Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-15, 13:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Αλλαγες νερου

Παιδια καλημερα!επα να μην ανοιξω καινουριο θεμα και να πω την απορια μου εδω, τα γκαπυ μου αρχισαν και γεννανε οπως το περιμενα αλλωστε, αυτη τη στιγμη εχω γυρω στα 20-25 μικρα.Λοιπον κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30-40% πιστευτε πως ειναι αρκετη;;
Τα νιτρικα που μετραω πριν την αλλαγη ειναι 25-30..Τα΄ι΄ζω 2 φορες την ημερα καμια φορα και 3 απο λιγο.Πως το βλεπετε;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-15, 13:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλημερα!επα να μην ανοιξω καινουριο θεμα και να πω την απορια μου εδω, τα γκαπυ μου αρχισαν και γεννανε οπως το περιμενα αλλωστε, αυτη τη στιγμη εχω γυρω στα 20-25 μικρα.Λοιπον κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30-40% πιστευτε πως ειναι αρκετη;;
Τα νιτρικα που μετραω πριν την αλλαγη ειναι 25-30..Τα΄ι΄ζω 2 φορες την ημερα καμια φορα και 3 απο λιγο.Πως το βλεπετε;;
Κάνε πιο μεγάλη αλλαγή ή πιο τακτική, το 25-30 νιτρικά ειναι πολλά, ειδικα για τα μικρά, θα ήταν καλύτερα να έκανες 30% 2 φορες την εβδομάδα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-15, 13:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα να κανεις 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη. Ειναι πολλα τα νιτρικα για το γονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-15, 14:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε πιο μεγάλη αλλαγή ή πιο τακτική, το 25-30 νιτρικά ειναι πολλά, ειδικα για τα μικρά, θα ήταν καλύτερα να έκανες 30% 2 φορες την εβδομάδα
Σ ευχαριστω Τακη,μαλλον αυτο θα κανω 30% 2 φορες την εβδομαδα.ευτυχως με αμμωνιες και νιτρωδη δεν εχω θεμα ακομη οι μετρησεις μου ειναι οκ!!Οπως φαινεται σε λιγο καιρο θ αρχισω κι εγω να χαριζω ψαρακια
τωρα ψιλοασχετο, εβγαλα το spray bar ετσι δοκιμαστικα για λιγο και ειδα οτι σταματησε η κυκλοφορια παντου στο ενυδρειο,μου κανε εντυπωση και φυσικα το έβαλα ξανα..Αρα λεω απαραιτητο!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-15, 14:08
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
εβγαλα το spray bar ετσι δοκιμαστικα για λιγο και ειδα οτι σταματησε η κυκλοφορια παντου στο ενυδρειο,μου κανε εντυπωση και φυσικα το έβαλα ξανα..Αρα λεω απαραιτητο!!
Δε το κατάλαβα αυτό.
Εδώ βρε έχουμε 20 πόντους spray bar για να μειωνουμε τηνροη και την κυκλοφορία κι εσύ χωρίς αυτό,δεν έχεις καθόλου;
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-15, 16:23
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το κατάλαβα αυτό.
Εδώ βρε έχουμε 20 πόντους spray bar για να μειωνουμε τηνροη και την κυκλοφορία κι εσύ χωρίς αυτό,δεν έχεις καθόλου;
Συγνωμη ειχα την εντυπωση πως με το spray bar αυξανουμε την ροη σιγουρα στη επιφανεια, καθοτι το νερο επανερχεται στο ενυδρειο απο πολυ μικροτερες τρυπες, αρα και με μεγαλυτερη πιεση..Παντως εγω αυτο που παρατηρησα αφαιρωντας το, ηταν να μην εχω καθολου καλη ροη ειδικα στον πυθμενα του ενυδρειου κατι που φαινοταν καθαρα απο την κινηση των φυλλων, σε σχεση με πριν..Υπενθυμιζω το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο, δεν ξερω στα εξωτερικα τι γινεται που ειναι πολυ πιο δυνατα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-15, 15:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή diy co2

Παιδια καλησπερα θα θελα να μοιραστω μαζι σας την "αλλαγη" που επιχειρησα στο ενυδρειο μου καθοτι θα εσκαγα αν δεν το προσπαθουσα και να μου πειτε την γνωμη σας..Εδω να πω πως η ιχθυοφορτωση εχει αυξηθει με τις γεννες αλλα ακομη ειναι μικρα κι απο μετρησεις ειμαι οκ!Λοιπον αγορασα τα απαραιτητα υλικα κι ακολουθησα τη γνωστη μεθοδο παροχης co2 με κ.οξυ και σοδα!!Την διαχυση την εκανα με ενα diffuser ολα καλα στην αρχη, σταθερη παροχη co2 2 φυσ./δευτ.Αυτο για τις πρωτες 2 ημερες γιατι η ατυχια μου χτυπησε κοκκινο, παω να μετακινησω το diffuser και κατα λαθος το σπαω..Σταμαει προφανως το co2 στο ενυδρειο μεχρι να παραγγειλω αλλο περνανε 2 μερες και ξανα απ την αρχη, κι εδω αρχιζουν τα δυσκολα..
Τα ψαρια μου διαρκως στην επιφανεια, μη κανονικη συμπεριφορα γενικοτερα,μειωνω την παροχη σε 1 φυσ./δευτ.(μετρηση φυσαλιδας με κλασικο πλαστικο bubble counter εκτος ενυδρειου), αλλα και παλι τα γκαπυ δεν ειχαν τη ζωηραδα που ειχα συνηθισει να βλέπω..Κι εχουμε και συνεχεια..
Μετα απο οκτω περιπου μερες με το co2 ειχα εξαρση αλγης πανω στην πετρα(αλλαξε χρωμα) και σε ολο το υποστρωμα(καφε προς κοκκινο χρωμα) στο μπροστινο κυριως μερος του ενυδρειου..Επισης αλγη πανω στα φυτα, hair κατα πασα πιθανοτητα κι απο αναπτυξη στασιμα(βεβαια ειχα κανει κλαδεμα και μεταφυτευσεις) εκτος απ το polysperma..Με επιασε πανικος, σταματαω την παροχη διοξειδιου, βγαζω με το χερι οσο μπορουσα,καθαρισα την πετρα με οδοντοβουρτσα και στο καπακι αλλαγη νερου 50% με σκουπα βυθου οπου εβγαλε απιστευτη βρωμια απο αλγη,σαπια φυλλα κ.α.Εννοειται και το φιλτρο καθαρισμα κι αυτο πολυ βρωμια μεσα παρολο που το καθαριζω καθε βδομαδα ενελλιπως..Επισης μειωνω το ταισμα σημαντικα..Τα ψαρια ζωηρεψαν και παλι, ξανακανω αλλαγη νερου 30% μετα απο τρεις μερες ενω παραλληλα σκεπαζω τα πρωινα μεχρι να ανοιξει το φως, το μπροστινο μερος του ενυδρειου με πετσετα να μην περναει φως απ το παραθυρο.
Παιδια ανακουφιση απο χθες το ενυδρειο μου φαινεται πως επανερχεται στα κανονικα η αλγη υποχωρησε κατα πολυ και τα φυτα δειχνουν να ανακαμπτουν,βεβαια ξεκινησα το flourish μιση δοση απ αυτο που γραφει τη βδομαδα, σπασμενη σε εξι δοσολογειες που ριχνω καθημερινα..
Τι εφταιξε;;;Διαβασα ξανα και ξανα ολα τα υπομνηματα με τις αλγες κι οχι μονο..
Μηπως η παροχη co2 που δεν ηταν σταθερη μεχρι να αλλαξω diffuser;
Μηπως μαζι με παροχη co2 πρεπει να αυξησω και τον φωτισμο;;
Και τα ψαρια μου γιατι αλλαξαν συμπεριφορα οταν μετραω kh11, ph 7.5 οποτε βαση πινακα χαμηλη ποσοτητα co2 στο ενυδρειο..Αφηστε που οι πιο πολλες φουσκαλες κατεληγαν στη επιφανειαΕδω εχω μπερδευτει πραγματικα δε βγαζω ακρη..Δηλαδη οσοι βαζουν diy co2 αναβαθμιζουν και τον φωτισμο τους;;Παντως πηρα φοβο και τωρα το χω το συστηματακι με το co2 και καθεται, να δω μεχρι να μου στειλουν καινουριο εξωτερικο φιλτρο που περιμενω και βλεπω τι να κανω...Τωρα το θυμηθηκα τα νιτρικα μου συνηθως ειναι μεταξυ 15-20, ενω οταν συνεβη αυτο εφτασαν τα 25-30,ισως επρεπε να το αναφερω νωριτερα.Ευχομαι να μην κουρασα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-15, 23:07
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα γκαπι εχουν ενα θεμα με το co2.. αν είναι λίγο, λίγο και το ζόρι για αυτά.. και σε αυτοσχέδια co2 η ροή δεν είναι σταθερή και τα πήραζει ακόμη πιο πολύ.. το ιδανίκο για τα γκάπι ειναι σταθερό ΡΗ στο 8. το λίγο co2 που μπορεί να το αυξομειώνει τα κάνει άτονα χωρίς την ζωντάνια τους.. επιδή έχεις φυτά κάλο είναι το co2 αλλά πρέπει να είναι σταθερό και λίγο.. για τα λιτρα κ φυτά σου 1 φυσαλίδα / 2 δευτερ..
-------------------------
1φυσαλ. / 2 δυτερ. είναι κάλα για τα λίτρα σου το φως σου και αν τα φυτα διπλασιαστουν δοκίμασε να έχεις 1 φυσ./1δευτ. η άλγη βγήκε γιατί έχεις πολλά θρεπτικά στο νερό και μόλις βρήκε το co2 άρχισε το πάρτι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 14-04-15 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07049 seconds with 15 queries