Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-09, 22:01
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Αρρωστη Vallisneria?

Καλησπερα, αγορασα μια Vallisneria για το νεο ενυδρειο που στηνω. Οταν την πηρα δεν ηταν σε καλη κατασταση τα φυλλα της (διαφανα και λιγο κιτρινα), υποθετοντας πως θα εφταιγαν οι συνθηκες του ενυδρειου στο pet shop, την πηρα και την φυτεψα στο δικο μου. Την εχω 5 μερες και η κατασταση χειροτερευει, μπορει να θελει καποιο χρονο μεχρι να προσαρμοστει ή δεν υπαρχει ελπιδα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-09, 22:42
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakouras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, αγορασα μια Vallisneria για το νεο ενυδρειο που στηνω. Οταν την πηρα δεν ηταν σε καλη κατασταση τα φυλλα της (διαφανα και λιγο κιτρινα), υποθετοντας πως θα εφταιγαν οι συνθηκες του ενυδρειου στο pet shop, την πηρα και την φυτεψα στο δικο μου. Την εχω 5 μερες και η κατασταση χειροτερευει, μπορει να θελει καποιο χρονο μεχρι να προσαρμοστει ή δεν υπαρχει ελπιδα?
καλησπερα. σιγουρα θελει το χρονο της. τι vallisneria ειναι? και πως την εχεις φυτεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-09, 22:58
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Spiralis. Eχω απλα βυθισει τις ριζες τις στο χαλικι. Επρεπε να κανω και κατι αλλο? (Στο ενυδρειο εχω βαλει και υποστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-09, 23:06
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kakouras Εμφάνιση μηνυμάτων
Spiralis. Eχω απλα βυθισει τις ριζες τις στο χαλικι. Επρεπε να κανω και κατι αλλο? (Στο ενυδρειο εχω βαλει και υποστρωμα.
καποιο λιπασμα εχεις βαλει σε υγρη μορφη καλο θα της κανει. εγω της φυτευω και πανε καλα εκτοσ αυτου θελει χρονο και αρκετο φως. σε τι ενυδρειο τησ εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-09, 13:01
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Εχω ενα 60L, με θερμαστατη 100W, και εσωτερικο φιλτρο 380L/h, μια λαμπα 15W με ανακλαστηρα, εχει 6 ποντους χαλικι ψιλο και απο κατω υποστρωμα της JBL. Mεσα στο ενυδρειο υπαρχει αυτη τη στιγμη μονο η Vallisneria και 2 ριζες mopani.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-09, 18:55
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Βοηθεια.....Το φυτο χειροτερευει. Σχεδον ολα τα φυλλα της εχουν γινει διαφανα και ενα μεγαλο μερος απο αυτα εχει σαπισει. Xθες προσθεσα Ferropol της JBL και προς το παρων καμμια βελτιωση ( το αντιθετο μαλιστα). Υπαρχει περιπτωση να συνελθει, ακομα και αν χασει τα φυλλα του? Μηπως να το βγαλω? Υπαρχει περιπτωση να κανει κακο στη χημεια του ενυδρειου? Το ενυδρειο ακομα το στρωνω, σε λιγο νομιζω θα ειναι ετοιμο να μπουν ψαρια, τι κανω περιμενω ή προχωραω ακαθεκτος? Αμμωνια εχω 0,25mg/l, και η λαμπα ειναι αναμενη 9 ωρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-09, 19:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Χαχαχχα ότι ετοιμαζόμουν να σου γράψω π=3,14 ώρες φωτισμού.
Υπομονή κάνε μήπως και καλυτερεύσει.
Όπως έγινε η φάση περίμενε μήπως και ανακάμψει, αλλά μην το πειράζεις το φυτό καθόλου.
Παλιότερα που την είχα βάλει σε φυτεμένο ενυδρείο, έκανε τα ίδια κόλπα και τελικά την έχασα.
Καμιά φορά, είναι να μην σε πάει μου φαίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-09, 20:09
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ετσι ειναι. 2,8π (χαχα) ειναι καλα ή να μειωσω τις ωρες φωτισμου? Μπορει να φταιει αυτο? Ευχαριστω φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-09, 20:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τα φυτά πάντα περνάνε ένα στάδιο "ζαζά" κοινώς ζαβλάκωσης μετά από κάθε μεταφύτευση.
Από την ώρα που το πήρες ήδη ζαζά, μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις μήπως και ανακάμψει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-09, 20:33
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

οκ λοιπον, υπομονη και ενα ευχελαιο που προτεινεις και βλεπουμε. Σ'ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-03-09, 13:27
jockler Ο χρήστης jockler δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Εγω πάντως έχω αγοράσει 2 φορές τη Valisneria americana.Την 1η φορά την είχα κάτω απο τη λάμπα (96l με 18w φως) και είχα τα ίδια ακριβώς προβλήματα που περιγράφεις. Πριν 15 μέρες αγόρασα ξανά το ίδιο φυτό αλλα αυτή τη φορά το έχω βάλει μπροστα-προς τα δεξιά και πάλι τα ίδια προβλήματα έχω.Τα υπόλοιπα φυτά (2 εχινοδοροι , 2 κρυπτοκορίνες και 3 ανουμπιες νάνα τρέχουν κανονικά!Ισως το φώς??Ισως Κάτι άλλο? τι να πώ. Πάντως δέν θα ξαναπάρω....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-03-09, 19:19
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Εχω μια υποψια μηπως φταιει το pet shop. Τα φυτα του δεν ηταν σε καλη κατασταση και δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο οτι η Valisneria και ο Echinodorus bleheri που αγορασα απο το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι τα μοναδικα φυτα που δεν πανε καλα στο ενυδρειο μου, σε αντιθεση με αυτα που αγορασα απο ebay (Cryptocoryne spiralis, Anubias barteri, Star Moss ,Crinum thaianum, Java Moss) που φαινονται γεματα υγεια παρα την ταλαιπορια τους! Δεν ξερω λοιπον μηπως εχουν καποια αρρωστια ή ελλειψη καποιου στοιχειου, παντως στις 20 και πλεον μερες που τα εχω μαλλον προς το χειροτερο πανε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-09, 21:20
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

μηπως ριχνεις excel σαν υποκαταστατο co2; εγω παρατηρησα οτι οταν αρχισα να ριχνω excel αρχισε να μου χαλαει με τον τροπο που λες και η δικια μου βαλισνερια.βεβαια δεν μπορουμε να το γενικευσουμε αυτο, αλλα το αναφερω επειδη το παρατηρησα στη δικια μου περιπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-09, 21:28
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Δεν εχω ριξει excel, το μοναδικο φαρμακο που εχω ριξει ειναι Ferropol, που ουσιαστικα ειναι σιδηρος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-09, 23:19
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Τι έγινε δεν ξανάγραψες.... Κόψε όλα τα αδύναμα φύλλα και θα σου προκόψει, αν δεν την έχεις πετάξει ήδη
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-09, 17:48
kakouras Ο χρήστης kakouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Συνηλθε. Σαπισε ενα μεγαλο μερος του φυτου και αρχισε να πεταει βλασταρακια που τωρα εχουν γινει πια μεγαλουτσικα οποτε οπως ειπε ο αγαπητος mod παραπανω ηταν το σταδιο ζαζα. Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-04-09, 15:37
Το avatar του χρήστη gleboukas
gleboukas Ο χρήστης gleboukas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Kalamaki - Alimos
Μηνύματα: 283
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gleboukas
Προεπιλογή

παιζει ρολο και τι βυθο εχει βαλει .
εγω εχω 2 ενυδρεια και στα δυο εχω βαλω το πολυ ψιλο χαλικι που ειναι σχεδον σαν αμμο και ολες η βαλισινεριες που εχω βαλει μου εχουν πνηξει και τα δυο ενυδρεια μαλιστα στο ενα χωρις co2 και λιπασματα παρα μονο λιγο flurish 2 καπακια καθε 2 εβδομαδες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρωστη Ανούμπια snappys Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-01-08 00:31
Κλάδεμα Vallisneria... Maverick Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-06-05 13:18
Rosy barb έγκυος ή αρρωστη;;; afrodite Γλυκό νερό - Γενικά 7 22-03-04 11:36
Vallisneria ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ !! γαυρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 11-09-03 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05844 seconds with 13 queries