Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-12, 21:59
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή Παρουσιαση:Nano cube φυτεμενο

Καλησπερα,
Ειπα και εγω μετα απο καιρο να σας παρουσιασω το ενυδρειο μου,χωρις ψαρι βεβαια ακομα μιας και δεν ειναι στρωμενο(περιμενω να βαλω μπολι)
Ακουω σχολια και συμβουλες
Πληροφορίες

Διαστάσεις:30x30x35
Όγκος:30 λιτρα μεικτα
Κατηγορία:Φυτεμενο
Φυτά:Anubia barteri,Anubia Nana,Anubia coffeefolia,Cabomba caroliniana,Microsorum Pteropus,Valsineria,Riccia Fluitans
Ψάρια / Άλλα είδη:Προσεχως ενας Μονομαχος
Διακοσμητικά υλικά:Ριζα Redmoor
Φόντο:Μαυρο προς το παρον
Φωτισμός:1x11 watt dennerle + 2x6 watt (κινεζικο )
Διάρκεια φωτισμού:1x11 watt 8 ωρες + 2x6 watt 6 ωρες
Φιλτράρισμα:Eheim Liberty 2040
Θερμοστάτης:Eheim Jagger 50 watt
Λίπανση:Υποστρωμα Hobby 3 λιτρα-Υγρα λιπασματα :Seachem flourish,Seachem flourish Potassium, Seachem flourish Iron
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού:30% 2 φορες την εβδομαδα
Θερμοκρασία:25.5
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0190.jpg
Εμφανίσεις:  516
Μέγεθος:  40,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0209.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0212.jpg
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1240004.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  54,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1240009.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  53,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-12, 22:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο το μικρο σου ,,κουκλα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου! Αλλα τα πολλα φυτα σου κρυβουν την ακομα ποιο ωραια ριζα που εχεις!!! Μπραβο σου....

Υγ:προσωπικα θα αφαιρουσα τις μεγαλες ανουμπιες(θα κρατουσα μονο νανα) θα εβαζα σιγουρα καποια rotala (rotundifolia πχ) κανα τενελους μπροστα..επισης κ οι βελισνεριες θα γινουν μεγαλες για το μεγεθος του ενυδρειου σου σε λιγο...(θα κοβουν κ πολυ φως)...αν προσθεσεις κ ενα diy co2 το πας σε αλλα επιπεδα! pogostemon halfieri,Glossostigma elatinoides κ πολλα αλλα.....οχι οτι ειναι κ απαραιτητο βεβαια...λογο χαμηλου υψους του ενυδρειου μπορει κ να μην χρειαστει το co2....με καμια ταμπλετιτσα παιζει να ειναι κ οκ...

Μπραβο κ παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-12, 22:34
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

χαμος ζουγκλα
πολυ ομορφο να το χερεσαι
με τον καιρο θα το κάνεις ακομη καλύτερο
μπραβο
και δεν μας ειπες τι ψαρακι θα φιλοξενήσεις;;;;
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
και δεν μας ειπες τι ψαρακι θα φιλοξενήσεις;;;;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,
Ψάρια / Άλλα είδη:Προσεχως ενας Μονομαχος
Τι αλλο?!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το μικρο σου ,,κουκλα ειναι.
Ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου! Αλλα τα πολλα φυτα σου κρυβουν την ακομα ποιο ωραια ριζα που εχεις!!! Μπραβο σου....

Υγ:προσωπικα θα αφαιρουσα τις μεγαλες ανουμπιες(θα κρατουσα μονο νανα) θα εβαζα σιγουρα καποια rotala (rotundifolia πχ) κανα τενελους μπροστα..επισης κ οι βελισνεριες θα γινουν μεγαλες για το μεγεθος του ενυδρειου σου σε λιγο...(θα κοβουν κ πολυ φως)...αν προσθεσεις κ ενα diy co2 το πας σε αλλα επιπεδα! pogostemon halfieri,Glossostigma elatinoides κ πολλα αλλα.....οχι οτι ειναι κ απαραιτητο βεβαια...λογο χαμηλου υψους του ενυδρειου μπορει κ να μην χρειαστει το co2....με καμια ταμπλετιτσα παιζει να ειναι κ οκ...

Μπραβο κ παλι!
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,
Για τις ανουμπιες εχεις δικιο,οι νανα ειναι πολυ καλυτερες!
Και για την ριζα επισης εχεις δικιο αλλα ειχα κολησει με το Java Fern και το παρακανα λιγο
Οι βαλισνεριες ειναι αρκετα μεγαλες τις εχω σε μια γωνια μπροστα απο το φιλτρο και απο κατω δεν εχω φυτα ωστε να τους κοβουν το φως..Τωρα αμα απλωθει σε ολη την επιφανεια βλεπουμε (Δεν γινετε να τις κουρεψω?)
Αχ αυτο το pogostemon helferi ισως το αγαπημενο μου φυτο αλλα διαβαζω οτι χρειαζετε co2 και δεν το τολμησα..
Tenellus ειχα δοκιμασει σε προηγουμενο setup αλλα δεν μου εκατσε και δεν ξαναπηρα(βεβαια χωρις λιπασματα τοτε)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
χαμος ζουγκλα
πολυ ομορφο να το χερεσαι
με τον καιρο θα το κάνεις ακομη καλύτερο
μπραβο
και δεν μας ειπες τι ψαρακι θα φιλοξενήσεις;;;;

Σε ευχαριστω πολυ!
Η αληθεια ειναι οτι αμα φουντωσει πολυ θα υπαρξει ενα θεματακι..
Τωρα με αυτα τα φυτα δεν χωραει καλα καλα το χερι

Εναν μονομαχο σκοπευω να βαλω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tzane : 24-01-12 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-12, 22:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραιος Τζανε!!! Στο εχω πει οτι μαρεσει και απο κοντα ειναι ακομα καλυτερο. Με το καλο να συνεχισει να ειναι ομορφο και να πηγαινουν καλα τα φυτα.

Τωρα αμα βαλεις εκει τον μονομαχο, δυσκολα θα τον ξαναδεις...!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-12, 22:54
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βαλισνεριες ειναι αρκετα μεγαλες τις εχω σε μια γωνια μπροστα απο το φιλτρο και απο κατω δεν εχω φυτα ωστε να τους κοβουν το φως..Τωρα αμα απλωθει σε ολη την επιφανεια βλεπουμε (Δεν γινετε να τις κουρεψω?)
Αχ αυτο το pogostemon helferi ισως το αγαπημενο μου φυτο αλλα διαβαζω οτι χρειαζετε co2 και δεν το τολμησα..
Tenellus ειχα δοκιμασει σε προηγουμενο setup αλλα δεν μου εκατσε και δεν ξαναπηρα(βεβαια χωρις λιπασματα τοτε)
Τις βελισνεριες βεβαια κ μπορεις να τις κλαδευεις...Δεν ξερω αν εχουν προβλημα με το συχνο 'κουρεμα' αλλα μαλλον οχι φανταζομαι...Το pogostemon το βλεπω σε αρκετα ενυδρεια τελευταια κ χωρις διοξειδιο(ενυδρεια με χαμηλο υψος κυριως κ αρκετουτσικο φωτισμο[0,6-0,7w/l])....βεβαια με το διοξειδιο θα δεις αλλη αναπτηξη κ αλλο μεγεθος στο φυτο σου!Το glossostigma παντως εγω το εβαλα δοκιμαστικα σε ενα ενυδρειακι με 0,5w/l κ πηγε καλα σχετικα....στο 1w/l εστρωσε ολο τον πατο ποιο γρηγορα αλλα γεμισα αλγες μιας κ δεν υπηρχε cο2...θελει λιγο προσοχη-ψαξιμο κ πανω απο ολα υπομονη!Ενα diy co2 παντως γιαυτο το ενυδρειο με 0.5λ μπουκαλι δεν ειναι δυσκολη υποθεση*!! (αντιθετα με εμενα που φτιαχνω τρια 2λιτρα καθε τοσο)


*Εσυ βεβαια με τα φυτα που εχεις δεν το χρειαζεται....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος Τζανε!!! Στο εχω πει οτι μαρεσει και απο κοντα ειναι ακομα καλυτερο. Με το καλο να συνεχισει να ειναι ομορφο και να πηγαινουν καλα τα φυτα.

Τωρα αμα βαλεις εκει τον μονομαχο, δυσκολα θα τον ξαναδεις...!!
χαχαχαχ..Ευχαριστω
Ετοιμαζε το 50λιτρο σιγα σιγα εσυ να δεις ενα iwagumi που θα βγαλουμε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις βελισνεριες βεβαια κ μπορεις να τις κλαδευεις...Δεν ξερω αν εχουν προβλημα με το συχνο 'κουρεμα' αλλα μαλλον οχι φανταζομαι...Το pogostemon το βλεπω σε αρκετα ενυδρεια τελευταια κ χωρις διοξειδιο(ενυδρεια με χαμηλο υψος κυριως κ αρκετουτσικο φωτισμο[0,6-0,7w/l])....βεβαια με το διοξειδιο θα δεις αλλη αναπτηξη κ αλλο μεγεθος στο φυτο σου!Το glossostigma παντως εγω το εβαλα δοκιμαστικα σε ενα ενυδρειακι με 0,5w/l κ πηγε καλα σχετικα....στο 1w/l εστρωσε ολο τον πατο ποιο γρηγορα αλλα γεμισα αλγες μιας κ δεν υπηρχε cο2...θελει λιγο προσοχη-ψαξιμο κ πανω απο ολα υπομονη!Ενα diy co2 παντως γιαυτο το ενυδρειο με 0.5λ μπουκαλι δεν ειναι δυσκολη υποθεση*!! (αντιθετα με εμενα που φτιαχνω τρια 2λιτρα καθε τοσο)


*Εσυ βεβαια με τα φυτα που εχεις δεν το χρειαζεται....
Αυτα μου λες και εκει που ειπα οτι τελιωσα με τα φυτα με βαζεις στη μπριζα

Για diy co2 το σκεφτομαι γιατι για να δουλεψει διαβασα οτι θελει καλη θερμοκρασια το δωματιο και το δικο μου δεν εχει καλοριφερ,μονο κλιματιστικο και φοβαμαι μην εχει συχνες διακοπες το co2 με αποτελεσμα αυξομειωση του ph κτλ..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Για diy co2 το σκεφτομαι γιατι για να δουλεψει διαβασα οτι θελει καλη θερμοκρασια το δωματιο και το δικο μου δεν εχει καλοριφερ,μονο κλιματιστικο και φοβαμαι μην εχει συχνες διακοπες το co2 με αποτελεσμα αυξομειωση του ph κτλ..
Θελει πανω απο 20 βαθμους με καλυτερη αποδοση απο 23-28(παραπανω δεν εχω παει) απο προσωπικη εμπειρια κ μονο.

Εγω το μισολιτρο μπουκαλι το εχω μεσα σε μια κανατα με νερο πισω απο το ενυδρειο κ εναν θερμοστατη μικρο ρυθμισμενο στους 25 ... τα 2λιτρα τα εχω μεσα σε κουβαδες!

Ετοιμαζω κ εγω κατι παρομοιο αυτον τον καιρο....περιμενω να βουλιαξουν τα ξυλα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Tenellus ειχα δοκιμασει σε προηγουμενο setup αλλα δεν μου εκατσε και δεν ξαναπηρα(βεβαια χωρις λιπασματα τοτε)
Το Tenellus εγω το εχω 3 χρονια κ εχει περασει τα παντα μαζι μου.(εχω χασει πολλα φυτα-ευκολα-απο ζεστες κ χαζομαρες δικες μου αλλα αυτο ακαθεκτο!!) ξεκινησα με 4 ριζουλες κ εχω γεμισει 3 ενυδρεια σχεδον απο τοτε... χωρις διοξειδιο κυριως κ με 0.3 - 0.4 w/l.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 24-01-12 στις 23:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-12, 23:51
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελει πανω απο 20 βαθμους με καλυτερη αποδοση απο 23-28(παραπανω δεν εχω παει) απο προσωπικη εμπειρια κ μονο.

Εγω το μισολιτρο μπουκαλι το εχω μεσα σε μια κανατα με νερο πισω απο το ενυδρειο κ εναν θερμοστατη μικρο ρυθμισμενο στους 25 ... τα 2λιτρα τα εχω μεσα σε κουβαδες!

Ετοιμαζω κ εγω κατι παρομοιο αυτον τον καιρο....περιμενω να βουλιαξουν τα ξυλα...
-------------------------

Σωστο αυτο με τον θερμοστατη δεν το ειχα σκεφτει
Εσενα ποσο καιρο σου κραταει το μιγμα και σε τι λιτρα το εχεις?

Καλη επιτυχια με αυτο που ετοιμαζεις
Εμενα το ξυλο μετα απο το βρασιμο που του εκανα αρκετη ωρα εκατσε μονο του χωρις πετρα απο πανω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tzane : 24-01-12 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-12, 02:33
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Το μειγμα κραταει αναλογα την δοσολογια (μαγεια κ ζαχαρη). ΠΧ:
Σε μπουκαλι 2 λιτρων με 3 ποτηρια ζαχαρη κ 1 κουταλακι του γλυκου(κοφτο)μαγεια το μειγμα θα κρατησει περισσοτερο(μεχρι 3 βδομαδες λενε-εγω ακομα δεν εχω ασφαλη συμπερασματα να σου πω) αλλα δεν θα ειναι τοσο 'δυνατο' οσο αν εβαζα πχ ενα κουταλακι του γλυκου για καθε ποτηρι.οπου το μειγμα θα διαρκουσε λιγοτερο μιας κ η μαγεια θα καταναλωσει την ζαχαρη ποιο γρηγορα.***

Πρεπει να πειραματιστεις λιγο για να βρεις 'την χρυση τομη' μιας κ η καθε μαγεια εχει διαφορετικα αποτελεσματα αν δεν κανω λαθος.

Το καθε ειδος ξυλου εχει διαφορετικη πυκνοτητα αρα χρειαζεται κ τον αναλογο καιρο για να βουλιαξει... Επισεις τα ξυλα τα περιχυνουμε με βραστο νερο για να τα αποστειρώσουμε.Τα αφηνουμε στο νερο για καιρο για να βουλιαξουν ή αν δεν θελουμε το black water που εχει ως αποτελεσμα αν αφησουμε τα ξυλα να βουλιαξουν μεσα στο ενυδρειο μας......


***
Προσοχη: Το μειγμα σε μικρα ενυδρεια (50-60 λιτρων) μπορει να αποβει μοιραιο αν η δοσολογια σε μαγεια κ ζαχαρη 'ξεφυγει'! Εγω σαν 'οριο' εχω-ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΣΩΣΤΟ 100%- το ενα ΚΟΦΤΟ κουταλακι μαγεια ανα καθε ποτηρι ζαχαρι(ποτηρι του νερου-[0.25λ αν δεν κανω λαθος])Υπαρχουν πολλα θεματα στην κατηγορια diy που μπορεις να διαβασεις περι αυτου κ να σχηματισεις γνωμη μονος σου αναλογα με τις απαιτησεις σου...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-12, 03:09
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Καλως..Λεω να το δοκιμασω και βλεπω στην πορεια πως θα παει!

Ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-12, 11:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιο εκ πρωτης οψεως, αλλα για να παραμεινει ωραιο, θα πρεπει να σκεφτεις πως θα φτανει το φως στα φυτα που το εχουν αναγκη και ειναι στη σκια των αλλων. (εκτος των ανουμπιας που ετσι κι αλλιως θελουν σκια)
Ελπιζω επισης να μη αποδειχτει πολυ δυνατο το φιλτρο (380 L/h) για το μονομαχο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-12, 13:49
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο φιλε, κανε κατι ομως να φανει λιγο η ριζα γιατι ειναι ολα τα λεφτα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-12, 15:19
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο εκ πρωτης οψεως, αλλα για να παραμεινει ωραιο, θα πρεπει να σκεφτεις πως θα φτανει το φως στα φυτα που το εχουν αναγκη και ειναι στη σκια των αλλων. (εκτος των ανουμπιας που ετσι κι αλλιως θελουν σκια)
Ελπιζω επισης να μη αποδειχτει πολυ δυνατο το φιλτρο (380 L/h) για το μονομαχο.
Ευχαριστω πολυ!
Τα ψηλα φυτα κρυβουν ελαχιστα μονο τις ανουμπιες προς το παρον..Αμα μεγαλωσουν αρκετα και δω οτι κρυβουν και τα αλλα 8α την βρουμε την ακρη!
Το φιλτρακι εχει ρυθμιζομενη ροη,οταν μπει ο μονομαχος θα δουλευει στην πιο μικρη σκαλα,ελπιζοντας να μην ειναι πολυ δυνατο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο φιλε, κανε κατι ομως να φανει λιγο η ριζα γιατι ειναι ολα τα λεφτα !!!
Ευχαριστω πολυ φιλε μου,το εχω παρακανει λιγο με την ριζα το ξερω αλλα ειχα φαει κολημα με το java fern και το παρακανα λιγο
Μπορει αργοτερα να μπουν τα java fern απο πισω και να δεθει καμια ανουμπια στην ριζα για να φενετε πιο πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-12, 15:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,
Ειπα και εγω μετα απο καιρο να σας παρουσιασω το ενυδρειο μου,χωρις ψαρι βεβαια ακομα μιας και δεν ειναι στρωμενο(περιμενω να βαλω μπολι)
Ακουω σχολια και συμβουλες
Πληροφορίες

Διαστάσεις:30x30x35
Όγκος:30 λιτρα μεικτα
Κατηγορία:Φυτεμενο
Φυτά:Anubia barteri,Anubia Nana,Anubia coffeefolia,Cabomba caroliniana,Microsorum Pteropus,Valsineria,Riccia Fluitans
Ψάρια / Άλλα είδη:Προσεχως ενας Μονομαχος
Διακοσμητικά υλικά:Ριζα Redmoor
Φόντο:Μαυρο προς το παρον
Φωτισμός:1x11 watt dennerle + 2x6 watt (κινεζικο )
Διάρκεια φωτισμού:1x11 watt 8 ωρες + 2x6 watt 6 ωρες
Φιλτράρισμα:Eheim Liberty 2040
Θερμοστάτης:Eheim Jagger 50 watt
Λίπανση:Υποστρωμα Hobby 3 λιτρα-Υγρα λιπασματα :Seachem flourish,Seachem flourish Potassium, Seachem flourish Iron
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού:30% 2 φορες την εβδομαδα
Θερμοκρασία:25.5
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Ομορφο το ενυδρειο σου αλλα με 2 ενστασεις.
1) μεγαλα φυτα σε μικρο ενυδρειο(Anubia coffeefolia,Microsorum Pteropus,Valsineria)δοκιμασε καμια blyxa japonica,tenellus,eleocharis,marsilea, maritima.
2)λιπασματα πολλα για το ειδος των φυτων(σιδηρος)
Και τσεκαρε και τον φωτισμο σου γιατι με λιπανση φως και χωρις co2 βλεπω επιθεση αλγης!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-12, 15:43
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφο το ενυδρειο σου αλλα με 2 ενστασεις.
1) μεγαλα φυτα σε μικρο ενυδρειο(Anubia coffeefolia,Microsorum Pteropus,Valsineria)
2)λιπασματα πολλα για το ειδος των φυτων(σιδηρος)
Και τσεκαρε και τον φωτισμο σου γιατι με λιπανση φως και χωρις co2 βλεπω επιθεση αλγης!
Σε ευχαριστω πολυ
1)Τα φυτα τα εβαλα γιατι διαβασα οτι το Microsorum Pteropus φτανει μεχρι 30-35 εκατοστα..Στα 30 και κατι καλα θα ειμαι αμα παει παραπανω θα δειξει!
Η Valsineria διαβασα οτι κουρευετε αμα μεγαλωσει πολυ.
Για την Anubia coffeefolia δεν ηξερα οταν την πηρα οτι μεγαλωνει πολυ,οποτε βλεποντας και κανοντας!
2)Φωτισμο υπολογιζοντας οτι εχω 24 λιτρα περιπου καθαρα εχω κοντα στο 1 watt/lt.
Εννοεις να κοψω τον σιδηρο για να αποφυγω την αλγη?Προς το παρον μετα απο 2-3 βδομαδες χρησης δεν εχω δει αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-12, 16:38
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tzane Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ
1)Τα φυτα τα εβαλα γιατι διαβασα οτι το Microsorum Pteropus φτανει μεχρι 30-35 εκατοστα..Στα 30 και κατι καλα θα ειμαι αμα παει παραπανω θα δειξει!
Η Valsineria διαβασα οτι κουρευετε αμα μεγαλωσει πολυ.
Για την Anubia coffeefolia δεν ηξερα οταν την πηρα οτι μεγαλωνει πολυ,οποτε βλεποντας και κανοντας!
2)Φωτισμο υπολογιζοντας οτι εχω 24 λιτρα περιπου καθαρα εχω κοντα στο 1 watt/lt.
Εννοεις να κοψω τον σιδηρο για να αποφυγω την αλγη?Προς το παρον μετα απο 2-3 βδομαδες χρησης δεν εχω δει αλγη.
Εννοω οτι τα φυτα σου ειναι χαμηλων απαιτησεων και δεν χρειαζοντε ολα αυτα τα λιπασματα.Με το flourish καλυπτεσαι.Η αλγη μπορει να εμφανιστει ξαφνικα γιαυτο καλυτερα να προλαμβανεις γιατι μετα ειναι δυσκολα τα πραγματα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
nano cube gianelos Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 01-10-10 21:50
Φως για nano cube 7lt ant-mi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-11-09 20:39
nano cube klkwnsta Αρχάριοι γλυκού νερού 0 18-04-09 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10182 seconds with 16 queries