Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-09-08, 18:49  
Τι ψάρια να προτιμήσω;
 
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun
Member
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος 19-09-08, 18:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας (μετά από αρκετό καιρό απουσίας)!

Έχω στη κατοχή μου ένα ενυδρείο 63lt το οποίο αυτή τη στιγμή έχει ως κάτοικο μονάχα ένα σαλιγκάρι. Αριστερά και δεξιά έχει ψιλό χαλίκι ενώ στη μέση έχω σχηματίσει ένα δρομάκι από άμμο. Επίσης αριστερά και δεξιά υπάρχουν κορμοί οι οποίοι ενώνονται στη μέση δημιουργώντας κάτι σαν γέφυρα. Από φυτά έχω μόνο ένα είδος Anubia χαμηλής, το οποίο έχω φυτέψει στις ''ρίζες'' των κορμών ενώ έχω και άλλο ένα είδος που θυμίζει στάχυ και είναι χαμηλό επίσης.

Ξέρω πως μια φωτογραφία θα έδινε μια άριστη εικόνα και επιφυλάσσομαι για το μέλλον.

Τι ψάρια λοιπόν θα μπορούσαν να ζήσουν σε αυτό; Αυτό που εγώ σκέφτομαι είναι κάποιο κοπάδι ή συνδυασμός κοπαδιών.

Αν χρειαστείτε περισσότερες πληροφορίες πείτε μου.

Καλώς σας βρήκα και πάλι!
Εμφανίσεις: 9041
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 25-09-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα ψαρια που λεει (πριστελλα) θελουν 55 λιτρα τα νεον θελουν επισης 50.
Το οτι κολυμπουν και τα 2 στο μεσο του ενυδρειου ειναι σωστο.
Το οτι θα φαινονται σκορποχωρι ειναι αληθεια αλλα θα ισχυει ειτε εχει ενα κοπαδι ειτε τρια διοτι ειναι μικρο ενυδρειο και δεν εχουν χωρο να κολυπησουν κατα μηκος ωστε να δωσουν την αισθηση του κοπαδιου.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-09-08, 14:35
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην hellenicsun
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ 63 λιτρα νερο ή ογκος ενυδρειου?
Καλή ερώτηση. 63lt είναι ο όγκος του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 25-09-08, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Οριακα δηλαδη αλλα αποδεκτο 25 ψαρια με τελικο μεγεθος 5 εκατοστα μεγιστο εφοσον ειναι φυτεμενο ενυδρειο και εχει καλη φιλτρανση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια που λεει (πριστελλα) θελουν 55 λιτρα τα νεον θελουν επισης 50.....
25 ψαρια σε 63 λιτρα?
Το προφιλ λεει 50 λιτρα ΜΙΝΙΜΟΥΜ αλλα μονα τους και οχι στο αριθμο που ανεφερες.
"Peaceful, active and a good community fish. Will school in groups of 6 or more"
http://www.theaquariumwiki.com/Pristella_maxillaris
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-09-08, 14:39
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην hellenicsun
Προεπιλογή

¶ρα, το θέμα του κοπαδιού καλό θα ήταν να το ξεχάσω, δεδομένων των λίτρων μου.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-09-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αυτα που λεω δεν τα κατεβαζω απο την κουτρα μου.
Ειναι ο γενικος κανονας λιτρων και πληθυσμου του Michel Martin ιχθυολογου και χομπιστα που το αναφερει στο βιβλιο του "ΕΝΥΔΡΕΙΑ".
Αν πρεπει καποιον πρεπει να διαψευσεις ειναι αυτον...
Επιμενω φιλε hellenic οτι 2 κοπαδια των 10 περιπου ατομων ειναι αποδεκτα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-09-08, 14:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα, το θέμα του κοπαδιού καλό θα ήταν να το ξεχάσω, δεδομένων των λίτρων μου.
Οχι απαραιτητα, αλλα κοιτα κι αυτα τα ψαρια με την πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα
Kribensis
http://images.google.com/images?svnu...ulcher&spell=1
http://www.theaquariumwiki.com/Kribensis_(Krib)
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/468.htm
Μπορεις να ασχοληθεις με το συγκεκριμενο βιοτοπο που ζουν αυτα τα ψαρια (αν σου αρεσουν) http://fish.mongabay.com/biotope_afr...frican%20River

Κανενας αλλος δεν θα προτεινει ρε παιδια?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που λεω δεν τα κατεβαζω απο την κουτρα μου.
Ειναι ο γενικος κανονας λιτρων και πληθυσμου του Michel Martin ιχθυολογου και χομπιστα που το αναφερει στο βιβλιο του "ΕΝΥΔΡΕΙΑ".
Αν πρεπει καποιον πρεπει να διαψευσεις ειναι αυτον...
Επιμενω φιλε hellenic οτι 2 κοπαδια των 10 περιπου ατομων ειναι αποδεκτα.
Καποιο λινκ? που τα λεει αυτα
ή μια αντιγραφη του κειμενου?
Το προτεινει αυτο σε αρχαριο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-09-08 στις 14:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-09-08, 14:55
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην hellenicsun
Προεπιλογή

Αυτό όμως που θα ήθελα να καταλάβετε είναι πως είστε και οι δύο άνθρωποι με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, και οι οποίοι προφανώς έχετε τα επιχειρήματα σας.

Εγώ όμως είμαι σαν ''ψάρι έξω από το νερό'' (για να χρησιμοποιώ και λόγια που ταιριάζουν στο χόμπι μας) και ως αποτέλεσμα δε ξέρω ποιόν να ακούσω. Καταλαβαίνετε ελπίζω.

Δε σας παρεξηγώ ούτε θέλω να φανώ αγενής ή κάτι τέτοιο. Η βοήθεια σας είναι περισσότερο από πολύτιμη (καθώς συμμετέχετε ενεργά σε ένα μικρό μου ''όνειρο'') αλλά, στο θέμα που συζητάμε τώρα, με έχετε μπερδέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-09-08, 14:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το βιβλιο του ΕΝΥΔΡΕΙΑ που κυκλοφορει απο τις εκδοσεις ΒΑΣΔΕΚΗΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-09-08, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
....αλλά, στο θέμα που συζητάμε τώρα, με έχετε μπερδέψει.
Φιλε μου ειναι απλο.
Στην αρχη δεν βαζουμε "δυσκολα" προβληματα προς λυση
και η μεγαλη ιχθυοφορτωση ειναι ενα προβλημα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-09-08, 15:02
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Hellenic δικιο εχεις αλλα δεν κανουμε επιδειξη γνωσεων απλα να σε βοηθησουμε θελουμε.Απλα με τον συνχομπιστα Δελτα εχουμε μια μικρη διαφωνια.
Εγω επιμενω κιολας τοσο πολυ επειδη εκτος της πηγης που προανεφερα το εχω δοκιμασει στο παρελθον στο 65αρι μου με καρδιναλιους και ναννοστομους χωρις κανενα προβλημα και το ειχα λατρεψει κιολας!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-09-08, 15:09
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην hellenicsun
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Hellenic δικιο εχεις αλλα δεν κανουμε επιδειξη γνωσεων απλα να σε βοηθησουμε θελουμε.Απλα με τον συνχομπιστα Δελτα εχουμε μια μικρη διαφωνια.
Εγω επιμενω κιολας τοσο πολυ επειδη εκτος της πηγης που προανεφερα το εχω δοκιμασει στο παρελθον στο 65αρι μου με καρδιναλιους και ναννοστομους χωρις κανενα προβλημα και το ειχα λατρεψει κιολας!
Το ήξερα πως θα παρεξηγηθώ

Φυσικά και δε κάνετε επίδειξη γνώσεων, ούτε υπονοήθηκα κάτι τέτοιο! Φυσικά και εκτιμώ ιδιαίτερα τη βοήθεια σας, χωρίς την οποία σίγουρα θα είχα ήδη κάνει κάποιο λάθος βήμα το οποίο θα μου κόστιζε.

Απλά, η διαφωνία σας με μπερδεύει.

¶ρα κατά τη δική σου γνώση και εμπειρία, δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με ένα μικρό αριθμό από κάθε είδος.

delta66, το ψάρι που προτείνεις, αν διάβασα σωστά καλό θα ήταν να το κρατηθεί σε ζευγάρι, σωστά; Αυτό είδα πως φθάνει τα 10cm μέγεθος. Φυσικά, στο δικό μου ενυδρείο δε πρόκειται (πιστεύω) να φτάσει σε τέτοιο μέγεθος αλλά, το γεγονός του ότι πρόκειται για είδος που μεγαλώνει, δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στο δικό μου ενυδρείο; Βέβαια, για να το προτείνεις, κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-09-08, 15:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

To ψαρι που σου προτεινει ο Δελτα ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου και μεγαλωνει εως 10 εκατοστα ακομα και στα δικα σου λιτρα, το μοναδικο προβλημα που εχει ειναι οτι αν το ζευγαρι γεννησει(πολυ πιθανο) πρεπει να βρεις να δωσεις καπου τα μωρα διοτι θα λιτρα σου σηκωνουν μονο ενα ζευγαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-09-08, 16:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ψαρι που σου προτεινει ο Δελτα ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου και μεγαλωνει εως 10 εκατοστα ακομα και στα δικα σου λιτρα, το μοναδικο προβλημα που εχει ειναι οτι αν το ζευγαρι γεννησει(πολυ πιθανο) πρεπει να βρεις να δωσεις καπου τα μωρα διοτι θα λιτρα σου σηκωνουν μονο ενα ζευγαρι.


Ενα ζευγαρι στα λιτρα σου ειναι ΟΚ. (και γιατι δεν θα μεγαλωσουν δεν καταλαβα?)
Κατα τα αλλα δεν ειναι κακο να διαφωνεις με καποιον, ουτε υπαρχει λογος παρεξηγησης.
Εσυ διαβαζεις και αποφασιζεις.
Πουθενα δεν θα βρεις τις ιδιες αποψεις σε ενα θεμα.


Επαλαναμβανω οσο λιγοτεροι παραγοντες δυσκολιας στην αρχη τοσο πιο καλα.

-------------------------

τι θυμηθηκα?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26782
Και ο Αλεξανδρος που τα δινει ειναι απο τους καλους χομπιστες.
Πιστευω ειναι τεφαρικια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-09-08 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-09-08, 21:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Λιγο προσοχη με αυτες τις ιστοσελιδες, δεν ειναι κι οτι πιο εγκυρο (οπως καθε τι που εχει τη λεξη wiki μεσα...)
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-09-08, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζα απο οσα προφιλ ειχα δει οτι ηταν απο τις εγκυρες (aquarium wiki).
(με τις υποχωρησεις της φυσικα).
To αλλο λινκ που εδωσα (fishprofiles)?
Εχεις να προτεινεις καποια αλλη?
Τουλαχιστον για το θεμα εδω.
kirbs, neon, κλπ

φυσικα η διασταυρωση πληροφοριων ειναι αναγκαια παντα στο νετ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 26-09-08, 13:53
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην hellenicsun
Προεπιλογή

Καλημέρα - Καλησπέρα σε όλους!

Κάθισα και σκέφτηκα τι ακριβώς θα ήθελα από το ενυδρείο μου, πώς το φαντάζομαι και πώς θα το ευχαριστηθώ βλέποντας το. Αποφάσισα λοιπόν να βάλω κοπαδάκι, έστω κι αν δε δω τη συμπεριφορά που θα ήθελα λόγω μεγέθους του ενυδρείου. Τώρα, τι είδη; Αυτά που παραθέτω παραπάνω μου αρέσουν και περισσότερο. Βέβαια, είμαι ανοικτός σε κάθε πρόταση.

Όσο για τις σημερινές μετρήσεις, δε γράφω τίποτα.. Τα ίδια!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-09-08, 23:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζα απο οσα προφιλ ειχα δει οτι ηταν απο τις εγκυρες (aquarium wiki).
(με τις υποχωρησεις της φυσικα).
To αλλο λινκ που εδωσα (fishprofiles)?
Εχεις να προτεινεις καποια αλλη?
Τουλαχιστον για το θεμα εδω.
kirbs, neon, κλπ

φυσικα η διασταυρωση πληροφοριων ειναι αναγκαια παντα στο νετ
Γενικως δεν υπαρχει καμμια εμπιστοσυνη οταν βλεπεις πινακακια και κανονες του στυλ αυτα τα ψαρια για αυτα τα λιτρα, τα αλλα ειναι συμβατα με τουτα και διαφορες τετοιες ιντερνετινιές. Ειδικα οταν εχουν πολλα χρωματακια και κορδελες, κι οταν ειναι φτιαγμενες χωρις λογο απο ανθρωπους νεους στο χομπι που λενε ας κανω κι εγω λιγο επειδη μπορω.
Περα απο το πρωτο λινκ παρακατω που χρησιμοποιω και για το περιοδικο για να τσεκαρω καθε ψαρι σε καθε αρθρο (ειτε δικο μου ειτε αλλουνου), οταν θελω να μαθω πληροφοριες για καποιο ψαρι (που δεν εχουν τα γαλλικα φορουμ οπου υπαρχουν ανθρωποι με χρονια στο κουρμπετι και δαγκωμενοι με την σωστη πληροφορια) το γκουγκλαρω και "κρινω" απο την ιστοσελιδα που βρισκομαι αν ειναι εγκυρη η οχι. Κι ετσι θαπρεπε να κανει ο καθενας, συν τις συζητησεις στα φορα με παλιους. Το ιντερνετ δεν ειναι ΠΑΝΤΑ χρησιμο οταν δεν ξερεις να το χρησιμοποιησεις...

http://www.webcityof.com/miffidx.htm (πατηστε το γραμμα απο το οποιο αρχιζει το ονομα του ειδους που ψαχνετε - μετα πατηστε το ψαρακι διπλα στην ονομασια για να ανοιξει η σελιδα) Το εγκυροτερο: Δεν εχει πληροφοριες για το πως να κρατας το ψαρι στο ενυδρειο, αλλά ειναι παντα προσφατα ενημερωμενο για την ονομασια και την περιγραφη, και σιγουρες πληροφοριες για γεωγραφικη προελευση, βιοτοπο, παραμετρους νερου, μεγεθος, διατροφη κλπ.

http://www.cichlidae.com/gallery/default.php (για κιχλιδες) με επωνυμους συνεργατες

http://www.tsamisaquarium.gr

http://www.malawicichlidhomepage.com/index_eng.html

http://www.planetcatfish.com/catelog/index.php σοβαροτατο για γατοψαρα

Ειναι κι αλλα αλλά δεν εχει νοημα, μια ματια στην κατηγορια Ιστοσελιδες στο ιντερνετ θαναι χρησιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 27-09-08, 00:48
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

http://www.cichlidae.com/gallery/default.php

το παραπανω το προτεινω και εγω 1ον γραφουν πολλοι ανθρωποι με απιστευτες γνωσεις ο καθενας στον τομεα του ενδεικτικα στα apistogramma ο mike wise στις κιχλιδες δυτικης και κεντρικης αφρικης ο anton lamboj στις κιχλιδες των μαλαουι , ταγκανικα , βικτωρια ο ad konings http://www.aquarist.gr/index.php?opt...d=108&Itemid=1

επισης δεν εχει πληροφοριες για ειδη για τα οποια δεν υπαρχουν ακριβεις πληροφοριες

για apistogramma και carachins με ακριβεις πληροφοριες και πολλες φωτογραφιες ειδων και των βιοτοπων τους χωρις την παραμικρη περιπτωση λανθασμενης αναγνωρισης ειδους και αρκετα αρθρα αποστολων στην αμαζονια για ανευρεση απιστο με πληροφοριες παραμετρων νερου παρμενες στον τοπο συλλογης των ψαριων
http://apisto.sites.no/default.aspx
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 27-09-08, 00:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικως δεν υπαρχει καμμια εμπιστοσυνη οταν βλεπεις .....
Εκτος του πρωτου αυτα κοιταζω και γω.

Το πρωτο τωρα για να δεις πληροφοριες για ενα ψαρι σε στελνει με λινκ στο fishbase.org αρχικα (το οποιο το θεωρω πιο αξιοπιστο απ'ολα) και μετα aquahobby.com και το badmanstropicalfish.com που δεν ειναι κατι το διαφορετικο απο τα theaquariumwiki.com, fishprofiles.com, σε λαθακια, ανακριβιες και ψιλο-υποχωρησεις σε πολλα ψαρια.

Οταν ενδιαφερομαι για ενα ψαρι, διασταυρωνω για σιγουρια τις πληροφοριες, πεταω τα χοντρα λανθασμενα σαιτ και στα υπολοιπα κοβω τις ακρες στις τιμες που δινουν και βαζω μερικα λιτρα παραπανω.
Και μετα κανω επαληθευση στο fishbase.org

πχ λενε μεσο ορο
θερμοκρασια 22-29 εγω θεωρω 26 με +/- 2 βαθμους, 24-27 (γιατι και τελειως σταθερες τιμες δεν κανουν καλο αφου ουτε στο πραγματικο τους περιβαλον δεν τις εχουν)
pH 5 -7 εγω θεωρω 6 με +/- 0,5 βαθμους, 5,5-6,5 (οχι μεταβλητη αλλα καπου εκει μεσα μονιμα)
Μινιμουμ λιτρα 120 εγω βαζω 180
Ετσι εχω περιθωρειο αν κατι δεν παει καλα να προλαβω τα χειροτερα.


Υπαρχουν σημαντικα στοιχεια για τη διατηρηση ειδων που πολλα προφιλ δεν τα αναφερουν, οπως αναλογια αρσενικων-θηλυκων ατομων.
Ποσα λιτρα χρειαζονται, gH, αλλά και ποσο μηκος ή υψος (πχ για τα σκαλαρια).

Εγω παντως δεν ειμαι ικανοποιημενος απο ενα σαιτ με προφιλ ψαριων.

Το auariumwiki το χρησιμοποιω επειδη δινει καποια στοιχεια τετοια και σαν αντιπαραθεση οταν προτεινονται απο συνχομπιστες πιο τραβηγμενες συνθηκες απο το ιδιο το σαιτ


ΥΓ επισης χρησιμοποω κι αυτα τα σαιτ
http://www.iucnredlist.org/search/search-basic για ειδη προς εξαφανιση
http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml απαγορευμενα ειδη για πωληση


__
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 27-09-08, 01:18
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγω παντως δεν ειμαι ικανοποιημενος απο ενα σαιτ με προφιλ ψαριων.



__

ποιο εννοεις , δεν καταλαβα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 27-09-08, 01:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιο εννοεις , δεν καταλαβα
Εχεις δικιο δεν διατυπωσα σωστα.
Εννοω, οτι δεν εχω βρει ενα σαιτ "αγια γραφη" που να με καλυπτει και να μην αναγκαζομαι να διασταυρωνω πληροφοριες.

(το "ενα" ηταν αοριστη αντωνυμια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 27-09-08, 10:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πρωτο τωρα για να δεις πληροφοριες για ενα ψαρι σε στελνει με λινκ στο fishbase.org αρχικα (το οποιο το θεωρω πιο αξιοπιστο απ'ολα)
προφανως, κι εγω για το fishbase μιλαω πιο πανω - απλα η σελιδα του λινκ που δινω ειναι πιο πρακτικη για να βριες ενα ονομα απο την ιδια την πρωτη σελιδα του fishbase!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 27-09-08, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως, κι εγω για το fishbase μιλαω πιο πανω - απλα η σελιδα του λινκ που δινω ειναι πιο πρακτικη για να βριες ενα ονομα απο την ιδια την πρωτη σελιδα του fishbase!

Ναι ειναι "λιγο" δυσκοιλιο το fishbase στο searching
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 29-09-08, 03:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τη χρουζουζεψαμε
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...ry.php?id=8135
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρια μπορεί να πάρει? KAVOURNEN Αρχάριοι γλυκού νερού 23 12-08-08 20:20
Τι ψάρια μπορώ να βάλω? tasinio Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-02-08 19:30
Τι ψάρια να βάλω? Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 17 01-03-07 22:28
Τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω ? andreasp Χρυσόψαρα 8 28-04-06 16:51
Τι ψάρια να βάλω? giannis1976 Γλυκό νερό - Γενικά 17 01-02-04 03:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09105 seconds with 12 queries