Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-10, 01:08
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή Περι led ο λογος

Επειδη αρκετοι χρησιμοποιουν λεντοταινιες για τον φωτισμο του ενυδρειου τους θα ηταν καλο να ελεγε ο καθενας την εμπειρια του.Ειδικοτερα βεβαια στα φυτεμενα ενυδρεια αλλα και γενικοτερα.

Η δικη μου εμπειρια ειναι σε ενα 30λιτρο γαριδοενυδρειο , στο οποιο εχω μεσα ευκολα φυτα, οπως java fern , moss , κερατοφυλλο και ανουμπια.Στην αρχη παρατηρησα ,οτι τα φυτα για περιπου ενα μηνα ηταν στασιμα και δεν αναπτυσσονταν .Μετα ,ομως ,αρχισαν οι μοςς και το κερατοφυλλο να αναπτυσσονται και επειδη ειχα αρκeτη java moss εφτιαξα ενα moss wall ,το οποιο μετα απο 2 βδομαδες αρχισε και εβγαινε απο την σιτα.Απ΄την αλλη το java fern εδω και 4 μηνες δεν εχει αναπτυχθει καθολου αλλα ουτε εχει χαλασει.

Οι λεντοταινιες, που χρησιμοποιω,ειναι σαν αυτες στην πρωτη εικονα και ειναι 4 σειρες με 24 λεντ καθε σειρα.

Επισης αλλαξα πριν μια βδομαδα την μια 24αρα λαμπα στο 100αρι ενυδρειο με 5 λεντ των 3w το καθενα.(τωρα εχω 2χ24grolux και 5χ3w λεντ)
Ειναι ακομα νωρις για εντυπωσεις αλλα αυτο που προσεξα ειναι οτι τα κοκκινα φυτα εγιναν πιο εντονα ,ειδικα στις κορυφες.(τα φυτα που εχω ειναι αρκετα δυσκολα <<<Raven>>)

Τα χαρακτηριστικα των λεντ
Lens Colour : Water Clear
Emitting Colour: White Colour
Intensity Type: 120~140Lm
Viewing Angle: 120&atilde;‚&acirc;°
Forward Voltage :3.3V~3.5V
Forward Current: 700mA
Colour temperature :5500K-7500K

Μερικοι λενε πως μετα απο καποιο καιρο τα λεντ παιρνουν υγρασια,στα δικα μου ακομα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-10, 01:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια τον τελευταίο καιρό έχω λιώσει στο διάβασμα για να δω τι ακριβώς τιμές χρειάζονται για το φωτισμό ενός φυτεμένου με led. Δεν έχω καταλήξει κάπου 100%, αλλά είμαι σε καλό δρόμο. Δεν ξέρω αν έχω κάνει τραγικά λάθη στις απλοποιήσεις και γενικεύσεις, που είναι και λίγο απαραίτητες, αλλά με πρόχειρους υπολογισμούς μου φαίνεται ότι έχεις πολύ λίγο φως. Μου βγήκε ότι έχεις στον πάτο του ενυδρείου γύρω στα 110lux, ενώ ένα σύστημα χαμηλού φωτισμού χρειάζεται γύρω στα 500lux και πάνω. Ξαναλέω ότι μπορεί να έχουν απλοποιηθεί πολλά πράγματα και ίσως να έχουν γίνει και λάθη, αλλά έτσι μου βγήκε! Βέβαια λόγω led μπορεί να έχεις πολύ καλύτερο PAR, κάτι το οποίο δεν μπορώ να υπολογίσω, αλλά μόνο μετριέται. Οι τιμές που έβαλες πάνω είναι για τις ταινίες και όχι για αυτά των 3W έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-10, 09:31
Το avatar του χρήστη Panagiotis07
Panagiotis07 Ο χρήστης Panagiotis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: N.Ιωνια
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Eγώ παιδιά έχω 4μ απο 60 led στα 12v που τις ντιμάρω
2m warm white
1m cold white
1m red

warm kai red στα 260lm
cold 350 lm

τις έχω με τροφοδοτικό 72w 6A
Το ενυδρείο έχει ύψος 50 εκ και μπρορώ να πώ ότι σίγουρα δεν κάνει για υψηλών απαιτήσεων, για anubias και echinodorus που έχω κρατάνε σταθερά.

σίγουρα άμα έβαζα στο φυτεμένο μου θα πρόσθετα στα παραπάνω μερικές ροζ και cold και δεν ξέρω άμα θα έφτανε.
χοντρικά νομίζω ότι θα αρκούσε με 10m διαφόρων φασμάτων.
3.4w*10 =34w,σίγουρα δεν είναι 108w ,αλλά αμφίβολα τα αποτελέσματα

στο νάνο με 3 σποτ led cold white πού έβαλα τώρα, η riccia χάνει το χρώμα τις σιγά σιγά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-10, 10:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορείς να μου πεις τα lumens του κάθε σποτ, την απόσταση των σποτ από την επιφάνεια του νερού και το ύψος του νερού στο ενυδρείο που τα έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-10, 11:01
Το avatar του χρήστη Panagiotis07
Panagiotis07 Ο χρήστης Panagiotis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: N.Ιωνια
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

26 cm υψος και έχουν απόσταση όυτε 1cm
Τα lumens δεν τα ξέρω,αλλά είναι από τα πιο δυνατά αν όχι τα πιο δυνατά. έχουν 24led επάνω και είναι για 220v
(riccia χαλί)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-10, 11:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Προσπαθώ να το υπολογίσω, αλλά μου βγαίνει τρελό νούμερο που δεν υπάρχει! Αυτό το 1cm μου κάνει τη χαλάστρα! Θες να το πας μία στους 10 πόντους να κάνουμε τη δουλειά μας;! Περίμενε, θα τη βρω την άκρη!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-10, 11:46
Το avatar του χρήστη Panagiotis07
Panagiotis07 Ο χρήστης Panagiotis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: N.Ιωνια
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώ να το υπολογίσω, αλλά μου βγαίνει τρελό νούμερο που δεν υπάρχει! Αυτό το 1cm μου κάνει τη χαλάστρα! Θες να το πας μία στους 10 πόντους να κάνουμε τη δουλειά μας;! Περίμενε, θα τη βρω την άκρη!
δεν σε πιάνω
τι θες να υπολογίσεις??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-10, 12:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πόσα lux έχεις στον πάτο του ενυδρείου σου. Η riccia χρειάζεται πάνω από 1500.
-------------------------
Δεν ξέρω που κάνω το λάθος, είναι και πολλές οι αοριστίες, αλλά μου βγαίνει ότι έχεις πάρα πολύ φως. Αν ήξερα περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες ίσως να έβγαινε κάτι πιο σίγουρο. Ίσως να είναι πολύ στενής γωνίας τα σποτ και να μην πηγαίνει το φως παντού.

Αν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με φωτισμό επαγγελματικά εδώ μέσα ας με βοηθήσει (παλιοπολυτεχνείο πότε θα σε τελειώσω!).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 21-03-10 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-10, 12:23
Το avatar του χρήστη Panagiotis07
Panagiotis07 Ο χρήστης Panagiotis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: N.Ιωνια
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα lux έχεις στον πάτο του ενυδρείου σου. Η riccia χρειάζεται πάνω από 1500.
-------------------------
Δεν ξέρω που κάνω το λάθος, είναι και πολλές οι αοριστίες, αλλά μου βγαίνει ότι έχεις πάρα πολύ φως. Αν ήξερα περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες ίσως να έβγαινε κάτι πιο σίγουρο. Ίσως να είναι πολύ στενής γωνίας τα σποτ και να μην πηγαίνει το φως παντού.

Αν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με φωτισμό επαγγελματικά εδώ μέσα ας με βοηθήσει (παλιοπολυτεχνείο πότε θα σε τελειώσω!).
Eσυ το πας πολύ επιστιμονικά!Εγώ είμαι πιο πρακτικός άνθρωπος!
Αν δώ ότι χειροτερεύει θα βάλω και άλλη μια λάμπα άλλου φάσματος!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-10, 12:25
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αλήθεια τον τελευταίο καιρό έχω λιώσει στο διάβασμα για να δω τι ακριβώς τιμές χρειάζονται για το φωτισμό ενός φυτεμένου με led. Δεν έχω καταλήξει κάπου 100%, αλλά είμαι σε καλό δρόμο. Δεν ξέρω αν έχω κάνει τραγικά λάθη στις απλοποιήσεις και γενικεύσεις, που είναι και λίγο απαραίτητες, αλλά με πρόχειρους υπολογισμούς μου φαίνεται ότι έχεις πολύ λίγο φως. Μου βγήκε ότι έχεις στον πάτο του ενυδρείου γύρω στα 110lux, ενώ ένα σύστημα χαμηλού φωτισμού χρειάζεται γύρω στα 500lux και πάνω. Ξαναλέω ότι μπορεί να έχουν απλοποιηθεί πολλά πράγματα και ίσως να έχουν γίνει και λάθη, αλλά έτσι μου βγήκε! Βέβαια λόγω led μπορεί να έχεις πολύ καλύτερο PAR, κάτι το οποίο δεν μπορώ να υπολογίσω, αλλά μόνο μετριέται. Οι τιμές που έβαλες πάνω είναι για τις ταινίες και όχι για αυτά των 3W έτσι;
Η τιμη που λες για τα 110lux ειναι μονο για τα λεντ?Οχι μαζι με τις δυο 24αρες grolux ε?Ξερεις η μια grolux (24w) ποσα lux αποδιδει στον πατο του ενυδρειου?Αυτο το ρωταω για να δω, αν αντικαθιστωντας την μια grolux με 5 λεντ των 3w αν τα lux ειναι περισσοτερα η λιγοτερα.Τα χαρακτηριστικα που εδωσα ειναι για τα σποτακια,οχι για τις ταινιες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-03-10, 12:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πριν γράψω οτιδήποτε άλλο να ξεκαθαρίσω ότι οι γνώσεις που έχω χρησιμοποιήσει για τους υπολογισμούς είναι στο πολύ περίπου, αφού στη σχολή δεν μάθαμε για φωτισμό ενυδρείων, αλλά χώρων. Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω συμπληρωματικά τύπους για την απορρόφηση του φωτός κατά τη διέλευσή του μέσα από το νερό, αλλά που και που χτυπάω σε τοίχο, γιατί δεν είναι πράγματα που είναι ευρέως γνωστά για να είναι εύκολη η πρόσβασή μου σε κάθε λεπτομέρεια. Όμως προσπαθώ και αν υπάρχει κάποιος που το κάνει αυτό χρόνια θα με βόλευε να μου δώσει ένα μπούσουλα!

Από εκεί και πέρα, ο υπολογισμός που έκανα ήταν για τις ταινίες. Δώσε μου λίγο μήπως βρω πληροφορίες για τις Grolux. Τις έχεις με ανακλαστήρες μία μία, σε διπλό ανακλαστήρα, σκέτες, πες μου ό,τι ξέρεις να δω τι μπορώ να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-10, 12:43
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Τωρα την πατησες φιλε μου,θα λιωσεις στις πραξεις...
Η καθε λαμπα εχει τον δικο της ανακλαστηρα και η αποσταση τους απο τον πατο του ενυδρειου ειναι 40cm.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-03-10, 13:26
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Λοιπόν, μου βγήκες γύρω στα 2900lux, κάτι που σημαίνει ότι έχεις (θεωρητικά) αρκετό φως για κάθε φυτό.

Παιδιά, άμα κάνω λάθος θα σας κάψω τα φυτά! Σας το λέω να το ξέρετε!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-03-10, 14:22
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

2900lux ειναι ο υπολογισμος σου για τα λεντ(3χ5w) με τις 2 grolux?
αμα λαμπαδιασει το ενυδρειο....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-03-10, 14:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ναι, για όλα μαζί. ¶μα θες μπορώ να σου πω και πόσα τέτοια led χρειάζεσαι για να αντικαταστήσεις πλήρως τις φθορισμού (με κάθε επιφύλαξη πάντα!).


Βασικά το έκανα ήδη. Θες 48, αλλά επειδή αυτά που έχεις καίνε πολύ θα έβρισκα κάποια άλλα με καλύτερη απόδοση και μικρότερη γωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-03-10, 14:38
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

ναι γιατι οχι.
(σ'ευχαριστω παρα πολυ που καθεσε κ κανεις πραξεις για μενα)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-03-10, 14:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Είχα χρόνο και επειδή με ενδιαφέρει πολύ το ζήτημα ελπίζω να εμφανιστεί κάποιος και να μου πει ότι τα κάνω σωστά! Είμαι από αυτούς που πριν κάνουν κάτι σημαντικό (δηλαδή παραπάνω από όσο αντέχει η τσέπη τους!) το ψάχνουν μέχρι αηδίας!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-03-10, 14:48
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

να πω οτι τα λεντ (3w) τα εβαλα επηρεασμενος απο αυτο το σιτε
http://www.greenneedle.co.uk/LED2.html.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι TDS... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-13 17:56
ο λογος στους εμπειρους. nikolas678 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 22-03-08 21:56
περι Riccia ο λογος.. Γιώργος06 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 21-11-07 14:45
Περι κεραμεικων(μακαρονι) ο λογος Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-09-06 06:59
Περι Τ5/Τ8/PC ..... Discos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 10-09-05 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09314 seconds with 13 queries