Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-11, 00:47
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή μονομαχος με επιθετικο φιν ροτ

οι συνθηκες νερου του ηταν αψογες!ολα μια χαρα ειναι,αλλα το προβλημα επιμενει και απ οτι φαινεται τον σκοτωνει
συνοψιζω λιγο την κατασταση(την εβαλα ως post και σε αλλο νημα γιατι νομιζω ταιριαζει και εκει και θα βοηθησει κοσμο!)

"παιδια εχω βαλει δεκα γραμμαρια αλατι σε δεκα λιτρα..(30 το ενυδρειο) για μια περιπτωση επιθετικου φιν ροτ σε μονομαχο...
εχω δοκιμασει και ενα σωρο φαρμακα(μελαφιξ,ή απι φουραν,ή μυξαζιν) παραλληλα με το αλατι ή και μονα τους(εννοειται μια αντιβιωτικη θεραπεια καθε φορα)...αυτα επι πολλες μερες.
βαζω και βιταμινη(δυο φορες την εβδομαδα) γιατι τον βλεπω εξασθενημενο..τοφ ιν ροτ καλα κρατει συνεχιζει ακαθεκτο...τελευταιες μερες το ψαρι βρισκεται στο βυθο,αλλα κολυμπουσε κιολας,ειχε μια ζωντανια..
σημερα εχει σχεδον καταρρευσει..ολη την ωρα στον πατο..δυσκολευεται να ισορροπησει...κολυμπαει με δυσκολια...εφαγε ολο κι ολο ενα πελετακι...
τον χανουμε; τι να κανω ;
μπανιο με πολυ αλατι φοβαμαι να του κανω στην κατασταση που ειναι..."
για πειτε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-11, 00:58
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Λοιπον επιδη προσφατα σχετικα ειχα μια περιπτωση ιδια ακριβως με την δικη σου οπου αλατια και φαρμακα δεν εκαναν τιποτα θα σου πω τι εκανα και δουλεψε.Εκοψα τα πτερυγια του με ψαλιδι και αυτο ηταν.Βγαλτον απο το νερο (καλο θα ηταν να σε βοηθησει καποιος να τον κρατησει ακινητο οσο θα κοβεις) με ενα κοψτερο ψαλιδι και φυσικα περασμενο με οινοπνευμα για αποστειρωση κοψε τα πτερυγια του.Αλατι στο νερο και καθημερινες αλλαγες 100%.Ξερω ηταν καπως απανθρωπο και βαρβαρο αλλα απο το να το αφησω στην μοιρα του το ψαρι προτιμησα να το παλεψω ετσι.Ελπιζω το ψαρι να την παλεψει γιατι οπως λες ειναι λιγο στα τελευτεα του.Εγω τον επιασα νωρις σχετικα και τις καπουλαρε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-11, 01:01
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν τα αντιβιωτικά που έχεις χρησιμοποιήσει είναι και για gram αρνητικα και για gram θετικά βακτήρια, τότε το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να δοκιμάσεις κάποιο άλλο μήπως και το βακτήριο που έχει ο μονομάχος δεν είναι ευαίσθητο στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό. Νομίζω το μελαφίξ δεν μπορεί να βοηθήσει και πολύ τώρα. Α, δοκίμασε να μη χρησιμοποιήσεις prime (βάλε κάποιο άλλο αντιχλώριο) γιατί δεσμεύει μερικά στοιχεία για να είσαι πιο σίγουρος ότι δρα όπως πρέπει το φάρμακο. Καλή συνέχεια και καλή τύχη εύχομαι.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-11, 01:08
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

να στε καλα παιδια

σκεφτομουν και γω το κοψιμο με το αποστειρωμενο ψαλιδι...τι να πω θα το συζητησω με την γυναικα μου,διοτι τον εχει μεγαλη αδυναμια και δεν θελει να ακουει για ψαλιδια κτλ..οντως δειχνει στα τελευταια του...
ευχαριστω maverick για την επισημανση..αυριο το πρωι θα κανω μια μεγαλη αλλαγη και θα προσθεσω myxazin και το παλιο αντιχλωριο πριν..
το βραδυ ισως προχωρησω στην εγχειριση...
για κουβα με πολυ αλατι να φανταστω και εσεις το απορριπτετε στην κατασταση του ε;


απο αντιβιωτικα εχω μονο myxazin και api furan...και τζενεραλ τονικ παλια χρησιμοποιησα..δεν ξερω να εχει η ελληνικη αγορα κατι αλλο διαφορετικογ ια την περιπτωση αν ξερετε πειτε παιδια...τωρα να παρω απο ebay τις εναλλακτικες αντιβιωσεις ειναι αργα,αλλα απο μαγαζι κατι γινεται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-11, 01:11
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

To ειχα δοκιμασει και αυτο πριν του κοψω τα φτερα αλλα πιστεψε για μενα περισσοτερο κακο εκανε μιας και το εξουθενοσε το ψαρι παρα κακο στο φιν ροτ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-11, 02:16
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

λαζαρε τη θερμοκρασια εχεις στο ψαρι ?
και γιατι βαζεις 10 γραμαρια σε 30 λιτρα ?

γιατι δε βαζεις 3 γραμμαρια το λιτρο αλατι ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-11, 11:32
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ετσι μου προτειναν...μαλλον δεν αντεχει ο μονομαχος;
επισης μου παν 30 γρ(αυτο που προτεινεις) μονο για μπανιο 2 μαξ 3 λεπτων(δεν το χω κανει)

θερμοκρασια για μερες ψηλα..τωρα την εριξα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γκουραμι επιθετικο sos carlos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 11-11-11 22:56
SOS Επιθετικο platy μονο το πρωι!!! pkas Αρχάριοι γλυκού νερού 4 25-01-11 21:56
επιθετικο Damsel σκοτωσε Dottyback jimmis1974 Reefsafe 11 16-11-10 00:51
Επιθετικο αγγελοψαρο;;; liakosmrm Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-10 10:23
Boηθεια--Επιθετικο Μολυ ob-la-di Ζωοτόκα 5 24-05-07 17:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04322 seconds with 12 queries