Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-06, 13:44
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή Πως εφτιαξα το DIY CO2

Σημερα ασχοληθηκα με CO2. Μετα τα κλαδεματα που μου εδωσε ο Νικος Καρβουνης, νομιζω οτι χρειαζοταν. Εχει πηξει στο φυτο το ενυδρειο!
Μπουκαλι κοκα κολας 2 λίτρων.
Ενα ταπερ βαθυ.
Αδειασα μεσα στο ταπερ 3 ποτηρια (ουισκι) ζαχαρη.
Εριξα καυτο νερο και την διελυσα.
Αδειασα το ζαχαρονερο με χωνι μεσα στο μπουκαλι.
Συμπληρωσα παγωμενο νερο μεχρι το σημειο που αρχιζει να στενευει το μπουκαλι.
Σε ενα ποτηρι με λιγο χλιαρο νερο , διελυσα μια κοφτη κουταλια του γλυκου μαγια, και εριξα και αυτο το μειγμα μεσα στο μπουκαλι.
Εκλεισα το μπουκαλι με το πωμα πολυ σφιχτα με ολη μου την δυναμη.
Στο πωμα του μπουκαλιου ειχα κανει μια τρυπα με τρυπανι (6αρι νομιζω), λιγο μικροτερο σε διατομη απο το σωληνακι της αεραντλιας.
Εκοψα το σωληνακι φαλτσα, και περασα την μυτη μεσα. Με ενα πενσακι τραβηξα απο την αλλη μερια περιπου 1 πόντο.
Σε μιση ωρα αρχισε η παραγωγη CO2.
Ξηλωσα απο το ενυδρειο την αεραντλια, και στην θεση της εβαλα το μπουκαλι με το μειγμα.
Εχω περιπου 26 φυσαλιδες το λεπτο.
Η διαχυση γινεται οπως ειπα με την αεροπετρα, προς το παρον.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-06, 14:17
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Μερικές απορίες...

Μερικές ερωτήσεις αρχάριου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
...Αδειασα μεσα στο ταπερ 3 ποτηρια (ουισκι) ζαχαρη...
-Μαζί με το ουίσκι???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
...Εριξα καυτο νερο και την διελυσα. Αδειασα το ζαχαρονερο με χωνι μεσα στο μπουκαλι. Συμπληρωσα παγωμενο νερο μεχρι το σημειο που αρχιζει να στενευει το μπουκαλι. Σε ενα ποτηρι με λιγο χλιαρο νερο , διελυσα μια κοφτη κουταλια του γλυκου μαγια, και εριξα και αυτο το μειγμα μεσα στο μπουκαλι...
Δηλαδή, το τελικό μίγμα, πόση θερμοκρασία είχε και τι γίνεται όταν μετά από μερικές ώρες πέσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (χειμώνας γαρ=> εγώ έχω 15-19) ??? Λένε ότι πρέπει να είναι ζεστό/χλιαρό. Αυτό πρέπει για συνέχεια? Η δεν πειράζει? (κάπου διάβασα - σε κάποιο ποστ νομίζω εδώ - για 35 βσαθμούς...!)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
...Εκοψα το σωληνακι της αεραντλιας φαλτσα, και περασα την μυτη μεσα. Με ενα πενσακι τραβηξα απο την αλλη μερια περιπου 1 πόντο.
Σε μιση ωρα αρχισε η παραγωγη CO2. Ξηλωσα απο το ενυδρειο την αεραντλια, και στην θεση της εβαλα το μπουκαλι με το μειγμα...
Εχω διαβάσει ότι δεν κάνει αυτό το σωληνάκι (το διαφανές δεν εννοείς?). Αυτό δεν είναι πρόβλημα? Η εγώ έχω καταλάβει λάθος?

Ρωτάω, γιατί θέλω να ξεκινήσω κι εγώ και επειδή δεν έχω κάποιον που να ξέρει για να με βοηθήσει, περιμένω σωστές οδηγίες από εδώ, για να μην κάνω καμιά πατάτα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 02-01-06 στις 14:20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-06, 14:34
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Μερικές ερωτήσεις αρχάριου...



-Μαζί με το ουίσκι???
Χαχαχαχαχα! Δοκιμασε το! Θα αρχισουν να τραγουδαν ρεμπετικα τα ψαρια!

Παράθεση:
Δηλαδή, το τελικό μίγμα, πόση θερμοκρασία είχε και τι γίνεται όταν μετά από μερικές ώρες πέσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (χειμώνας γαρ=> εγώ έχω 15-19) ??? Λένε ότι πρέπει να είναι ζεστό/χλιαρό. Αυτό πρέπει για συνέχεια? Η δεν πειράζει? (κάπου διάβασα - σε κάποιο ποστ νομίζω εδώ - για 35 βσαθμούς...!)
Ετσι λένε... εγω εχω βαλει το μπουκαλι διπλα στο καλοριφερ, ελπιζοντας οτι θα το κραταει σε θερμοκρασια τετοια ωστε να λειτουργει η αντιδραση.

Παράθεση:
Εχω διαβάσει ότι δεν κάνει αυτό το σωληνάκι (το διαφανές δεν εννοείς?). Αυτό δεν είναι πρόβλημα? Η εγώ έχω καταλάβει λάθος?
Ναι... το σιλικονης! Γιατι να μην κάνει?


Παράθεση:
Ρωτάω, γιατί θέλω να ξεκινήσω κι εγώ και επειδή δεν έχω κάποιον που να ξέρει για να με βοηθήσει, περιμένω σωστές οδηγίες από εδώ, για να μην κάνω καμιά πατάτα...
Κοίτα... δεν ειναι και κατι τρομερο. Εξαλλου ο καθενας το εχει κανει με τον τροπο και με αρκετες διαφοροποιησεις.

Η αποψη μου ειναι οτι κάνει πιο πολυ για πειραμα, παρα για μονιμη κατασταση.
Εγω θελω να δω αν θα υπαρχει διαφορα στα φυτα μου, και αν πραγματι κανει δουλεια, εχω σκοπο να δωσω κανενα 100ευρω και να παρω μια μπουκαλα για CO2, να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μπορω να το ρυθμιζω κιολας.

Αν κανει κανενα "μπραφ" και φουσκωσει το μειγμα, θα κλαις τα παντα μεσα στο ενυδρειο. Το φοβαμαι λιγακι μην γινει καμια βλακεια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-06, 22:32
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Question Απορίες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
...Ετσι λένε... εγω εχω βαλει το μπουκαλι διπλα στο καλοριφερ, ελπιζοντας οτι θα το κραταει σε θερμοκρασια τετοια ωστε να λειτουργει η αντιδραση.
-Στη δικιά μου περίπτωση σίγουρα δεν κάνει, γιατί το βράδυ πέφτει στους ~10-13 βαθμούς (ανοιχτή πόρτα γαρ, λόγω τσιγάρου...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Αν κανει κανενα "μπραφ" και φουσκωσει το μειγμα, θα κλαις τα παντα μεσα στο ενυδρειο. Το φοβαμαι λιγακι μην γινει καμια βλακεια...
-Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Και πότε? Και τι μπορεί να γίνει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο? Βγαίνει το υγρό στο ενυδρείο ή πολύ αέριο? Επίσης, πως μπορούμε να "ελέγξουμε" τη ροή, αν έχουμε πολύ παραγωγή φυσαλίδας?
(θα κατάλαβες βέβαια ότι "ζήλεψα" και το δοκίμασα κι εγώ. Μόνο που μου βγάζει περίπου στις 110-120 φυσαλίδες, μικρές βέβαια. Αν όλα πάνε καλά, θα γράψω κι εγώ τι ακριβώς έκανα, μήπως και χρησιμεύσει σε κάποιον....)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 02-01-06 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-06, 23:09
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
-Στη δικιά μου περίπτωση σίγουρα δεν κάνει, γιατί το βράδυ πέφτει στους ~10-13 βαθμούς (ανοιχτή πόρτα γαρ, λόγω τσιγάρου...)
Στο μπαλκονι μένεις?


Παράθεση:
-Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Και πότε? Και τι μπορεί να γίνει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο? Βγαίνει το υγρό στο ενυδρείο ή πολύ αέριο? Επίσης, πως μπορούμε να "ελέγξουμε" τη ροή, αν έχουμε πολύ παραγωγή φυσαλίδας?
(θα κατάλαβες βέβαια ότι "ζήλεψα" και το δοκίμασα κι εγώ. Μόνο που μου βγάζει περίπου στις 110-120 φυσαλίδες, μικρές βέβαια. Αν όλα πάνε καλά, θα γράψω κι εγώ τι ακριβώς έκανα, μήπως και χρησιμεύσει σε κάποιον....)
Αν κάνεις ενα search θα βρεις διαφορα ατυχηματα!
Παίξε με τις αναλογίες για να βγάλεις μία ακρη.
Κάποιος πιο εμπειρος στο θεμα, νομιζω μπορει να σε κατατοπισει καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-06, 23:56
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation Κατασκευή CO2...

Αυτή τη στιγμή το θερμόμετρο μέσα λέει 18 και έπεται συνέχεια... Εχω μόνιμα την πόρτα ανοιχτή, χειμώνα-καλοκαίρι, λόγω τσιγάρου (δεν μου φταίνε σε τίποτα οι άλλοι και κυρίως τα ψάρια στα ενυδρεία μου!)

Λοιπόν, να σας πω τι έφτιαξα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι...
1. Πήρα ένα άδειο 5λιτρο μπιτονάκι με απιονισμένο νερό από Σούπερ-Μάρκετ. 2. Του έκανα τρύπα στο καπάκι και προσάρμοσα πολύ σφιχτά (και αεραστεγώς) 1,5 μέτρο σωληνάκι διαφανές (από αεραντλία), που μόλις βγαίνει εσωτερικά του μπουκαλιού (για να μην αγγίζει το μίγμα).
3. Πρόσθεσα 4 μεγάλα ποτήρια του κρασιού λειωμένη σε ζεστό νερό ζάχαρη.
4. Εβαλα 3 κοφτές κουταλιές του γλυκού σκόνη μαγιάς (από Σούπερ-Μάρκετ), καλά λειωμένη.
5. Πρόσθεσα νερό (συνολικά, γέμισα μέχρι τα 4 λίτρα από τα 5 που χωράει το μπιτονάκι, 30C).
6. Εκλεισα αεροστεγώς το καπάκι στο μπουκάλι, χρησιμοποιώντας τεφλόν από μέσα (πάνω στις στροφές) και πολύ μονωτική ταινία απ' έξω.
7. Εβαλα μικρή αερόπετρα στην άλλη άκρη και την έβαλα μέσα στο ενυδρείο, κάτω από λίγο χαλίκι, στον πυθμένα.
8. Εφτιαξα φραπέ (γλυκό με γάλα), πήρα τασάκι, τσιγάρα, αναπτήρα, πολυθρόνα και ρολόι με δευτερόλεπτα και την άραξα μπροστά στο ενυδρείο...

- Μία ώρα και 40 λεπτά αργότερα, η πρώτη μπουρμπουλίθρα, τιγκαρισμένη από Διοξείδιο του Ανθρακα, εμφανίστηκε στον πάτο του ενυδρείου..! Παραμερίζοντας τα μικρά χαλίκια, ανέβηκε νωχελικά λικνιζόμενη προς τα επάνω... Αγέρωχη και ξέροντας ότι τα μάτια μου είναι καρφωμένα πάνω της, έκανε μια μικρή στροφή φτάνοντας και έσκασε με ένα εκωφαντικό ΠΛΑΑΑΑΦ, σπάζοντας το μονότονο αργόσυρτο μουρμουρητό του φίλτρου και σηματοδοτώντας ένα καινούριο κεφάλαιο στο Κοινωνικό 50άρι Φυτεμένο μου Ενυδρείο... (συνεχίζεται...)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 13-03-06 στις 10:47
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εφτιαξα και εγω DIY ενυδρειο (τρομαρα μου!) Tricky DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 29-10-05 11:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06424 seconds with 13 queries