Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-13, 21:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. nikolakis94..... γνωρίζεις από που προέρχεται το όνομα.... damsey;
2. Οι περισσότερες (ΑΝ όχι όλες) προτάσεις που βρίσκονται στο #6... είναι ψάρια που φτάνουν σε αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος (15-20 εκ.). Επίσης καλό θα ήταν να διατηρούνται σε νερό κάτω από το ΡΗ 7 (η βρύση σου λογικά έχει 7,5-7,6).... όπως και να έχει.... εσύ φαντάζομαι θα φροντίσεις να είσαι στον μέσο όρο των απαιτήσεων του είδους της επιλογής σου. Θα πρέπει επίσης να ληφθεί υπ' όψιν (κάτι που παραβλέπεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τα περισσότερα είδη ψαριών ΑΝ και ΠΟΛΥ βασικό).... ότι έχουν διάρκεια ζωής κοντά στα 10-15 χρόνια. Ο βυθός δε αλλάζει μορφή καθημερινά... αφού "δουλεύουν" υπερωρίες στην μεταφορά του.... ειδικά κατά την προετοιμασία για αναπαραγωγή.
3. Η αλήθεια είναι πως μια Α.Ο. στις μέρες μας.... έχει πολύ χαμηλή τιμή και είναι πανεύκολο να αποκτηθεί. ΔΕΝ χρειάζεται και ιδιαίτερες γνώσεις για να την χρησιμοποιήσεις.... μόνο την αγορά ενός μετρητή TDS (κόστος δηλαδή 18-20 ευρώ)... ΑΝ ΔΕΝ αγοράσεις κάποια ακριβή που να τον έχει ενσωματωμένο (ο χειρός πάντως κατά την άποψη μου... είναι πιο απαραίτητος).-
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-13, 21:58
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Απο τις φτωχες μου γνωσεις το ονομα dempsey δωθηκε στην συγκεκριμενη κιχλιδα λογω οτι η φυσιωγνωμια του προσωπου της ειναι και η επιθετηκοτητα της την κανουν να μοιαζει με τον πυγμαχο William Harrison "Jack" Dempsey ("The Manassa Mauler") (June 24, 1895 – May 31, 1983).Σωστα?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-13, 22:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τις φτωχες μου γνωσεις το ονομα dempsey δωθηκε στην συγκεκριμενη κιχλιδα λογω οτι η φυσιωγνωμια του προσωπου της ειναι και η επιθετηκοτητα της την κανουν να μοιαζει με τον πυγμαχο William Harrison "Jack" Dempsey ("The Manassa Mauler") (June 24, 1895 – May 31, 1983).Σωστα?
Πάρα ΠΟΛΥ σωστά.... αυτό "δείχνει" το πόσο άγρια είναι.... οπότε ΑΝ προσθέσεις και το τελικό μέγεθος που φτάνει καταλαβαίνεις ότι.... είναι ΛΑΘΟΣ η πρόταση σου... Θα σου προτεινα στον συνδυασμο που θα κανεις να υπαρχει σιγουρα ενα dempsey.... για το ενυδρείο της.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό θέλω κι εγώ να κατανοήσω και να προετοιμαστώ για να διασφαλίσω τις κατάλληλες συνθήκες. δεν θέλω να πειραματιστώ γιατί δεν αντέχω τις απώλειες και δεν το βρίσκω και σωστό.
θέλω να έχει ένα κάπως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής το / τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. (ελπίζω πως θα έχω κι εγώ το σωστό προσδόκιμο να τα φροντίζω)
το χαλίκι που έχω στον βυθό προσωπικά μου αρέσει αλλά δεν θα δεσμευτώ απ αυτό αν το ζωντανό έχει άλλες απαιτήσεις.
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα του ενυδρείου το μικρό του μήκος. καλύτερα κοντύτερο και μακρύτερο τελικά.
θα μου δώσετε μια καλή κατεύθυνση για το επίπεδό μου? που να θέλει μια προσπάθεια αλλά να μην κινδυνεύσουν τα ψάρια. και να περιλαμβάνει τον πλέκο μου.
1. Χμμμ... ΔΕΝ θα το έλεγα... είναι σχετικά πολύ σχετικά αυτά.
2. Για μένα καλό θα ήταν να μπεις στην διαδικασία σκέψεων για μικρά ψάρια... πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο σου θα ήταν π.χ. ένα κοπάδι με 50-60 μικρόψαρα... από ένα ζευγάρι μεγάλων ψαριών (και να ψάχνεις που θα δώσεις τα μικρά της γέννας... παρότι η εμπειρία της αναπαραγωγής ομολογώ είναι μια συναρπαστική εμπειρία).-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 30-03-13 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-13, 22:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------


1. Χμμμ... ΔΕΝ θα το έλεγα... είναι σχετικά πολύ σχετικά αυτά.
2. Για μένα καλό θα ήταν να μπεις στην διαδικασία σκέψεων για μικρά ψάρια... πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο σου θα ήταν π.χ. ένα κοπάδι με 50-60 μικρόψαρα... από ένα ζευγάρι μεγάλων ψαριών (και να ψάχνεις που θα δώσεις τα μικρά της γέννας... παρότι η εμπειρία της αναπαραγωγής ομολογώ είναι μια συναρπαστική εμπειρία).-
άρα μάλλον πιστεύετε να γυρίσω σε μια επιλογή από τ αρχικά που περιέγραψα με όσμωση?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Μαρία να μιλάμε στον ενικό αριθμό;
2. Υπάρχουν ψάρια που ζουν και στις μετρήσεις της βρύσης σου... π.χ. Pseudomugil Furcatus (πολύ καλή επιλογή και για μικρότερο ενυδρείο)... αλλά στο όξινο νερό, θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Πως θα σου φαινόταν οπτικά π.χ. ένα μεγάλο κοπάδι με καρδινάλιους;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-13, 22:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μαρία να μιλάμε στον ενικό αριθμό;
2. Υπάρχουν ψάρια που ζουν και στις μετρήσεις της βρύσης σου... π.χ. Pseudomugil Furcatus (πολύ καλή επιλογή και για μικρότερο ενυδρείο)... αλλά στο όξινο νερό, θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Πως θα σου φαινόταν οπτικά π.χ. ένα μεγάλο κοπάδι με καρδινάλιους;
ευχαρίστως να μιλάμε στον ενικό
πολύ ωραία τα Pseudomugil Furcatus απο μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα.
οι καρδινάλιοι είναι πολύ αγαπημένοι μου. αν δε συνδυαζόντουσαν με τους ροδόστομους, που δεν το ξέρω, θα ήταν το τέλειο για μένα (και με τον πλέκο φυσικά).
-------------------------
έχασα επεισόδια όσο έγραφα.
τα lemon tetra ναι μου αρέσουν πολύ. γενικά τα τέτρα έχουν πανέμορφα ψαράκια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 30-03-13 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ροδοστομοι για να κοπαδιασουν και να δειξουν φυσικη συμπεριφορα πρεπει να ειναι αρκετοι (καμια 30ρια τουλαχιστο).
Το ιδιο ισχυει πανω κατω και για τους καρδηναλιους.
Δεν ειναι βεβαια απαγορευτικο να βαλεις 60 -70 μικροψαρα στα λιτρα σου, θελει ομως λιγακι προσοχη. (δε βλεπω λογο να μην ταιριαζουν σαν ειδη παντως)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Για μένα καλό θα ήταν να μπεις στην διαδικασία σκέψεων για μικρά ψάρια... πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο σου θα ήταν π.χ. ένα κοπάδι με 50-60 μικρόψαρα... από ένα ζευγάρι μεγάλων ψαριών (και να ψάχνεις που θα δώσεις τα μικρά της γέννας... παρότι η εμπειρία της αναπαραγωγής ομολογώ είναι μια συναρπαστική εμπειρία).-
+φωνω, μπορει επισεις να βαλει και ενα κοπαδακι κορρυ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-13, 22:39
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όχι μόνο.... θα χρειαστεί να βάλει πολύ ψιλή λευκή άμμο βέβαια.... αλλά για να σπάσει την μονοτονία... προσθέτοντας μια ομάδα Lemon tetra... που έχουν και ελαφρώς διαφορετικό σχήμα... το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό νομίζω.-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βεβαιως και τα lemon tetra ειναι θευμασια επιλογη...


Αρχικα θα ειχα προτεινει perl gouramis αλλα χαλαει η βιοτοπικοτητα.
Αν αυτο ειναι αδιαφορο ενα ζευγαρακι -λιγοτερο σωστη επιλογη- η χαρεμακι (3 το πολυ 4) θα δωσει εντελως αλλο αερα και ως προς τις συνθηκες ταιριαζουν απολυτα με οσα αναφερθηκαν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-13, 22:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Οι περισσότερες (ΑΝ όχι όλες) προτάσεις που βρίσκονται στο #6... είναι ψάρια που φτάνουν σε αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος (15-20 εκ.). Επίσης καλό θα ήταν να διατηρούνται σε νερό κάτω από το ΡΗ 7 (η βρύση σου λογικά έχει 7,5-7,6).... όπως και να έχει.... εσύ φαντάζομαι θα φροντίσεις να είσαι στον μέσο όρο των απαιτήσεων του είδους της επιλογής σου. Θα πρέπει επίσης να ληφθεί υπ' όψιν (κάτι που παραβλέπεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τα περισσότερα είδη ψαριών ΑΝ και ΠΟΛΥ βασικό).... ότι έχουν διάρκεια ζωής κοντά στα 10-15 χρόνια. Ο βυθός δε αλλάζει μορφή καθημερινά... αφού "δουλεύουν" υπερωρίες στην μεταφορά του.... ειδικά κατά την προετοιμασία για αναπαραγωγή.
3. Η αλήθεια είναι πως μια Α.Ο. στις μέρες μας.... έχει πολύ χαμηλή τιμή και είναι πανεύκολο να αποκτηθεί. ΔΕΝ χρειάζεται και ιδιαίτερες γνώσεις για να την χρησιμοποιήσεις.... μόνο την αγορά ενός μετρητή TDS (κόστος δηλαδή 18-20 ευρώ)... ΑΝ ΔΕΝ αγοράσεις κάποια ακριβή που να τον έχει ενσωματωμένο (ο χειρός πάντως κατά την άποψη μου... είναι πιο απαραίτητος).-
αυτό θέλω κι εγώ να κατανοήσω και να προετοιμαστώ για να διασφαλίσω τις κατάλληλες συνθήκες. δεν θέλω να πειραματιστώ γιατί δεν αντέχω τις απώλειες και δεν το βρίσκω και σωστό.
θέλω να έχει ένα κάπως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής το / τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. (ελπίζω πως θα έχω κι εγώ το σωστό προσδόκιμο να τα φροντίζω)
το χαλίκι που έχω στον βυθό προσωπικά μου αρέσει αλλά δεν θα δεσμευτώ απ αυτό αν το ζωντανό έχει άλλες απαιτήσεις.
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα του ενυδρείου το μικρό του μήκος. καλύτερα κοντύτερο και μακρύτερο τελικά.
θα μου δώσετε μια καλή κατεύθυνση για το επίπεδό μου? που να θέλει μια προσπάθεια αλλά να μην κινδυνεύσουν τα ψάρια. και να περιλαμβάνει τον πλέκο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-03-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
Οπως σου ειπα και μονο με σκετη τυρφη μπορεις να κανεις δουλεια, ομως θες να τρεχει πολυ καιρο και πολυ μεγαλες ποσοτητες στο νερο της αλλαγης οποτε σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα κατανταει εντελως ασυμφορη -και βαρετη αφου καθε μερα θα μετρας να δεις αν ειναι το νερο εναξει- σα λυση.
Επι πλεον μια οσμωση ειναι οτι πρεπει και για σενα αφου μπορεις απο τα προφιλτρα να βγαζεις πεντακαθαρο ποσιμο νερακι, ή αν θες κατι ακομα πθιο κομπλε με ενα τελικο σταδιακι εμπλουτισμου (για τα ενυδρεια θα παιρνεις νερο πριν απο αυτο) εχεις τελειο ποσιμο.

Και με τις δυο λυσεις (ειτε χρονοβορα διαδικασια με τυρφη ειτε με τη γρηγορη και ευκολη της οσμωσης) γλυτωνεις και το αντιχλωριο (δεν το αναφερω απο αποψη οικονομιας αλλα απο αποψη χημικου πολεμου που γινεται εναντιον των "διακοσμητικων" ψαριων)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απολύμανση ενυδρείου κα Skydiver Γλυκό νερό - Γενικά 15 01-12-12 14:20
Ερώτηση - Προετοιμασία νέου ενυδρείου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-09-08 09:43
προετοιμασία ενυδρείου με αφρικανικές κυχλίδες redshark Malawi 11 28-08-07 09:30
Στρώσιμο ενυδρείου REEF προετοιμασία νερού marios Θαλάσσια Βιολογία 3 19-07-07 10:05
Απολύμανση ενυδρείου και εξαρτημάτων? binational Γλυκό νερό - Γενικά 12 01-12-06 10:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08571 seconds with 15 queries