Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 12-01-08, 13:24
Το avatar του χρήστη Mary-z
Mary-z Ο χρήστης Mary-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 83
Talking galaher

γεια σε ολους! πηρα ενα καινουριο ενυδρειο 120 λιτρα, κ σκεφτομαι να του βαλω μεσα εναν καρχαρια galaher. μπορειτε να μου πειτε τι αλλο μπορω να βαλω μεσα σε ψαρικο κ γενικοτερα πως θα πρεπει να το στησω; δεν αναφερομαι στο στρωσιμο αλλα στο θεμα της διακοσμησης. στο στρωσιμο εχω εμπειρια. λεμε τωρα..
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 13-01-08, 13:31
Το avatar του χρήστη Mary-z
Mary-z Ο χρήστης Mary-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

λοιπον, για να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα. αγρια ψαρια οταν λεω εννοω αυτα που εννοουν και οι πετσοπαδες. αυτοι μου τα ονομασαν ετσι. ειπαν οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες ψαριων και αντοιστιχα ειδων ενυδρειων. τα ηρεμα, τα ημιαγρια και τα αγρια. τωρα αν εσεις τα αγρια τα ονομαζετε θυρευτες δεν διαφωνω. αυτα που σας γραφω μου τα ειπαν πολλοι πετσοπαδες και οχι μονο ενας. ολοι ετσι τις διαχωριζουν τις κατηγοριες των ψαριων και αντοιστιχα των ειδων των ενυδρειων. τωρα αν κολατε στην λεξη τι να πω. θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να καταλαβετε για ποια ψαρια μιλαω και ας μην χρησιμοποιω την σωστη ορολογια. οσο για τα οσκαρ που ρωτατε ,ναι, ειναι στο 120 λιτρο αλλα ειναι πολυ μικρα ακομη. γυρω στα 8 με 10 εκατοστα το πολυ. θα τα βαλω σε 400 λιτρο οταν δω οτι χρειαζεται. προς το παρον δεν το κρινω αναγκαιο. φιλικα παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-01-08, 13:57
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mary-z Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον, για να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα. αγρια ψαρια οταν λεω εννοω αυτα που εννοουν και οι πετσοπαδες. αυτοι μου τα ονομασαν ετσι. ειπαν οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες ψαριων και αντοιστιχα ειδων ενυδρειων. τα ηρεμα, τα ημιαγρια και τα αγρια. τωρα αν εσεις τα αγρια τα ονομαζετε θυρευτες δεν διαφωνω. αυτα που σας γραφω μου τα ειπαν πολλοι πετσοπαδες και οχι μονο ενας. ολοι ετσι τις διαχωριζουν τις κατηγοριες των ψαριων και αντοιστιχα των ειδων των ενυδρειων. τωρα αν κολατε στην λεξη τι να πω. θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να καταλαβετε για ποια ψαρια μιλαω και ας μην χρησιμοποιω την σωστη ορολογια. οσο για τα οσκαρ που ρωτατε ,ναι, ειναι στο 120 λιτρο αλλα ειναι πολυ μικρα ακομη. γυρω στα 8 με 10 εκατοστα το πολυ. θα τα βαλω σε 400 λιτρο οταν δω οτι χρειαζεται. προς το παρον δεν το κρινω αναγκαιο. φιλικα παντα.
Πρωτον ασε τι λενε οι πετσοπαδες. Δευτερον οταν αναφερουμε αγρια ψαρια συνηθως αναφερομαστε σε ψαρια που ειναι πιασμενα στην φυση και οχι εκτροφειου (η σε ψαρια θηρευτες) .Τωρα οτι τα ενυδρεια χωριζονται σε αγρια πιο αγρια και σε πολυ πιο αγρια πρωτη φορα το ακουω.Ριξε ενα διαβασματακι εδω μεσα και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
Οσον αφορα τα οσκαρ εσενα μπορει να μην σου φαινετε αναγκαιο αλλα πιστεψε με στα ψαρακια σου μπορει να φαινετε διαφορετικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-01-08, 14:14
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mary-z Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον, για να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα. αγρια ψαρια οταν λεω εννοω αυτα που εννοουν και οι πετσοπαδες. αυτοι μου τα ονομασαν ετσι. ειπαν οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες ψαριων και αντοιστιχα ειδων ενυδρειων. τα ηρεμα, τα ημιαγρια και τα αγρια. τωρα αν εσεις τα αγρια τα ονομαζετε θυρευτες δεν διαφωνω. αυτα που σας γραφω μου τα ειπαν πολλοι πετσοπαδες και οχι μονο ενας. ολοι ετσι τις διαχωριζουν τις κατηγοριες των ψαριων και αντοιστιχα των ειδων των ενυδρειων. τωρα αν κολατε στην λεξη τι να πω. θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να καταλαβετε για ποια ψαρια μιλαω και ας μην χρησιμοποιω την σωστη ορολογια. οσο για τα οσκαρ που ρωτατε ,ναι, ειναι στο 120 λιτρο αλλα ειναι πολυ μικρα ακομη. γυρω στα 8 με 10 εκατοστα το πολυ. θα τα βαλω σε 400 λιτρο οταν δω οτι χρειαζεται. προς το παρον δεν το κρινω αναγκαιο. φιλικα παντα.
οπως ειπα και νωριτερα οταν λεμε 2 οσκαρ σε 300 λιτρα συνηθως ενοουμε ζευγαρι σκεψου οτι μπορει να σου βγουν δυο αρσενικα πχ οποτε ουτε τα 300 λιτρα δεν θα τους φτανουν

καλα δεν νομιζω οτι εχει και νοημα να στο λενε 100ατομα δωστα δωστα ειναι κουραστικο και για σενα σε λιγο καιρο θα το καταλαβεις και μονη δυστηχως ομως θα την πληροσουν τα ψαρακια και τοτε θα καταλαβεις γιατι επιμενανε ολοι τοσο...


οσο για αυτα που λενε οι πετσοπαδες δεν το σχολιαζω καν....
πχ τα γκαλαχερ που σου λεγανε παρε παρε κοιτα αλλη μια φοτο
http://www.practicalfishkeeping.co.u...atfish-WWF.jpg
ετσι για να καταλαβεις οτι δεν ξερουν τι τους γινεται...
περνε πληροφοριες απο εδω η απο το νετ και στους πετσοπαδες μονο για ψωνια αφου πρωτα αποφασισεις τι θα παρεις....

φιλικα κωστας
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-01-08, 16:01
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ενταξει βασικα καταλαβε τι εννοουμε οποτε δε χρειαζεται να παιζουμε με τις λεξεις..........

οσο για τα οσκαρ δε μπορεις ποτε να πεις "προσωρινα σε 120 και θα δω..." μεγαλωνουν απιστευτα γρηγοραα θα το δεις μονη σου.......

και απαντηση στην ερωτηση για το καλαχερ....οχι μη το/τα παρεις .....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-01-08, 12:59
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Μαράκι!!!!! Κατ' αρχάς συγνώμη για την οικιότητα, αλλά νοιώθω το προβλημα σου, μιας και ειμαι συμπάσχων!!!!
Και εγς τις ίδιεσ σκέψεισ με εσένα κανω όσον αφορά τα είδη που θα βάλω!!
Αν δεν σου κάνει κόπο, κοίτα στο θέμα για συζήτηση "karxariakia", να δεισ εμένα τι μου είπαν και μετα αποφάσισε τι θα κάνεις!!!
Εμένα πάντωσ με έπεισαν να μην βάλω καρχαριοειδή! και θα καταλάβεισ το γιατι, από μία φωτό που μμε έστειλαν!!! Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-01-08, 10:35
Το avatar του χρήστη Mary-z
Mary-z Ο χρήστης Mary-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

παιδια μετα λυπης μου σας ανακοινωνω οτι τελικα τα πουλησα τα 2 οσκαρ μου διοτι καταλαβα μετα απο την συζητηση που εγινε οτι δεν κανουν για το ενυδρειο μου. αλλα αφου ειναι για το καλο των ψαρακιων θα το αντεξω να τα αποχωριστω. τωρα βεβαια εχω ενα αδειο ενυδρειο και πολλες σκεψεις για το τι ψαρακια να βαλω μεσα!! θα σκεφτω τι θελω και θα επανελθω για συμβουλες. ευχαριστω ολους.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-01-08, 10:36
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εκανες το καλυτερο.
θα το καταλαβεις εν καιρω,το ποσο καλο εκανες..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-01-08, 10:39
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mary-z Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μετα λυπης μου σας ανακοινωνω οτι τελικα τα πουλησα τα 2 οσκαρ μου διοτι καταλαβα μετα απο την συζητηση που εγινε οτι δεν κανουν για το ενυδρειο μου. αλλα αφου ειναι για το καλο των ψαρακιων θα το αντεξω να τα αποχωριστω. τωρα βεβαια εχω ενα αδειο ενυδρειο και πολλες σκεψεις για το τι ψαρακια να βαλω μεσα!! θα σκεφτω τι θελω και θα επανελθω για συμβουλες. ευχαριστω ολους.
Όσο το ενυδρείο μένει άδειο, πρόσεξε να μην χάσεις την βιολογία του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-01-08, 12:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ριχνε καθημερινα λιγη τροφη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Galaher epistimon Γατόψαρα Ν. Αμερικής 10 04-12-05 19:52
Θάνατος GALAHER epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 8 03-12-05 14:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05386 seconds with 12 queries