Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-10, 20:30
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Τρελή Παρέα

Ξεκίνησα πριν λίγες ώρες ένα ενυδρείο, 55 λίτρων, με δύο χρυσόψαρα , ένα Κόι και ένα νούφαρο. Λέτε να τα καταφέρουν, να συμβιώσουν ? Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο, με άνθρακα. Θα είναι καλό να βάλω κάτι στο βυθό αλλά και αφρόπετρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κοι δεν μπορεις να κρατησεις ουτε σε 500 λιτρα..ειναι ψαρια αυστηρα για λιμνες και μαλιστα μεγαλες!
οσο νωριτερα το δωσεις τοσο καλυτερα...
στα λιτρα σου 2 χρυσοψαρα μονο οσο ειναι μικρα...συντομα θα πρεπει να πας για μεγαλυτερο ενυδρειο...
ανθρακα δε χρειαζεσαι αν δεν εχεις ριξει καποιο φαρμακο μεσα...
ισχυρη φιλτρανση και προσωρινα σε αυτα τα λιτρα..
οσο για το νουφαρο...θα σε ενημερωσουν οι "λιμναδες" μας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-10, 20:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνησα πριν λίγες ώρες ένα ενυδρείο, 55 λίτρων, με δύο χρυσόψαρα , ένα Κόι και ένα νούφαρο. Λέτε να τα καταφέρουν, να συμβιώσουν ? Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο, με άνθρακα. Θα είναι καλό να βάλω κάτι στο βυθό αλλά και αφρόπετρα ?
Βασικα στα λιτρα σου θα πρεπει να εχεις ενα μονο χρυσοψαρο!!
Για το κοι ουτε συζητηση ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39926
Το εχεις στρωσει το φιλτρο??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-10, 21:25
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ ΔΩΣΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΖΩΟΤΟΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΑ ΖΩΗΡΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ !!!
τΟ ΦΥΤΕΥΕΙς ΚΙΟΛΑς ΑΝ ΘΕς ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ενα τελειο ενυδρείο!!!
Τα χρυσοψαρα τα λατρευω και εγω και αρκετα ανθεκτικα και ομορφα ψαρια αλλα θες ενα 120αρι για να εχεις δυο χρυσοψαρα με αξιοπρεπεια

σκεψου το
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-10, 22:15
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές. Το κόι δεν ξεπερνάει τα 12 εκατοστά. Τα χρυσόψαρα ειναι μικρούλια. Δεν έχω την επιλογή να τα δώσω. Συνεχίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-10, 22:17
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

τα χρυσοψαρα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο θα σου δειχνουν μια χαρα το κοι ομως να εισαι σιγουρος οτι απο τωρα δυσκολευεται ακομακαι να κολυμπισει αφου ειναι 12 εκατοστα που λες!!!
το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει?
μηκος/πλατος/υψος ??????????
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-10, 22:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές. Το κόι δεν ξεπερνάει τα 12 εκατοστά. Τα χρυσόψαρα ειναι μικρούλια. Δεν έχω την επιλογή να τα δώσω. Συνεχίζω...
μπορεις να μου πεις γιατι ρωτας τοτε αφου δεν εισαι ετοιμος να ακουσεις τα αρνιτικα???
το δεν μπορω να τα δωσω δεν ειναι λυση...
τα ψαρια θα πεθανουν αν δεν το καταλαβες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-10, 22:32
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Ότι διαστάσεις και να έχει το ενυδρείο, τα ψάρια (και κυρίως το κοι, 12 εκατοστά ψάρι είναι πολύ μεγάλο για 55 λίτρα) ταλαιπωρούνται και είναι κρίμα . Τα ψάρια δεν θα μπορέσουν ούτε να επιβιώσουν και όχι να συμβιώσουν όπως μας ρωτάς!!!

Φίλε μου επέστρεψε το κοι εκεί που το πηρες και αν θέλεις να κρατήσεις τα χρυσόψαρα θα πρέπει σύντομα να τους δώσεις περισσότερο χώρο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-10, 22:58
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

κατα δευτερον μπορεις να τα χαρισεις,ολο και καποιος θα τα παρει(που να εχει λιμνη)

και μετα βρες guppy,platy,molly και οτι ζοωτοκα σου αρεσουν,
μεσα απο αγγελειες τα οποια θα χαριζοντε και αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-10, 23:10
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Συμφωνώ και επαυξάνω... Εχω 2 χρυσόψαρα ζευγάρι και το μικρούλι τους σε 240 λίτρα. Κράτα το ένα, ή αλλάζεις ψάρια..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-10, 01:43
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές. Το κόι δεν ξεπερνάει τα 12 εκατοστά. Τα χρυσόψαρα ειναι μικρούλια. Δεν έχω την επιλογή να τα δώσω. Συνεχίζω...
Τι εννοείς δεν έχεις την επιλογή? Μάλλον θέλεις να πεις ότι δεν θέλεις να τα δώσεις,
πράγμα που είναι δικαίωμά σου, αλλά πάντα υπάρχει επιλογή όταν είναι για το καλό των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-10, 07:32
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και πάλι, για τις συμβουλές σας.Δεν έχω επιλογή όταν λέω, λέω ότι ήταν δώρο το Κόι των φίλων του μικρού. Στο σπίτι όπως ξέρετε, έχω και γλυκού νερού και θαλασσινά ενυδρεία. Δεν είχα όμως την εμπειρία του κρύου νερού, γι αυτό και ζήτησα τις γνώσεις σας. Σας ενημερώνω ότι δεν θα έχω, πρόβλημα κανένα με το Κόι γιατι χτές το βράδυ ...αυτοκτόνησε. Μπορείτε να με πληροφορίσετε αν θα πρέπει να βάλλω χαλίκι στο βυθό για τα χρυσόψαρα και αερόπετρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-10, 08:49
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δυστυχώς γίναμε όλοι μας μάντες κακών!!

Το κακό δεν είναι ότι δεν πρόλαβες να σώσεις το ΚΟΙ αλλά το ότι δεν είχες την διάθεση να το σώσεις!!!

Και ακόμα πιο κακό είναι το ότι έχεις και άλλα ενυδρεία και θα πρέπει να είχες μάθει να σέβεσαι τα ψάρια ώς οργανισμούς και τις απαιτήσεις που έχει το καθένα για να ζεί αξιοπρεπώς, πράγμα που από ότι φένεται δεν έχεις μάθει!!

Το δε χείριστο είναι ότι παρά τις αντίθετες γνώμες όλων μας, και ενώ ταυτόχρονα παραδέχεσαι ότι δεν έχεις γνώσεις από κρύο νερό, και ενώ όπως λακωνικότατα λες "δεν θα έχω, πρόβλημα κανένα με το Κόι γιατι χτές το βράδυ ...αυτοκτόνησε", εξακολουθείς να θέλεις να κρατήσεις τα δύο χρυσόψαρα στα 55 λιτρα!!

Ότι και να βάλεις στο ενυδρείο (χαλίκι, αεραντλίες κλπ) δεν μπορείς να προσφέρεις στα χρυσόψαρά σου ένα αξιοπρεπές περιβάλλον!!!

'Ολοι μας έχουμε κάνει λάθη, μικρά ή μεγαλύτερα", αλλά όταν ζητάμε μια γνώμη για το αν κάναμε κάτι σωστά η λάθος, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αποδεχτούμε και την πιθανότητα λάθους!! Κάτι που μάλλον φίλε μου δεν θέλεις να αποδεχτείς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-10, 09:46
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Οχι φίλοι μου δεν γίνατε μάντες κακών. Εγώ σας ενημέρωσα ότι βγήκε απο το ενυδρείο το άτυχο Κόι. Δεν ήξερα οτι κάνει σάλτους τα βράδυα.Οσο για τον σεβασμό για τα ψάρια δεν περίμενα τέτοια λόγια από σας. Τα 55 λίτρα τα βλέπετε μικρά , αλλα δεν βλέπω την ίδια ευαισθησία σας, για μια καμπάνια κατά αυτών που σε γιάλα μισού λίτρου τα έχουν για μέρες μέχρι να τα πουλήσουν, αλλα και για όλους αυτούς που μας τα πουλάν μέσα σε ενυδρειάκια των 20 λίτρων και είναι πάνω απο 25 ψυχές, αλλα και που μερικά είναι νεκρά.
Σωστά μιλάς ότι όλοι κάνουμε λάθη, αλλά όχι μόνο εγώ ...που δεν σας άκουσα.
Ζήτησα τις συμβουλές για το νούφαρο και τα ψάρια και δέχθηκα πόλεμο για το Κόι.
{{Πιστεύω ότι δεν είναι απαγορευτικό να θέλω να φιλοξενίσω, 3 ψαράκια και ένα νούφαρο σε παλιό μου ενυδρείο μέχρι να τα μεταφέρω στη λίμνη του εξοχικού.}}
Πρέπει όλο το σχέδιό μου να σας το ανακοινώσω από πρίν για να έχω θετικές συμβουλές σας ??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-10, 10:12
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι φίλοι μου δεν γίνατε μάντες κακών. Εγώ σας ενημέρωσα ότι βγήκε απο το ενυδρείο το άτυχο Κόι. Δεν ήξερα οτι κάνει σάλτους τα βράδυα.Οσο για τον σεβασμό για τα ψάρια δεν περίμενα τέτοια λόγια από σας. Τα 55 λίτρα τα βλέπετε μικρά , αλλα δεν βλέπω την ίδια ευαισθησία σας, για μια καμπάνια κατά αυτών που σε γιάλα μισού λίτρου τα έχουν για μέρες μέχρι να τα πουλήσουν, αλλα και για όλους αυτούς που μας τα πουλάν μέσα σε ενυδρειάκια των 20 λίτρων και είναι πάνω απο 25 ψυχές, αλλα και που μερικά είναι νεκρά.
Σωστά μιλάς ότι όλοι κάνουμε λάθη, αλλά όχι μόνο εγώ ...που δεν σας άκουσα.
Ζήτησα τις συμβουλές για το νούφαρο και τα ψάρια και δέχθηκα πόλεμο για το Κόι.
{{Πιστεύω ότι δεν είναι απαγορευτικό να θέλω να φιλοξενίσω, 3 ψαράκια και ένα νούφαρο σε παλιό μου ενυδρείο μέχρι να τα μεταφέρω στη λίμνη του εξοχικού.}}
Πρέπει όλο το σχέδιό μου να σας το ανακοινώσω από πρίν για να έχω θετικές συμβουλές σας ??
Σωστα σου ειπαν τα παιδια παραπανω...Εδω ειναι ενα σιτε που ολα τα μελη αγαπανε τα ψαρια και τα ενυδρεια και μερα με την μερα ενημερωνονται και προσπαθουν να βελτιωσουν την ποιοτητα ζωης των ψαριων τους.Κι εφοσων εισαι τοσο λαθος,δεν γινεται να ακουσεις ουτε ενα θετικο σχολιο..Το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ενω σου εξηγουμε συνεχιζεις να παραμενεις στην λαθος αποψη σου και προσπαθεις να μας την επιβαλλεις...Εαν ηθελες να τα μεταφερεις στην λιμνη σου,επρεπε να παρεις μια πολυ μεγαλυτερη γυαλα και να βαλεις μονο χρυσοψαρα,διοτι απλα το Κοι δεν υπηρχε περιπτωση να επιβιωσει,οπως διαπιστωσες..Και καλο ειναι να μην κοιτας τι κανουν οι αλλοι,αλλα να κανεις εσυ το σωστο..

Παντα φιλικα...
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-10, 10:22
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Το ΚΟΙ πιθανότατα πήδηξε επειδή ήταν στρεσαρισμένο σε τόσο μικρό ενυδρείο.

Βλέπω είσαι αρκετά παλιό μέλος του forum, σίγουρα θα πρέπει να έχεις διαβάσει post που κατακρίνουν τους κακούς επαγγελματίες και συμβουλεύουν τους χομπίστες που από άγνοια βάζουν πολλά ψάρια σε μικρά ενυδρεία.

Γιατί μιλάς για πόλεμο? Κανείς μας δεν έχει να χωρίσει τίποτα εδώ μέσα. Οι περισσότεροι από εμάς μίλησαν για το ΚΟΙ και για τα χρυσόψαρα γιατί εκεί εντόπισαν το πρόβλημα και όχι στο νούφαρο!!

Και στο κάτω κάτω δεν ανέφερες ποτέ ότι θα τα μετέφερες στην λίμνη σου. Όταν οι συμφορουμίστες σου έλεγαν βάλε τα χρυσόψαρα σε μεγαλύτερο ενυδρείο, ή κράτα μόνο ένα χρυσόψαρο σε 55 λίτρα ή δώσε το κοι, η δική σου θέση ήταν ότι "συνεχίζεις".

Πάντα φιλικά, όπως είπα παραπάνω δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα μεταξύ μας, αλλά μόνο να εμπουτίσουμε τις γνώσεις μας για κάτι που αγαπάμε και μας ευχαριστεί!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-10, 10:35
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Καλά τα λέτε, αλλα πιστεύετε οτι δεν αγαπώ τα ψάρια ? Πραγματικά ποιό θετικό σχόλιο δεν άκουσα ? Ναι προσπαθώ να σας επιβάλλω να με ακούσετε γιατι ζητώ συμβουλές για την φιλίξενία νούραρου με ψάρια. Δεν είναι κακό αν δεν ξέρετε να μου απαντήσετε.
Σας παρακαλώ πολύ όμως ... διαβάστε με !! Δεν κοιτάω τι κανουν οι άλλοι αλλά ούτε και με ενδιαφέρει αν εχουν ενυδρεια ή δεξαμενές με λιγότερα λίτρα από όσα εγώ.
Αυτό το σωστό ζητάω και απο σας
-------------------------
Λυπάμαι πολύ που σου απάντησα έτσι thanasisg, δεν έχω κάτι μαζί σου. Τι θα έκανες εσύ στην θέση μου αν το άτυχο ψαράκι ήταν του παιδιού σου. Συμβουλές ζητάω, αν ήξερα δεν θα ρωτούσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aris50 : 06-05-10 στις 10:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-10, 10:52
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
....... Τι θα έκανες εσύ στην θέση μου αν το άτυχο ψαράκι ήταν του παιδιού σου. Συμβουλές ζητάω, αν ήξερα δεν θα ρωτούσα.
Θα του εξηγούσα ότι το άτυχο ψαράκι θα πεθάνει αν μείνει στο ενυδρείο και ότι πρέπει να το δώσουμε για υιοθεσία. Και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα καταλάβαινε.

Συμβουλές νομίζω σου δόθηκαν.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-10, 10:55
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα έκανες εσύ στην θέση μου αν το άτυχο ψαράκι ήταν του παιδιού σου. Συμβουλές ζητάω, αν ήξερα δεν θα ρωτούσα.
για ολο το συμβαν δεν θελω να πω την γνωμη μου , επετρεψε μου να σου πω ομως για την παραπανω ερωτηση ...

θα εξηγουσα στο παιδι οτι το ψαρι δεν ειναι σωστο να ειναι εκει μεσα και θα το χαριζα .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-10, 11:10
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τα λέτε, αλλα πιστεύετε οτι δεν αγαπώ τα ψάρια ?
Με τα ενυδρεία που έχεις είμαι σίγουρος ότι αγαπάς τα ψάρια. Και αυτό κάνει ακόμα πιο δυσάρεστο το ότι δεν άκουσες τις συμβουλές που σου δόθηκαν.

Θετικό σχόλιο δεν άκουσες γιατί πιστεύω ότι δεν υπήρχε τίποτα θετικό στο εγχειρημά σου!!

Πρόσφατα χρειάστηκε να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου, για μια εβδομάδα, καμιά 15 neon ενός φίλου μου. Δεν μπορείς να φανταστείς τι κλάμα έριξε ο πιτσιρικάς όταν τα δώσαμε πίσω (του άρεσαν πολύ τα χρώματα). Του εξήγησα ότι δεν μπορούσαμε στο ενυδρείο μας να έχουμε και τα δικά μας ψαράκια και του φίλου μου γιατί ήταν πάρα πολλά και κάποια στιγμή θα πέθαιναν. Και επειδή ο γιός μου έχει υποστεί το σοκ (για ένα παιδάκι 3,5 ετών ο θάνατος είναι ένα σοκ) νεκρού ψαριού, έδειξε ότι το κατάλαβε.

Εϊναι ευκολότερο να πεις στο παιδί σου ότι το ψάρι πέθανε και να του εξηγήσεις ότι αυτό έγινε γιατί ασφυκτιούσε σε τόσο λίγο χώρο?

Πάντα φιλικά,
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-10, 11:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πάντως βρε ¶ρη μου κάνει εντύπωση...με τόσα χρόνια εμπειρία στο πιο απαιτητικό μέρος του χόμπυ,το θαλασσινό, και κάνεις μια συζήτηση που ακόμα και ένας αρχάριος νεαρός δεν θα την έκανε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-10, 11:17
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

φιλε μου καλε αν το ψαρακι ηταν του γιου
μου κ εγω ημουν ασχετος με το χομπι,
πολυ πιθανο να εκανα οτι κ εσυ.
αν ομως ειχα πειρα κ γνωσεις κ γλυκου
κ αλμυρου οπως λες θα ημουν αδικεολογιτος;
απο το φιλτρο που εβαλες να τρεξει μεχρι
την ψαρωσυνθεση εισαι λαθος, λαθος που
στιχισε ενα κοι...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-05-10, 11:30
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε, θελω να πω κατι για το κοι....
το κοι δεν αυτοκτονησε οπως ειπες...
ηταν τοσο στριμωγμενο και τοσο στρεσαρισμενο στο ενυδρειο που πηδιξε νομιζοντας πως θα βρει κατι καλλητερο... δεν εχει την νοημοσυνη οτι εξω απο το ενυδρειο δεν εχει νερο...
γενικα τα κοι δεν πηδανε εξω απο το νερο οταν ειναι καλα...
αλλιως ολοι μας θα βρισκαμε τα κοι μας εξω απο τις λιμνες....

λυπαμε πολυ για το καιμενο το κοι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-10, 14:02
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Λυπάμαι πολύ Κλεόβουλε που υπήρξα ένας ... αρχάριος παππούς. kosta panta με το να μου κάνεις επίθεση ((απο το φιλτρο που εβαλες να τρεξει μεχρι
την ψαρωσυνθεση εισαι λαθος)) με λόγια του αέρα δεν θα τα καταφέρω. Ωραία δεν ξέρω το αντικείμενο. Παραδέχομαι ότι ναι είμαι λάθος και λοιπόν ? Είμαι ανάμεσά σας και ζητάω βοήθεια.
Δώστε μου στοιχεία. Να βάλλω χαλίκι κάτω η όχι ? Το φίλτρό δεν θα έπρεπε να έχει κάτι βιολογικό ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-05-10, 14:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι πολύ Κλεόβουλε που υπήρξα ένας ... αρχάριος παππούς. kosta panta με το να μου κάνεις επίθεση ((απο το φιλτρο που εβαλες να τρεξει μεχρι
την ψαρωσυνθεση εισαι λαθος)) με λόγια του αέρα δεν θα τα καταφέρω. Ωραία δεν ξέρω το αντικείμενο. Παραδέχομαι ότι ναι είμαι λάθος και λοιπόν ? Είμαι ανάμεσά σας και ζητάω βοήθεια.
Εξακολουθω να μη σε καταλαβαινω (προσπαθω ομως!!) .. Τα ψαρια σου θα πεθανουν ... ποσο απλα μπορει να στο πει καποιος? Θελεις να ακους ψεμματα??
Παράθεση:
Δώστε μου στοιχεία. Να βάλλω χαλίκι κάτω η όχι ? Το φίλτρό δεν θα έπρεπε να έχει κάτι βιολογικό ?
Η ερωτηση σου ειναι σαν π.χ. να καιγεται το σπιτι μου και να σε ρωταω ... να βαλω χαλια κατω η οχι?
Κοιτα να σωσεις τα ψαρια σου και η διακοσμηση ειναι σε δευτερη μοιρα!!

Το φιλτρο πρεπει να εχει βιολογικα υλικα! Μετρησεις εχεις κανει??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-05-10, 14:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΚΟΙ πιθανότατα πήδηξε επειδή ήταν στρεσαρισμένο σε τόσο μικρό ενυδρείο.
Όχι πιθανότατα, κάνε το καλύτερα σίγουρο... Αυτό βέβαια μπορεί να συνδιαστεί με ένα ή και περισσότερα από τα πιο κάτω:
Μή ιδανικές συνθήκες/χημεία νερού/υψηλά ΝΗ3-ΝΟ2/έλλειψη οξυγόνου.

Φίλε ¶ρη, άκουσε τα παιδιά...αν και κάποια μίλησαν κάπως αυστηρά, εντούτοις έχουν δίκαιο. Είναι καιρός, όταν μιλάμε ακόμα και για χρυσόψαρα, να σκεφτόμαστε πολλλλλλά λίτρα. Τώρα για το ΚΟΙ σε ενυδρείο δεν το συζητώ καθόλου. Επίσης, κάνε ένα κόπο και κάνε τεστ του νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-05-10, 15:13
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

αφου εχεις και αλλα γλυκου βαλε μπολι απο αυτα και βγαλε το σφουγγαρι ανθρακα.
χαλικι βαλε ξερω γω?διακοσμητικο ειναι.σε απασχολει αφου συντομα (?) θα πανε στην λιμνη?
απορω πως κρατας θαλλασινο παντως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-05-10, 15:56
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για ότι μου λέτε.θα βγάλλω τον άνθρακα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Nh3-No2 για τώρα. Να παν στη λίμνη καλά τα λες, αλλα δεν μπορώ να πάω πριν το τέλος του μηνός. Τα θαλασσινά είναι αλλη υπόθεση. Εκεί υπάρχουν 1000 λίτρα νερό, στο ενα και 300 στο άλλο.Θα ήταν χαρά μου όταν θέλετε να τα δείτε από κοντά
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-05-10, 17:09
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

καλα ο πετσοπας σου πουλησε κοι για ενυδρειο???????
αλλα εδω οι μονομαχοι ζουνε σε ποτηρια...... γιατι οχι και το κοι σε ενυδρειο.......

τεσπα φιλε...... τα λαθη ειναι για να γινοντε καλη συνεχεια....... και μη παιρνεις στραβα αν καποιοι σου μιλανε υπερβολικα και απολυτα δεν το κανουν με κακια.........

καλη συνεχεια!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-05-10, 11:33
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Σε ότι αφορα τωρα το νουφαρο με τα χρυσοψαρα, δεν πιστευω ότι υπαρχει προβλημα συμβατοτητας, αλλα εχε υποψη οτι τα νουφαρα θελουν πολυ φως και μεσα σε σπιτι ακομα και με φωτιζομενο ενυδρειο δυσκολα θα μεγαλωσει... Κατα δευτερο λογο, αν τυχον αναπτυχθει θα καλυπτει την επιφανεια και θα εμποδιζει την επιφανειακη οξυγονωση του νερου... Αν το δεις και ζοριζεται, καντο καλυτερα γλαστρολιμνη στο μπαλκονι με μερικα γκαπυ για να μην εχεις προβλημα με κουνουπια...

Χαλικι να βαλεις, όχι τοσο για το φυτο, όσο για να συγκρατουνται ευκολοτερα οι ακαθαρσιες απο τα χρυσοψαρα και να μην φερνουν βολτες στο ενυδρειο.

Σε οτι αφορα τα κοι, εχω δυο ψαρια σε μια λιμνουλα εδω και παρα πολλα χρονια -έχουν γινει πολύ μεγάλα τώρα σε μεγεθος. Θυμαμαι, θα έχει πέντε χρόνια, ειχα θελησει να συμπληρωσω νερο στη λιμνη φροντιζοντας παραλληλα και για την οξυγόνωση της, και εβαλα το λαστιχο ποτίσματος να τρεχει απο καποιο υψος στο νερο.. Στην περιοχη εκεινη, τα κοι αρχισαν αμεσως να παιζουν στον αφρο. Αφησα τη λιμνη γυρω στη μιση ωρα να γεμισει και αν και ακουσα εναν περιεργο θορυβο παφλασμου, δεν εδωσα σημασια...
Οταν επεστρεψα βρηκα το μεγαλυτερο κόι εξω απο τη λιμνη, φαινομενικα νεκρο.. Πρεπει να ειχει μεινει γυρω στο ενα τεταρτο στον ήλιο και στο χώμα... Το έβαλα στο νερο, δεν έδειξε αμεσα σημαδια ανακαμψης, για μεγαλο διαστημα (ολο τι καλοκαιρι) καθόταν ακίνητο, αλλα τελικα ανέκαμψε και σημερα ειναι μια χαρα... Μου εκανε μεγαλη εντυπωση η αντοχή τους όσο και η ταση τους για παιχνιδι στον αφρο...
Απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει νερο να πεφτει με μεγαλη πιεση και δεν ετυχε να ξαναβγει ψαρι απο το νερο, αν και συνεχιζουν να παιζουν γυρω απο το τεχνητο συντριβανακι οταν το ανοιγω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γειά σας απο εμένα! Νέος με τρελή όρεξη και πιθανό πρόβλημα Synthercat Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-01-09 20:24
Νέα άτομα στη παρέα ! Perazzi Φωτογραφίες μελών 10 19-12-08 00:24
Τρελή Περιστροφη.. torto Malawi 1 28-01-05 14:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08991 seconds with 15 queries