Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-04, 01:34
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή DIY sump/refugium

Είμαι σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω το 350λ reef. Έχω ψάξει τα περισσότερα που μου λείπουν και μένει μόνο το τελείωμα του sump. Οι διαστάσεις του είναι 50 μηκ Χ 50 πλατ Χ 60 ύψος. Δυστυχώς δεν μπορούσε να βγεί ορθογώνιο λόγω επίπλου. Επίσης είναι κολλητά στα τοιχώματα του επίπλου και δεν μπορεί να κρεμαστεί το skimmer απ'εξω ώστε να δώσει χώρο. Αυτό είναι το σχεδιάγραμμα του όπως φτιάχτηκε. Φώτο αργότερα. Έχω κάποιες ερωτήσεις: η αντλία που στέλνει στο ενυδρείο είναι αμέσως μετά το refugium. Σκέφτηκα λοιπόν να σηκώσω ένα γυαλί μπροστά της 20 πόντων (8") ώστε να μην τραβάει το βυθό του refugium. Βέβαια το νερό στο ενυδρείο θα είναι γύρω στους 30-40 πόντους βάθος οπότε θα περνάει και πάλι. Τί λέτε οι πιο έμπειροι? Δεν έχω προνοήσει χώρο που να μπαίνει υαλοβάμβακας. Γενικώς τον χρησιμοποιείτε η μόνο με το skimmer είναι καλά? Το skimmer μου είναι της aquamedic το multiflotor 1000 και δουλεύει με κυκλοφορητή 2500 λ/ω. Είναι η 1τη μου απόπειρα refugium. Και θέλω να δώ πόσο μέσα έχω πέσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-04, 15:21
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Γειά σου θεόφιλε , λοιπόν , το γυαλι που θες να σηκώσεις δεν είναι και πολύ καλή ιδέα , γιατί σε εκεινο το σημείο θα σηγκεντρώνετε η εξατμιση του ενυδρείου ολόκληρου και θα χριαζεσαι συχνα τοπ-οφ , τι είδους υπερχίληση θα χρισιμοποιήσεις ?

Το βαμβάκι να το βάζεις περιοδηκά πχ, μετα το τάισμα , εβδομαδιαίο/μηνιαίο καθαρισμο κλπ , οταν δεν το χρησιμοποιείς να μένει 'καθαρισμένο' μέσα στο σάμπ. Καλό είναι να μπάινει πριν τους κυκλοφοριτές , εκει που εχεις τον άνθρακα να σηκώσεις ένα γυαλί να βάζεις το βαμβάκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-04, 19:54
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Θεοφιλε με 60υψος και 50πλατος θα φτανεις στο πισω μερος του refugium που θα μαζευεται η "σαβουρα"?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-04, 02:12
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

kangoura δεν πολυκαταλαβαίνω τι θες να πείς? αν μπορείς ξαναγράψτο. theo πρέπει να με δείς να μαζεύω τη σαβούρα στο τριγωνικό που έχει βάθους 75 και ύψος 70. Δεν ξέρω πως θα δουλέψει το sump. Αύριο είναι η μέρα κρίσης που θα το γεμίσω. Ελπίζω η ροή δίπλα στο refugium να μην είναι υπερβολική, αν και δεν το νομίζω απο παλαιότερα που το είχα κοιτάξει χωρίς όμως διαρύθμιση του χώρου σαν σκέτο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-04, 11:30
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Γεια σου θεοφιλε.
Θεωριτικα αν κανεις DSB θες λιγη ροη στο DSB και πολη ροη στο καρβουνο/skimmer/heater. Αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα οπως ειπε και καποιος αλλος φιλος.
Ποσα λιτρα σκεφτεσε να περνας απο το sump την ωρα?

Μια υποθεση ειναι οτι θα μπορουσες να βαλεις τα return απο το σκιμμερ κατευθειαν στο return pump ωστε να μειωνεις καπως τη ροη στο fuge χωρις να μειωνεις τη ροη στο σκιμμερ(Δεν το εχω σκεφτει πολυ αυτο. Μπορει και να μην δουλεψει).
Αν δεις οτι εχεις υπερβολικη ροη στο refugium και σηκωνει αμμο μπορεις να βαλεις μια λεπτη στρωση πιο χοντρη αμμο η χαλικι.

Αυτο που μου αρεσει στο σχεδιο σου ειναι οτι δεν νομιζω οτι θα εχεις νεκρα σημεια, δηλαδη που θα μαζευεται στασημο νερο.

Πες μας πως τα παει στα τεστ!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-04, 21:26
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

apla tha prepei na kaneis takta symplirwmata nerou giati to nero sto shmeio tou kykloforith tha meiwnete grhgora ,

an to exeis balei hdh mpros tote kane ypomonh pente eksi meres kai tha katalabeis , den einai tipota alla tha prepei na kaneis syxna top of

TI EIDOUS YPERXILISH EXEIS ??????????@!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-04, 18:20
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Έχω ήδη 2 μέρες λειτουργείας του sump Μετα απο μία ώρα ριθμίσματος βρήκα τη σωστή στάθμη του sump έτσι ώστε να μην ξεμένει ο κυκλοφορητής αλλά και να δουλεύει σωστά το skimmer. Απλά χρειάστηκε να σηκώσω το skimmer για πόντους. Όλα δουλεύουν ρολόι. Η ροή δεν είναι δυνατή ώστε να αποτελέσει πρόβλημα στο refugium. H αντλία που ανεβάζει το νερό επάνω είναι μια της aquamedic OR2500. Δεν πάω για DSB ούτε στο refugium ούτε στο ενυδρείο. Μέγιστο ύψος βυθού 5 εκ. Επόμενο βήμα η τοποθέτηση φωτισμού πάνω απο το refugium, κάτι να μειώνει τις μπουρμπουλήθρες, και γέμισμα refugium με μακροάλγη και λίγο ζωντανό βράχο (την άμμο την έβαλα ήδη). Απο φωτισμό σκέφτηκα για compact fluorescent daylight. 24 w είναι αρκετά? Ο όγκος του refugium είναι 20 λίτρα. Έχει το σχήμα του Γ. Πως να διαμορφόσω το χώρο του? Τι μακροάλγη να βάλω? Πόσο βράχο? Για τις μπουρμπουλήθρες ξέρω ότι κολλάνε πάνω στο βράχο. Οπότε αυτο θά βοηθήσει λογικά?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-04, 13:17
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Γιά σου θεόφιλε , τα 5 εκατοστα είναι εντάξη , τοθ έβαλεσ που του έβαλες άμμο , γιατί δε το κάνεις 7 να είσαι ακόμα πιο εντάξη ?

Άν κατάλαβα καλά το νερό περνάει στο ρεφιουτζιουμ απο το γυαλί με το κόκκινο χρώμα που είναι 8 ίντσες , για να περιορίσεις τις μπουρ/θρες βάλε εκεί λίγο υαλοβάμβακα

Πές επιτέλους ρε παιδάκι μου , τι είδους υπερχύληση έχεις ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-04, 13:43
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Δύο προτάσεις.
Το κάρβουνο βγάλτο και βάλε ένα μικρό κομμάτι γυαλί 5-10 cm για να παγιδεύεις τη βρωμιά. Καθαρίζεις εκεί κάθε δύο μέρες και είσαι κούκλα.
Επιπλέον το κάρβουνο εκεί που είναι δεν μου αρέσει γιατί μειώνει τη δράση του skimmer άρα ξοδεύεις λεφτά σε κάρβουνο που μπορείς να τα γλυτώσεις. Το βάζεις μετά το skimmer και με μία αντλία που να το χτυπάει για να εξασφαλίσεις επαρκή κυκλοφορία στο κάρβουνο.
Αν τα κόκκινα είναι πορτάκια φάε το πορτάκι στο τμήμα του skimmer και ρύθμισε το νερό από skimmer να πέφτει στο τμήμα της αντλίας επιστροφής.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-04, 22:55
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Δεν έχω υπερχείλιση αλλά τρύπα στο τζάμι. Μου άρεσε η ιδέα του Niktso. Θα βάλω το κάρβουνο μετά το skimmer. Μπορεί να πάει αμέσως μετά απο αυτό πριν μπεί στο refugium. Τα κόκκινα είναι κοντίτερα γυαλιά που επιτρέπουν να περνάει το νερό αλλα να μην διαταράσετε καθόλου το refugium. Δεν μπορώ να αλλάξω την έξοδο του skimmer δυστυχώς γιατί είναι περιορισμένος ο χώρος και δεν επιτρέπει. Πιστεύω αν βάλω αφαιρούμενα πλαστικά διχτάκια θα κόβω και τη βρωμιά και τμήμα του οξυγόνου. Κάθε πότε αλλάζετε τον άνθρακα? Έχω ακούσει απόψεις που λένε ότι κάθε δυο εβδομάδες και άλλες ότι μετά απο 48 ώρες χάνει την δραστικότητα του κατα πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-10-04, 00:20
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Επίσης 24 w compact fluorescent είναι αρκετά? Απο μάκρο έλεγα για caleurpa ή για chaeto. Έχω ακούσει ότι αυτές κάνουν περισσότερη δουλειά. Εσείς τι χρησιμοποιήτε? Μπορείτε να δώσετε κλαδέματα απο αυτές? Πιάνουν έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-04, 19:30
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

έχω ένα μικρό προβληματάκι. Στο δωματιάκι της αντλίας τα γυαλιά δεν κόλλησαν τόσο καλά με συνέπεια η άμμο να μπαίνει μέσα στο χώρο της αντλίας. Το θέμα είναι πως να το μπαλώσω χωρίς να στεγνώσει ο χώρος? υπάρχει νομίζω ειδική σιλικόνη ? η έστω κάτι να βουλώσει τη τρύπα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-04, 01:07
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

εμ εμ .... τι να σοθ πω ρε φίλε , χώστου υαλοβάμβακα απο τη μεριά της άμμου ή αν είσαι μάγγας ένα κομμάτι στεγνομένη σιλικονη να φράζει τη σχισμή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-04, 01:21
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

ok κάπως έτσι θα κάνω. Τωρα για τις άλλες μου ερωτήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-04, 05:00
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Για φωτισμό πήρα 2 λάμπες firefly (νομίζω). 2x 20w με 6400k. Είναι energy save και παράγουν τη λιγότερη θερμοκρασία απο τις άλλες λάμπες. Ότι πρέπει για το sump δλδ. Μακροάλγη διαβάζω ότι η chaetomorfa είναι καλύτερη απο caleurpa. Βέβαια δεν έχω ξαναδοκιμάσει και δεν μπορώ να πώ. Κανείς να με διαφωτίσει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05369 seconds with 14 queries