ ελιεσ μου π δεν ψεκαστικαν εδο και παραπολα χρονια ειναι οκ
και το βαζω στον φουρνο για να ξεραθει και βρασιμο και και..
ειναι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-11-12, 21:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φρεσκο μη βαλεις.κανενα ειδος δεν μπαινει φρεσκο σε ενυδρειο.παντα για ξερα μιλαμε.αν καθαριστει πολυ καλα και ξεραθει επισης πολυ καλα,μπορει να το δοκιμαζα.υπαρχει ομως περιπτωση να σαπισει και να διαλυθει το ξυλο πολυ νωριτερα απο αλλα ειδη.
προσωπικα δεν θα το διαλεγα δηλαδη.αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι το "κολλημα" με τα ξυλα τοσο πολυ.αφου υπαρχουν τοσα ειδη ξυλου που ξερουμε οτι ειναι 100% ασφαλη.γιατι να κανεις πειραματα?η τουλαχιστον καντο πρωτα το πειραμα σε ενα αλλο δοχειο να δεις τι γινεται,εστω και οπτικα,κανε και μια καλη ερευνα στο ιντερνετ για τυχων πληροφοριες,και μετα προχωρα στο ενυδρειο.εαν και εφοσον.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-12, 21:15
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

επιδι
1ον ειναι εξο απο το σπιτι μου πολα δεντρα (ευκαλιπτοι ,πεφκα και ελιεσ)
2ον δεν βρισκο αυτο που σκευτομε για το ενιδριακι σε μαγαζι
(θελο ενα κοματι κλαδι με παρακλαδια που θα καλιπτι απο τιν μια μεχρι τιν αλι μερια του ενιδριου χορισ να τροει χορο)

οταν το ψισεισ στον φουρνο δεν αποξερενετε???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-11-12, 21:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να κανεις δουλεια στο φουρνο,θες πολυ χαμηλη φωτια και πολλες ωρες.τσαμπα ρευμα θα καψεις.πηγαινε σενα πετσοπ και παρε ενα κομματι driftwood οπως το θες και ξεμπερδευεις.υπαρχουνε τετοια κομματια πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christophoros Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν το ψισεισ στον φουρνο δεν αποξερενετε???


Καλυτερα ρωτα καποιον ειδικο με τα ξυλα επιπλων σχετικα με αυτη τη μεθοδο.
Την ακολουθουν απ οσο ξερω οπι επαγγελματιες αλλα δεν ειναι τοσο απλη, την ειχα ακουσει αλλα δε θυμαμαι ακριβως πως γινεται, παντως θελει καπου 3 μερες να ολοκληρθει και σε συγκεκριμενες θερμοκρασιες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-11-12, 21:23
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

που θα βρω απο πετ περνω δικιο εχετε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-11-12, 21:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα περισσοτερα πετσοπ που φερνουνε ψαρια θα εχουνε.εκτος αν τυχεις στην περιπτωση σε κανενα της κακιας ωρας.αν δεν εχει καποιο,πηγαινε αλλου.και μπορεις να παραγγειλεις και απτο ιντερνετ απο καποια μαγαζια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-11-12, 23:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Τελικά τα έβγαλα και τα έβαλα όπως ήταν σε ένα μικρούλι κύβο (30λιτ) που δεν έχω ψάρια. Τον έχω μόνο για την διατήρηση κάποιων φυτών και αργότερα, όταν τα ξηλώσω για να τα βάλω στο νέο, ίσως το μετατρέψω σε καραντίνα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-11-12, 00:01
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christophoros Εμφάνιση μηνυμάτων
επιδι
1ον ειναι εξο απο το σπιτι μου πολα δεντρα (ευκαλιπτοι ,πεφκα και ελιεσ)
2ον δεν βρισκο αυτο που σκευτομε για το ενιδριακι σε μαγαζι
(θελο ενα κοματι κλαδι με παρακλαδια που θα καλιπτι απο τιν μια μεχρι τιν αλι μερια του ενιδριου χορισ να τροει χορο)

οταν το ψισεισ στον φουρνο δεν αποξερενετε???
εχω χρησιμοποιησει ριζες απο ξερο αμπελι, κλαδια απο πλατανο αλλα και ελληνικα driftwoods δηλαδη ξυλα/ριζες απο παραλιες που τα εχει δουλεψει ο καιρος και η αρμυρα, (μερικα τετοια κοματια απο μεσογειακους θαμνους ειναι πανεμορφα)
Δεν ειχα καποιο προβλημα.....
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξύλο και pH velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 8 28-10-09 00:09
Συμβουλές για ξύλο. birdy Αρχάριοι γλυκού νερού 8 03-05-09 00:05
Ξύλο sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 9 05-04-08 20:18
Πολυ ξύλο! Nik25 Δίσκοι 4 17-02-08 22:27
Ξύλο με γκάπυ Iznogoud Ζωοτόκα 7 16-11-07 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08489 seconds with 15 queries