Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-05, 13:47
rockulas Ο χρήστης rockulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2005
Μηνύματα: 16
Unhappy Πέφτουν τα λέπια!!!

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω 1 ενυδρείο 450lt.Λειτουργούσε άψογα εδώ και 8 μήνες.Εδω και μια εβδομάδα άρχισαν ορισμένα ψάρια να χάνουν τα λέπια τους.Έκανα μετρήσεις και όλα είναι εντάξει.Επίσης 2 από αυτά έχουν κάτι σαν κόψιμο στην ουρά(δεν είναι χτύπημα ή φαγωμα).Το ενυδρείο αποτελείται από αφρικάνικες κιχλίδες από την λίμνη Malawi και ενα ζευγάρι frontosa.Ξέχασα να αναφέρω κάτι το οποίο ίσως να είναι σημαντικό.Στο διάστημα αυτό έχει ξεκινήσει διαδικασία ζευγαρώματος ενα maylandia το οποίο κυνηγάει ολα τα ψάρια και πλέον έχει στην κατοχη του το μισό ενυδρείο.Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω photo γιατί δεν κάθονται ήσυχα.Τέλος έχω 2 φίλτρα ενα EHEIM 2213(440lt) και ενα εσωτερικό φίλτρο 1200lt.Παρακαλώ βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να έχουν τα ψαράκια μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-05, 00:32
rockulas Ο χρήστης rockulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2005
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή 'Ολα καλά

Τα λέπια ξαναβγήκαν τελικά χωρίς να κάνω τίποτα(εκτός από λίγο αλατάκι).Εν τω μεταξύ στήθηκε και το καινούριο 160lt το οποίο στεγάζει πλέον τα mbuna(σταμάτησαν επιτέλους τα κυνηγητά).Η απορία μου είναι πάντως απο τι προήλθε η πτώση αυτή μια και όλα εδειχναν ότι ήταν ο.κ και το ενυδρείο λειτουργούσε αρκετό καιρό με τα ίδια ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-05, 11:56
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Δυστυχώς χωρίς φώτο είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος οι αιτίες μπορεί να είναι διάφορες όπως πχ να πέσαν τίποτα δαγκωματιές... Σημασία είχε πως είναι οκ τώρα μόνο πρόσεχε τα μην το ξαναπάθουν. Αν έχεις φωτο ανέβασε τες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02797 seconds with 12 queries