Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 24-03-08, 15:54
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο...

καλησπερα και παλι. Αφηνοντας στην ακρη (προς το παρον) καθε σκεψη για δισκους που ηταν και η αρχικη μου επιλογη , αποφασισα μετα απο σκεψη , μπολικο διαβασμα και φυσικα γνωμες απο εμπειρους του forum να ξεκινησω το καινουργειο μου ριο 180 με ενα ζευγαρακι σκαλαρια , ενα η δυο ζευγαρια mikrogeophagus ramirezi και ισως ενα μικρο κοπαδακι corydoras. τι λετε για το συνδιασμο των ψαριων; τα λιτρα ειναι αρκετα; επισης μπορω να αφησω το εσωτερικο φιλτρο της JUWEL και να προσθεσω και ενα εξωτερικο η δεν ειναι αναγκαιο; εχω αρκετες ερωτησεις ακομα αλλα σιγα σιγα...
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 08-04-08, 00:42
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Θελω επισης να ρωτησω το εξης... το πλανο που εχω στο μυαλο μου ειναι για 6 corydoras , 1 ζευγαρι altispinosa ,1 ζευγαρι σκαλαρια και ενας πλεκο gold Nugget. μπορω σε αυτα να προσθεσω και ενα ζευγαρι Laetacara curviceps; ειναι ηρεμα ψαρια οπως και τα altispinoza. Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα.
-------------------------
πανο οτι η αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι 0 δεν ειναι ενθαρυντικο; γιατι τα νιτρικα ειναι 0;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodwros : 08-04-08 στις 00:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-04-08, 00:44
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

ειναι πολυ νωρις για να εχει στρωσει το φιλτρο σου. Εκτος και αν του εβαλες μπολι απο στρωμενο ενυδρειο. Αν οχι τοτε ΜΑΛΛΟΝ δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου ακομα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-04-08, 18:20
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Καλησπερα. Σημερα για πρωτη φορα απο 2/4 ολες οι μετρησεις ειναι οκ! ολα δειχνουν να δουλευουν ρελοι , ευχαριστω τα παιδια του συλλογου για τη βοηθεια και για το κερατοφυλλο σε λιγες ωρες λοιπον τα 6 corydoras trilineatus που ηδη υπαρχουν στο ενυδρειο θα αποκτησουν παρεα!!!
-------------------------
2 Mikrogeophagus altispinosa
(αρενικο,θυληκο) και 1 tetra κανoυν παρεα στα corydoras και μια ερωτηση... δεν ειναι ολα τα tetras απο Ν.Αμερικη; νομιζω πως καταφερα να αγορασω το μοναδικο αφρικανικο!...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodwros : 15-04-08 στις 18:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-05-08, 00:21
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Καλησπερα. Μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου θα κανω οταν θα εχω και τις πρωτες καλες φωτο... Για την ωρα θελω να σας πω τα εξης , στο ενυδρειο υπαρχουν 6 corydoras , 1 ζευγαρι altispinoza , 3 nannacara anomala wild (1m/2f) 4 σκαλαρια και 1 congo tetra. τα altispinoza εχουν αυγα πανω σε μια ριζα , το θυληκο nannacara σε μια ανουμπια και το ενα ζευγαρι σκαλαρια πανω στο θερμομετρο!... ολα πραστατευουν τις φωλιες τους και ωρες ωρες στο ενυδρειο γινεται ο μεγαλος πανικος. Το ενα ψαρι κυνηγα το αλλο και ολα μαζι τα corydoras που τραβανε τα μουστακια τους κι εγω τα μαλλια μου. Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με τα ειδη που φιλοξενω αλλα τωρα τι γινεται; τι μπορω να κανω ;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-05-08, 11:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τους αρεσε το νεο τους σπιτι.
Αν εχεις κρυψωνες (ξυλα φυτα) θα βρουν τις ισοροπιες μονα τους, μην περιμενεις να σου επιζησουν πολλα μικρα ομως. Καλυτερα σε αυτα τα λιτρα να ειχες δυο ειδη κιχλιδων κι οχι τρια.
Το κονγκο τετρα μονο του ειναι κριμα, ή βρες του κι αλλα 3-4, ή πηγαινε το πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-05-08, 19:52
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

H ισορροπια επανηλθε τολη αλλα αφου τα altispinoza και τα nannacara φαγανε τα αυγα τους , κριμα... τα σκαλαρια παντως συνεχιζουν να τα προσεχουν. Για το congo tetra εχεις δικιο , με περνει να βαλω αλλα 3 ; δεν θα υπαρξει μεγαλη ιχθυοφορτιση για τα 180 l ; το καλο ειναι παντως οτι τα tetra κινουνται στο πανω επιπεδο του ενυδρειου και εκει σε μενα υπαρχουν μονο τα σκαλαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-05-08, 20:30
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

τελικα ναι αυτη ειναι η πιο σωστη λυση , αλλα το λυπαμαι να το παω πισω στο καταστημα , καλυτερα να το χαρισω σε καποιο φιλο που εχει ηδη ενα κοπαδακι με αυτα τα ψαρακια. Στο συλλογο; Θα βρει παρεα σε καποιο απο τα ενυδρεια του συλλογου;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπερα απο τον αρχαριο... κωστακης Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-02-08 20:28
ενυδρειο απο carrefour popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 02-10-07 23:32
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP Μάνος Καλονόμος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 02-06-05 18:46
Μολυνση απο ενυδρειο !!!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-05-03 18:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04685 seconds with 13 queries